Girişim Ofisleri’nde bu hafta Bilginet’in konuğu olduk
Arama
Webrazzi TV

Girişim Ofisleri’nde bu hafta Bilginet’in konuğu olduk

girisim-ofisleri-logoWebrazzi TV’nin en sevilen programlarından biri olan Girişim Ofisleri’nde bu hafta Türkiye’nin en köklü e-ticaret alt yapı sağlayan firmalarından biri olan Bilginet’in konuğu olduk. Bilginet turumuzda bize firmanın proje ve iş geliştirme müdürü Merih Fındık eşlik etti.

2000 yılından beri bu alanda faaliyet gösteren Bilginet’in 6 katlı 1000 metre kare civarındaki binasını gezdik. 50 civarında çalışanı bulunan Bilginet’in binasında eğitim salonundan Bilginet’in stüdyosuna kadar her bölümünü gezdik ve bilgi aldık. Israrlı sorularımıza rağmen cirolarını açıklamasalar da 3000’in üzerinde müşterileri olduğu bilgisini aldık. Buradan hesabı yapmak sizlere kalıyor 🙂

Diğer Girişim Ofisleri videolarına buradan, tüm Webrazzi TV yayınlarına ise bu adresten göz atabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (35)
 1. Bilal dedi ki:

  Çok sıkıcı bir ofis

  1. Ozan Karadağ dedi ki:

   adam stresimizi kolay atalım diye günde 4 molamız var diyor 😀 helal olsun, çokmuş 3 e indirin iş verimi konusunda şu despot eğitimcilerden birinide çağırın, yönetici tayfanıza personel üzerinde nasıl hakimiyet kurulur bi güzel öğretsin.

   1. Asude Tekin dedi ki:

    Türkiye’de ki işletmelere telefonda eticaret’i öğrettiler. Yanımdayken satıştan bir arkadaş telefonla görüşüyordu. Telefonun ucunda ki işletme sahibinin sorduğu sorulara karşı nasıl o kadar sabırlı olabiliyorlar hayret etmiştim. Önce işin ne olduğunu anlatıp sonra nasıl yapılacağı hakkında yardımcı olmaya çalışıyorlar. Bence birçok işletme de ciddi emekleri var. Hiçkimse mükemmel değil.

  2. MehmetC. dedi ki:

   Türkiye’deki çalışma şartlarına verilen önem yeni yeni gelişmeye başlıyor. Ergonomiklik bir bakıma tamamlansa da, çalışma ortamlarını sosyal yaşama alanına çevirme durumu henüz yaygın değil. Binanın normal bir ev modelinde olması belki sıkıcı bir ofis ortamı yaratmıştır ancak belli bir kâra ulaşan işletmelerden hangi biri harika bir ofise sahip olmak istemez ki.

   1. Bilal dedi ki:

    bir bakıma doğru diyorsun ama ofisi düzeltecek alanları çok koca bina ve 3000 küsür müşterisi var para sıkıntısı olacağını sanmam. Çalışanlara daha güzel alan yapılırsa daha çok para kazanırlar bence

 2. Merih Fındık dedi ki:

  Başta Ümit Bey olmak üzere emeği geçen tüm Webrazzi ekibine teşekkür ederiz.

 3. Barış dedi ki:

  çok sıkıcı bi ofis devlet dairesi gibi insanın çalışası gelmiyor

 4. Bilal Kılıç dedi ki:

  Private Shopping yazılımı olarak bilginet gerçekten de güzel bir alt yapı sağlıyor müşterilerine. Ben eticaret yazılımında sağlam ilerliyor diye düşünüyorum.

 5. mete dedi ki:

  Diğer firmaların desteği daha beter.
  temadan kaynaklanan sorunlar için çok ciddiyim abartmıyorum 150 tl isteyen firma var. sorunda kategori sayfasında, numaralandırılmış sayfa alanları olur ya, oranın altında bir div açılmış, şablona erişemediğimizden düzenleyemiyoruz. divde uzun bir boşluk, sıkıntı yaratıyor.. yapacakları bir tek divi kaldırmak…

  ayrıca ofis 6 kat, tıkış pıkış… Türkiye’deki en iyi girişim ofisi sanırım yandex ile hepsiburada.com’un..

  1. Çağrı dedi ki:

   Sahibinden.com var.

 6. Metin Dikmen dedi ki:

  Binanın dışındaki logolar nerdeyse bina kadar.

  Duvarlarda ne bi sticker ne bi poster ne bi slogan… Yazılım ekibi bi odaya sıkışıp kalmış gibi. Bilal’in dediği gibi sıkıcı bir ortam gibi geldi banada. En güzeli çatı katı (:

  1. Nermin Demirel dedi ki:

   Bende çatıya bayıldım. İnsan öğle tatillerinde kahvesini alıp tam izleyeceği bir yer gibi. Birde yazılım ofisleri burası değildi. Gebze Teknopark’ta biz görüşmeye gittiğimizde yazılım kadrosu çalışıyordu. Ordada şehirden uzak bir çalışma alanları var. Hatta orası dahada güzel.

 7. Uğur Akbıyık dedi ki:

  Kimse memnun edilemez. Dünyanın en büyük yazılım firmasından birinin müşterisi de olsak, mutlaka şikayet edeceğimiz “berbat” yanlarını hemen ifşa etmeye bayılırız.

  Paket program olarak ihtiyaç duyulan her şeyi sağlayan bir yazılımları var.

  Her konuda ellerinden geldiği kadar yardımcı oluyorlar. Elbette herkesin her istediği yapılamayabilir, ama bu “kötü hizmet veriyorlar” anlamına gelmiyor.

  Ofise gelince,

  Facebook’dan arkadaşlarının paylaştığı “Abi baksana Google’ın Londra ofisi ne kadar güzel yaa” albümünü görüp hafızasına kazıyan, sonra da Türkiye imkanlarınca rahat çalışma şartları sunmaya çalışan firma/kişilerin yerlerini de görünce “çok sıkıcı, hiç de güzel değil” gibi yorumlarla geçiştirmek ne kadar doğru, orası tartışılır.

  Merih, on numara anlatmış. Hatta sunucudan bile daha kendinden emin 😉

 8. Metin Dikmen dedi ki:

  Ya Uğur hocam Bilginet’i Google’ın Londra ofisi ile kıyaslayan mı var. Adamalar dümdüz dört duvar arasında çalışıyor. Ortamı biraz renklerdirmek, canlandırmak için ille de milyon dolarlar gerekmez hani. Daha da olmadı bi Ikea’yı gezin.

 9. Engin Çelik dedi ki:

  Dikkatimi çok geçti ortalık müdür ve müdür yardımcılarından geçilmiyor 🙂 onlara ayırdığınız odaları Sosyalleşmeye harcarsanız daha keyifli bir ortam olabilir

  1. sercan dedi ki:

   hehehe bana eski rusyadaki yapılaşmayı hatırlattın:)

 10. Orhan Gençay dedi ki:

  Adamlar hemenal isminin sahibi (hemenal.com). İsmi satsalar yeter. Harika bir ofis yaparlar 🙂

 11. ramazan dedi ki:

  Biz Bilginetin musterisiyiz çok ta memnunuz ellerine saglik

 12. mert dedi ki:

  Sonunda yeni bir ofis gördük ya nedir kaç ayda bir yapıyorsunuz bence haftada 2 kere yapmalısınız en az böyle isimtescilide tanıtsanız merak ediyoruz ve kraloyun bunlarıda tanıtın lütfen

 13. Selim dedi ki:

  Merih Bey iyi bir insandır. Yalnız rakamlarda bence bir yanlışlık var, 3000 müşterisi olduğunu düşünmüyorum. Benim düşünmemde birşey ifade etmiyor zaten,rakamlar öyle demiyor. Bakabilirsiniz ; http://www.webhosting.info/webhosts/reports/total_domains/bilgihost.com bilginetin sunucularını gören dns sayısını gösterir bağımsız bir kaynak. Aynı zamanda çift domainde çalışan ve atıl durumda olanları düşünürsek aktif 750-1000 arası müşterisi vardır diye düşünüyorum.Bir zamanların en iyi e-ticaret paketi şuan için rakiplerinden çok geri kalmış durumda diye düşünüyorum. Paket programcılığı bırakıp dernekçilik yapmaları da oldukça yanlış bence. eticad’ın amacını anlayan biri varsa lütfen beni aydınlatsın. Ayrıca merih bey, twitterda 20.000 takipçiniz varken birden geçen haftaki düzenlemeyle sayı oldukça aşağılara geldi.https://twitter.com/merihfindik bu şekilde twitterdan takipçi alınarak sayıyı yükseltmekle beraber nasıl firmalara danısmanlık yapacaksınız. Aynı şekilde merter beyinde sayısı düştü.https://twitter.com/merterozdemir. Gmy likten ayrıldı mı acaba Merter bey çünkü twitterdaki biosunu değiştirmiş.
  Eski referansların tümünün gittiğini görüyoruz. Oysa ne referanslar vardı. Bilginet, e-ticaret paket programcılığı yapan tüm firmalara örnek bir hikaye içermektedir diye düşünüyorum.

  Nasıl bir ofis bekleniyor anlamıyorum açıkçası,ofis bence gayet iyi,yoldan da ismi güzel görünüyor.

  Saygılar,selamlar.

  1. Merih Fındık dedi ki:

   Selim Bey Merhabalar,

   Yorumlarınız için teşekkür ederim. Fakat referans olarak gösterdiğiniz dns kaynakların da ve bahsettiğiniz sosyal mecraya ait eksik ve yanlış bilgiye sahipsiniz.

   Yorumunuzda belirttiğiniz konularda ki rahatsızlıklarınızı daha iyi analiz edebilmek ve sizlere daha doğru ve detaylı bilgi aktarabilmek için sizinle yüzyüze görüşmek isterim.

   [email protected] adresine lütfen iletişim bilgilerinizi gönderin.
   Sizleri ofisimiz de ağırlayalım ya da uygun bir zaman ve mekanda görüşelim.

   İyi çalışmalar…

   1. Selim dedi ki:

    Maalesef yanlış bilgiye sahip olan sizsiniz,benim veya sizin yorumunuz değil,bağımsız bir kaynaktan rakamları görüyorsunuz.

   2. Merih Fındık dedi ki:

    [email protected] adresine lütfen iletişim bilgilerinizi gönderin.
    Sizleri ofisimiz de ağırlayalım ya da uygun bir zaman ve mekanda görüşelim.

    İyi çalışmalar…

  2. Ali Mümtaz Deriner dedi ki:

   Arkadaş sen ne derin bir araştırma yapmışsın ama ne gerek var.300 e 500 diyolar her yerde .burda biraz daha abartılmış ama arkadaş teknik değilse onu da öyle kandırmışlardır.yüzünden saf temiz bir arkadaş a benziyor.Yani destekleri rezalet olabilir, yazılımları da kötüdür doğrudur.Ama yinede saygı gösterecek zor bir iş yapıyorlar.Bu twitter olayınıda işin içinde olupta bilmemeleri tecrübesizlik diyelim..Ramazan beni ne kadar olumlu etkiliyor Allah ‘ ım…

  3. Mehmet dedi ki:

   Selim bey,
   Bence bu konuda boşuna tartışıyorsunuz. bir çok yerde görünen bir şey var. Buda firmaların kendi dns lerini kullandığı. Twitter konusundaki yorumlarınıza kesinlikle katılıyorum.
   Bilginet referansları incelediğim zaman aşağıdaki siteler kendi dns inde çalışıyor. Bütün referanslarını inceleyemediğim için kusura bakmayın. Belki siz bakarsınız.
   http://www.dr.com.tr
   http://online.bauhaus.com.tr
   http://www.derimod.com.tr
   http://www.incideri.com
   http://www.fenerium.com.tr
   http://shop.atasay.com
   http://www.kuz.com
   http://store.pierrecardin.com.tr http://www.mendos.com.tr/
   http://www.journey.com.tr/
   http://shop.krispykreme.com.tr/

   1. Ferhat g. dedi ki:

    Tüm yorumları okudum,öncelikle video için teşekkür ederim,ideasfotuda inceledim. Oldukça fikir verdi diyebilirim ama bilginet çalışanlarının tavırlarına bir anlam veremedim. Merih Bey,twitterdan sizi takip ediyordum ve aynen yukardaki gibi oldu sayı birden düşünce bende o zaman anladım yumurta takipçiler olduğunu.bir de eleştirilere karşı inanılmaz tahammülsüz gördüm sizi. Eski bir müşterinizin yanında çalışmış biri olarak bu tavırlardan çok rahatsız oldum. Dilinizi dülzetmenizi tavsiye ederim, gönderin,görüşelim vs. ne demek.

    Mehmet Bey, asp ile yazıyor hemenal ve kodları vermiyor,sizin yazdığınız birkaç ayrı firma,hatta dr’yi kendi içlerinde yazdılar hemenal fail edince diye biliyorum, bir elin parmakları kadar isim yazmışsınız,gerçeği değiştirmez ki http://www.webhosting.info/webhosts/reports/total_domains/BILGIHOST.COM dnsler aşağıya doğru gidiyor,3000 nerede acaba… neden 3000 deniyor?

    Bende baktım referanslara hdiğer tüm paketlerde de birçok iyi referans var,birşey değiştirmez bence en azından iyi referansı varsa benim için birşey ifade etmiyor.
    Tam tersi korkutuyor iyi referansı varsa destek vermezler diye düşünüyorum ve öyle oluyor.

    Son olarak eticad artık ege konserine (merter bey twitterdan paylaşırdı,sanırım arkadaşı) uygun fiyatlı bilet satma çabaları içinde olsun,sektör için birşeyler yapsın ve boş işlerle uğraşmasın. Maalesef derneğin repütasyonu çok kötü.

   2. Selim dedi ki:

    Mehmet Bey,

    Neden boşuna olsun ki…

    3000 rakamı nerede ?

    Kendi dnslerini kullanan 3-5 müşteriyi yazmışsınız.

    Dahada inceleyin isterseniz 1-2 tane daha çıkar.

    Selamlar,Saygılar.

   3. Bora dedi ki:

    Girişim ofisleri videosunun altında ki yorumları okudum da, diğer videolarda pek böyle yorumlar göremedim. Ofis daha renkli olabilirmiş. Göz kamaştırıcı birçok ofis videosu var burada. Ama Bilginet’in yaptığı işler daha çok göz kamaştırıyor. ben referanslara baktım birçok markaya iş çıkartmışlar. tabi ki yapılan işler göreceli olarak değerlendirilebilir. mesela yds nin sitesi harikayken centro markası o kadar iyi değil. ama hepsini bilginet mi yapıyor bilmiyorum. sanırım en çok altyapı sağlıyorlar. müşteri kendisi panelinden tasarımda yapabiliyor. http://www.dr.com.tr dan çok alışveriş yapıyorum. bu siteyi onlar yapımş. eskisinden çok daha güzel olmuş. elinize sağlık. ofisin duvarlarına müşterilerinizden birşeyler alıp süsleyin derim.

 14. desa dedi ki:

  Melih Bey işe alım mülakatlarınız çok enteresan bir kaç sorum olacak;

  iş görüşmesinde insan kaynakları müdürünün daha önce yaptığım tasarımları incelememiş olduğunu fark ettim. Her iş başvurusu yapan adayı görüşmeye çağrıyor musunuz? Öncesinde art director portföyleri incelemiyor mu?

  insan kaynakları müdürünüz tasarımdan ne kadar anlıyor.?

  bunları geçtim insan kaynakları bana ev ödevi verdi 🙂 çalışmış olduğunuz bir firmanın brifingini mail ile gönderdi ve üzerinde çalışmamı bir hafta içinde tasarım çalışmamı kendisine iletmemi istedi 🙂 işe alımlarınız aynı titizlik ile devam ediyor musunuz?

 15. Ahmet Nuri Baykal dedi ki:

  Ben firmayı tanıyorum. Calışanlarıda az çok. Burada bu kadar yorum almalarına hiç şaşırmadım.Turkiye de eticaret paket yazılımı denince ilk akla gelen isim Hemenal yazılımıdır. Bilginet yapar ve rakipler taklit eder. Bu hep böyle olmuştur. Ama ülke de eticaretin ve internetten alışverişin yavaş ilerlemesi kaynak sıkıntısına yol açıyor olabilir.

  Müşterilerine eticaretin dışında da destek veriyorlar. Merter beyin Ege konser organizasyonları da böyle birşeydir sanırım. Kimse 1000 üzerinde kişiye verdikleri iftar ve eticaret altın sepet ödüllerinden bahsetmemiş.

  Ben bilginet in rakibi falan değilim ama, rakibini karalamak senii daha iyi olduğun anlamına gelmez.

  Eticaret sektöründe çalışan birçok kişi için Bilginet in akademi olduğunu herkes bilir. Dünyaları öğrendiğini css html jq yu yalayıp yuttuğunu sanan her uygulamacı hemen daha yüksek maaşa iş arar.

 16. Dilek sarica dedi ki:

  Beni bir arkadasim google turkiye de yapilan eticaret sunumuna goturdu. Melih betin sunumunu izledikten sonra isini nasil bir heyecanla yaptigini gordum ve daha once eticaretle ilgili universite derneklerimde bile izledigim sunumlr arasinda hicbirinden bu kadar etkilenmemistim. Eticaret yapacaklar mutlaka izlesin derim. http://prezi.com/km-mlrum5ztc/eticaret-hayat-dongusu-ve-ekosistemi/

 17. Okan Gezgin dedi ki:

  https://twitter.com/ozturkcan/status/291262617958359042

  merih bey, bilginet-hemenal olarak müşterilerinizin cirolarını nasıl biliyorsunuz ? müşterilerinizin ciro takibini mi yapıyorsunuz ? gmyniz ciroyu yazmışta.

 18. Lale dedi ki:

  Biz Bilginet’ten memnunuz ilk başladığımız günden beri yazılımı kullanıyoruz. Oldukça kolay bir yazılımı var. Firmada aynı anda birden çok kişi yönetiyor.

 19. Ali Gür dedi ki:

  haftalık girişim ofisi ziyaretleri bir diyorsunuz ama, 2 ayda bir ziyaret yapılıyor. daha çok ofis görmek istiyoruz.

 20. fatih duran dedi ki:

  Vay be neye bakarken nereye geldik. Bilginet in ilk programcısıyım, 2000 yılında ilk işe başlayan programcısı. O zaman maltepede ara sokakta bir bina altında asma katlı dükkan içindeydik. Zaten çalışan toplam 3 kişiydik. Çok badireler atlattı bu firma, Kriz zamanı 5-6 ay maaş alamadığımız oldu, öğle yemeği olarak poğaça yiyebiliyorduk. Ama iş olarak her zaman en iyisi yapılmaya çalışıldı. 2003 de %50 daha iyi bir maaşla teklif gelince ayrıldım. 2006 ya doğru bu programcılık nereye kadar diyerek mesleği bıraktım, çünkü ülkemizde bu tarz ofislerde çalışmak en azından benim için çekilmez bir hal alacaktı, saatlerce dünyadan soyutlanıp kodlar arasında kalmak belli bir yaş sonrası çekilecek iş değil. O zaman sıfırdan yazdığım eticaret yazılımı yıllarca çekirdek olarak kullanıldı tahminim 2010 ve hatta belki daha sonrasına kadar benim yazdığım asp yazılımını çekirdek olarak kullandılar, sitelerde bu yazılımı ara sıra gördüğümde çok hoşuma gitmiştir. Videoda yine o yıllar beraber çalıştığımız İbrahim Bey i görmek beni sevindirdi fakat mevki olarak çok daha iyisini hakkettiğiniz düşünüyorum nihayetinde bu firma bir “tükan” halindeyken emeği geçen ve benden sonra kalan tek arkadaş, bu kurumun temeltaşıdır kendisi. Yine hiç unutmuyorum internet 56k olması hasebiyle karaköyden alınan grafik icon vs cd lerinden bir resmi bir websiteinde kullandığımız için lisans sahibi firmadan 750 TL ceza yemiştik, hey gidi günler. Diğer firmaları bilmiyorum ama bugünlere kolay gelmeyen bir kurum burası, Armağan Bey den her ne kadar genel müdür yardımcısı olarak bahsedilse de asıl emeği olan kişidir hiçbir zaman vazgeçmemiştir bu işten. En kötü kriz zamanlarında vesair dahi iş en iyisi olsun diyerek malzemeden kısmamıştır. Ek olarak Ercüment beyin bağlantıları sayesinde birazda bu duruma gelebildi diye düşünüyorum. Neyse anlatılacak çok şey var, bu duruma gelmeleri sevindirici fakat şu anki duruma bakınca birşeyler eksik kalıyor diyorum , umarım yazılımları kendinini yenileyemez çağa ayak uyduramaz duruma gelmez hiçbir zaman.

Bir Yorum Yazın