Ünlülerle alışveriş: Gurunzi.com
E-Ticaret

Ünlülerle alışveriş: Gurunzi.com

Geçtiğimiz cumartesi günü gurunzi.com adlı yeni bir site hayatımıza girdi. Opensky.com'a benzeyen ama farklı yaklaşımlar da sunan sitenin kurucularıyla sizler için kısa bir röportaj yaptık.

Serkan Ünsal: Gurunzi nedir ? Yerel bir örneği var mı ? Can Elbeyli: Gurunzi farklı ilgi alanlarındaki ünlüler, uzmanlar veya popüler kişilerin deneyip severek kullandıkları ürünleri takipçi ve hayranları olan üyelere önerebildikleri, üyelerin ise bu ürünleri indirimli fiyatlara satın alabildikleri bir alışveriş platformudur. Gurunzi’nin amacı Guruları ile birlikte kalitesinden emin olunan özel ürünler keşfederek üyelerine ulaştırmak ve üyelerin kendi ilgi alanlarında özel bir alışveriş grubu oluşturabilmelerini sağlamaktır. Yerel örneği henüz bulunmuyor. Benzer hizmetler sunan bir kaç global şirket ise mevcut.

SÜ: Ortaklar kimlerdir? CE: Ortaklar Can Elbeyli, İlkut Uras ve Tolga Esin'dir.

SÜ: Site nasıl çalışıyor ? CE: Gurunzi’de alışageldik özel alışveriş sitelerindeki gibi marka butikleri yok. Üyeler beğendikleri ve fikrine güvendikleri Guruları seçecekler ve böylece Guru’nun önerdiği ürünlerden haberdar olup direkt site üzerinden indirimli fiyatlar ile alışveriş yapabilecekler. Buradaki önemli nokta Guruların deneyip beğenmedikleri, onaylamadıkları hiç bir ürünün sitede yer almayacak olması. Yani kullanıcılar aldıkları ürünün kalitesinden emin olabilecekler. Ek olarak üyeler ürün önerilerini incelerken süpriz bir anlatım şekliyle karşılacaklar, bunu da açılışa bırakalım:)

https://vimeo.com/video/34676560

SÜ: Sitede bizi neler bekliyor ? Siteden neler satın alınabilir ? CE: Gurunzi'de Stil & Dizayn, Yemek, Kişisel Bakım ve Çocuk kategorileri altında ürünler yer alacak. Ürünler kullanmaktan keyif alacağınız kaliteli, zevkli ve farklı ürünler. Fonksiyonel olarak öne çıkan bir mutfak aksesuarı, ödüllü tasarımcıların kreasyonları veya organik beslenme ve giyim ürünleri Gurunzi'de yer alacak ürünlerden bazı örnekler olarak sayılabilir.

SÜ: İş modeliniz nasıl ? CE: En basit tanımı ile internetten satış. Satılan ürünler üzerinden kar ediliyor. Farklı olarak bir de "Koleksiyon" konsepti var. Ürünler indirimli olarak 4-5 günlük kampanyalarda sunulduktan sonra Guruların "Koleksiyonlarında" pazar satış fiyatları ile yer almaya devam edecek. Yani üyeler fikirlerine güvendikleri Guruların önerilerinden her zaman haberdar olabilecekler.

SÜ: Site ne zaman tam olarak açılıyor ? CE: www.gurunzi.com'dan ilk 2.000 kişiye davetiye verilen bir teaser kampanyası başlattık. Yaklaşık 10 gün sonra başlayacak olan Özel Açılış Haftamızda bu 2 bin kişiye açacağız. Açılış haftasını takiben site herkese açılmış olacak. Tükenmeden gurunzi.com'dan davetiyelerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar (27)
 1. fikir normal şartlarda güzel ama bu şartlarda değil. tv reklamında oynayan bir ünlü beni bir markanın kalitesi konusunda ne kadar etkiliyorsa bu sitedekiler de o kadar etkileyecektir: hiç!

  neden hiç? çünkü bu bir reklam anlaşması! Kemal Sunal'ın filminde olduğu gibi :)

  ha diyeceksiniz ki OKUMADIN MI kardeşim, guruların onaylamadığı ürünler yayınlanmayacak falan.

  Bir şey söyleyeyim mi ben hayatımda hiç yalan söylemedim!

  1. %100 katiliyorum ve bende hic yalan soylemedim.

  2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   yalan veya doğru, dışarıda ünlülerin giydikleri giysileri mağaza mağaza dolaşıp arayan çok ciddi bir kitle mevcut. Kıvanç T.yi sisteme eklemek için çalışma yaptıklarına eminim. Adamın giydiği bir şey, o hafta mağazalarda bitiyor

 2. Osman Gamli Osman Gamli

  Daha kotu bir isim/domain olamazdi.

 3. Engin Murat Engin Murat

  Türkiyeden dünya çapında değişik bir proje çıkma ihtimali çok düşük görünüyor.Çünkü bütün projeler

  Amerikadan kopyala yapıştır mantığı taşıyor.Türkiyede klon proje pazarı var maalesef.

 4. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  @Mar: Ünlülerin peşinden giden insanlar oldukça çok. Senin etkilenmemen güzel bir şey tabi :)

  Proje bence ışık saçıyor, güzel bir giriş planlamışlar,fakat keşke daha iyi bir logo'ya sahip olabilselerdi.

 5. Fikir güzel ancak guru'ların bu işten kazancı nedir?

 6. Bcakir Bcakir

  Değişik bir consept ama bence başlangıç yatırımı yüksek. Ünlülerin sitede olmasını sağlamak için iyi bütçe gerekli. Tutup tutmayacağını bekleyip göreceğiz.

 7. Bilalwebanalyst Bilalwebanalyst

  Fikir ortalma, uygulama iyi olursa iş yapar.

  Ama gurunzi nedir ya, daha yaratıcı ve kavramı özetleyen ya da hiç anlamsız ama kulağa hoş gelen bir isim olamaz mıydı ?

 8. Idris Baş Idris Baş

  üzülerek söylüyorum türk insanına hitap edilen bu yatırımların neden isimleri türkçe değil?.

  gurunzi nedir? paranın gücümü marka oluşturuyor.

  '' evet '' malesef öyle olduğunu görüyoruz.

  1. Bence isimlerin Türkçe olmaması daha akla yatkın. Çünkü ilerleyen günlerde yurtdışına açıldığında büyük sorunlarla karşılaşmaz.

   1. Levent Levent

    "Guru" kelimesinden türetip "gurunzi" işte ya neden zormuş anlamasi..

   2. Idris Baş Idris Baş

    katılmıyorum.. markafoni.com bu isimle türkiye ve yurt dışına açılıyorsa isim tercihi türkçeden yana olmalıdır.

    bu yabancılık özenme özendirtme olayına karşıyım.. birazda biz kendi dünyamızı yönetelim başkaları yönetmesin ..

    anlatmak kolay anlamak zor levent.. ona bakarsan A dan neler çıkıyor neler.

   3. @idris baş - Webrazzi ismi markafoni'den daha mı Türkçe.. Ama ulaştığı nokta ortada.

    İsim konusu bir noktaya kadar önemlidir. Eğer jenerik isminiz varsa tabii ki daha çok kazanırsınız ama günümüzde kaç tane jenerik isim kaldı boşta, hiç....

    İsimden ziyade sitenin içerik veya fonksiyonel olarak verimli olması herşeyden önce geliyor bence. Gurunzi, Gurunex, Guruport farketmez, içerik iyi olsun yeter.

    İsim farketseydi, bugün Google'a kimse girmezdi sanırım. İngilizce bazı kelimelerin birleşiminden oluşturulmuş bir isim. Ama dünyada 1 numara :))

 9. Levent Levent

  @Mar: Bence ünlü kişiler gerçekten beğenmedikleri şeylerin koyulması riskini almazlar. Kötü çıkan bir ürün onların imajını bozucak sonuçta. Reklamlarda ürüne kefil olmuyor kimse, burada biraz daha ciddi gibi duruyor..Kimi etkilenir kimi sallamaz orası ayrı..

  İsmi beğendim, ama logodaki sarı kötü biraz..

 10. Yorumcu Yorumcu

  Fikir değişik gibi gelse de kusura bakmayın ama bence saçma ünlüyse ünlü ne özellikleri varda onların dediklerini alacağım

 11. Ömer Ömer

  @engin murat: Bence yurtdışında yapılan işlerin Türkiye'de bu şekilde uygulanması ve yaygınlaştırılması güzel birşey... Yurtdışında yapıldı, biz kopyalamayalım diye güzel fırsatları es geçmek bana anlamsız geliyor.

  Bu şekilde ünlülerin peşine takılıp da alışveriş yapan çok... Bu işten iyi para götürürler bence...

 12. Vedat Vedat

  olabilir bence

 13. Sena Demir Sena Demir

  Sanırım herkesin kaçırdığı bir nokta var. Ünlülerin bizim için beğendiği, kullandığı, onayladığı ürünleri almak konusu Türkiye'de tutmaz. Bir arkadaşımız ünlüleri takip eden birçok kişi olduğunu söylemiş, doğrudur. Ancak atlanan nokta nasıl takip ettiğidir.

  Bugün X firması Hürrem Sultan'ın kolyesini üretir, üzerine 7.000 TL etiket koyar. Halk bunu televizyonda görür, beğenir, özenir. Fiyatını araştırır. 7000 TL çok gelir. Ne yapar? Gidip taklidini alır. Evet halk takip etmiştir, ama finali X firmasının ürününde değil, ucuz yollu dükkanlarda yapmıştır. Yani X firmasının ürününün bakıcısı çok, alıcısı az olmuştur.

  Şimdi bugün Burcu Esmersoy bu sitede çıkıp sizin için şu bluzu seçtim bu hafta alınız dedi farzedelim. E iddia o ki Burcu Esmersoy bu ürünü alıyor, kullanıyor ve memnun kalıyor. Sizce bu ürünün bedeli kaç liradır? 100 TL? 150 TL? 250 TL? Hımm belki.. Sizce kaç kişi bu ülkede bunu almaya güç yetirebilir?

  İkinci ihtimal Burcu Esmersoy alın dedi, ben aldım kullandım harikaymış dedi. Etiketine bakıyorsunuz 40 TL. Ben şahsen kendisinin 40 TL'lik bir bluz giydiğine inanmam. Bu durumda da insanlar kandırıldı, Burcu Esmersoy da kandıranlara göz yumdu, kullanıldı(!)

  Peki bu ülkede üst tabaka yok mu? Elbet var. Burcu hanım 500 TL alın harikaymış dese alacak yok mu? Tabi ki var. Ancak yüzde kaç?

  Eğer proje sahipleri diyorlarsa biz işte o yüzdeye yaptık bu işi, diyecek sözüm yok, tebrikler. Ama diyorlarsa ki biz en azından bu ülkenin %50'sine hitap ediyoruz.. İşte o zaman bu iş yatar. Kesin, net.

  1. Ömer Ömer

   @Sena: Söylediklerine kesinlikle katılıyorum; burada projeyi yapanların ne tip ve ne fiyatlı ürünleri seçtikleri çok önemli... Dediğin gibi 500TL'lik bluz alacak müşteri de vardır elbet ama tüm ürünler bu şekilde mi olacak?

   Anladığım kadarıyla sadece ucuz ya da pahalı kıyafet değil başka ürünler de olacak... kime hitap edecekleri çok önemli.. ben yine de ünlüleri kullanarak satış yapmanın belli bir kesim üzerinde etkili olacağı düşüncesindeyim...

   1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    Markafoni ye 3000 liraya konulan ayakkabıların gün sonuna kadar tükendiğini görmüş bir insan olarak söylüyorum, merak etmeyin Türkiye de her fiyattaki malın alıcısı var. Diğer yorumumda da dediğim gibi, Kıvanç Tatlıtuğnun giydiği bir kotu, o hafta mağazalarda bulamassınız çünkü bitmiştir..

 14. Fikirsahibi Fikirsahibi

  Öncelikle logoları çok kötü amatör birisi yapmış gibi bu kadar iddialı bir projeye yakışmamış

  Projeye gelince ünlülerin elbet aldıkları bir maddi taraf var ki ürün önerecekler kimse hele de Ünlü durduk yere ürün önermez. Onların önerdiği ürünleri alacak insan yok mu elbet vardır zaten burada insanların özenti olmalarından faydalanmayı planlıyorlar

  Beni seni etkilemeye bilir çünkü kadın para alıyor ürün öneriyor bunun adına reklam denir gerisi hikaye ama etkilenecek bir sürü kişi kesin vardır ki onlarında hedefi bu

  Bu sayıda %50 den fazladır emin olun

  1. Işıl Işıl

   Kesinlikle katılıyorum

   Para almadan kimse bir iş yapmaz.Sonuçta diğer sitelerde ürünlerle çekim yapıyorlar. Bunda ise öneride bulunuyor ikisi de reklam

   Türkiye'de ünlülerin kullandıklarını kullanmak isteyen bir sürü kişi var onlar için iyi bir site

   projenin amacı ve hedefledikleri kitle belli bu yüzden belli bir takipçisi kesin olacaktır.

 15. Uçanzi Kaçanzi Uçanzi Kaçanzi

  Guru gürültü

  1. Nesrin Demirbilek Nesrin Demirbilek

   Güzeldi :)

   Evet bana çok ekstreme bir alan gibi geldi. özellikle bu konunun samimiyetinin olacağına inanmıyorum.

   bir ünlünün 2000-3000 lere aldığı bir takımı bana övmesinin ne hükmü var ben o paraları veremedikten sonra. aynı markanın farklı bir versiyonunu daha ucuza almış olurum.

   yani burda aslında gene kampanya sitelerinde yüksek fiyat gösterip sonr aindirim yapılıyor mantığı ile yapılan oyunlar burada dönecek.

   web sitesinin satış yapması gerek .

   ünlülerinde ben bakın ucuz pazar eşyası giymiyorum demesi gerek .

   bu sistem ancak arkasına büyük markaların viral reklamları mantığında işler gibi geliyor bana

 16. Murat Murat

  Ne kadar boş beleş muhabbet yapan insan var. Ondan sonra bu ülkeden neden proje çıkmıyor. İnsanlar iş yapacaklarına başkalarının yaptıkları işlere saçma sapan eleştiriler getirmekten zevk alıyorlar. Yok logosu kötüymüş, yok Burcu Esmersoy aldatıyormuş vs vs. Okudukça gülüyorum.

  1. Özlem Özlem

   bu proje sizce Türkiye'den çıkma bir proje ise yorumunuzda haklısınız.Ama ne yazık ki Türklerin ürettiği bir proje değil.Yurtdışındaki Opensky sitesinin taklidi