Sikayetvar.com'a erişim mahkeme kararıyla engellendi
E-Ticaret

Sikayetvar.com'a erişim mahkeme kararıyla engellendi

sikayetvar-engelleme

sikayetvar-logoÖzellikle e-ticaret müşterilerinin şikayetlerini dile getirdiği önemli servislerden biri olan Sikayetvar.com, mahkeme kararıyla engellendi. "İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nın 18.07.2013 tarihli 2013/114 E. ve / sayılı kararı" ile erişime engellenen siteye dün akşam saatlerinden itibaren ulaşılamıyor.

Sikayetvar.com yetkilileri, Twitter üzerinden yaptıkları açıklamayla sikayetvar.com.tr adresinden servise erişilebileceğini paylaşmış. Engelleme kararını farketmemizin ardından ulaştığımız şirket çalışanları, engellenme kararının bir hatadan sebep alındığını, tebligatın ellerine ulaşmadığını ve 1-2 gün içerisinde sorunun çözüleceğini aktardılar.

Yeni bilgiler elimize ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Hem TTNET hem de Turknet hattı üzerinden yaptığımız denemelerde siteye engelleme karar sayfasına ulaştık. Diğer ISP'lerde durum hakkında bilgisi olanlar yorumlarda paylaşabilirler.

Yorumlar (68)
 1. Caner Umutvar Caner Umutvar

  Sonuna kadar haklı bir karar. Net.

  1. neden haklı bi karar ki ?

   insanların şikayetlerini dile getiren bir web sitenin kapatılması nasıl doğru karar olabilir...

   1. Ahmetcan Ahmetcan

    adamların yaptığı iş stratejisi şöyle örnek veriyorum senin "aa" adında eticaret siten var bende senden bi ürün aldım ama "aa" şirketi ürünü 4 gün yerine 1 haftada sana ulaştırdı.

    sende sikayetvar.com'a gidip şikayetini yazdın

    sikayetvar.com diyoki "aa" şirketine size bir şikayet var bunu cevaplayın ama cevaplamak içinde kurumsal üyelik alman gereliyor onun içinde üyelik satıyor "aa" şirketi de yorum yazmayında kötü şirket muamelesine giriyor.

   2. ahmetcan'a kesinlikle katılıyorum. Tüketici açısından bakıldığında haksız bir karar gibi görünebilir fakat şirketler açısından baktığınızda tam resmi görebiliyorsunuz. Bir müşteri sizi hiçbir ücret ödemeden ve bütün önyargı ve öfkesiyle konuları çarpıtarak şikayet edebilir ancak sizin müşteriye cevap verebilmeniz için sikayetvar.com'a düzenli olarak belirli bir tutarda ödeme yapmanız gerekir.

    Yani gıyabınızda yazılan bir yazıya cevap hakkınızı kullanabilmek için para ödemeniz gerekiyor.

   3. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

    @ahmet can & @Furkan: öncelikle başıma gelen bir olay anlatayım. Bir internet sitemi sikayetvar.com firma listesine almış haberim olmadan, sonra biri müşterim olmadığı halde abuk sabuk şeyler yazmış, bunu google aramalarında gördükten sonra fark ettim. Sonra direk sikayetvar.com 'a mail gönderdim ilgili sitenin mailinden. Haberim olmadan firmamın müşterisi olmayan ve bunu kanıtlayamayan birinin yazısını yazamazsınız dedim. Firma bilgilerim ile yorumu sildirdim. Kısaca isterseniz firmanızı sildirirsiniz bir paket vb. almanızda gerekmez. O yüzden yorumlarınıza katılmıyorum.

   4. Caner Umutvar Caner Umutvar

    Siteler hakkında yazılan haklı/haksız eleştirilere cevap verme hakkı yasada saklıdır. Bunun için para talep edilemez.

   5. Çok haklı bir karar, büyük firmalar neysede küçük firmaların ekmekleri ile oynuyorlar, şikaye asılı varmı yokmu tahkim etmeden şikayeti yayınlıyorlar, sonra firma kaldırın onu dediğinde bizim kaldırma politikamız yok üye olun yanıt verin, sen kimsinki benim firmamı haksız yere karalamaya aracı oluyorsun.

    Mahkemeye verende bu tür haksız yere şikayet açan firmalardan birisidir.

    Keşke hep kapansa.

   6. Burak Ocak Burak Ocak

    Ben musterinin sorununu 2 gun sonrasi çözdügum halde ilk gunden sikayeti yazmis birakmis. Sorunu çözülmesini bırak gönlü olsun diye bir odayi baska odaya tasitti keyfiyetle gık demedik. Tesekkur etti caylarini icip ciktik. Ben bir mobilyaciyim ustelik istanbulda ki en serefli mobilyacilardanim. Ama gel gelelim ben bu heriflere para yedirmeden musterinin sorunu vozulmustur diyemiyorum. Adalet mi bu insanlari karalayip iftira atip ekmegiyle oynamak

  2. sikayetvar gibi siteler aynı zamanda şirketlere müşteri ilişkileri ortamı sunmaktadır. tam da çoğu başarılı şirketin hedeflediği şeffaf bir müşteri ilişkisi... bu platformları adam gibi kullanabilen şirketler ödediği paranın çok çok üzerinde müşteri sadakati gibi önemli kazanımlarda bulunuyorlar bu nedenle bu durumdan şikayetçi de değiller... çünkü zaten daha fazla parayı bir ton danışmanlık şirketlerine ödüyorlar, kendi içlerinde bir dünya personel gideri...vb. yaparak birimler kuruyorlar, yazılımlar, ücretsiz telefon hatları...vb. kiralıyorlar ki yine de bu siteler kadar da verim alamıyorlar.

   sizin söylediğiniz örnekler müşteri ilişkileri konusuna profesyonel olarak bakmayan bu yönde stratejileri olmayan şirketler için uygun olabilir.

   hatta bu gibi şirketlere aynı zamanda müşteri ilişkini bak böyle yapabilirsin şeklinde yol göstermiş oluyorlar...

   bu ve benzeri platformlar ticaretin, müşteri ilişkilerinin, sektörlerin gelişmesi bence olması gereken platformlar.

   adam gibi yönetilen hiç bir şirket çözülmüş bir müşteri probleminin açık olarak yayınlanmasından rahatsız olmaz ve müşterisinin bu problemini çözmesini sağlayan aracılara ücret ödemekten çekinmez.

   1. Fatih, sikayetvari nereye sikayet ediyoruz ? Kim oluyorda sirkete yol gosteriyor, twitter var zaten sirketle direk iletisimdesin. Ne sikayetvari diosun bana, onlar once kendilerine bir yol gostersinler. Bak nasil geri vites yapmislar, tebligat ulasmamista falan filan .. Ne son kullanici ile arasi iyi ne sirketlerle, matah bir sey olda yatirim alirdi bu kadar yilda. Sorun cahil kullanici profilinde. Sunu dusunmuyorlar, Teknosa hakkinda 6088 sikayet var bu sayi ne kadar normal aslinda sektordeki pozisyonuna bakarsan, misal.

  3. müşteri gözünden bakarsak da, şirketler şikayetini inceleniyor diye yazınca cevaplanmış kabul ediliyor, sonra bişey olmasa bile bu şirket müşteri memnuniteyinde önde oluyor. otomatik hepsini cevaplanmış yapıyolar bence, para ver database update olsun bir site.

  4. Hakan Apaydin Hakan Apaydin

   Sikayetvar.com sitesi bilindik markalar tarafından kurulmuş veya sonrasında ele geçirip kendi menfaatleri için kullandıkları bir platform olduğunu düşünüyorum.

   Örneğin şu an siteyi incelerseniz bir çok bilindik markanın sikayetvar için methiyeler düzdüğü videoları sitelerinde görebilirsiniz.

   Şöyle düşünün, normal ve yasal olanı, tüketici hakem heyeti veya tüketici mahkemesi olması gereken bir sorunu tüketici vakti olmadığı için üşendiği için, bilmediği için bu siteye giriyor ve doğrudan muhatabı olduğu firmanın inisiyatifine bırakılıyor.

   Yasal ve hukuki bir süreç işlemesi gerekirken bu süreçler tümü ile atlanmış oluyor. Sorumlu firma istediği sorunları giderip istediklerini ise cevapsız bırakarak kendi menfaatleri doğrultusunda sistemi yönetebiliyor.

   Daha da kötüsü çözüldüğü söylenen veya görülen diğer talepler, belkide onlardan kat ve kat haklı olan bir tüketicinin firma kayıtsız kaldığı için maddi kaybına neden olur ? İlk kızgınlık sonrasında oluşan çözümsüzlük tüketicinin hakkına gerçek ve doğru yoldan aramasını psikolojik olarak engellemiş oluyor.

   Tüketici kendi sorunu çözülmediğinde veya ilgilenilmediğinde sikayetvar.com sitesini kendisine şikayet edemiyor. Araştırın sistemlerinde kendileri ile ilgili hiçbir şikayet yer almamaktadır.

   Daha komik olan nokta tüketici sistemi ücretsiz kullanırken, karşı taraf sisteme cevap yazabilmek için ücret ödeme zorundadır. Birkaç tane şikayet alan bir firma için ödenecek ücret yüksek olsa da, marka olmuş firmalar için bu tutar elbette çok komik bir tutardır. Çünkü Tüketici Mahkemesi tarafında verilecek sonuçları bertaraf etmek için oldukça makul bir ücrettir.

   Ülkemizde Çiflik Bank tarzı yaklaşımların yaygın olduğu günümüzde 2013 yılında yayını durdurulan bu tip sitelerin devlet tarafından yetkilendirilmesi veya tam denetim altında hizmet vermesi zorunlu olmalıdır diye düşünüyorum.

 2. Suan açılıyor site ?

 3. Mehmet Ayaz Mehmet Ayaz

  Site Açılmış..

 4. Melih Buğra Duymaz Melih Buğra Duymaz

  Şuan Turkcell şirket ağı üzerinden bağlandım, herhangi bir sıkıntı yok giriyor

 5. Çağla Aral Çağla Aral

  Sanırım sorunu çözmüşler:)

 6. Merhabalar,

  Eray bey bilgisayarlarda dns varsa girebilirsiniz zamanında youtube için kullanıyorduk dns mevcut olmayan kişilerde mahkeme kararıyla kapatıldı uyarısı alabilirsiniz.

  1. Sorun çözülmüştür. Teşekkür ederim

  1. Büyük ihtimalle DNS kullanıyorsunuz.

  2. Hotspotshield mi kullanıyorsunuz :D

 7. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Kesinlikle kapatılmalı bu site. Eticaret girişimcileri açısından son derece baltalayıcı bir durumu var. Ben sadece bir platformum dese de buraya girilen şikayetlerin çoğu gerçeği yansıtmamakta, müşterinin bir kızgınlıkla yazdığı ya da işlerini çabuklaştırmak için yazdığı şikayetler konumuna düşmekte. Sonradan bu kayıtları okuyanlar da ilgili site hakkında olumsuz düşünmekte. Ayrıca şikayevar ın sitelerden istedikleri paralar da yenilir yutulur cinsten değil!

  1. Kaan Türkoğlu Kaan Türkoğlu

   E-ticaret sitesi eğer yanlış yapıyorsa cezasını çekmeli. Parayı hemen tahsil edip ürünü 1 ay sonra gönderen e-ticaret siteleri varken bu sitenin olması gayet doğal. E-ticaret siteleri bu tip durumlarla karşılaşmamak için insanlara gerçeği söylemeli ve her zaman ulaşılabilir olmalı. 24 saat ürün satıp tek vardiya müşteri hizmetleri çalıştırmak saçmalık değil mi? E-ticaret sitelerinin çoğu kervan yolda düzülür mantığıyla işe başladığı için arada üzdükleri insanların şikayetlerine katlanmalılar.

 8. Türkiye'nin %80 dns değiştirirek girdiği için engellesede birşey değişmez :)

 9. Superonline Fiberoptik ile erişebiliyorum.

 10. Haşim Baş Haşim Baş

  http://sikayetvar.com olarak girerseniz açıktır?

  Fakat www.sikayetvar.com engellenmiştir. DNS ayarlarınızı kontrol etmeden falan falan yorumlar yapmayın lütfen. İnterneti bilen insanlarsınız kapalı bir siteyi anlamanız gerekir.

 11. Dsmart-Net 'ten giriş yapılabiliyor.

  Tamamen saçma bir karar, halk burada haklı ya da haksız şikayetlerini dile getiriyor. Bu durum birilerini rahatsız etmişki, erişimi durdurmuşlar.

  1. Hasan Bey bakın, bir mağazanız var diyelim günde yüz bin kişi alıyorsunuz. Her memnuniyetsiz ya da herhangi bir hizmetten tatmin olamamış müşteri mağaza duvarınıza sprey boyayla şikayetini yazıyor.

   Şikayetvar böyle bir site- kalıcı zarar veriyor, yanlı görüş bildiriyor ve afedersiniz ağlama duvarı konumunda..

   Dolayısıyla sektörün bu habere sevinmesi çok normal.

 12. Nevşehir Nevşehir

  Bende rahatlıkla girebiliyorum. Bir sorun olduğu görünmüyor. Ancak site kapatmalar bu kadar kolay olmamalı bence.

 13. Site kapalı. Bazı arkadaşlar kapatılmalı demiş haklı yanları da var ama kapatılmasından ziyade kontrol sisteminin gelişmesi gerekiyor. Hem tüketiciyi hem de hizmet vereni korumalı.

 14. Sanırsam karar kaldırılmış TTnet kullanmaktayım DNS ayarlarım otomatik ama site açık.

 15. Bu tip bir sitenin engellenmesi kadar saçma bir şey olamaz herhalde.

 16. Gökhan Uygun Gökhan Uygun

  http://www.sikayetvar.com/ olarak erişim yok . http://sikayetvar.com/ olarak erişim yok .

  Mahkemenin kararı çok haklı. Öncelikle insanlar şikayet yazarken para ödemiyorlar ama siz şikayete cevap vermek için paket vermek zorundasınız. Saçmalık buradan başlıyor. Bir çok kişi daha mal aldığı firmayı aramadan artık şikayetvar.com a yazmaya başladı.

  Kargo verilen adreste müşteriyi bulamıyor. Ürün kargoda 1 hafta bekliyor. Şikayetvar a yazılıyor.

  Banka POS ekranınından iade yapıyorsunuz. Banka 3 gün sonra karta yansıtıyor. Şikayetvar a yazılıyor. Ürünü faturasız, orjinal kutusu zararlı iadegeliyor. İade almıyorsunuz. Şikayetvar a yazılıyor.

  En komiğide rakipler sizi baltalamak istiyor. Şikayetvar a yazıyorlar : )

  1. Kaan Türkoğlu Kaan Türkoğlu

   Bunları yaşamak istemiyorsanız bir AVM ya da bir cadde mağazası açmanız en mantıklısı. Hem tüm ülkeye satış yapmak istiyorsunuz hem hiç sorun yaşamak istemiyorsunuz. Çelişki burada.

  2. Kenan Öztürk Kenan Öztürk

   +1

   Tamamen rant için kurulan bir site,aynı zamanda kendılerınız tuketıcıye sahıp cıkıyormus gıbı gostermelerı de ayrı bir komedı.

   Müşteri bir kez arıyor firmamızı baktı cvp yok hemen sikayetvar'a yazıyor,insanların daha da bilinclenmesi lazım,sanal ortamda daha cok fazla yol almamız lazım ülke olarak.

  3. Site kesinlikle fırsatçı bir site. Bu tür siteler gönüllüler tarafından kurulmalı. Uzantısı .gov.tr olmalı bu tarz sitelerin. Devlet bu tür fırsatçılara izin vermemeli. Siteniz hakkında şikayet açılıyor, muatab olacaksınız ama önce aylık 2-3 bin tl toslamanız gerek. Şikayet edilecek bir site varsa eğer bu sikayetvar.com un kendisidir.

   Daha çok etkileşim sağlamak için firmalar hakkında daha çok şikayet yazılması konusunda elinden geleni yapıyorlar.

   Ve sizin de söylediğiniz gibi, artık insanlar şirketin müşteri temsilcisine ulaşmak yerine Kargom Ne Zaman Gelir diye şikayet vara yazıyorlar. Bu da onların canına minnet.

   Yerinde bir karar olmuş. Biz de dava etmeyi düşünüyoruz. Fırsatçılar :)

   1. Yasar Sonmez Yasar Sonmez

    HSBC bank ile ilgili bir yazı yazdım borcumu odedigim halde kartını kapatmiyorlar diye bu site şuan buu yayınlamadı. dürüst calismiyorlar

  4. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

   Gökhan çok iyi anlatmışsın. Temel noktaya da parmak bastın esasında. Tüketici şikayet etmek için herhangi bir ücret ödemezken site sahibi ödeme zorunda kalıyor ve yukarıda yazdığın tamamen denetimsiz bir şikayetler bütünü ortaya çıkıyor. Hatta şikayetvar a biraz daha fazla para ödersen şikayetler sitede yayınlanmadan cevaplama şasın oluyor vs.

   1. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

    Hatta öyle duruma geldi ki bir banka şikayetvar da şikayetleriniz var deyip sanal posu kapatmışlığı var. Şimdi bunun hesabını kim verecek?

  5. Rakip E-ticaret siteleri, utanmadan firma adına şikayet oluşturabiliyorsa, işverenler de bunun aksini kanıtlamak için VIP üyelik almak zorunda bırakılıyor. Türkiye'de alışveriş yapan kullanıcılardan sadece 0.90 kuruş istesinler bakalım sitede bir tane şikayet oluyor mu :)))

  6. Ahmet A. Ahmet A.

   Sikayetvar.com'un çalışma mantığı şu şekilde:

   İsteyen vatandaş firmanız hakkında şikayette bulunabiliyor.

   Sikayetvar editörleri yeni eklenen firmaların logosunu yüklüyor.

   Firma sahibi olarak bu işlem haberiniz olmadan gerçekleşiyor.

   Şikayetlere cevap yazmak istediğinizde sizden para isteniyor! Şikayetlerin kaldırılmasını rica ederseniz cevap verilmiyor.

   Fakat ücretli abone olmayan firmalara utanmadan e-posta atılıp, üye olun deniyor.

   İyi bir paket satın alırsanız şikayet eden kişinin anne kızlık soyadına kadar alabilirsiniz. Kişisel bilgi, mahremiyet hak getire. Şikayetçiler üye olmak zorunda ve bütün kişisel bilgilerini alıyorlar. Her bilgiyi kontrol ediyorlar ve kaydediyorlar. Daha sonra şirketlere bu bilgiler satılıyor.

   Üst (daha çok verilen) paketlerde çözüldü olarak işaretleme yaparsanız, kullanıcı bir daha cevap yazamıyor. İstatistiksel olarak firma ooo müşteri memnuniyeti tavan yapmış imajı kazanıyor.

   Bu ne biçim iş ahlakı?! Sizi nereye şikayet edeceğiz sikayetvar.com?

  7. Turkiyeden cikan en cacik proje. Sonra niye Turkiyeye proje gelistirelim ki once tuketecek adam hazir olmali. Turkiyede paypal neden yayilmiyor parayi fraud departmanina gommek zorunda kalacaklar :) sikayetvar zamaninda kafasini kullansa, zendesk olurdu zendesk . Bunlar da demin baskasina yazdigim yorum, sana niye gonderiosam :) Fatih, sikayetvari nereye sikayet ediyoruz ? Kim oluyorda sirkete yol gosteriyor, twitter var zaten sirketle direk iletisimdesin. Ne sikayetvari diosun bana, onlar once kendilerine bir yol gostersinler. Bak nasil geri vites yapmislar, tebligat ulasmamista falan filan .. Ne son kullanici ile arasi iyi ne sirketlerle, matah bir sey olda yatirim alirdi bu kadar yilda. Sorun cahil kullanici profilinde. Sunu dusunmuyorlar,

 17. Her ne kadar işin ticari tarafı da olsa, mağdur olan insanların ciddi bir kısmı şikayetlerini dile getirdiğinden bence önemli bir platform.

 18. Mehmet Taş Mehmet Taş

  Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste...

  Kimse kusura bakmasın, doktor beyin sitesinin kapandığına sevindim. 2-3 günlüğüne bile bu şantaj aracı çalışmayacaksa ne mutlu bize.

  Sıkıntı müşterinin şikayetini dile getirmesi değil, sıkıntı doktor beyin bunu bir şantaj aracı olarak kullanması...

  ...ve evet, açıktan para verince hakkınızdaki şikayetler toplu olarak siliniyor.

 19. bazı kişiler olaya hep müşteri taraflı bakıyorlar eğer bir e-ticaret işine girip de hakkınızda ki haksız ve itibar düşürücü bir yoruma cevap vermek için 600 tl + kdv gibi rakam isterlerse o zaman görürüm sizi, çok şikayette sorunumu çözdüler ama herkes bir banka kadar bir Gsm operatörü kadar kazanamıyor.Şikayetvar artık kendini yenilemeli bankalardan para suyunu çekince bankalara atar yapmamalı mesela.Üyelik aidatını ödediğin kadar adamsın anlayışı bitti.Umarım yüklü tazminat öderler de kaynağı belli olmayan şikayetleri yayınlama gereksinimi duymazlar.

 20. Recep Yüksel Recep Yüksel

  Biri de sonunda sikayetvar ı şikayet etmiş

 21. Wolkanca Wolkanca

  www. alt alan adı diyeceğim kızacaksınız.

  bence artık bu yüzyılda bu alanda ciddi ciddi gerçek hayatta olduğu gibi insanların, şirketlerin sorumluluklarını bilmeleri vs. vs. vs. gerekiyor. zaman hızla akıyor.

  teşekkürler.

 22. Bir internet kullanıcısının gelip de kesinliklekapatılmalı bu site demesi cidden çok üzücü. Yasakçı zihniyet ele geçirmesin bi zahmet her yeri.

  Bu kafayla forumlara erişim kesilsin şikayet oluyor çok, facebook'ta grup kurmuşlar onu da kapayalım twitter'da tweet atıyorlar o da olmasın denir hoş olmaz.

  Bir şeyi en fazla kontrol altına almak mantıklıdır (o da abartılmayacak şekilde) direk hoop yasakla oh süper oldu ise 'özgürlük' tanımını çöpe atar.

  1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   Hangisi daha önemlidir Mithat bey? Özgürlük mü adalet mi?

  2. Osman Öktem Osman Öktem

   O söylediğin mecraların hiç birisinde cevap hakkı için para istenmiyor. Ama şikayevar'da firmanın müşteriye cevap verebilmesi için para ödemen gerekiyor. Hem de oldukça dişe dokunur tutarlarda.

   Hangi özgürlükten bahsediyorsun?

 23. Osman Öktem Osman Öktem

  Kesinlikle doğru bir karar. Yaptıkları iş hiç etik değil. Özellikle girişimciler için tam bir sıkıntı.

  Müşteri sorununu yazıyor iyi güzel ama e-ticaret sitesi sorunu çözse, müşteriyi memnun etse dahi, sorunu çözdüğünü oraya yazabilmek için şikayetvar'a para ödemesi gerekiyor. Böyle birşey olabilir mi?

  Şikayetvar'ın cirosunu yükseltmek için ara sıra kendisinin yorum yazmadığını nerden bilebilirsiniz?

  Tekrar ediyorum özellikle girişimciler için tam bir zarar. Müşteri memnuniyeti ile yakından uzaktan alakası yok yani sitenin yaptığı işlemin...

  1. Mehmet Cankat Mehmet Cankat

   Haklısın yeni iş kurup o işi oturtmaya çalışan birinin

   işini oturturken geçirdiği bazı aşamaları, yaşanan aksaklıkları

   vs.. sonrada olacak anlamına gelmez ama şikayetvar.com gibi bir

   sitede yayınlandıktan sonra o girişimci için daha başlamadan yolun

   sonu. çok tehlikeli bir site kesinlikle müşeri memnuniyeti sitesi

   olduğuna katılmıyorum. Kazanç kapısı haline gelmiş bir

   yer..

 24. Yorumlardan anladigim kadariyla biraz kabaca olacak ama adamlar milleti haraca bağlamış. Belki kendileri bile olumsuz yorum giriyorlardır diye düşünmeden edemedim. 2000 lira, 600 lira aylik uyelik ucreti gercekten yuksek. Siteye bakildiginda da 1000+ kurumsal üye var.

 25. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Bazı arkadaşları anlamak mümkün değil. Evet insan bazen taraflı olup, olmadıklarını vb. şeyleri düşünüyor. Ama şu da bir gerçek bilmediğim bir siteden alışveriş yapmadan önce sikayetvar.com'a yorumlara bakıyorum. Şimdi bazı arkadaşlar işte müşteriler kızgınlıkla yazıyor vb. elbette suistimaller olabilir ama bir site ile ilgili yorumlarım büyük bir bölümü olumsuzsa demek ki ilgili sitede sorun var. Bence bu tarz yorumların olduğu müşteri görüşlerinin yer aldığı sitelere Türkiye'de ihtiyaç var.

  Diğer bir konu ne sebeple kapatıldığını bilemiyoruz. Fakat ne olursa olsun sitelerin kapatılması çözüm değil. Eğer yanlışlıkla kapatılmışsa durum daha vahim. Örneğin benim internet hizmeti aldığım servis sağlayıcının sitesi hiçbir sebep gösterilmeden BTK tarafından engellendi. İlgili sitenin DNS'lerini kullanan tüm siteler sorun yaşadı. BTK sitesinden kontrol yapıldığı halde engelleme kararı ile ilgili bir karara ulaşılamadı. İşgüzar birkaç memur'un yaptığı bu olay yaklaşık 10 günde çözüldü. (Dilekçe vb. ile) Yani kısaca bu tarz yanlış kapatmaları çok duyuyoruz. Bu iş bu kadar basit işgüzar bir memur sehven engeller, sen uğraşır durursun. Yapan yaptığı ile kalır. Senin ise prestijin gider...

  1. Cevap yazacak firmadan 600 tl para isteniyor.

   Tabiki ama adam şikayetçidende 10 tl para alsın o zaman. Görürüm o zaman kaç şikayet yazılıyor.

   Her önüne gelen şikayet yazıyor, rakibin şikayet yazıyor. Şikayet var bunun gerçekçiliğini araştırmıyor. Direk yayınla. İlan sitesimisin lan sen. Yaptığın yayınla bazı insanları haksız yere yargılıyor, kensini aklamak istiyorsan bana haraç vereceksin diyorsun. Ok ne iyi yavv. Bu site önümüzdeki günlerde daha çok kapanır. Türkiyeyi 5 yıl önceki Türkiye sanıyor doktor amcam.

 26. en son tüketici olarak bir şikayet yazmıştım, şikayet ettiğim yerle anlaşmadığım halde, sorun çözülmüştür yazdıkları için uzun süredir girmiyorum siteye,

  şimdi bakıyorum kurumsal kişilerde memnun değil burdan, şirketiniz hakkında kötü bir şey çıktığında verin avukata çok güzel kaldırıyorlar

 27. Superonline'da her hangi bir engelleme söz konusu değil.

 28. Ali Haydar Ali Haydar

  Merhaba,

  Siteye Superonline 'dan erişim mevcuttur.

 29. Alicihan Tufekci Alicihan Tufekci

  Gayet memnun oldum açıkçası. Trustpilot.com mentalitesi ile iş yapsalardı daha iyi olurdu bence. Bunlar rant kapısı inşaa ettiler milleti haraca bağladılar. E bir yere kadar tabii.

 30. Gayet dogru bir karardi. Bizim markalarimizdan birtanesi bize sormadan firma olarak eklemisler. defalarca telefonda bilgi vermemize ragmen silmediler. 15-16 yaşından ki çocuklar şikayet yazmislar. Kimi tutmuş hizmet Sözleşmesi okumadan hizmet almış kimi tutmus kulakdan dogma şikayet yazmis. Şikayet var.com icin telefon onayi vermeniz yeter. arayip konustugunuzda biz bisi yapamayiz hakkinizda yalan dolan sikayet var ise savciliga verir sildirirsiniz diyorlar ya mahkeme islerini para verirsin yada bize su kadar rakam odersin demeye getiriyorlar. Burda siteyi savunan arkadaslar gitsinler bir ticari girisimde bulusunlar bende gideyim yazmak icin sirf bir şikayet yazayim. Sonra musterilerden biri gelsin "sizin surda sikayetiniz var guvenemiyorum" die sizi ezsin size önyargı li davransin sacma sapan 2 yazi ile tum ticari ahlakiniz kirlensin ne dersininiz? Guzel olur dimi?

  1. Mehmet Cankat Mehmet Cankat

   Biraz önce, bir turizm firması hakkında sikayetvar.com'a

   girip hakkında şikayet yazdım. sadece denemek için halbuki firmayı

   tanımam bilmem alışverişim de yok, sadece cep telefonu teyidi ile

   şikayetimi zart diye yayınladılar, sonra mesaj atıp şikayet çözüldü

   kaldırın dedim kaldırdılar.. demek oluyorki sorgusuz sualsiz firma

   karalamak çok kolay bir firmanın sahibine gıcık oldun bir tane

   telefon bu gir internet cafeden karala çık bu kadar basit. Avrupada

   amerikada bu iş böle yapılmıyor. Kim şikayet ettiyse yada yorum

   yazdıysa en azından bir belge isteniyor belge yoksa şikayet de yok.

   Örnek tripadvisor sitsini hemen hemen herkes bilir orada bir tesis

   hakkında yorum yayınlanmadan evvel tesis aranır müşterinin gerçek

   olup olmadığı sorgulanır ve hatta otelden o müşteriye ait bir

   konaklama harcama belgesi istenir sonra yorumu yayınlanır. Bizim

   burda ise tamamen tarza usulu yapılan bir iş bence bu durumda şu en

   başta belirttiğim nedenden dolayı bile derhal

   kapatılmalıdır.

 31. Geri vites yapmislar

 32. Şikayet Var Şikayet Var

  Sikayetvar.com ile daha önce sözleşmeli olarak çalışmış bir firmada yetkiliyim. Normalde ücretsiz cevap hakkı verebilirsiniz kanunen hakkınız. Aynı zamanda şikayeti yazan kişinin bilgilerini de para ödemeden talep etme hakkınız var.Zamanında bize ulaşarak panel teklif ederken bunlardan hiç bahsetmediler. Ne sözleşmelerinde bu ibare var nede sitelerinde sizin hiç bu hakkınızdan bahsedilmiyor bile. Şikayet var bir çok kişi tarafından tehdit unsuru olarak kullanılmakta gerçeği yansıtmayan iftira niteliğinde bir çok şikayet geliyor. Davalık olduğumuz şikayetleri dahi kaldırmadı. Şikayet var yazılan şeylerin gerçeği teşkil ettiğini kanun karşısında kanıtlayamaz. Yer sağlayıcı konumunda tutuyor kendini ama bir markanın imajına zarar veriyor buda onu suçlu konumuna sokuyor. Değil ki benim marka adımı logomu vb içeriklerimi benden izinsiz kullanma hakkını nasıl alabiliyor bu konuda tabi ki tartışılır. Ben bu konuda yeterince araştırıyorum ve sonuna kadarda devam edeceğim. Sürekli bizim avukatımız Serkan Sakallı diyorlar ünlü bir avukatla çalıştıklarını lanse edip bişi yapamazsınız tavrındalar anlayacağız. Ama bu ülkede kanun varsa emsal teşkil edecek bir karar aldıracağım bunun sonuna kadarda arkasındayım. Sadece sizlerde yılmayın hakkınızı arayın. Bir sorun varsa size ulaşsınlar tüketici hakları var bu ülkede onlara başvursunlar. Ülkemizde devlet kurumları varken haklarını koruyoruz diyerek para kazanma yoluna giden kişilere tamah edilmesin.

  1. Yasar Sonmez Yasar Sonmez

   Arkadaşım bu adamlar paranın peşinde km min neden şikayetçi olduğu pek de umurlarinda değil insanlar kızgınlıkla bir yorum yazıyorlar. Halbuki Türkiye de şikayet merci resmi kurumlar var. Bos bir is yakin bir zamanda hicbir cazibesi kalmaz

 33. merhaba,

  haksız rekabet yaptığını düşünüyorum firmanın.yazılan şikayet ücretsiz ise yazılacak cevabında ücretsiz olması gerekir.veya kesinlikle şikayet yazmakta ücretli olmalı,ayrıca açılan üyeliklerin ve yazılan şikayetlerin sahte olabileceği kuvvetle muhtemel.bir tane okudum falanca zamanda falanca yerde filanca şey yaptırdım bir bayan baktı erkek kontrol etti falan olur filan olur ama ben mutlu değilim gibi yorum yapmış ve bunu yayınlamışlar.hukuk olarak ben hakkımı arayacağım tamamen kapanması için. bana destek olmak isteyenler lütfen reply yaparak cevap versinler toplaşıp tek dava açalım.

 34. Tamam anladık "masum tüketicinin sesiydin" ... iyi de şimdi firmaları birbirine düşürmeye başlamışsın... b2b şikayet adı altında Rakip firmalar birbirine çamur atmaya başlamış. Senin üzerinden adalet arayışına girmiş. E o zaman biz adliyeleri kapatalım bütün işi sen yap. Şikayet edilenden paraları toparlayıp Amerikada firma kurmuşsun, o da iyi. Bi de vatandaşlık iste... Çürümüşlüğün son perdesi!

 35. Evet Şikayetvar.com, Şikayetvar Bilişim A.Ş.'nin markalaşma yolunda olan patentli şirketlerin yoluna çıkıp logolarını izinsiz kopyala yapıştır yapıp, hiçbir yetkisi olmamasına rağmen bu şirketler adına şikayetleri kabul edip, sonrada onları kendisini savunabilmesi için üye yapıp, ömür boyu parasını almaya dayanan bir saadet sistemi oluşturdukları anlaşılmaktadır.

  Bana göre; www.sikayetvar.com / Şikayetvar Bilişim A.Ş. nin çalışma şeklinin dayanağı üye kaydedip haksız kazanç elde etmek için planlayarak ve bilerek, belli bir hiyerarşik yapı içerisinde örgütlenerek, izinsiz marka kullanımı gibi hukuksuz organize fiilleri gerçekleştirmektir.

  HATTA, Suçların şahsiliği prensibine göre, bu Sikayetvar.com çalışanlarının da suç teşkil eden bu fiillere iştirak ederken (yani orada çalışırken) hukuki sorumluluklarını bilmeleri gerekir. Zira kanunları bilmemek mazeret sayılmaz.!

  sikayetvar.com yada Şikayetvar Bilişim A.Ş. hakkında verilmiş örnek bir karar var mı? varsa paylaşırsanız sevinirim. Herhangi bir devam eden dava ve şikayete mağdur sıfatı ile müdahil olmak isterim.

 36. Şikayetvar.com daki tüketicilerin bagziları şikayet olayıni abartmıs durumdalar ufak şeyler yüzünden üretici firmaların itibarını zedeliyor bende, yok koltuk aldım siteden arkasında ip var neden o ipi temizlemediler gibisinden