Microsoft birinci çeyrekte, Windows gelirlerini yüzde 23 artırdı

Microsoft birinci çeyrekte, Windows gelirlerini yüzde 23 artırdı

2012 yılının dördüncü çeyreğinde Windows 8 satışlarıyla dikkat çeken Microsoft'un şirketin genel gelirlerinde umduğunu pek bulduğu söylenemez. Ancak şirketin mali tablolarında Windows bölümü yüz güldürmüş durumda.

Şirketten yapılan açıklamalara göre Ocak-Mart ayları arasında Microsoft, 20.5 milyar dolarlık gelir elde etti. Bu rakam bir önceki çeyreğin yaklaşık 1 milyar dolar gerisinde kalmış durumda. Ancak bu rakamı geçen sene aynı döneme göre kıyasladığımızda yüzde 13'lük bir büyümenin olduğunu görüyoruz.

Microsoft kârlılık konusunda geçen çeyreğin altında kaldı. Söz konusu dönemde 6 milyar dolar kâr eden şirket, bir önceki çeyrekte yaklaşık 6.4 milyar dolar kâr açıklamıştı. Yani 400 milyon dolarlık bir gerilemenin olduğu paylaşalım. Şirket geçen sene aynı dönemdeyse 5.1 milyar dolar kâr açıklamıştı.

Windows bölümü 5.7 milyar dolar gelir elde etti

Gelelim Microsoft'un yüzünü güldüren kısma. Tablet, akıllı telefon ve bilgisayar konusunda Windows 8 ile önemli bir hamle yapan Microsoft, 2012 yılı Ocak-Mart ayları arasında Windows 8 önemli bir atılım gerçekleştirdi. Açıklanan mali tablolara göre Microsoft, Windows bölümünde 5.7 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakam bir önceki çeyreğin 200 milyon dolar altında olmasına rağmen, geçen sene aynı döneme göre 1.1 milyar dolar artmış durumda. Bu rakamlardan da görüldüğü üzere Windows 8 işletim sistemlerinin yüzde 23 oranında bir artışa imza attığını söylemek mümkün.

Öte yandan Microsoft'un kurumsal bölümden 6.3 milyar dolar, sunucu bölümünden 5.04 milyar dolar ve online servisler bölümünden ise 832 milyon dolar gelir elde ettiğini paylaşalım.

Paylaşılan rakamlardan da görüldüğü üzere Microsoft'un Windows 8 ile mali tablolarda bir yükselişe geçtiği görülüyor. PC satışlarının düştüğü bir dönemde zor bir sınavdan geçen Microsoft'un mobil cihazlardaki hamlelerini mali tablolarına nasıl yansıtacağını merakla bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.