100 milyondan fazla satan Windows 8 üzerinden 250 milyon uygulama indirildi

100 milyondan fazla satan Windows 8 üzerinden 250 milyon uygulama indirildi

Mali tablolar bakımından son dönemi başarılı bir şekilde geride bırakan Microsoft'un, Windows 8 ile belli bir ivme yakaladığını söylemek mümkün. Hatta bu anlamda şirketin Windows gelirlerinin yüzde 23 artırdığını paylaşmıştık. Microsoft CFO and CMO'su Tami Reller'ın dün paylaştığı rakamlar ise Windows 8'in kullanıcı sayısının yakından gösteriyor.

Tami Reller'ın The Next Web'e ile yaptığı röportajda paylaştığı bilgilere göre Ocak ayında yaklaşık 60 milyon adet Windows 8 lisansı satışına imza atan Microsoft, geçen ay itibariyle bu rakamı 100 milyon adedin üzerine çıkarmış durumda.

Windows'un büyüme kaydettiği kategorilerden bir diğeriyse uygulama mağazası oldu. Windows Store'da şu anda 50 bin civarında uygulama bulunuyor. Windows Store'un açıldığı 6 aylık süre zarfında uygulama indirme sayısı şirketten paylaşılan bilgilere göre 250 milyonu geçmiş oluğunu söyleyelim. Öte yandan Microsoft'un bulut servisi SkyDrive'ın şu anda 250 milyon aktif kullanıcı kitlesine ulaştığını belirtelim.

Windows Blue yıl sonunda geliyor

Tami Reller'ın paylaştıkları arasında Windows'un yeni sürüm işletim sistemi olan Windows Blue hakkında bilgiler de bulunuyordu. Reller, Windows Blue'nun 2013 yılı sonuna kadar yayınlanacağını kaydediyor. Windows Blue'nun, Windows 8′e bazı yeni özelliklerin dahil edildiği ve çeşitli optimizasyonların gerçekleştirildiği bir işletim sisteminin olacağını belirtelim.

Hem Tami Reller'ın hem de şirketten yapılan açıklamalar Microsoft'un Windows 8 ile önemli bir karar verdiğini gösteriyor. Şirketin planlarına bakılacak olursak bu kararlılığı sürdürmeye devam edecek. Ancak bilgisayar sektörünün düşüşü masaüstü Windows 8'i etkilememesinin olası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Microsoft tarafından paylaşılan SkyDrive infografiğini aşağıda inceleyebilirsiniz.

microsoft-skydrive-infografik

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.