Microsoft, Skype kullanıcı sayısını artırmak için API’ını kapatıyor
Yazılım

Microsoft, Skype kullanıcı sayısını artırmak için API’ını kapatıyor

Microsoft’un 2011’de 8,5 milyar dolar ödeyerek satın aldığı Skype, giderek dev teknoloji firması için giderek daha önemli hale geliyor. Windows Live Messenger’ın kapanmasının ardından popüler servisin kullanıcılarının da Skype’a taşınması ile birlikte Microsoft, tüm haberleşme hizmetlerini bu çatı altında toplayacağının da sinyallerini vermişti.

Yeni Windows işletim sisteminde doğrudan entegre edilmiş olan Skype sadece kullanıcılar açısından değil, geliştiriciler açısından da önem taşıyor. Çünkü bugüne kadar geliştiricileri Skype’ın API’ını kullanarak kendi uygulamalarına sesli, görüntülü veya yazılı haberleşme özellikleri ekleyebiliyorlardır.

Microsoft’dan gelen son habere göre Skype’ın bugüne kadar kullanılan masaüstü API’ı 2014’ü göremeyecek. 2013 yılı sona ermeden emekliye ayrılacak olan Skype API yerine ise Skype URI kullanılmaya başlanacak…

URI’ın API’dan farkı ne?

Yeni konumlandırması ile birlikte Microsoft’un tüm haberleşme yükünü taşıyacak olan Skype’ın bu gelişme ile birlikte geliştiricilere API sayesinde bağımsız bir şekilde destek olma dönemi de sona eriyor. Daha önceden geliştiriciler API üzerinden tüm bu servisleri kolayca ve kullanıcı tarafında başka bir ön koşul olmadan kullanabiliyorlardı.

Fakat Skype’ın API’ı kapatarak URI’a geçmesi ile birlikte artık geliştiriciler kendi uygulamalarında Skype’ın sunduğu sesli ya da görüntülü iletişim özelliklerini sadece cihazlarında Skype yüklü olan kullanıcılara sunabilecekler. Diğer bir deyişle Skype URI, kullanıcının cihazında Skype’ın kurulu olmasını ve bir Skype hesabına sahip olmasını zorunlu hale getiriyor.

Bu da Microsoft’un Skype’ı kullanıldığı her platformda bir adım daha öne taşımasını sağlayacak ve bugüne kadar Skype yüklemeye ve hesap oluşturmaya ihtiyaç duymamış olan yeni bir kullanıcı grubunu daha kendi ekosistemine taşımasını sağlamış olacak.

Skype URI ile ilgili detaylı bilgiyi şurada bulabilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Skype'ın eskiden gelen bir gücü var ancak hangouts gerçekten arayüz kullanışlılık açısından skype göre çok önde. özellikle android telefonlarda varsayılan olarak gelmesi önümüzdeki dönemde onu görüntülü aramanın IE'si yapacak. gmail kullanıcıları azınsanmayacak ölçüde ve kullanıcılar genelde teknoloji ve yeniliklere açık. Ben gelecekte skype'a şans vermiyorum çünkü yenilik olarak telefon rehberini bile liste yapmaması (ki telefonlarla görüşme özelliği olması halde), hala çok kötü durumdaki text mesaj olayı ile tam bir MS mantığını tıkanmışlığı yansıtıyor.

  Skype mesajlaşmadan nasibini alamadığı gibi görüntülü aramaya da hiç bir katmayarak gerilemeye başladı.Özellikle Ms'in bu konuda IOS ve Android'e muhtaç olması da oldukça ironik. Bence düştükleri durumu kotarmaya çalışıyorlar ancak yeterli olmayacak.

  1. Aynen katiliyorum. Hangouts cok daha iyi ozelliklere sahip ve browserimda bile skype'tan daha iyi calisabiliyor.

   Microsoft kendi isletim sistemine saglam bir program yazmaktan aciz.

   1. İsa Koç İsa Koç

    Gmail ve önceleri Google Talk varken yıllarca kimse tarafından bir online haberleşme seçeneği olarak görüşmedi. Mailin içine ilk online web messengeri koyan google olmasına rağmen bir msn itibari görmedi. Şimdide göreceğini pek sanmıyorum.

    İnsanlar bir hizmette bir şeye bağlandımı çoğunluk oraya kaydımı kolay kolay diğerlerine geçmeyi istemiyor. İsteyenler ise geçmek istemeyenlerden dolayı geçemiyor.

    Cep telefonundan örnekleme yapacak olursak whatsup insanlar tarafından çok tutulmuş. Yaptığı ile yazılı görüşme ve kimi yerlerde de sesli görüşme imkanı veriyor. IOS'da paralı androiddede 1 sene ücretsiz olacağını söylüyor. Ama Viber ve Tango, Whatsup'tan kat kat iyi imkanlar sunmasına rağmen millet hala whatsup diyor.

    Bunlara saf falan diye bilirsin ama insanlarımız moda ile yaşamaya alıştırıldığından bu servislerde modanın kurbanı oluyor. İsterlerse yıllarca en iyi hizmeti versinler moda olmadıktan sonra kullanılmamaya sadece çöp bir hizmet olmaya mahkum oluryorlar.

 2. Wolkanca Wolkanca

  önemli bir gelişme.

 3. Muhammed Er Muhammed Er

  Microsoft kendi ipini çekiyor, haberi yok.