Microsoft birinci çeyrekte, Windows gelirlerini yüzde 23 artırdı
Mobil

Microsoft birinci çeyrekte, Windows gelirlerini yüzde 23 artırdı

2012 yılının dördüncü çeyreğinde Windows 8 satışlarıyla dikkat çeken Microsoft'un şirketin genel gelirlerinde umduğunu pek bulduğu söylenemez. Ancak şirketin mali tablolarında Windows bölümü yüz güldürmüş durumda.

Şirketten yapılan açıklamalara göre Ocak-Mart ayları arasında Microsoft, 20.5 milyar dolarlık gelir elde etti. Bu rakam bir önceki çeyreğin yaklaşık 1 milyar dolar gerisinde kalmış durumda. Ancak bu rakamı geçen sene aynı döneme göre kıyasladığımızda yüzde 13'lük bir büyümenin olduğunu görüyoruz.

Microsoft kârlılık konusunda geçen çeyreğin altında kaldı. Söz konusu dönemde 6 milyar dolar kâr eden şirket, bir önceki çeyrekte yaklaşık 6.4 milyar dolar kâr açıklamıştı. Yani 400 milyon dolarlık bir gerilemenin olduğu paylaşalım. Şirket geçen sene aynı dönemdeyse 5.1 milyar dolar kâr açıklamıştı.

Windows bölümü 5.7 milyar dolar gelir elde etti

Gelelim Microsoft'un yüzünü güldüren kısma. Tablet, akıllı telefon ve bilgisayar konusunda Windows 8 ile önemli bir hamle yapan Microsoft, 2012 yılı Ocak-Mart ayları arasında Windows 8 önemli bir atılım gerçekleştirdi. Açıklanan mali tablolara göre Microsoft, Windows bölümünde 5.7 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakam bir önceki çeyreğin 200 milyon dolar altında olmasına rağmen, geçen sene aynı döneme göre 1.1 milyar dolar artmış durumda. Bu rakamlardan da görüldüğü üzere Windows 8 işletim sistemlerinin yüzde 23 oranında bir artışa imza attığını söylemek mümkün.

Öte yandan Microsoft'un kurumsal bölümden 6.3 milyar dolar, sunucu bölümünden 5.04 milyar dolar ve online servisler bölümünden ise 832 milyon dolar gelir elde ettiğini paylaşalım.

Paylaşılan rakamlardan da görüldüğü üzere Microsoft'un Windows 8 ile mali tablolarda bir yükselişe geçtiği görülüyor. PC satışlarının düştüğü bir dönemde zor bir sınavdan geçen Microsoft'un mobil cihazlardaki hamlelerini mali tablolarına nasıl yansıtacağını merakla bekliyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Google'ı sollamış, beklemiyordum açıkçası =)

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bu çağda bu kadar gelirin çoğunu offline işletim sistemi ve programlardan elde etmek büyük risk. Google gittikçe güçleniyor. Android OS yada linux tabanlı başka güçlü gibi güçlü bir sistemde offline yönelirse istediği desteği yazılım üreten firmalardan alır. Zaten potansiyel olarka oldukça iyi hali hazırda bir çok uygulaması var. Google gibi bir firma bunu yaptığı zaman bir çok kullanıcı gönül rahatlığı ile geçiş yapabilir. zaten son kullanıcyı ofis adobe programları dışında MS' bağlayan birşey yok.

  EI - chrome olayının daha büyüğü tabi o kadar kolay olmaz ama. Başarılı olacaını düşünüyorum.

  1. Muhammed Er Muhammed Er

   Ubuntu işletim sistemi ihtiyaç olan her şeyi karşılıyor(Ofis, adobe vs...). İşletme olarak Ubuntu'ya geçmekte hiç bir sakınca yok.

   En büyük sorun yazılımların büyük kısmının Windows için yazılmış olması ve bilgisayarların Windows yüklü gelmesi diye düşünüyorum.

  2. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

   @Enver: Bilgisayarı sadece internet ve ofis için kullanıyorsan dediğin doğru. Fakat insanlar sadece bunun için bilgisayar kullanmıyor. Sen düz mantık düşünüyorsun.

   Microsoft işletim sistemlerinin onlarca farklı alternatifi var, birçoğu arayüz ve kullanım olarak Microsoft işletim sistemlerinden bile iyi.

   Fakat bugün Microsoft işletim sistemleri dünyada çok ciddi bir kullanım oranına sahipse bir düşünmek gerekiyor. İnsanların farklı ihtiyaçları var örneğin bir muhasebecinin ihtiyacı olan program Windows temelli ise Linux'a geçmesi için aynı programın Linux versiyonu olması lazım. Bunun gibi birçok örnek verilebilir.

   Google zaten Linux temelli Chrome OS ile piyasada, fakat geldiği nokta belli.

   Microsoft'u zirveden indirmek o kadar kolay iş değil, piyasada milyonlarca farklı ihtiyaca uygun program Windows işletim sistemlerine özel, bunların hepsi Linux vb. işletim sistemlerine özel yapılacak ki bu çok zor (imkansıza yakın) ancak o zaman aradaki fark kapanır.

 3. Ali Horuz Ali Horuz

  Microsoft, hızla gelişen mobil sektör üzerine yatırımlarını geç ve yetersiz yaptı, bu sebeple hala çok gerilerde. Ve açıkçası bu pazarda her zaman gerilerde olacağını düşünüyorum.

 4. Genç Blogger Genç Blogger

  akıllı telefon ve tablet pazarı gelecekte daha da büyüyecektir. Microsoft pastadan en büyük payı almak istiyorsa Google - samsung işbirliğine karşı güçlü durmalı.

 5. Microsoft mobili ve interneti geç keşfetti.Bunu da zamanında Pc dünyasında yazılım ve donanım firmalarıyla yaptığı güçlü tekellerden dolayı rahat olmasına bağlıyorum.Bu firmalar Microsoft ile anlaşmaktan başka seceneklerinin olmadıklarını düşünüyorlardı.Ne zaman Apple mobilin önünü açacak hamleleri yaptı ve bunu Google'da takip edince bütün piyasa bir anda mobile ve internete kaydı.Bu da Microsoft'u uzun bir süre sersemletti.Live search, bing maceraları bunların sonucunda oldu.Artık burada oyunu iyi oynayan kazanır.Bence artık açık kaynaklı yazılımlar bir adım önde olma fırsatına çok yakınlar.

 6. Wime77 Wime77

  Ne zaman satışlar düşmeye başlar ki bu aralar yakındır, hemen BSA kılıcı çekilerek sağı solu TEHDİT etmeye başlarlar.