Pazar payını yüzde 4.2'ye yükselten Windows 8, popüler işletim sistemi olma yolunda
İşletim Sistemi

Pazar payını yüzde 4.2'ye yükselten Windows 8, popüler işletim sistemi olma yolunda

Windows 8 ile önemli bir kullanıcı kitlesi yakalamayı başaran Microsoft, işletim sistemi pazardaki payını artırmaya devam ediyor. Açıklanan rakamlara göre Windows 8'in Microsoft işletim sistemleri içinde popülerliği her geçen ay yükseltiyor.

Net Applications'da paylaşılan verilere göre Windows 8, işletim sistemleri pazarında yüzde 4.27'lik pazar payına ulaşmış durumda. Microsoft'un yeni işletim sistemi böylece pazar payına Nisan ayına göre yüzde 0.43 daha ekleyerek, windows işletim sistemleri içinde dördüncü sırada yer almaya devam ediyor.

Ancak Windows 8'in, yapılan araştırmalara ve büyüme rakamlarına bakınca Haziran ayında Windows Vista'yı geride bırakabileceğini öngörmek mümkün. Paylaşılan verilere göre Windows Vista'nın şu anda yüzde 4.51 pazar payı bulunuyor. Yani Windows 8'in yaklaşık yüzde 0.30 gerisinde. Windows 8 geçen ay yakaladığı büyümeyi Haziran ayında yakalamayı başarabilirse Windows işletim sistemleri içinde üçüncü sıraya yükselecek.

isletim-sistemi-pazari-mayıs

Windows'un pazar payı yüzde 91

İşletim sistemi pazarındaki diğer Windows sürümlerine baktığımızda Windows yüzde 44.85 ile birinci sırada. İkinci sıradaysa yüzde 37.74 ile Windows XP bulunuyor. Windows işletim sistemlerinin toplam pazarı yüzde 91.67 iken, Apple'ın işletim sistemi Mac'lerin pazar payı yüzde 7.07 olarak belirtiliyor.

İşletim sistemi pazarına Windows'ların hakim olduğunu görünse de Windows 8'in başarısı tartışmalara açık. Geçen yıl Aralık ayında pazara sunulan Windows 8'in aradan geçen 6 aylık süre içinde söz konusu büyüme rakamlarının beklentiler altında kaldığını söylemek mümkün. Öte yandan Windows 8'in satılan lisans sayısının Mayıs ayı başında 100 milyonu geçtiğini paylaşalım.

Uygulamalar konusunda da özellikle yerelleşme adına önemli adımlar atan Windows 8'in gelecek dönemlerde nasıl bir başarı elde edeceğini merakla bekliyoruz.

Görsel kaynak: The Next Web

Yorumlar (5)
 1. windows güzel bir programda... yeni aldığımız her laptopu da windows satın almayı meçburuz? bilen varmı acaba?

  1. Widnows notebook üreticinizin üretmediği bir yazılım. Bu nedenle lisans etiketinin çkartılarak lisans bedelinin fiyatan düşülmesi ya da iadesi mümkün.

   Tüketici haklarına başvurunuz. Korkmayın mahkmede emsal karar var.

 2. Webrazzzi

  Microsoft bugün Windows XP Pro lisansını satışa çıkarsın 3 ayda Windows 8 'in total satışını geçer.

  Onu geç, OSX satışı PC ler için çıksa Wİndows 8 'in cenazesini kaldırırsınız.

 3. daha uzun yıllar windows kullanırız biz :)

 4. az kaldı yüzde yüz yerli işletim istemi yakında..