Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği resmen yürürlüğe girdi
Yatırım

Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği resmen yürürlüğe girdi

İnternet ekosistemine soluk vermesi beklenen melek yatırım yönetmeliği için ilk adımlar geçen sene Temmuz ayında hazırlanan taslakla atılmıştı. Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan taslak, bugün itibariyle Resmi Gazete'de yayınlanan Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği ile resmen yürürlüğe girmiş oldu.

Taslak ile yürürlüğe giren yönetmeliği kıyasladığımızda çok büyük değişikliğin olmadığını ve aynen Başbakanlık'tan geçtiğini görüyoruz. Yatırımcılara, Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği ile beraber yüzde 75 oranında vergi muafiyetiyle desteği de gelmiş oldu.

Özellikle vergi muafiyetinin hangi sektörleri ilgilendireceği merak konusuydu. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle beraber vergi muafiyeti sağlanacak sektörler de belli oldu. İnternet ve teknoloji sektörlerine yakın olan iş alanları arasında Bilgisayar Yazılım Danışmanlığı, Program Üretimi ve Temini, Veri İşleme, Veri Tabanı Faaliyetleri, Telekomünikasyon ve Bilgisayarlarla İlgili Diğer Faaliyetler bulunuyor.

Yürürlüğe giren Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği'nin öne çıkan noktalar şu şekilde:

 • Bireysel Katılım Yatırımcıları'nın (BKY) devlet teşviğinden yararlanabilmesi için BKY lisansına sahip olması gerekiyor.
 • Lisans, yüksek gelire veya servete sahip yatırımcılar ve tecrübeli yatırımcılar tarafından alınabiliyor.
 • Yüksek gelire sahip olan yatırımcıların lisans alabilmesi için son iki mali döneminin yıllık geliri toplamının en az 200 bin TL olması ve 1 milyon TL‘lik menkul veya gayrimenkul varlığını beyan etmesi gerekiyor.
 • Tecrübeli yatırımcılar finans kurumlarında fon yöneticisi, KOBİ finansmanı departmanı ve girişim sermayesi şirketlerinde en az iki yıllık müdür pozisyonunda çalışması koşulu aranıyor.
 • Yabancı melek yatırımcıların devlet teşviğinden yararlanabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan çalışma izni ve İçişleri Bakanlığı’ndan ise oturma izni alması gerekiyor.
 • BKY lisansları 5 yıl süreyle veriliyor.
 • Devlet teşviğinden yararlanmak isteyen bireysel yatırımcılar en fazla 10 farklı anonim şirkete yatırım yapabilecek.
 • Bireysel Katılım Yatırımcıları’nın yapacakları yatırımlar 20 bin TL ile 1 milyon TL aralığında olması gerekiyor. Ortak yatırımlardaysa bu rakam yılda bir kez olmak üzere en fazla 2 milyon TL olarak belirlendi.
 • Ortak yatırımlarda, yatırımcılar şirketin sadece azınlık hissesine sahip olabiliyor.
 • Yatırım yapılacak şirketler anonim şirket olması gerekiyor.
 • Yatırım yapılacak girişimin yatırım öncesi aktiflerinin toplam değeri 10 milyon TL‘yi aşmayacak.
 • Yatırım yapılacak şirketlerin en fazla 50 çalışan bulunacak.
 • Yatırım miktarı yatırımcı ve girişimci arasında ortak bir hesap açılarak yatırılıyor.
 • Yatırım ağlarının müsteşarlığa akredite olması gerekiyor.
 • Yatırımcı ağlarına en az lisanslı beş yatırımcının üye olması gerekiyor.
 • Yatırım ağı üzerinden gerçekleşen yatırımların 6 aylık sürelerle Hazine Müsteşarlığı’na raporlama sunması gerekiyor.
 • Yönetmelik 31 Aralık 2017 tarihine kadar yürürlükte kalacak. Bakanlar Kurulu bu süreyi 2022 yılına kadar uzatabilecek.

Teşvik kapsamındaki sektörler belirlendi

Taslağında detaylı bir şekilde incelediğimiz Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği'ni buradan ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra devlet teşviğinden yararlanmak isteyen yatırımcı ve şirket sahiplerinin sahip olması gereken belgeleri aşağıda bulabilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Gelsin kara para aklama melekleri.

  Vergi muhafiyeti yatırımcıya geliyor. Diğer ayrıntılar yer lamıyor ama projede aranılan özellikler neler ? Projeye yatırım yaptık diyerek elindeki tüm kara parayı aklamak için devlet teşviki getirilmiş.

  Vergimuafiyeti parası olmayan ama fikrini kendi başına yapmak isteyen birilerine yapsalar ya ?

  1. Cohn Gerry Cohn Gerry

   İlk olarak eTohum Ankara kampında yetkili ağızdan dinlemiştim. Uluslararası alanda başarılı olmuş bir uygulama ülkemize uyarlanmış. Zamanla ufak değişikliklerle en ideal halini bulacaktır.

  2. Hakan Ertürk Hakan Ertürk

   Karapara aklama söz konusu olamaz. Yatırımlar çeşitli yöntemlerle takip edilecek. Faaliyet raporları ve ortaklık banka hesabı bu amaçlarla kullanılacak. Kafa karışıklığı olmasın. Ayrıca bu tür yasa dışı işlere bulaşanların lisansları iptal edileceğinden şeytanlar :) sistemden ayıklanacak.

  3. Cem Baytok Cem Baytok

   Kara para adı üzerinde kara paradır, üzerinden vergi vs. verilmez. Dolayısı ile, o beyler için bu sistemin cazip bir yanı olmayacaktır. Vergisini veren bireyler içinse, riskin ve belirsizliğin yüksek olduğu bir alanda regüle edici bir mekanizmanın varlığı, hem yatırım yapan hem de yatırım alan için cazip olacaktır.

 2. Hakan Ertürk Hakan Ertürk

  Küçük bir düzeltme: yatırımcılar bireysel olarak en fazla 20 yatırım yapabilir. Ayrıca Ortak Yatırım söz konusu olduğunda 20 adet yatırım daha yapılabilir. Dolayısıyla bir yatırımcı 5 yıllık süre içerisinde 40 kadar yatırımda bulunabilir.

  İkinci olarak Yatırım yapılacak girişimin yatırım öncesi net satış gelirleri toplam değeri 5 milyon TL‘yi aşmayacak.