MSN Mart'ta emekli oluyor, 100M kullanıcı Skype'a taşınıyor

MSN Mart'ta emekli oluyor, 100M kullanıcı Skype'a taşınıyor

Dünya çapında 100 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip ve ülkemizde de oldukça popüler olan Microsoft’un anında mesajlaşma servisi Windows Live Messenger veya daha popüler adıyla MSN emekliye ayrılıyor.

Microsoft daha önce duyurduğu MSN emeklilik planının tarihini de verdi; servis 15 Mart’tan sonra kullanılmayacak. Yani yaklaşık 2 ay sonra artık hayatımızda MSN olmayacak, fakat bu gelişme oradaki bağlantılarınızı kaybedeceksiniz anlamına gelmiyor. Microsoft tüm MSN kullanıcılarını Skype’a taşıyacağını duyurdu.

Bu gelişme Microsoft’un 2011 yılında 8,5 milyar dolar ödeyerek satın aldığı Skype’a yarayacak. Fakat bu durum Çin’deki kullanıcılar için geçerli değil. Çünkü Çin’de Skype halen yerel bir servis sağlayıcı tarafından işletiliyor.

Microsoft’un açıklamasına göre 15 Mart tarihinde Skype’a taşınmak içinse ekstra bir işlem yapmak gerekmeyecek. Tek yapmanız gereken Skype’a, daha önce MSN’e giriş yapmak için kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizle girmek ve böylece tüm MSN bağlantılarınızı karşınızda göreceksiniz. Var olan ayrı bir Skype hesabına sahipseniz Skype size iki hesabı tek bir hesap altında birleştirme seçeneği sunacak.

Aslında bu 100 milyon MSN kullanıcısının önemli bir kısmı ayrıca Skype da kullanıyor, yani Skype’ın şu andaki 280 milyon civarındaki kullanıcı sayısı 380 milyona çıkmış olmayacak ama zaten Microsoft’un öncelikli amacı Skype’ın kullanıcı sayısını artırmak değil. Microsoft bu kullanıcıları tek bir çatı altında toplamak istiyor.

Benzer özelliklere sahip iki farklı ürünle uğraşmak yerine tek bir ürüne odaklanmak oldukça mantıklı bir hamle çünkü Microsoft zaten bir süredir Skype’ı yaygınlaştırmak için çalışıyor. iPhone ve Android’de de kullanılan Skype, Outlook.com desteğinin yanı sıra bu yıl içerisinde Xbox’a da gelmesi bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.