Facebook’un gizemli Android etkinliğinde Facebook telefonu mu tanıtılacak?

Facebook’un gizemli Android etkinliğinde Facebook telefonu mu tanıtılacak?

Facebook 4 Nisan’da yani önümüzdeki hafta Perşembe günü merkezinde bir medya etkinliğine ev sahipliği yapacak. ABD’deki basın mensuplarına konuyla ilgili davetiyeler gönderilmeye başlandı bile. Davetiyenin başlığı “Gelin ve Android’deki yeni evimizi görün”. Bu davetiyelerin gönderilmeye başlaması ile birlikte Facebook’un ne duyuracağına dair iddialar da peşi sıra ortaya atılmaya başlandı.

İlk akla gelen tabi ki bu etkinlikte Facebook’un yeni Android uygulamasının duyurulacak olması. Fakat 9to5google ve TechCrunch’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdıkları haberlerine göre Facebook bundan çok daha büyük bir şeyi, Android işletim sistemi bir telefon tanıtacak.

Yani uzun zamandır beklenen Facebook telefonu haftaya Perşembe günü resmen gün ışığına çıkmış olabilir…

Facebook Facebook’un kendi cep telefonunu piyasaya sürmesi haberleri yeni değil. 2010’da Facebook’un Android tabanlı bir telefon üzerinde çalıştığı söylentileri ortaya atılmıştı. Bu söylentiler 2011 ve 2012’de de devam etti. Hatta Webrazzi Summit 2012’de ben de konuyla doğrudan ilgili olmasa da, Mobil sosyal oyun pazarı panelinde Facebook’tan Akın Babayiğit’e bu konuyu sormuştum.

Bu iddialar, söylentiler ve sorulardan bugüne kadar somut bir şey çıkmadı. Fakat eğer bu yeni iki haber kaynağının iddiaları doğruysa sadece bir hafta sonra, yıllardır gündemi meşgul eden konu açıklığa kavuşabilir.

Bu iddialara göre Facebook’un geniş kampsalı bir şekilde entegre edildiği özel bir Android sürümüne sahip yeni bir HTC telefon Perşembe günü görücüye çıkacak. Facebook’a özel modifiye edilmiş Android sürümü, Facebook’taki tüm özelliklerin ve tüm uygulamaların bu cihazda çalışmasını mümkün kılacak. “Facebook Home” adı verildiği söylenen bu proje hayata geçecek olursa Facebook sadece cihaz işine girmekle kalmayacak, kullanıcıları ile bağını önemli ölçüde de artmış olacak.

Bunun gerçek olup olmadığını öğrenmeye az bir zaman kaldı ama o zamana kadar siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce Facebook kendi telefonunu piyasaya sürmeli mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.