Markalara Özel Alan Adı Uzantıları Geliyor
Alan Adı

Markalara Özel Alan Adı Uzantıları Geliyor

ICANN 3 yıldır üzerinde tartışılan uygulama ile ilgili son kararını nihayet verdi: Artık markalara özel alan adı uzantıları kullanılabilecek. Singapur'da bir araya gelen ICANN yönetim kurulu 13 lehte, 1 aleyhte ve 2 çekimser oyun kullanıldığı oylama sonucunda üst seviye alan adları ile ilgili yapıda çok önemli olan bu değişikliğe karar verdi. Bildiğiniz gibi şu anda 22 farklı üst seviye alan adı uzantısı kullanılıyor.Bunların dışında 290 kadar ülke alan kodlu uzantısı bulunuyor.

Yeni yapı ile birlikte artık firmalar kendi markaları için özel alan adları oluşturabilecek ve kullanabilecekler. Bunun yanı sıra yeni yapı ile jenerik alan adı uzantıları da oluşturmak mümkün olacak. Bu durumda örneğin .apple, .amazon, .facebook, .thy ya da .car, .hotel, .bank gibi alan adı uzantıları ortaya çıkabilir.

Internet alışkanlıkları önemli bir şekilde değiştirmeye aday bu önemli karar sonucunda kendi alan adı uzantılarına sahip olmak isteyen firmalar 12 Ocak 2012'den itibaren ICANN'e başvuruda bulunmaya başlayabilecekler. Yeni alan adlarının hayata geçmesi ise ancak 2013 sonunda mümkün olabilecek gibi görünüyor. Son derece heyecan verici bir gelişme olsa da, kendi alan adı uzantısına sahip olmayı düşünenler için kötü haberi de verelim; bu başvuru sadece kurumlara açık ve ücreti de pek ucuz değil. CircleID'nin bildirdiğine göre kendi alan adı uzantınıza sahip olmak için tahmin edilen başvuru ücreti 185 bin dolar olacak. Dünya çapında 300 ila 1000 adet firmanın bu imkandan yararlanacağı tahmin ediliyor.

Başvuru yapan firmaların istedikleri alan adı uzantısına sahip olabilmeleri için ilgili uzantının hak sahibi olduklarını ispatlamaları gerekiyor ve söylentilere göre ICANN bu konuyla ilgili çıkabilecek tartışmaları kontrol altına alabilmek için yüzlerce danışmanla çalışacakmış. Fakat bu karar herkes tarafından beğenilmedi. Bazıları da bu yeni alan adları uygulamasının firmalar tarafından boşa harcanacak milyarca dolara neden olacağını söyleyenler de var. Aşağıda CircleID'nin bu konuyla ilgili hazırladığı infografiği görebilirsiniz.

Bu sırada internet de bütün hızıyla genişlemeye devam ediyor; Mashable'ın farklı kaynaklardan bir araya getirdiği rakamlara göre her gün 150 bin yeni alan adı kaydediliyor. En eski alan adı 15 Mart 1985 yılında kaydedilen Symbolics.com ve internetin ilk yıllarında kayıtlı alan adı sayısı 15 bin civarındayken şu anda bu rakamın 350 milyon olduğu tahmin ediliyor.

Yeni alan adı uzantısı en çok alan adı kayıt aracılığı yapan firmaları ilgilendiriyor. Şu anda bu alandaki en büyük firma açık ara farkla GoDaddy. Arkasından ise sırasıyla Enom, Tucows ve Network Solutions geliyor.

Yorumlar (8)
 1. Hamsi_Kılıcı Hamsi_Kılıcı

  com'dan gerisi yalan olayın adı üstünde zaten dot com

 2. istanbul için .ist acayip havalı olabilir...IKSV veya İstanbul Büyükşehir belediyesi erken davranıp istanbul ismini markalaştırısa aşırı decede sevimli bişey olur...

 3. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Standartlar ortaya daha iyi birseyler koymak icin degistirilirken neden boyle bir karar alindigini anlayamadim.

 4. Mehmet Güngörenler Mehmet Güngörenler

  "baronlar"ın işine iş katmaca... şık ve adil değil.

 5. Mobil Log Mobil Log

  Güzel alan adları ortaya çıkacağını düşünüyorum.

  Bekleyip görelim.

  mobillog.com

 6. Ben Ingilteredeyim, burada .com alan adi kullananlar cok cok az, genelde co.uk kullaniyorlar. Genelleme yapmamak lazim.

 7. Domainom Domainom

  Yazıda, symbolics.com için kayıt tarihi yanlışlık sonucu 1995 yazılmış. Doğrusu 1985 olacaktı.

 8. Domainom Domainom

  ICANN'in yeni domain uzantıları ile ilgili almış olduğu karardan bu yana 3 ay geçti ve yeni domain uzantıları ile ilgili program netleşti.

  Son durumla ilgili ayrıntılı bilgi için şu yazıyı okuyabilirsiniz: http://www.domainom.com/20110922/herkes-istedigi-domain-uzantisina-sahip-olabilecek-herkes-mi

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri