Pandora'nın kutusu açılıyor: Markaya özel alan adları hayata geçiyor
Alan Adı

Pandora'nın kutusu açılıyor: Markaya özel alan adları hayata geçiyor

İnternet tarihinin en önemli değişimlerinden biri bu hafta gerçekleşiyor. Bugüne kadar sadece ICANN tarafından tanımlanan ve kullanım izinleri verilen alan adı uzantılarından farklı olarak, başvuruda bulunanların kendi alan adı uzantılarını tanımlayabilecekleri sistemin hayata geçmesi farklı tepkileri de beraberinde getiriyor.

185 bin dolar (yaklaşık 350 bin TL) karşılığında herhangi bir alan adı uzantısının sahibi olma imkanı veren bu yeni sistem özellikle büyük firmalar için aynı zamanda hem önemli bir fırsat, hem de ciddi riskleri de beraberinde getiriyor.

ICANN'e konuyla ilgili olarak yapılan en önemli itiraz; bu yeni sistemin dolandırıcılığa da kapı açıyor olması.

Özellikle Coca Cola ve Johnson & Johnson gibi firmaların başını çektiği şikayetçi grup, bu sistemin olası tüm detaylarının yeterince analiz edilmediği ve ciddi sorunlara neden olabilecek sonuçların doğmasının muhtemel olduğunu söylüyorlar.

The Guardian'ın haberine göre ABD Ticaret Komisyonu başkanı Jon Leibowitz de bu endişelere katılıyor. Bu sistemin potansiyel olarak bir felaket olabileceğini belirten Leibowitz, yazım hataları gibi nedenlerle kullanıcılara zarar verebilecek sonuçların ortaya çıkabileceğini ve bunu engellemek konusunda sorumluluğun ICANN'de olduğunu belirtiyor.

Leibowitz konuyla ilgili olarak ayrıca: "Bu modelde tüketiciler ve işletmeler için devasa masraflar ama çok az fayda görüyoruz" diyor. Bu sırada ICANN ise 50 soru içeren başvuru formunun her türlü dolandırıcılık faaliyetlerini önleyeceğini iddia ediyor.

Ama işin pratikte ne şekilde işleyeceğini ancak özel alan adı uzantıları hayata geçtikten sonra görebileceğiz.

Görsel Kaynak: CNN

Yorumlar (5)
 1. Domainom Domainom

  Yeni domain uzantıları (new gTLDs) için Türkiye'den ilk başvurunun; .istanbul ile bir domain registrar firmadan olacağı konuşuluyor.

  Yeni domain uzantıları ile ilgili ayrıntılı Türkçe rehber için şu yazılar incelenebilir:

  http://www.domainom.com/20110922/herkes-istedigi-domain-uzantisina-sahip-olabilecek-herkes-mi

  http://www.domainom.com/20111018/kuyu-tas-ve-domain-uzantilari-tarih-oluyor

 2. Volkan Volkan

  Okuduğum başka yazılara göre yenilik pek fazla ilgi görmüyor büyük markalar tarafından. Haberde yazdığı gibi hem maliyetli hem de avantajlar sunulmuyor. Aslında gereksiz bir gelişme.

  Bu gelişme sadece ICANN'in tarafsız ve kar amacı olmayan bir kuruluştan ticari bir şirkete dönmesini gösteriyor.

  1. Huseyin Huseyin

   Kesinlikle katılıyorum size, bende benzer bir yorum yazacaktım.

   ICANN yolunacak kaz gibi bakıyorlar firmalara yada insanlara. Hayata nasıl bir kolaylık katacak :) bence tam tersine daha bir karmaşa katacak. XXX uzantısı çıkardılar büyük firmalar alan adları yanlış ele geçmesin diye ama çogu büyük firmanın umrunda bile olmadı. Her firma alan adının bütün uzantılarını almaya kalksa :) traji komik durum ve insanları sadece yolmaya yönelik.

 3. Bcakir Bcakir

  Belli mi olur, belkide milletin domainini satın alıp satanlardan kurtuluruz böylelikle :D

 4. Domainom Domainom

  Yeni domain uzantıları ile ilgili olarak yapılan başvurular açıklandı. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için şu yazı incelenebilir:

  http://www.domainom.com/20120613/icann-acikladi-yeni-domain-uzantilari-icin-turkiyeden-10-basvuru-var