Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansı alan 8 yatırımcı belli oldu
Yatırım

Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansı alan 8 yatırımcı belli oldu

Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan ve internet ekosistemine soluk vermesi beklenen Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği geçen Şubat ayında yürürlüğe girmişti.

Melek yatırımcılara yüzde 75 oranında vergi muafiyeti sağlayan Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği'nden yararlanabilmek için bilindiği üzere yatırımcıların Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansı alması gerekiyordu. Yaklaşık iki aydan beri süren başvurular için ilk lisans sahipleri açıklandı.

Bugün Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın katıldığı bir toplantıyla Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği'nden yararlanacak isimler lisansları dağıtıldı.

Aldığımız bilgilere göre Bireysel Katılım Yatırımcıları Lisansı için toplamda 28 başvuru gerçekleşmiş durumda. Şu ana kadar 14 yatırımcıya lisans hakkı verildiğini belirtelim. Ancak toplantıda sadece 7 yatırımcıya lisansları verilmiş durumda. Geriye kalan 7 ismin ise gelecek dönemde Hazine Bakanlığı tarafından açıklanacağını paylaşalım.

Bireysel Katılım Yatırımcıları Lisansı'na sahip olan isimler şu şekilde;

Yukarıda paylaştığımız listede 8 isim bulunuyor. Hasan Aslanoba bugün düzenlenen lisans alan isimler arasında yoktu. Geçen hafta Webrazzi ofisini ziyaret eden Hasan Aslanoba sorularımız üzerine Bireysel Katılım Yatırımcıları Lisansı aldığını açıklamıştı.

Lisans alanlar arasında Türkiye'deki iş dünyasının öne çıkan çıkan isimler olması girişimlere gelecek yatırımlar konusunda merak uyandırıyor. Söz konusu isimlerin tecrübe ve ellerinde tuttukları finansal gücün Türkiye'deki girişimcilik ekosistemini hızla büyütebileceğini düşüyoruz.

Bireysel Katılım Yatırımcıları Lisansı alan geriye kalan 6 isim kalıyor. Bu isimlerin bilgisi elimize ulaştığında paylaşmaya devam edeceğiz.

Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği hakkında ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

*Görsel Kaynak: Galata Business Angels

Yorumlar (5)
 1. Alışveriş Siteleri Alışveriş Siteleri

  Bakalım ekosistemimize katkıları ne zaman hissedilecek.

 2. Caglar Caglar

  Bence burada buyuk bir sorun var. Sartlara baktiginizda parasi olan kisilerin vergiden kacmak icin bu lisansi alacaklarini goruyoruz aslinda. Boylece daha rahat yatirim yapip, daha kolay para kazaniyor olacaklar. Halbuki KOSGEB ve Sanayi Bakanligi'nin verdikleri desteklere de benzer bir sekilde olmaliydi bu. Benim risk alip yatirimci olmak istedigim cok guzel isler var ama sartlari karsilamayip, lisans alamadigim icin icin vergi avantajindan yararlanamiyorum. Bu da yapmak istedigim yatirimdan sogumama neden oluyor.

  1. Serkan Serkan

   "Boylece daha rahat yatirim yapip, daha kolay para kazaniyor olacaklar."

   " Bu da yapmak istedigim yatirimdan sogumama neden oluyor."

   Vergi avantajı bana verilse ben de yaparım diyorsunuz.

   Eleştirdiğiniz kişilerle aynı düşündüğünüzü ifade ettiğinizin farkında değilsiniz galiba...

   1. Hocam,

    arkadas finansal olarak kendisinden daha güclülere vergi muafiyeti veriliyorken kendisine verilmemesini eleştirmiş ki bence haklı.

    Zira kendisi, kıyasla daha az kapitalle yatırım yapmayı düşünüyor yani aslında daha yüksek risk alıyor, lakin ona muafiyet yok, zaten halihazırda tuzu kuru ve iyi niyetleri "kesin" olmayan başka bazı holding patronlarına muafiyet var.

    ülkemizde klasiktir. büyük her zaman korunur.

    holding iseniz vergi borclarınızın yarısı silinir.

    ama kücük ve orta ölçekli işletme iseniz onu silmenin hicbir yolu yoktur. Sisteme işlenmiştir bir kere.

 3. Huseyin Huseyin

  Melek yatirimcilara biraz haksizlik edilmiyormu ?