Sikayetvar.com'un erişim engeli kaldırıldı [Son dakika]

Bugünün en çok tartışılan haberi SikayetVar.com'un mahkeme kararıyla erişime engellenmesiydi.

sikayetvar-logoBugünün en çok tartışılan haberi SikayetVar.com'un mahkeme kararıyla erişime engellenmesiydi. Biraz önce şirketin Genel Müdürü Ömer Deveci'den erişim engellini kaldırma kararının çıktığını öğrendik.

Süreç hakkında detayları da aktaran Deveci, engelleme kararının halen üyeleri olan bir şirketin cevap verdikleri bir şikayetin siteden tamamen kaldırılması istemine yönelik olarak alındığını paylaştı.

Mahkemeye giden şirketin adını vermeyen Deveci, tüm şikayetlerin bir yıl süreyle sistemde kaldığını bu süreden önce şikayet silmediklerini belirterek, günde 2500'e yakın içeriğin girildiği serviste, tüm içeriklerin moderasyondan geçtiğini ve 1300'ün üzerinde şirketin sistemlerini kullandığını paylaştı.

ŞikayetVar üyelerinin tamamının SMS ile doğrulanmış üyeler olduğunu söyleyen Deveci, üyelerinin gerçek kişiler olduğunu ve sahte profilleri ortadan kaldırmak için sürekli çalıştıklarını üzerine basarak dile getirdi.

Engelleme kararının kendilerinden savunma dahi istenmeden alınmasına anlam veremediğini belirten Deveci, kullanıcının bilinçlendirilmesi çalışmaları ve yeni tüketici yasası gibi konularda resmi kurumlarla çok sıkı çalıştıklarını aktardı.

Ankara'da 24 kişilik bir ekibi olan ŞikayetVar'ın haberi dahi olmadan bu şekilde bir kararla engelleniyor olması gerçekten çok üzücü bir durum. Haberiniz dahi olmadan hakkınızda açılan bir dava ile internet sitelerinin bir değer olarak görülmeden alınan engellenme kararları, bu konuda halen bilinçlenmesi gereken önemli bir kitlenin varlığını da gözler önüne seriyor.

Adalet Bakanlığı'nın Bilişim Hukuku konusunda zaman zaman çalışmalar düzenlediğini biliyoruz. Aslına bakarsanız engelleme kararlarının yıllar içinde giderek azaldığını ve başka çözümlerle sonuç alındığını da söyleyebiliriz. Yani bu konuda halen 2000'lerin başında olduğumuzu söylemek doğru olmaz, fakat zaman zaman gerçekleşen bu tip olaylar özellikle istikrara ihtiyacı olan yeni gelişen sektör için gereksiz bir stresin oluşmasına sebep oluyor.

Sikayetvar.com Genel Müdürü Ömer Deveci'den aldığımız bilgiye göre BTK ile de iletişime geçmişler ve siteye ulaşımın 2-3 saat içinde normale döneceği düşünülüyor. İSP'lerin aksiyon almasına da bağlı olarak bu süreç biraz daha uzayabilir ne yazık ki.

Umarız Türkiye internet ekosisteminde bu gibi hatalı kararlar bir daha alınmaz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.