EvArkadasim.co: Ev arkadaşı arayanlara yeni bir seçenek
Girişim

EvArkadasim.co: Ev arkadaşı arayanlara yeni bir seçenek

İnternetten ev arkadaşı bulmak isteyenler için Nisan ayından bu yana yeni bir seçenek daha var. EvArkadasim.co kısa sürede hayata geçirilen ve aldığı geribildirimleri hızla değerlendirerek bu pazarda hızlı çıkış yakalamak isteyen bir girişim.

Servis emlak ve gayrimenkul değerleme sektöründe sunulması hedeflenen bir hizmetin uzantısı aslında. İlk çıkarılan ürünün aldığı geri bildirimler girişimci ruhlu iki bilişim sektörü çalışanını işi büyütmeye itmiş ve 350 saatlik bir çalışmanın sonunda Evarkadasim.co bugünkü haline gelmiş.

Temmuz ayı sonunda kararlı sürüme geçirilmesi planlanan girişimin şu anki hali ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte. Kiradaki evin ve evde yaşayan kişi(ler)nin şartlarına (sigara içmek, evcil havyan beslemek vs...) göre filtreleme/arama yapmak mümkün.

evarkadasi.co

Fotoğraflar ve harita tabanlı konum bilgisi ise bir standart olarak Evarkadasim.co listelemelerinde de yer alıyor.

Hedef kitlesi ev kiralamak isteyen değil, ev arkadaşı arayan (özellikle üniversite öğrencisi) 18-30 yaş arasında genç kitle olan Evarkadasim.co, hem Türkçe hem de İngilizce dil seçeneği sunarak hedef kitlesini genişletiyor.

Kur-Ölç-Öğren (Build, Measure, Learn) döngüsü

Şu anda 'yalın girişim' felsefesiyle ürünü geliştiren iki kişilik ekip, sunulan hizmetten herhangi bir ücret talep etmiyor. Hatta listelemelerdeki iletişim bilgilerini görmek için siteye üye olmak da gerekmiyor. İlk ay sonunda 50 bin ziyaretçi, bir kaç yüz üye ve ev arkadaşına ulaşmayı başarmışlar.

EvArkadasim.co'ya bir çok ilan sitesinin rakip olduğu malum. Ancak girişimcilerden birinin bu ay, birinin de yıl sonunda işinden ayrılarak tam olarak girişimciliğe soyunmasıyla direnme sürecini aşacaklarını tahmin ediyorum.

Yorumlar (11)
 1. Ali Bulut Ali Bulut

  Bu ihtiyaç olan bir şey.Kullanıcıda ihtiyaç olana yönelir.Yanlış hatırlamıyorsam bundan bir süre önce yine webrazzide böyle bir girişim tanıtılmıştı (buda olabilir incelemedim).Yanlız onda şöyle bir şey vardı ilan vermek ücretliydi.Ama bunlar ücretsiz olduğundan tutturmuş.Son olarak başarılar dilerim

 2. Siteyi ve özellikle ismini görünce şaşırmadım değil. Çünkü Webrazzi'de de yaklaşık bir sene önce tanıtılan sitemiz olan EvArkadasi.CO'nun ismi, sistemi ve özellikleri de dahil olmak üzere klonlanmış olan bir site. Keşke ismi bari biraz farklılaştırılsaydı.

  Neyse, yazılımcı arkadaşlara başarılar dilerim.

 3. Ev Arkadaşı Ev Arkadaşı

  Siteyi ve özellikle ismini görünce şaşırmadım değil. Çünkü Webrazzi’de de yaklaşık bir sene önce tanıtılan sitemiz olan EvArkadasi.CO’nun ismi, sistemi ve özellikleri de dahil olmak üzere klonlanmış olan bir site. Keşke ismi bari biraz farklılaştırılsaydı.

  Neyse, yazılımcı arkadaşlara başarılar dilerim.

 4. Sabri Kacabilir Sabri Kacabilir

  Tanimadigin insanlar mi ev arkadasin oluyor? Ben sistemdeki guvenlik acigini goruyorum.

  1. Taygun Alban Taygun Alban

   Her insan tanidigi birisi ile ev arkadasi olmuyor / olamiyor maalesef. Bunu bir guvenlik acigina nasil bagladiginizi anlayamadim. Sokaklarda bile a4 kagida yazilmis 'oda paylasimi' ilanlari varken boyle bir girisimin neden guvenlik problemi olsun.

 5. Bir bilgisayar mühendisi olarak en ksa sürede bu güzel fikri clonlamak boynumun borcudur... iyi olan kazansın...

 6. Alessandro Alessandro

  Klon da olsa kullanılabilirlik açısından çok güzel bir site bence. Yalnız Sabri Bey'in yorumuna katılıyorum hakkaten suistimale çok açık bir mevzu, bir kısım ilanlar amacına uygun ve gerçekten öğrenci evi olan ve yine öğrenci arayan kardeşlerimiz var ve evin mutfağın banyonun her yerin resmini çekip göndermiş abi kira bu ikiye bölüyoruz sana düşen rakam bu yani olay belli niyet belli . Ama siteyi kuran arkadaşlarımızın bence zorlanacağı mevzu mesela daha ilk beş dakikada bu tür iki tane ilan gördüm özellikle bir tanesi dikkatimi çekti, bir tane erkek ilan vermiş aradığı kişi : kadın, ev kirası: 1 TL , resim olarak da sadece kendi resmi var yani bu tür değişik ilanlar da var.. Belki bu tarz şeyler düzeltilirse daha iyi olur. Son olarak tekrar olacak ama kullanımı çok kolay ve çok güzel bir site, hayırlı olsun.

 7. Ev Arkadaşım Ev Arkadaşım

  Öncelikle amacımızın hiç bir şekilde tartışma yaratmak olmadığını belirtmek isteriz. Bu sistemi tasarlarken kopyaladığımız tek şey gerçek hayattaki ev arkadaşı arama ritüelleridir. Bu ritüeller hem boş oda ilanı veren kişiler hem de boş oda arayan insanlar için aynı öneme sahiptir. Alkol ve sigara kullanımı, misafir kabul koşulları, evcil hayvanlara olan yaklaşımlar, ev halkının yaş aralığı ve konuşabildiği diller gibi.

  EvArkadaşım.Co'nun kazandırdığı en temel yenilik aramaların tamamen harita üzerinde yapılması ve sonuçların yukarıda bahsettiğimiz ritüeller üzerinden filtrenebilmesidir.

  Bunların yanı sıra evarkadaşım.co olarak, harita kullanımını standart olarak kabul edip, evin çevresinde bulunan restoranları, eczaneleri, marketleri ve sinemaları göstermek, aynı ev için birden fazla oda ilanı girebilme ve bu odalar için farklı fiyatlar belirleyebilmek getirdiğimiz diğer yeni yaklaşımlardır.

  Bu özelliklerin hepsini barındıran mevcut bir ev arkadaşı arama sitesi bilgimiz dahilinde bulunmamaktadır. Bu durumun tasarımlarımız, iş akışlarımız ve yaklaşımlarımız incelendiğinde net bir şekilde görüleceğini umuyoruz.

 8. Çağrı Atabay Çağrı Atabay

  Ev arkadaşı arayanlar için gerçekten güzel bir proje.

 9. Net_Worker Net_Worker

  Haziran ayında staj işlemlerim için kalacak yer ihtiyacım oldu, sitedeki bir kullanıcının ilanını değerlendirdim, görüştüm ve şuan kalacak yer ihtiyacım çözülmüş durumda. Kesinlikle mükemmel bir sistem ama giderilmesi gereken eksikleri mevcut. Zamanla tam oturmuş bir sisteme döneceğine eminim.

  1. Ev Arkadaşım Ev Arkadaşım

   Merhaba,

   Gördüğünüz eksikliklerle ilgili olarak [email protected] adresinden bizimle fikirlerinizi paylaşabilirseniz çok seviniriz.

   Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.