Google talip olduğu .search ile noktasız alan adı dönemini başlatmak istiyor

Google talip olduğu .search ile noktasız alan adı dönemini başlatmak istiyor

Markalara özel alan adları süreci başladığından beri konuyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Bugüne kadar pek çok dev firma çok sayıda jenerik alan adı uzantısı için başvuru gerçekleştirdi. Henüz ICANN konuyla ilgili son kararını vermediği için de gergin bekleyiş devam ediyor.

Bu sırada firmalar da ICANN’i özel alan adı uzantılarının kendilerine tahsis edilmesi için ikna turlarına başladılar. Son ortaya çıkan belgeye göre Google ICANN’e, başvuruda bulunduğu .search, .app, .blog, .cloud gibi alan adı uzantılarını ne şekilde kullanmayı düşündüğüne dair planlarını detaylı bir şekilde aktarmış.

Bunlar arasında özellikle “arama” anlamına gelen .search alan adı uzantısına dair planları ise oldukça ilgi çekici.

Bu konuda Google adına süreci yöneten Charleston Road Registry’nin ICANN ile paylaştığı bilgilerde (PDF) Google’ın başvuruda bulunduğu fakat hemen hepsinde başka firmalarla rekabet içine girmiş olduğu alan adlarını ne şekilde kullanmayı amaçladığı detaylı bir şekilde yer alıyor.

Google, .blog uzantısını kullananların kendi tercih ettikleri pltform üzerinde bulunan blog’ları ile kolay bir şekilde entegre edilebilmesini hedeflediklerini söylüyor. .Cloud alan adı uzantısının, sadece doğrudan bulut yapısı kullanan projeler tarafından kullanılabilmesi amaçlanıyor. .App uzantısı platformdan bağımsız şekilde geliştiriciler tarafından kullanılabilecek.

.Search alan adı uzantısında ise Google’ın düşündüğü yapı biraz daha farklı. Google’ın http://search şeklinde, noktasız bir kullanım planı var. Google noktasız search alan adı için özel bir teknik standart geliştirilerek kullanıcıların en kolay yoldan arama yapabilmelerini sağlamasını öneriyor.

Her ne kadar bu jenerik alan adları için yaptığı başvurulara rakiplerinden ağır eleştiri ve itirazlar gelmiş olsa da, Google’ın noktasız search için önerdiği yöntem ilginç. Google’ın bu servisi kullananlara arama sonuçlarının kendi tercih ettikleri arama motoru tarafından sunulmasını öneriyor. Yani bu şekilde hayata geçmesi durumunda http://search üzerinden gerçekleşen aramalarda isteyen Google, isteyen Bing, isteyen Yandex sonuçlarını görebilecek.

Dedğimiz gibi ICANN henüz bu özel alan adı uzantıları konusunda son kararını vermiş değil. Fakat noktasız alan adları ICANN’in daha önce de gündemine gelmiş fakat net bir karara bağlanamamıştı. Konuyla ilgili raporu PDF olarak şuradan inceleyebilirsiniz.

Eğer Google noktasız .search alan adı ile ilgili bu planlarını hayata geçirebilirse, olası diğer noktasız alan adlarının da önünü açmış olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.