Kod bilgisi gerektirmeden, duyarlı tasarıma sahip web sayfası hazırlama aracı: Webflow
Yazılım

Kod bilgisi gerektirmeden, duyarlı tasarıma sahip web sayfası hazırlama aracı: Webflow

İş modelinde bir şekilde yazılım geliştirme konusu olan internet girişimleri son dönemlerde oldukça revaçta. Biz de siz Webrazzi okuyucularına sık sık yazılım odaklı girişimleri aktarmaya çalışıyoruz.

Bu girişimlerden bir kısmı insanlara yazılım geliştirmeyi öğretiyor, bir kısmı yazılım geliştiricilere yardımcı olacak ürünler ortaya koyuyor ve bir kısmı da yazılım geliştirme yeteneği olmayanlar için çeşitli alternatifler sunuyor. Bugünkü yazımızın konusu da bir satır bile kod yazmadan duyarlı bir tasarıma sahip internet siteleri yaratmanıza olanak sağlayan: Webflow.

ABD'nin ünlü girişim hızlandırıcı programı olan Y Combinator mezunu Webflow; 2012 yılında, California/ABD'de kuruldu. Girişim kısa bir süre önce beta sürecini tamamlayarak açılışını yaptı. 10 bini aşkın üyesi bulunan platform üzerinde 8 bin özelleştirilmiş tasarım hayata geçirilmiş. Bazı başarılı örnekler ise şurada: taggerdesigns.webflow.com, drlandingpage.webflow.com ve ascmadison.webflow.com.

Webflow'a kolayca üye olduktan sonra hazırlamak istediğiniz sitenin hangi domain'de çalışacağını ve proje ismini belirliyorsunuz. Ardından da Webflow sizi sunduğu örnek şablonlardan bir tanesini seçmenizi istiyor ve sonra da şurada bir örneği -aynı zamanda aşağıdaki ekran görüntüsüne de bakabilirsiniz- bulunan, internet sitesinin hazırlandığı araca yönlendiriliyorsunuz.

webflow-demo

Webflow'un en büyük özelliklerinden biri hiç kuşkusuz duyarlı yani responsive tasarım prensibini destekliyor olması. Böylelikle Webflow'da hazırladığınız sitelerin dilediğiniz ölçü ve tipteki cihaz üzerinde uyumlu bir şekilde görüntülenmesi mümkün oluyor. Hazırladığınız siteyi dilerseniz webflow.com altında bir domain adı -örneğin webrazzi.webflow.com gibi- ile dilerseniz de kendinize ait bir domain'de yayınlayabiliyorsunuz. Ki bu yöntemle tüm sunucu, kurulum ve konfigürasyon gibi problemleri aşmış oluyorsunuz. Diğer bir seçenek ise çalışmanız HTML/CSS çıktısını almanız ve dilediğiniz bir sunucuya kendinizin kurulumu yapması.

Webflow'ta 1'i ücretsiz olmak üzere 3 farklı üyelik tipi var

Webflow'da şu an 3 farklı üyelik bulunuyor. Birinci paket ücretsiz; ikinci paket bir ay için 24, üçüncü paket ise 49 dolar. Ücretsiz olan pakette 3 farklı proje hazırlayabiliyorsunuz ancak çalışmanızın çıktısını alıp kendi imkanlarınızla yayınlamanız haricinde bir seçenek bulunmuyor. Ücretlendirme ile ilgili detaylara ve sıkça sorulan sorulara şuradan ulaşabilirsiniz.

Webflow'un direkt bir rakibi olduğunu söylemek güç. Ancak insanların bu problemi Webflow'a benzeyen yöntem ve çözümlerle aştıklarını söyleyebiliriz. Tohum yatırımını da alan girişim, içerisindeki hazır şablon ve site hazırlama aracını muhakkak geliştirmeye devam edecektir.

Webflow üzerinde çok farklı konseptlerde internet sitesi hazırlanabileceğini söyleyemeyiz. Ama etkinlik, tanıtım, topluluk ve kişisel sayfa hazırlamak için Webflow'un oldukça kolay ve hızlı bir çözüm olduğu çok net. Gelir modeli de oldukça iyi kurgulanan girişimin ilerleyen dönemlerdeki gidişatını hep beraber göreceğiz.

Yorumlar (6)
 1. kod bilgisi olmadan yapılan web sitelerine hayır :)

 2. Deneme amaçlı bile olsa indirmeye üşeniyorum. Keşke yazıyı yazan arkadaş 5 dakikalık falan video'da çekip koysaydı. Bilgilendirme için teşekkürler.

 3. harika sistem kurmuşlar. herşeyi ister kod, ister manuel olarak düzenleyebiliyorsunuz. web sürüm harici mobil sürümde de aynı kolaylıklar var

 4. Ali Arkun Ali Arkun

  WiX var buna benzer. Hazır xml üzerinden çektirip site yapabiliyorsunuz. Ancak bu tarz siteler hiçbir arama motorunda index almaz SEO yapılamıyor. Sürekli adwords ile desteklemeniz gerekiyor.

 5. Kurumsal Web Tasarım Kurumsal Web Tasarım

  Bunlar iyi ama özellikle kurumsal web tasarım anlamında bunlardan tam yararlanamıyoruz. Çünkü her firmanın istekleri genelde ayrı düşüyor.

 6. Gökhan Ayhan Gökhan Ayhan

  Benzer şekilde kod yazmak istenmiyorsa "Adobe Muse " kullanılabilir. Ben kullanıyorum hem çok başarılı hemde tasarımcılar için mükemmel sonuçlar elde edilebiliyor. Müşteri hiç bir zaman çalışan bir sitenin hangi kodla yazıldığı kısmıyla ilgilenmezler.