Yeni Facebook Profilleri Kullanıma Açıldı

İnternet tarihinin muhtemelen en çok tasarım değiştiren sitesi Facebook dün çeşitli kaynaklarda bahsi geçen yeni profil sayfalarını yayına aldı. Gece yarısı tüm profillere uygulanmaya başlanan yeni tasarımda önemli değişiklikler var.

Orta Menü

Yeni tasarımda sekmelerin kaybolmuş olması dikkati çeken ilk değişiklik oluyor. Sekmelerinin yerine konulan profil bilgileri ve fotoğraflar ise yeni tasarımın farklılığını hemen ortaya çıkarıyor. Orta alan biraz daralmış ve fotoğrafların altında duvara yazı ve içerik gönderme yani durum güncelleme alanı konulmuş.

Bir an önce yeni profil özelliklerini kullanmak için www.facebook.com/about/profile adresini ziyaret etmeniz yeterli.

Yeni Facebook Profili

Sol Menü

Profillerin daha fazla anlam ifade etmesi için hazırlandığı açıklanan yeni tasarımda sol menüde de ciddi değişiklikler var. Sekmeler profil fotoğrafının altına taşınmış. Sekmelerin altında ise ilişki durumu ve arkadaşlar daha büyük önizleme fotoğraflarıyla konulmuş. Sol menü de biraz daraltılmış ama eski profillerde yer alan üst kısımdaki mavi bölümün kaldırılması fotoğrafları daha özgür kılmış.

Sağ Menü

Sağ alana geçtiğimizde ise eski profilden farklı olarak üst kısımda mesaj gönderme ve dürtme butonlarını görüyoruz. Bu butonların altında da arkadaşınız ile olan paylaşımlarınız gösteriliyor. Diğer alanlarda yapılan daraltmaların reklamların bulunduğu bu bölüme eklendiği de göze çarpıyor.

Yenilikler

Tasarım değişikliklerinin yanında yeni profillerde bazı küçük güncellemeler de yapılmış. Örneğin bağlantı paylaşımında ilgili adresin içeriği artık mesajınızın altına değil üstüne geliyor, arkadaşlar sayfasında daha hızlı arama yapılabiliyor. Profilinizde görünmesini istediğiniz fotoğrafları, arkadaşları ve beğenilerinizi istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Yeni Profil Facebook

Detaylar

Facebook profil bilgilerinizi(iş, okul) de daha etkileşimli hale getirerek arkadaşlarınızla olan ortaklıkları da göstermeye başlamış. Bunun yanında fotoğraf ve arkadaş sayfalarında sayfalama yerine Twitter ve Google Görseller’den alışık olduğumuz daha fazla yükle özelliği getirilmiş.

Yazı karakterlerinin boyutunun küçülmesiyle temeli atılan ve yarın milyonlarca kişi için gündem konusu olacak değişiklik bakalım beğenilecek mi.

[poll id=”55″]

Yorumlar (27)

 1. Eski profile nasıl dönebilirim ?

  Cevapla
  • profilinizi dondurun neden kısmına diğer yazın ve eski profilimi istiyorum yazın tekrar acın duzelıo

   Cevapla
   • yapıyorum ama olmuyor lutfen yardım edın hıç sevmedım bunu facebook nefret ettım yaaa olmazsa kapatıcam bune dalga mı geçıyolar tuzak resmen tuzak

 2. nasıl eski profile geçicez ? .S

  Cevapla
 3. Eski profile nasıl gecebiliriz ????

  Cevapla
 4. İptal etme gibi bir şeçeneğimiz varmı ? Nedir acaba diye bir gireyim dedim,pişman oldum .

  Cevapla
 5. yanlışlıkla yeni profile geçtim ama begenmedim tekrar eski haline nasıl döndürebşrm?

  Cevapla
 6. proflinizi dondurun neden kısmına diğeri işratleyin ve acıklamaya eski profilimi istiyorum yazın tekrar acın dizeliyo

  Cevapla
 7. çok kötü olmuş yeri düzen hiç memnun kalmadım. eski haline çevirin…

  Cevapla
 8. Atalay Algan |

  Eski profilime dönmek istiyorum! Bu ne ya çok kötü olmuş. Şu amerikanlarla zevklerimiz aynı değil. Ne güzeldi işte eski tema. İptal etme şansımız yokmu?

  Cevapla
 9. Hımm oldukça yeni ve heyecanlı .Farklı olmak güzel bir şey

  Cevapla
 10. çağlar bey çok tşk ederim bilgilndirmeniz için eski haline döndü şükür

  Cevapla
 11. Çağlar bey söylediğinizi uyguladım ama açıklamanızda bi eskiklik mi var? olmuyor ve nefret ettim bu faceten lütfen eski profilime dönmek istiyorum başka bir uygulama var mı?

  Cevapla
 12. kenan kocaerkek |

  yeni profildeki resim dizilişi oynamaya gayet müsait 🙂 uygulamalar ile profili gayet neşeli görünecek şekilde düzenleyebiliyosun.

  http://apps.facebook.com/profilsihirbazi/

  Cevapla
 13. yeni profile nasıl geçicem

  Cevapla

Bir Cevap Yazın