Shutterstock, Türkçe olarak hizmet vermeye başladı
Arama
Yenilikler

Shutterstock, Türkçe olarak hizmet vermeye başladı

ShutterStock

Medya sponsoru olduğumuz LeWeb Paris‘te şirketin kurucusu ve CEO’su Jon Oringer‘la bir röportaj gerçekleştirmiştik. Bu röportajda Türkiye vurgusu yapan Oringer, Shutterstock’un Türkiye’deki varlığını sağlamlaştıracağı konusunda ilk sinyalleri de Webrazzi TV aracılığıyla vermişti.

Şimdi güzel bir haberi ilk defa Webrazzi ile paylaştı Shutterstock. Shutterstock artık Türkçe versiyonunu ile yayında. Skype üzerinden bir görüşme gerçekleştirdiğimiz Jon Oringer, Shutterstock’un Doğu Avrupa pazarında büyümeyi hedeflediğini aktarırken, bu aşamada Türkçe ile birlikte Lehçe, Çekçe ve Macarca versiyonlarını da yayınladığını duyurdu.

Ekim 2012’de hızlı bir şekilde borsaya açılan Shutterstock, Türkçe’nin de dahil olduğu bu yeni versiyonlarla birlikte tam 14 farklı dili destekliyor. Jon Oringer, Türkiye’de dahi çok özel rakamları da bizimle paylaştı. Buna göre Shutterstock’ın Türkiye’den 3.000 aktif müşterisi bulunuyor.

Shutterstock

2003 yılında kurulan Shutterstock’un Türkiye’deki müşterileri yılda yaklaşık 2 milyon dijital içeriği Shutterstock üzerinden indiriyor. Türkiye’den içerik üreticilere ve stok fotoğrafçılara baktığımızda ise sayı yaklaşık 450 sanatçı ile sınırlı fakat bu sanatçıların oluşturduğu 40.000’den fazla içerik bulunuyor. Kısacası Shutterstock’ta az sayıdaki Türk içerik sağlayıcı, yoğun bir içerik üretiyor.

Yaptığımız sohbette Jon Oringer bu konuya özellikle değinerek, yerli içeriğe yoğun bir talep olduğunu dile getirdi. Yani bu içerik üreten sanatçılar için büyük bir avantaj. Yani Shutterstock’a üye olan pek çok satın almacı müşteri veya ajans, daha fazla yerel içerik bekliyor. Mesela Türkiye’de faaliyet gösteren ajanslar Zafer, Ramazan ya da Şeker bayramları için içerik hazırlamak isterse, bugünlere özel hazırlanmış dijital içeriklere oldukça rağbet göstereceklerdir. Bu da sanatçılar için kesinlikle değerlendirilmesi gereken önemli bir fırsat.

Stok fotoğrafları, illüstrasyon vektör ve videolardan olmak üzere toplam 20 milyon içeriğe sahip bir dijital içerik mağazası olan Shutterstock’un CEO Oringer’a, bir satın alma düşünüp düşünmediklerini de sordum. Çünkü ufak çaplı dijital içerik satan yerli girişimler, Türkiye’de olduğu gibi dünya genelinde de mevcut. Bu tarz fırsatlar için sürekli olarak fırsatlara göz attıklarını dillendiren Oringer, satın almaya da kapalı olmadıklarını aktarmış oldu.

Son olarak, Shutterstock’un iPhone ve iPad versiyonlarının da Türkçe olup olmayacağı ile ilgili de aldık. Tam tarih yok ancak bu uygulama da Türkçe olarak yayında olacak.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (13)
 1. Turgay YILMAZ dedi ki:

  Link eklemek çok mu zor şu yazıya. O sayfadan o sayfaya dolandırıyorsunuz.

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Hangi sayfalara dolandınız tam olarak anlayamadım itirazınızı?

   1. Çağla Aytaç dedi ki:

    diğer yazılarda mesela Mubi kelimesine link verirken mubi’nin kendi sitesini verirdiniz. Bu yazıda ise

    https://webrazzi.com/etiket/shutterstock/

    olmuş. alt tarafı o etikette 3 haber var ve diğer 2 haber’in linki bu yazıda mevcut. diğeri ise zaten bu yazı 🙂

   2. Yazıda Shutterstock sitesine doğrudan link verilmemiş. Sanırım bundan bahsediliyor. En azından Shutterstock logosuna tıklandığında web sitesine gidebilir.

   3. umut dedi ki:

    sanırım shutterstock.com linki yok diye sinirlenildi

   4. ssk emeklilik dedi ki:

    Merhaba Ali,

    Yazınızda http://www.shutterstock.com/ adresine ait direkt ulaşılacak link yok. Bunun için
    https://webrazzi.com/etiket/shutterstock/ adresine gidip orada yer alan ikinci haberi seçip oradan bir link bulup tıklamamız gerekiyor. Turgay da bunu demiş sanırım. Bu yazıda da http://www.shutterstock.com/ adresinin linkini vermek zor mu diye sormuş diye düşünüyorum.

 2. Kadir Kaya dedi ki:

  Sanirim arkadas shutterstock un linkinden bahsediyor 🙂

 3. Turgay YILMAZ dedi ki:

  https://webrazzi.com/etiket/shutterstock/ bu sayfa ile https://webrazzi.com/2013/01/08/shutterstock-turkce-olarak-hizmet-vermeye-basladi/ bu sayfa arasında git gel yaptım. 🙂 shutterstock kelimesine yeniden site içerisinden link vermek istiyorsanız bunu sayfanın başına değil sonlarına doğru yapmanız gerekli.

  Kullanıcı ilk önce siteyi incelemek isteyecektir. konudan konuya atlamayı değil. Koskoca haber yazısında haberi yapılan sitenin linkinin verilmemesi de cabası.

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Haklısınız düzelttik. Genel olarak direkt siteyi linkliyoruz arada karışıklık olmuş.

 4. isa koç dedi ki:

  Yahu insan yeni hizmet vermenin şerefine Türkiye’den üye olanlara veya eski Türkiye üyelerine 10 tane falan fotoyu ücretsiz indirme imkanı verir ya.

  Böyle boş boş girmesi kötü olmuş.

 5. ZUNELABS dedi ki:

  Ücretsiz onca yer varken nedir bu Shutterstock merakı 🙂

Bir Yorum Yazın