Facebook'un Cep Telefonu Bilmecesi
Mobil

Facebook'un Cep Telefonu Bilmecesi

Hafta sonları teknoloji dünyasında genellikle sakin geçer. Fakat dün öyle olmadı. TechCrunch'ta yayınlanan bir haber gündeme bomba gibi düştü. TechCrunch haberinde Facebook'un gizlice bir cep telefonu üzerinde çalıştığını okurlarına duyuruyordu. Konuya yakın bir kaynaktan alındığı söylenen habere göre Facebook'un bu çok gizli cep telefonu projesinde Facebook'un iPhone uygulamasının geliştiricisi Joe Hewitt ve Google'ın Chrome işletim sistemi eski yöneticilerinden Matthew Papakipos görev alıyordu.

Daha önce Google'ın telefonunu da henüz ortada yokken haber yapan TechCrunch'ın yakaladığı bu iddia kısa sürede sosyal medyada kulaktan kulağa yayıldı ve pek çok haber sitesinde ve blog'unda haber oldu. Daha sonra bu konuyu ciddiye alan yayınlardan Business Insider bir de Silikon Vadisi kaynaklı, Facebook telefonunun Google'ın Android işletim sistemi tabanlı olduğunun "kesin" olduğunu söyleyince iş daha da ciddiye bindi.

Kısa sürede sakin bir Pazar gününü hareketlendiren haber Facebook'a da fazla mesai yaptırdı ve birkaç saat içerisinde firmadan resmi açıklama geldi. Facebook adına Mashable'a açıklama yapan Jaime Schopflin; TechCrunch'ta yayınlanan haberin doğru olmadığını, Facebook'un bir telefon üzerinde çalışmadığını söyledi. Facebook'un amacının cep telefonu yapmak değil, cep telefonlarını ve uygulamalarını daha sosyal hale getirmek olduğunu söyleyen Schopflin, haberde adı geçen çalışanların Facebook uygulamalarını akıllı telefonlarla daha entegre hale getirmeye yönelik çalışmalar sürdürdüklerini belirtti.

Resmi açıklamaya göre ortada bir Facebook telefonu yok ama haber ilk ortaya atıldığından beri çok kişi bu konuya kafa yordu ve konuyla ilgili yorum yapan pek çok kişi Facebook'un kendi telefonunu geliştirmesinin çok mantıklı olduğu sonucuna vardı. Belki şimdiye kadar Facebook'un aklında kendi cep telefonunu üretmek yoktu ama bu yorumlardan sonra düşünmeye başlaması sürpriz olmaz…

Bu sırada haberin ilk kaynağı olan TechCrunch yapılan resmi açıklamadan tatmin olmuşa benzemiyor. Facebook'un haberi yalanlaması üzerine TechCrunch hazırladığı ikinci bir yazıda Google'ın, Microsoft'un ve hatta Apple'ın bile benzer haberlerini başlarda yalanladığını ve Facebook'un da aynı yolu izlemekte olduğunu söyledi.

Yani TechCrunch iddiasında ısrarcı. Facebook'un da en azından yakın zamanda açıklamasını değiştirmesi mümkün görünmüyor. Bu durumda bu konuyla ilgili daha pek çok dedikodu duyacağız gibi görünüyor...

Sizce Facebook cep telefonu işine girmeli mi?

Yorumlar (10)
 1. Muhammed Er Muhammed Er

  Hiç mantıklı gelmedi bana. Google bile cep telefonu işine girdi ama başarısız oldu. feysbukun yapması gereken, mobil cihazlarda daha kullanışlı uygulama geliştirmesi olacak.

 2. Hayır girmemeli. Facebook gün geçtikçe tekelci bir zihniyetten dolayı daha da itici hale gelecektir. Bütün sosyalleşme adımları için facebook'a ihtiyaç duymak bir süre sonra mecbur kalınan bir meta halini alıp insanları bezdireceğine inanıyorum. Bu görüşün ortaya çıkmasını engellemek adına birşeyler yaparsa kendisi için faydalı bir adım olur.

 3. @muhammed er: Google'in basariz oldugunu neye dayanarak yaziyorsun?

  1. satamamışsa başarısızdır ellerinde patladı diye okumuştum bende bi yerde ama face de artık book unu çıkarmaya başladı yaf ne herşeye burnunu sokar oldular googleyi mi örnek aldılar kendilerine nedir :)

   1. Ali Kangren Ali Kangren

    ellerinde fln patlamadı google nexus - nexus one gayet hit bi telefon oldu, fakat öyle her yerde çıkmadı milletin karşısına.. mobil sitelerde çok fazla rastlayabilirsiniz buna. (bkz: dailymobile)

    Bence girmemeli, çünki yazıdada denilen gibi facebook un açıklamasında olduğu gibi cep telefonlarını daha sosyal hale getirmeye çalışmalılar, yoksa bi rekabet başlıycaktır ki bu da pek hoş olmiycaktır bence, boyle tadı güzel. :)

   1. google nexus one da basarisiz oldu. yoksa android gayet basarili. bir diger deyisle google in telefonunu kendisi satma plani basarisiz oldu. google cep telefonu isinden vaz gecmedi, son surat devam eiyor, sadece pazarlama stratejisini degistirdi, cunku nexus one tutmadi.

 4. Google'ın ceptelefonu piyasasına girmesinin sebebi android işletim sistemini yaygınlaşmasını sağlamaktı ve başarılıdı oldular.Bunun için sadece yazılım üretmeye devam ettiler.

  Ayrıca facebookta telefon işiniyapabilir ama tutar mı bilmiyorum.

 5. Hatırlıyoruz ki bu işe Google 'da giriyordu.İlla başarılı olacak diye bir kaiide yok bence..

 6. amaçları bir sosyal paylaşım ve network hizmetinden daha öte bir şey ise(mail hizmeti başta olmak üzere diğer hizmetleri de vermeye başlayacaklarsa) cep telefonu işine girmeleri mantıklı ancak görünen o ki amaçları sadece sosyal paylaşım alanı hizmeti vermek. bu tabloda cep telefonu üretmelerinin pek bir getirisi olmayacaktır ancak facebook uygulamalarını akıllı telefonlara daha uygun hale getirmek için yapılan geliştirmeler yeterli.