Aslanoba Capital'in yönetici direktörü Cankut Durgun oldu
Yatırım

Aslanoba Capital'in yönetici direktörü Cankut Durgun oldu

Türkiye internet sektörüne yeni bir soluk getiren Hasan Aslanoba'nın yatırımlarını sürdüreceği şirketi Aslanoba Capital'in yönetici direktörlüğüne Cankut Durgun getirildi.

Bildiğiniz üzere Hasan Aslanoba perakende sektöründe oldukça tecrübeli ve başarılı bir isim. Ancak internet sektörüne hızlı giriş yapan Aslanoba'nın bu ilerlemeyi yalnız başına sürdürmesi oldukça zordu. Webrazzi Startup etkinliğimizde yeni bir ekip kurmanın sinyallerini veren Aslanoba, nihayet bu yeni oluşumun ilk adımını atmış oldu.

Son olarak incir.com, etohum ve firsatbufirsat.com yatırımlarıyla gündeme gelen Hasan Aslanoba artık yatırımlarını Cankut Durgun ile birlikte yönetecek. Henüz tanımayanlar için Cankut Durgun'dan kısaca bahsedelim.

Yeni görevini kişisel blogunda duyuran Cankut Durgun, MIT ve Stanford eğitimini Bain & Company ve McKinsey'deki iş tecrübeleriyle birleştiren bir isim. Son olarak ABD merkezli yatırım fonu Romulus Capital'in kurucularından olan ve çeşitli yatırımlar yapan Durgun'u Ocak ayında Türkiye'deki yatırım arayışları sebebiyle tanımıştım.

Cankut Durgun her ne kadar şimdiye dek Türkiye internet sektörünün içinde olmasa da genç ve dinamik bir isim. Bu açıdan Aslanoba Capital'in hızına yetişebileceği gibi yurtdışı yatırımlarına da ön ayak olacak diye tahmin ediyorum.

Cankut Durgun'un blogunda yer verdiği bilgilere dönecek olursak; Aslanoba Capital'in şimdiye dek 14 girişime 13 milyon dolar civarında yatırım yaptığını, AslanobaCapital.com'daki portfolyoya baktığımızda da Webrazzi'de yer verdiğimiz girişimleri görüyoruz. Bir kısmı onaylanan/onay sürecinde olan yeni yatırımlar ise listeye eklenmiş değil.

Yeni yatırım haberlerinin onayını aldıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Hatırlatmak gerekirse Hasan Aslanoba, Webrazzi Startup etkinliğinde 20 yatırımın geleceğini (bunlardan 3'ünü yazdık) söylemişti...

Güncelleme: Aldığımız bilgiye göre Cankut Durgun, Romulus Capital'den ayrılmış ama Romulus varlığını koruyor ve yatırım faaliyetlerine devam ediyor.

 

Yorumlar (13)
 1. Kamil Nur Kamil Nur

  Ya o değilde Hergün 1 Yeni Hasan Aslanoba haberi almak beni bu sektöre yeniden bağlıyor. Gezi parkı olayları yüzünden bu ara yatırım yapmadı dimi? Lan yoksa kaşla göz arasında milyon dolarları yatırdı mı gene bi yerlere? Hasan bey lütfen paranızı saçmayın, dedemin bi lafı vardır 'sen sen ol parana sahip çık' der.

  Milyon doların var git lamborghini al, ferrari al ne biliyim webrazzi'de haber olmada git ensonhaber.com'da magazin haberin çıksın abi. Bak Hakan Baş'a lidyana.com'dan daha çok Özge Ulusoyla haber gündeminde be abi. Sen onları tokatlarsın be abi. Bu sektörde 100bin dolar yatırım yapan kendini KRAL zannediyodu şimdi sen minimum 1 milyon dolar yatırım yapınca ALEMİN KRALI oldun be başgan.

  Öğlen yemek yiyoz masada erikli su görünce başlıyoz hasan aslanoba'nın yatırım haberlerini birbirimize anlatmaya, biz seni çok sevdik be abi. hani öyle böyle değil be abi.

  Kendine iyi bak abi seni seviyoruz, yatırımlarını kısmen doğru kısmen yanlış bulsakta sen bizim içtiğimiz su, dilimizdeki tek isimsin abi bu sektörde..

  Kamil Nur

  1. Alessandro Alessandro

   Kamil Nur sen bizi güldürdün, Allah da seni güldürsün valla.. ne içten ve güzel yazmışsın ve de kesinlikle dediklerinde haklısın bence.....

   1. siz bu kafayla işini kavrayamısınız...

  2. Saim Herdaim Saim Herdaim

   Hafız sitene yatırım yap butonu koymayı unutmuşsun.

   Ama dediklerin heralde doğrudur, üç-beş kuruşa yatırım mı yapılır? İş milyon dolarlar seviyesine yükseldi.

 2. Nadi Timur Nadi Timur

  Cankut Bey ile en son görüşmemiz de bir proje hakkında uzun uzun konuşmuştuk, sektörü bilen, eğitim ve deneyim açısında kendini ispatlamış bir kişi. Sayın Aslanoba ve grubuna hem network anlamında hem de deneyim anlamında çok şey katacaktır. Tebrikler.

 3. Türkiye girişimcilik ekosistemi için çok sevindirici bir haber. Hasan Bey'i yaptığı yatırımlardan ve webrazzi'deki röportajından biliyorum, cesur ve tutkulu bir yatırımcı olduğunu düşünüyorum, yaptığı yatırımları da başarılı buluyorum. Cankut ile bir defa muhabbet etme ve tanışma şansı bulmuştum ve Türkiye'de olmamasına gerçekten üzülmüştüm, çok tecrübeli ve bilgili bir girişimci.

  İki tarafı da tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

 4. Mahmut Abi Mahmut Abi

  Hasan Bey'in bu internet ekosisteminin tek ciddi yatırımcısı olduğunu düşünüyorum. Çünkü ne daha yeni doğan girişimlere 20 kişi birleşerek 100 bin lira yatırıp bu girişimlerin hiçbirşey olmasına sebep olanlardan ne de artık firma bir girişim olmaktan çıktıktan sonra gelip satın alma gibi yatırım yapanlardan.. Ekosistemde çok ciddi boşluk olan bir girişimi boost edecek aşamada gerçekten gerekli miktarda yatırım yapılması aşamasına para harcıyor. Bugün 100 bin lirayla websitesi kurup bunun büyük iş olmasını beklemek ummak falan komik şeyler. 1 milyon yatırılan bir iş ise gerçekten bir kaç sene sonra doğru işse 100 milyon eder hale gelebilir belki de 1 milyar. dolayısıyla bu tarz 1 milyondan aşağı olmayan yatırımlar ne kadar çok artarsa o kadar fazla büyük internet sitesi ortaya çıkar ve bunlar, esas ekosistemi geliştirir. yoksa öyle 50 bin 100 binlik yatırımlar ne seni güldürür ne beni öldürür. hasan bey de 1 milyonla siteleri boost ediyor ya hızla çıkarlar ve çılgınca buyurler yada hızla batarlar. paradan daha fazla emek ve zaman harcamak daha onemlı bakıs acısıyla baktıgını dusunuyorum..

 5. Ali Sancı Ali Sancı

  Başarılar diliyorum.Aslanoba ile ilgili her yazıyı nedense hep heyecanla okuyorum,kim bilir belkide bizde yatırım alırız..) Yoksa bu arzu mu bize bu yazıları bir çırpıda okutan:)

  1. Saim Herdaim Saim Herdaim

   Ali sitendeki resimleri doğru düzgün boyutlandıracak bir eleman almanız için işe bi yatırım yapabilir belki.

 6. Hasan Bey ve Cankut Bey'e hayirli olsun. Hasan Bey'in ona yardim etmesi icin,takimina en az 3 kisi daha almasi gerektigini dusunuyorum. Bu sene en az 20 yatirim yapacaklar gibi gorunuyor. 20 yatirimi 2 kisinin yonetip, yeteri kadar deger kattigi bir senaryo daha once gorulmus birsey degil. Eger gercekten girisimlere deger katan bir kurum haline gelmek istiyorlarsa, cok daha guclu ve genis bir kadro ile bu isi yapmalilar. Diger turlu pasif yatirimci olarak kalirlar. Dunyadaki yatirim fonlara bakarsak, bir kisinin en fazla 4-5 yatirim yonettigini gorebilirsiniz. Eger kadroyu gelistirip, bu hizla ve bu yatirim miktarlariyla devam ederlerse, guzel isler basarabileceklerini dusunuyorum.

 7. Facebook'ta sayfa kurmak lazım. "Her gün bir yeni Aslanoba yatırımı." :)

 8. Hasan Bey'in yatırımları başarısız olacak ve ülkemin sonradan görme pinti [VC'leri + angel investorlari + uyaniklari + tuccarlari] kıs kıs gulecek diye uykularım kaçıyor. .com'unu seven bu yatırımları tıklasın!

 9. Acaba kendi projemizi de sayın Aslanoba'ya hangi yolla iletebiliriz.