Facebook Telefonu Gerçek mi Oluyor?

Facebook'un cep telefonu bilmecesinde yeni gelişmeler var. Geçtiğimiz aylarda güçlü kaynaklar tarafından Facebook'un özel bir akıllı telefon üzerinde çalıştığı iddiası ortaya atılmıştı.

Facebook resmi olarak böyle bir çalışmada bulunmadıklarını açıklamıştı ama bugün gelen yeni bir haber INQ'nun bir Facebook telefonu hazırlamakta olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında Facebook'un INQ ve AT&T ile 2 akıllı telefon için masada olduğu Bloomberg tarafından da paylaşmıştı. Söz konusu Facebook telefonunun 2011'in ilk yarısında Avrupa'da, 2. yarısında da Amerika'da satışa çıkacağından bahsediliyordu.

Son gelen haber de bu bilgiyi destekliyor ve INQ'nun Facebook'a özel, mesajlaşma yeteneklerini üst seviyeye çıkaran Androidli bir telefonundan bahsediliyor.

Söylentilerde adı geçen INQ'nun kim olduğuna baktığımızda ipin ucunu yakalıyoruz. 2008 yılında kurulan Londra merkezli mobil cihaz üreticisinin arkasında ise Facebook'a 2 kez yatırım yapan Hong Kong'lu yatırımcı Li Ka-shing var. 16 milyar doların üzerindeki servetiyle dünyanın sayılı zenginleri arasında olan Ka-shing, Facebook hisselerinin de sıkça el değiştirdiği Secondmarket.com'a da 15 milyon dolar yatıran bir isim. Spotify ve Apple tarafından satın alınan Siri de Ka-shing'in gözünden kaçmayan girişimler.

INQ hali hazırda sosyal internet deneyimlerine odaklı telefonlar üretiyor. Pocketnow'ın paylaştığı açıklama ve şirketi destekleyen Ka-shing gibi büyük bir ismin olması söz konusu telefonun Facebook telefonu olabileceğini gösteriyor. Sanırım 2. çeyreğe girerken daha fazla ipucuna sahip olacağız.

Bu arada Facebook'un yeni mesajlaşma sistemine geçmesi ile şirket içi eposta kullanımı için satın aldığı FB.com'a 8,5 milyon dolar ödediği öğrenildi. Sosyal ağ devi 2005 yılında facebook.com için ise sadece 200,000 dolar ödemişti. Bir diğer gelişme olarak da Facebook'taki tüm profillerin yeni profil tasarımına geçirileceğinin açıklanması. Bu durum eski profillerde bir uyarıyla hatırlatılıyor. Yeni profile geçmek istemeyenlerin hazırlıklı olmasında fayda var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.