Windows 8 Temmuz ayında en düşük büyüme oranını gördü
İşletim Sistemi

Windows 8 Temmuz ayında en düşük büyüme oranını gördü

 • Microsoft'un hibrit bir işletim sistemi Windows 8'in piyasaya sürüldüğü günden bu yana en düşük artış gösterdiği ay Temmuz ayı oldu.

microsoft windows 8 pazar payiMicrosoft'un hibrit bir işletim sistemi Windows 8'in piyasaya sürüldüğü günden bu yana en düşük artış gösterdiği ay Temmuz ayı oldu.

Hem masaüstü bilgisayarlar ve hem de dokunmatik tablet bilgisayar için modern bir arayüz sunan Windows 8, Net Applications* verilerine göre Temmuz 2013'ü yüzde 5.4 pazar payı ile kapattı. Mayıs ayında % 4.2 olan bu oran geçen ay bu oran yüzde 5.10 idi ve 0.30 puanlık artışla Temmuz ayı Windows 8'in en az yükseliş gösterdiği ay oldu.

Windows yüzde 91.56'lık pazar payıyla (Mac OS 7.19, Linux 1.25) masaüstü işletim sisteminde kendisiyle yarışıyor. Güncel durumda Windows 7 44.49 pazar payıyla en popüler Windows sürümü olurken onu yüzde 37.19 pazar payıyla Windows Xp takip ediyor. Windows Vista'nın payı ise yüzde 4.24.

Windows 7'de küçük bir artış

Windows 7'nin de küçük (0.12 puan) bir artış yakaladığı Temmuz ayı, Windows 8'in halen beklenen sıçramayı yapmadığını gösteriyor. Diğer yandan Windows 8 uygulama dükkanının bu sürede kendini zenginleştirdiğini de söylemek gerek. Temmuz ayı başında Windows 8 uygulama sayısı 100 bine ulaşmıştı.

Bu rakamlardan ve gözlemlerimden çıkardığım sonuç, Windows 8'in pazar payının genel olarak yeni cihaz satın alımlarıyla arttığı yönünde. Geçen ay Windows 8'in pazar payını 0.83 puan ile en hızlı artırdığı ay olmuştu ki bunu da okulların kapanmasıyla bilgisayar alımlarının artmasına bağlayabiliriz.

Tabi bu satışlar ne kadar iyi olursa olsun bu durum Microsoft için pek de iyi satılmaz. Daha hızlı bir uyum için güncellemeler daha büyük önem taşıyor. Microsoft bu aşamayı geçtiğinde ise işi daha kolay gibi görünüyor. En azından Windows Blue olarak adlandırılan yeni Windows 8.1 sürümüne Windows Store'dan ücretsiz şekilde geçilebilecek.

*Net Applications 40 bin siteden 160 milyon tekil ziyaretçinin verilerini işliyor. Zaman zaman özellikle tarayıcı verilerini paylaştığımız Statcounter ise 15 milyar sayfa görüntülemesi üzerinden ölçüm yapıyor. Statcounter tarafından bakılacak olursa Windows 8'in pazar payı 6.61. 

Görsel Kaynak: TNW

Yorumlar (2)
 1. Microsoft' un bu pazar oranlarının gelecekte Windows' un gerileyeceğinin kanıtıdır.

  Sorun MS' in çıkarttığı işletim sistemleri değil sorun şimdiye kadar çıkarttıklarının arasında kayda değer bir farklılığın olmayışı.

  XP bu nedenle piyasada en çok tutulan işletim sistemi. Herşey var olan donaımla gayet güzel ( klasik windowssal sorunlar hariç) çalşıyor.

  Daha önceki yazımda da dediğim gibi Microsoft 'un en büyük rakibi yine kendi ürünü oldu ve Windows 8 'in saçma sapan arayüzüne bulaşmadan en güzel yöntem ya Windows 7 kullanmak ya da XP den hiç ayrılmadan Mobil platforma kaymaya başlamak. İki kez hatta üç kez masraf etmeden ( Windows 7 ve 8 eski sürüm Sunuculara bağlanmıyor) Buluta MS olmadan geçmek.

  Artık bütün firmalar MS'in SAÇMA SAPAN lisanslama modellerinden GINA geldiği için HİÇÇÇÇ o tarafa bulaşmadan yürümek istiyorlar ve bunu en iyi değerlendirebilen Linux cephesinden Ubuntu ve Google Chrome ile Apple MacOS oldu.

  Türkiye gibi geri kalan ülkeler dışında internetin daha geniş alanlarda daha hızlı ve kesintisiz olarak erişilmesiyle CLOUD denen SUNUCU tabanlı sistemler yaygınlaştıkça ANDROID, IOS ve diğer FireOS gibi mobil işletim sistemlerinin yaygınlaşmaması iiçin bir engel kalmıyor.

  Sunucularda elbette Linux veya tütevleri olacak. TR dışındaki hiçbir ülkedeki mühendisler MS sunucuya bel bağlamaz. TR deki mühendisliğin kalitesi Tofaş'ın çıkarttığı otomobillerden hallice olduğu sürecede bu değişmeyecek. ( BMC diyecektim ama o zaten battı)

  MS Tedavisi bulunma aşamasında olan bir hastalıktır.

 2. Çünkü artık dizüstü veya toplanmış masaüstü bilgisayarlar eskisi kadar satmıyor. Kimse Windows satın almıyor. Yeni aldığınız bilgisayar ile satın almak zorunda bırakılıyorsunuz.