Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, genç girişimcilere 3 yıl vergi muafiyeti sağlanacağını açıkladı
Genel

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, genç girişimcilere 3 yıl vergi muafiyeti sağlanacağını açıkladı

Son dönemde melek yatırımcılara yönelik teşvik ile dikkat çeken Maliye Bakanlığı, yeni kanun tasarısıyla beraber girişimcilere yönelik bir karar aldı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamaya göre ilk kez mükellef olacak ve 29 yaşını aşmamış genç girişimcilerin 3 yıl boyunca vergi ödemeyecek. Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile 7 temel eksende değişiklik yapıldığını açıklayan Şimşek, tasarı ile harcamalar ve servetten hareketle çapraz bir denetim öngörmediklerini açıkladı.

Yeni girişimcilerin önü daha açık

Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı bu taslak, ilk kez vergi mükellefi olacakları kapsadığı için bundan sonraki dönemlerde girişimcileri kapsayacak. Yani şu anda hali hazırda şirketi bulunan girişimciler taslağa göre kapsam dışında bulunuyor. Bu yüzden tasarının yeni ve genç girişimcileri teşvik etmeye yönelik olduğu açıkça görülüyor.

Öte yandan bu taslakla beraber özellikle fikir aşamasından olan girişimlerin daha kolay bir şekilde hayata geçebileceğini söylemek mümkün. Özellikle sürenin 3 yıl gibi bir dönem olarak belirlenmesi girişimcilerin elini kolaylaştıracak bir adım.

Maliye Bakanlığı, özellikle internet ve yatırımcılara yönelik aldığı kararlar ve açıklamalarla son dönemlerde dikkat çekiyor. Bu sene Şubat ayında yürürlüğe giren Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği, yatırımcılara yüzde 75 oranında vergi teşviği sağlamıştı. Teşvikten yararlanabilmek için gerekli olan lisans ise şu anda Türkiye'de 30'dan fazla yatırımcı tarafından alınmış durumda. İsimleri açıklanan 8 kişiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

Maliye Bakanlığı'nın, girişimcileri ve yatırımcıları destekleyerek gelecek dönemlerdeki hem yatırım hem yeni girişim olanaklarını artırdığını söylemek mümkün. Gelecek dönemde bu olanakları artırmak için Maliye Bakanlığı'nın yeni hamlelerini merakla bekliyoruz.

Güncelleme: Bu muafiyet kapsamında girişimciler, gelirler vergisi ve aynı kanun içinde yer alan stopajdan muaf olabilir. Konu hakkındaki yeni detaylar elimize geçtikçe paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (21)
 1. yeni girişimciler için çok iyi bir gelişme.

  zaten bu vergiler elimizi kolumuzu bağlıyor.

  inşallah düzgün bir şekilde uygulanır.

 2. Bu cok guzel bir haber, ancak hala genc erkek girisimcinin onunde buyuk bir engel daha var, o da askerlik, bununla da ilgili biseyler yapilmasi lazim. Sure kisaltilsa 1-2 aya inse cok guzel olur. Millet bosu bosuna yuksek lisans programlarina yaziliyor.

  1. Nadi Timur Nadi Timur

   +9999 Yurtdışında yükseklisans yaptık, şimdi doktoraya devam :)

  2. Icralik.gen.tr Icralik.gen.tr

   oğuz gerçekten çok doğru bir şey söyledi, insanlar işine odaklanacakları dönemde karşılarına çok büyük bir engel çıkıyor. insanların belini büken bu vergilerden bir süre muafiyet, inşallah devletin bakış açısının değiştiğine işarettir.

 3. Daha önce her türlü zorluğa göğüs gerip şirketini açmış girişimcilere yapılan büyük bir haksızlık.

  En azından 29 yaşını geçmemiş tüm girişimcilere bu hak tanınmalıydı.

  1. Biz yararlanamadık başkası yararlanmasın. Çok yanlış bir düşünce. " Biz zorluk yaşadık başkası yaşamasın" girişimcilik ekosistemi bu şekilde büyüyor. Herkes tecrübesini ne için paylaşıyor ?

   1. Dikkatli okursan ”Biz yararlanamadık başkası yararlanmasın.” gibi bir düşünce yok.

    Daha önce şirketini açmış 29 yaşını geçmemiş girişimcilere de bu haklar tanınmalıydı, zaten bundan sonra açacaklar bu haklara sahip olacak.

    Bu yasadan önce şirketini kuran girişimcinin tek suçu daha cesaretli olması mıydı?

  2. Kesinlikle, bizim suçumuz neydi çok daha zor şartlarda ne ar-ge destekleri, ne muafiyetler bu durumda degilken giriştiysek :)

  3. Evet kimseye bu hak verilmesin. Böylelikle kimsenin hakkı yenmemiş olur!

   Bu milletin ilerlemesinin önünde ne kadar kötü bir zihniyet.

   Sırf bu tarz yaklaşımlar yüzünden kimse askerlik hakkında birşey söyleyemiyor. Biz çektik siz de çekin, biz bu yollardan geçtik siz de geçin.

   İnsan kıskançlık göstereceğine "Şimdiki gençler çok şanslı, haydi gençler kim tutar sizi" diye heveslendirir geriden gelenleri.

   1. Siz cihanın yorumundan nasıl oyle bir şey çıkarıyorsunuz anlamadım.

    Adam diyorki bu güzel bir şey fakat ben 29 yaşından küçüğüm ve şirketim var. Benimde yararlanmam gerekir diyor ki haklıda.

    Teknogirişim ile yüzlerce kişi sırf bu sene şirket kurdu. 2 ay önce şirket kuran adamında bu yasa da hakkı olmalı.

    Son olarak bu kanun Teknokente göre avantajlı değil ama yine de güzel.

 4. 1 ay önce ilk defa şahıs şirketi kurdum yaş 28 yakında faaliyete geçiyorum yani kriterler tam bana göre (1 ay önce kurulmasaydım) sektörde ayn şekilde fakat ödediğim kiradan bile vergi alınan bir ülkede yaşıyoruz ben hükümetin bu tavrını samimi bulmadım.

  Madem teşvik var madem girişimciler desteklensin istiyorsununz ilk defa şirket kuran 30 yaş vs altı herkese bu hak tanınmalıydı, birbirimizi kandırmayalım!...

  1. Hüseyin Hüseyin

   Hocam şahıs şirket kurulumu vs. hakkında bilgi alabilir miyim ? Mail adresiniz var mıdır ?

   1. Merhabalar,

    şahıs şirketi a.ş. ve ltd gibi şirketlere göre daha az risk içeriyor kurmak kolay kapatmak kolay... Yeni ttk da artık diğer şirketlerin bir sürü prosedürü var güvendiğiniz bir muhasebeciye başvurun sizin adınıza çok kısa sürede ticari ünvanınızı alıp vergi levhanızı çıkartsın

    başarılar.

    Twitter: @akindagyaran

 5. Isimsiz Isimsiz

  Yapılan işi takdir etmekle birlikte yasanın yalnızca asgari ücrete tekabül eden kısmından vergi muafiyeti olduğunu da belirtmek isterim.

  bkz : "Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir Vergisi Kanun Tasarısı’nın detaylarını açıkladı. Şimşek, tasarı ile genç girişimcileri teşvik ettiklerini belirterek, “Ticari faaliyet nedeniyle ilk defa gelir vergisine tabi olacak, 29 yaşını aşmamış genç girişimciler, 3 yıl boyunca asgari ücrete isabet eden kazançları üzerinden hiç vergi ödemeyecekler” dedi."

  Yani bir yılda 773 TL x 12 ay = 9276 TL net gelir vergisi verecek kişilerden %15 vergi yani 1391,4 TL alınması gerekiyorken bu miktar alınmayacak. Bunun üzerindeki miktarlar ise yine normal gelir vergisi kanununa tabidir. Kısacası ilk defa girişim deniyorsanız küçükte bir katkı bizden olsun diyorlar ve abartılacak kadar bir vergi indirimi yoktur.

 6. Nasıl uygulanacak ? 2 ortak varsa biri 28 diğeri 32 yasındaysa uygulanabiliyormu ? Ben 37 yasındayım, 22 yasındaki yeğenimi paravan olarak kendime ortak edip yararlanabiliyormuyum ? Daha cok şey türetilebilir, 3 yıl vergi muafiyeti için insanlar neler yapar neler.. :) uygulama zor.

 7. çok iyi bir gelişme!!! bütün zengin evlatları iş başına:)

 8. Bir Bilen Bir Bilen

  Kanunu tam detaylariyla bilmemiz lazim, ancak sunu soyleyebilirim, 5746 sayili kanun yani Teknokent kanunu, hala daha cazip bir kanun. Ozellikle teknoloji merkezli bir girisiminiz var ise 5746 nolu kanunun sagladiklari Sayin Bakanin acikladigi kanundan daha kapsamli ve daha yararlidir...

  1. Emrah Öztürk Emrah Öztürk

   Teknokentlerde yer yok. İlla başka şehirlere gidip teknokentlerden yararlanmamız gerekiyor. Bu küçük vergi muafiyeti ile ilgileneceklerine teknokent için üniversitelere teşvik versinler. Hala yapımı süren, süremeyen bir sürü teknokent var.

   1. Teknokentlerin getirisi yapılarına göre değişiyor. Misal Ulutek'te yılda 80bin üstü ciro yapılıyorsa yararlı oluyordu. Onun altında ki gelirlerde (daha azsa) getiriden çok zararı oluyor.

    Yasayı iyi incelemek gerek. Mutlaka satır aralarında tüm şartlar belirtilmiştir. Girişimci bu yasa ile KOSGEB desteğini birleştirirse o zaman ilk bir-iki yıl biraz daha rahat olabilir.

 9. Haydi eli kod tutan tutmayan herkes, şahıs firması kurmaya gidiyoruz. "11. Türk Girişimciler Şahıs Firması Açma Şenlikleri" için sizleri 31 Haziran günü hepimizin ofislerinin bulunacağı Gebze sanayiye bekliyoruz.

 10. Metin Dikmen Metin Dikmen

  De ne zaman arkadaşım? Biz resmi mevzuatlar çok iyi işliyor. Aynı zamanda hızlı. Şimdi iş kuracak girişimcileri bu haber direkt omurgadan etkiliyor. O sen ucu açık konuşuyorsun. Önü arkası yok mu bunun? Bilelimde ona göre hareket edelim.