Hasan Aslanoba Etohum'a ortak oldu - Girişimlere 3 yıl içinde 6 milyon dolar yatırım yapılacak
Yatırım

Hasan Aslanoba Etohum'a ortak oldu - Girişimlere 3 yıl içinde 6 milyon dolar yatırım yapılacak

Son dönemlerde ismi gerçekleştirdiği melek yatırımlar ile internet sektöründe gündemden düşmeyen Hasan Aslanoba ile Etohum arasında önemli bir yatırım anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre Hasan Aslanoba, Etohum Yatırım A.Ş.'nin %10 hissesine karşılık şirkete 1.2 milyon dolar yatırım yaptı. Gerçekleşen yatırım Etohum tarafından girişimcilerin ilk yatırımlarında kullanılacak. 3 yıl içinde ise yatırım tutarı Hasan Aslanoba tarafından 3 milyon dolara kadar yükseltilecek.

Ayrıca, yapılan anlaşma ile Hasan Aslanoba Etohum'un 3 yıl içinde seçeceği ve ortaklık kararı alacağı 30 girişime de Etohum A.Ş. ile birlikte 3 milyon dolar yatırım yapacak.

Kısacası, önümüzdeki 3 yıl içinde gerçekleşen anlaşma gereğince Etohum ve Hasan Aslanoba tarafından girişimcilere toplam 6 milyon dolar yatırım yapılacak diyebiliriz.

Konuyla ilgili şu anda ortak bir basın toplantısı gerçekleştiriliyor. Basın toplantısının canlı yayınını yazının devamında aşağıda izleyebilirsiniz.

20130528_101710

Dünyada benzer bir model Yuri Milner ve SV Angel ile Y-Combinator arasında uygulanmıştı. Yuri Milner, Y-Combinator'a seçilen tüm şirketlere 150 bin dolar yatırım yapmayı teklif etmişti.

Türkiye'de de girişimler ile melek yatırımcılar arasında bir tür süzgeç görevi gören Etohum gibi oluşumların benzer anlaşmalarını önümüzdeki dönemlerde daha sık göreceğimizi tahmin ediyorum.

Kişisel fikrimi soracak olursanız, Hasan Aslanoba'nın Etohum ile gerçekleştirdiği anlaşmayı doğru buluyorum. Etohum ortakları Burak Büyükdemir ve Kerim Türe'yi de bu başarıları için tebrik ediyorum. Hem sektör için değerli hem de Hasan Aslanoba gibi melek yatırımcılar için örnek teşkil edecek bir anlaşma olduğunu düşünüyorum.

Yorumlar (34)
 1. Daha doğru projelere yatırım yapacağını düşünüyorum bu anlaşmayla. en azından etohum danışman firma modeli görecektir Hasan Bey için.

  1. Huseyin Huseyin

   Ah be hocam, sizden başka kimse bir şey bilemez mi ?

   Yahu adam bir şeyleri biliyor, çok iyi eğitimi var ve senin benim tanıdığımdan daha çok bu ekosistemin içinden insanı tanıyor.

   Bu yatırımlardan sadece biri tutsa o bile yatırımını geri almaya yetecektir hesap bu kadar basit.

 2. Salim Guney Salim Guney

  Etohum'dan çıkıp da para kazanan/kazanmış bir proje var mı?

  1. Huseyin Huseyin

   Hocam bunu aşağılar bir ifade ile sormadığını farz ederek cevap veriyorum.

   E-tohum girişimlerine aşağıdan erişebilirsin.

   http://www.etohum.com/girisimler

   Bu e-tohum'dan çıkan ve çok iyi para kazandığını birebir bildiğim bir projede burada, referanslarına bakmanızı tavsiye ederim.

   http://www.userspots.com/

   1. Huseyin Bey,

    Girişimler (: Girişimlerimiz değil.

    Söz konusu yarışmaya katılan firmaları da listeliyorlar.

 3. Adnan Engin Adnan Engin

  Evet inş. Güzel Bir olur...

  Herkes için Hayırlı olmasını dilerim.

 4. Hasan Bey etohuma dahil edilerek pasifize edilmek isteniyor anlaşılan. Her projeye 1m $ yatırması bazı çevrelerin itibarını sarsmış olmalı ki bu tarz bir oluşumun içine dahil ediliyor.

  1. Bavul Dolusu Bavul Dolusu

   İlginç yorum.Bana mantıklı geldi bu yorum...

  2. + 1 Katılıyorum. Adam tek basina Etohumdana daha fazla ses getirmeye baslamıstı.

 5. Ali Karabey Ali Karabey

  Hasan Bey'i ve etohum 'u tebrik ederiz.

  etohum ekibi bu sermaye katkısı ile güzel yatırımlara imza atacaktır umarım.

  AK

 6. Mustafa T. Mustafa T.

  Ne kadar sığ bir yatırım piyasası olduğu ortaya çıktı. Bir heyecanlı yatırımcı çıkıp piyasada dengeleri değiştirebiliyor ; ezberleri bozuyor.

  Bugüne kadar projelere 50bin 100bin yatırım yapıp da kendini kral ilan eden 'melekler' de kendilerini gözden geçirir umarım. rekabet güzeldir. :)

 7. E-tohuma çok emekler verilip, iyi yerlere getirilmek isteniyor. Başarılı konferanslar, etkinlikler oluyor. Bu yatırımla artacağını düşünüyorum. Buda alışa gelmiş eko-sistemi bozup, yeni kişileri entegre edecektir. Ayrıca @Salim Güney' in dediği gibi bazı şeyler benim de kafama takılıyor. E-tohumu yakından takip ediyorum. Pojelerin bazıları hiç açılmıyor ya da ilginize teşekkürler kapandık etc gibi mesajı var. Domainleri boşta olan bile var. Takibi elbette yapılıyordur, tüm girişimlerin başarılı olması beklenemez ama e-tohum desteği almış girişimlerin kaçı başarılı?

  1. Düzgün proje çıkmıyor maalesef, bu noktada da sıkıntı büyük, fikir iyi olsa da (cogu zaman fikirler sıradan) bu iyi fikri implemente edecek developer/engineer tayfası olmadığından projeler güdük kalıyor, eTohum da eldeki ile idare edip geleceğe umutla bakmaktan başka bişiy yapamıyor.

   1. Keşke "developer/engineer" elinde yok olup gitmese projer, tasarımsal olarak hayatımıza bir şeyler katabilse...

 8. Metin P Metin P

  Son 2 hafta içerisinde 2. yatarımı sanırım ve yine hüsran olmuş, bir önceki incir yatırımındada bahsetmiştim burada uzun uzun yazmayacağım.

  E tohum kadar şişirilmiş bir planlama görmedim ben, 3 yıl takip ettim buradan destek alanlar neler yaptı, %70 i domaine hiç bir şey kurmuyor, bir kısmı blog kuruyor.

  2 haftada 2M usd yatırım buraya aktarılacağına 20 kişiye 100k ile fırsat verilebilirdi, sadece 2 tanesi tutsa daha karlı olurdu kendısı için.

  Bunun dışında e ticaret atılımlarında çok geç kadı kendisi, umarı birileri kendisini uyarır da mobil uygulamalara yatırım yapmaya başlar, yoksa o trenide kaçıracak.

  1. Bu konuda arkadaşa katılıyorum. 2 milyon dolarlık yatırımı 50 bin - 100 bin bandında yatırım alma potansiyeline sahip fikir aşamasında olan şirketlere yatırım yapılması daha mantıklı olabilirdi.Ama geç değil daha yatırım yapacaktır kendisi.Belki bu şekilde ihtiyacı olan şirketlere yaparsa esas ekosistem o zaman uçar ve ciddi paralar kazanır..

  2. Subuti Ç Subuti Ç

   Ben de katılıyorum kesinlikle..Milyon dolarları tek bir oluşuma aktaracaklarına 50bin-100bin fikirlere yatırım yapsalar daha potansiyelli işler çıkacaktır ortaya..Kendisine fayda sağlaması bir yana çok Türkiye'deki internet piyasası açısından daha faydalı olacaktır..Belki de milyarlık fikirler çöp olup gidiyor..20 milyon yatırım yapmayı planlıyorsun 1 milyonunu da fikirler -henüz projeye başlayamamış olanlar- için ayır..Ne kaybedersin yani..Pat diye girmişsin zaten piyasaya..Yalansa söyleyin!

 9. Nurettin Nurettin

  Etohumun daha gelişmesi için iyi bir kaynak. iyi girişimlere verilecek destekle adından daha çok bahsedicez. Tebrik ediyorum

 10. Etohum'dan yatırım almış ve başarılı şirket var mıdır? ben de merak ediyorum. Seçmedikleri daha başarılı oluyor, Cardgusto gibi, o da bilemem tabi. Hasan Aslanoba da inşallah başarılı olur.

 11. Serdar Tavus Serdar Tavus

  Eğer Etohum ortakları ve Hasan Aslanoba ortak bir şirket kurarak Girişimcilere yatırım yapsalardı çok daha anlamlı olurdu.Etohum kendi kurduğu yatırımcı kulübü çelişmiş gibi gözüküyor.Etohumu bir şirket olarak düşünürsek bir sıkıntı yok.Yatırımcı Kulübü adında toplamaya çalıştığı bedeller ,yaptığı organizasyonlardan elde ettiği kazançlar bence başarılı.Bu gelirler ile projelere yaptığı veya yapacağı yatırımlar ile de başarılı olma şansı var.Fakat Bu süreçe dahil olmuş veya olacak diğer yatırımcılarda hep şu soru işareti olacak:İyi projelere etohum ilk ulaşıp ilk yatırımı mı yapacak?.Startup İstanbul ve Turkey de tanıtılan projelerin zaten bir kısmına yatırım yapmış olan etohum ,Girişimcilerin projelerine aracılık eden bir komisyon modeli ile mi çalışacak ? Girişimcilerin Üniversitelerin oluşturduğu ticari kaygı taşımayan platformlarda, daha adil bir sistem içerisinde yatırımcılar ile buluşabileceğini düşünüyorum.

 12. Pardon ama etohum'un nesi 12 milyon dolar ediyor acaba.

  1. Süleyman Süleyman

   bunu bende merak ediyorum.

  2. Aynı modelin Amerika daki muadili Y Combinator milyar dolar değere ulaştı. 12 milyon da Türkiyeki olsun. Potansiyeli yüksek bir ülke Türkiye, Önümüzdeki 5 yılda işler daha hızlanacak.

   12M değer çok fazla değil 6 yıllık deneyim ve sektördeki yeri düşünülürse. Tabii parası olana...

   1. O zaman Amerikada milyar dolar olmuş bütün işleri bir inceleyelim, gelelim Türkiye'ye Hasan Abim nasıl olsa 1 milyon dolar hazır cepte bekliyor.

 13. Amerika'daki Y Combinator modelinin Türkiye'de de uygulanacak olması çok güzel. Hem girişimci, hem de fatura kesmiş modelini ispatlamış girişimlere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için.

  Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye'den çıkan 2-3 dünya çapında proje görmek dileği ile...

 14. Öncelikle her 2 taraf içinde hayırlı olmasını dilerim. Açıkçası bu haberi bekliyordum. Çünkü Hasan bey kameralar karşısına geçtiğinden beri yatırım kulüplerine de yatırım yapacağını belirtmişti ve Hasan bey için e-Tohum çok doğru bir seçenek oldu.

  Ancak Hasan beyin e-Tohum'un dışında kalmasını çok isterdim, hatta Hasan bey gibi bir iki farklı yatırımcının da olmasını ve bunların da bireysel olarak yatırım yapmasını isterim.

  e-Tohum kurulduğu zamandan beri takip ettiğim bir oluşum ve Türkiye'de online dünyada yatırımcı-girişimci olgusunun oluşmasına ön ayak olmuştur. Hatta e-Tohum sayesinde internet girişimciliğinin ülkemizde bir ivme kazandığını bile düşünüyorum. Hem girişimcilere işlerini sunacakları bir ortam hem de yatırımcılara bu yeni ekonomide yol gösterici bir platform olmuştur.

  Şunu hiç bir zaman unutmamak gerekir ki, e-Tohum'a seçilen bir girişimin illa çok büyük paralar kazanması beklenemez, beklenmemelidir.

  Çünkü e-Tohum girişimcilere para kazandıracakları bir ortam sunmaz, sadece girişimlerini ilerletmeleri hususunda destek ve yardımcı olur. Tabi bu destekten yararlanmak, verilen yardımı doğru bir şekilde kullanmak girişimciye kalmıştır. Doğru bir şekilde kullanırsa girişimini istediği konuma getirebilir.

  e-Tohum Yatırım A.Ş'de e-Tohum'a seçilen veya bireysel anlamda doğru işler yapan girişimlere yatırım yapmaktadır.

  Zaten anlaşmada e-Tohum'a seçilip ortaklık kararı alınan girişimlere bir yatırımın yapılacağı belirtiliyor. Yani sadece e-Tohum'a seçilmenin yatırım alınacağını belirten bir durum değil.

  Ülkemizde de son 1-2 yıldır oldukça dillendirilen daha küçük meblağlarda yatırım yapmak gerektiği hususuna bende katılıyorum. Bir anda 1-2 milyon dolarlık değerlemelerle yapılan yatırımlar, hem girişimciyi, hem diğer girişimcileri, hem de girişimin müşterilerini farklı beklentilere sokuyordu.

  İnternet, yapısı gereği oldukça hızlı değişen bir yapı, girişimcilerin ve girişimlerin bu değişimi iyi takip etmesi, yenilikleri ve değişimleri kendi yapılarına hızlı ve doğru bir şekilde dahil etmeleri gerek. Alınacak küçük yatırımlarla bu değişim ve gelişmelere adaptasyon daha iyi sağlanabilir, girişimin devamlılığı daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

  Ancak böyle bir oluşum için Hasan bey ile e-Tohum ortaklığına gerek var mıydı? Bence yoktu. Farklı bir oluşumda bu yapı sağlansaydı, girişimciler için farklı bir başvuru yeri olacağı anlamına gelirdi. Bu sayede yatırımcı çeşitliliği sağlanmış olup, girişimcilerin de yatırım alma konusunda daha da bilinçleneceği bir yapı kurulabilirdi.

  Yıl başından beri Hasan bey, yaptığı yatırımlarla sektöre yeniden bir canlılık getirdi. Eminim şuan mailine günde 15-20 girişimcinin maili düşüyordur. Bu sayede hem geldiği klasik ekonomik düzende olan kişilere ön ayak oluyor, hem de girişimciler için farklı bir kaynak oluyordu. Bir anlamda e-Tohum bünyesine katılmasıyla, gelecek yeni girişimleri eğer e-tohuma yönlendirirse bu durum hem o canlılığın sonu hem de yeni girişimciler için e-tohum'un tek başvuru yeri olması anlamına gelir.

  Tabi Hasan bey için e-tohum iyi bir danışma ve referans merkezi olur, e-tohum'un bilgi ve tecrübesinden oldukça yararlanır, ama sektörün her ne kadar gözü kara girişimcilere ihtiyacı varsa gözü kara yatırımcılara da ihtiyacı var. Hasan bey bu bağlamda diğer yatırımcı adayları için iyi bir rol model olurdu.

  Ne kadar farklı girişim varsa, bu girişimlerin farklı evrelerinde girişime ivme kazandıracak o kadar çok yatırımcı/yatırımcı kulübüne ihtiyacımız var.

 15. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

  Neden sina afra, nevzat aydın vs... değilde hasan aslanoba etohuma ortak oldu?

  1. Onlar zaten kucuk ortaklar.

   Sina afra

   Nevzat aydin

   Melih odemis

   Erdem yurdanur

   Kerim ture

   Burak buyukdemir

 16. İlginç bir yatırım olmuş doğrusu. Hasan Aslanoba'nın tek başına kendi yatırımcı kulübünü kuracağını düşünmüştük, belki de böylesi daha isabetli olmuştur.

 17. Orçun Açik Orçun Açik

  Hayırlı olsun, sevindirici bir haber. Hem Burak Büyükdemir hem de Hasan Aslanoba bu piyasadaki en dürüst insanlar o yüzden bu anlaşmada para sadece teferruat. Bu ortaklık girişimcilere kesinlikle daha fazla fırsat olanağı yaratacaktır.

 18. Bence bu yatırım Hasan Bey'in yatırımları arasındaki en talihsiz olanı. Etohum'un giriş seçme mekanizması zaten yetersiz. Aslında benim için Etohum'un kendisi bir girişimdir, girişlere yön verecek mercii değildir.

 19. Burak Büyükdemir'in girişimcilik ekosistemine katkıları büyük ve bunun için tebrik ederim (özellikle ücretsiz seminer, konferans, canlı yayınlar, v.b). Ancak yakından takip eden biri olarak eTohum'un yaptığı yatırımları ve yönetim tarzını başarılı bulmuyorum. Sektörde de bu konu bayağı konuşuluyor. Hayırlısı olsun...

 20. Mesajımın yayınlanmasını rica ederim:

  Burak Büyükdemir'in girişimcilik ekosistemine katkıları büyük ve bunun için tebrik ederim (özellikle ücretsiz seminer, konferans, canlı yayınlar, v.b). Ancak yakından takip eden biri olarak eTohum'un yaptığı yatırımları ve yönetim tarzını başarılı bulmuyorum. Sektörde de bu konu bayağı konuşuluyor. Hayırlısı olsun...

 21. Kemal Solmaz Kemal Solmaz

  Buyuk talihsizlik... Simdiden soyleyebilirim ki bosa giden bir para var ortada Hasan Bey tarafinda.

  Hasan Bey lutfen e-tohum un simdiye kadar yaptigi yatirimlari dikkatlice kendiniz inceleyin ve basari oranina kendiniz karar verin. Etohumun aslanoba capitale yatirim yapmasi gerekirken neden sizi iceriye davet ettiler anlamadim. Etohum benim gozumde konferans vs... duzenleyip girisimcilerin algisini acan bir olusum oldugu icin konumlandirilmasi gereken yer bir egitim platformu olmaliydi. Ancak yaptigi yatirimlarda surekli fail etmis bir olusumun bir egitim platformu olarak konumlandirilmasi da ne kadar mantikli olur tartisilir...

  Girisimciler olarak Hasan Bey'den ricamiz 50k 100k ve 250k yatirimlarini arttirmasi. Surekli M degerlemeyle girilen isler diger parlak islerin yatirim alma sansini azaltabiliyor...

  Ozellikle 100k yapilan yatirimlarin projeksiyonu daha kisa olacagi icin ne girisimcinin hayatindan ne de yatirimcinin kasasindan cok fazla deger calinmis olmaz.

  Sevgiler...