Finlandiyalı Supercell, aldığı yeni tur yatırımla 1 milyar dolar değerlemeye koşuyor

Finlandiyalı Supercell, aldığı yeni tur yatırımla 1 milyar dolar değerlemeye koşuyor

Son zamanların en popüler mobil oyunlarından Clash of Clans'ın geliştiricisi mobil oyun şirketi Supercell'den gelen haberlere göre yeni bir yatırım turuyla değerini 1 milyar dolara yaklaştırdı.

Henüz resmi bir açıklama gelmese de doğrulandığı iddia edilen yatırım Supercell'in değerini 800 milyon dolara yükseltiyor. Yeni yatırımcılar Institutional Venture Partners, Atomico ve Index Ventures olarak anılırken yüzde 15-20 pay için 100-160 milyon dolar değerinde bir meblağ ödeneceği paylaşılıyor.

supercell logoClash of Clans'ın adını son olarak Appstore'da 2012'in en popüler oyunlarından biri olarak duymuştuk. Gelen bilgilere göre Supercell, diğer oyunu Hay Day ile birlikte toplam günde 1.3 milyon dolar gibi bir gelir elde ediyor.

Mobil oyunların yükselişi

Bu kazanç bizim için şaşırtıcı derecede yüksek ama TechCrunch Japonya yazarı Serkan Toto geçtiğimiz günlerde Puzzle & Dragons adlı Japon mobil oyununun geçen ay içinde 62-86 milyon dolar arasında bir ciro yaptığını paylaşmıştı.

Japon telekom devi SoftBank da bu hafta başında Puzzle & Dragons'un  geliştiricisi GungHo Entertainment'a 264 milyon dolar yatırım yaparak bu alandaki ateşi körüklemişti.

İki yıl önce Ilkka Paananen tarafından kurulan Supercell, daha önce Accel Partners'ın da aralarından bulunduğu yatırımcılardan 12 milyon dolar yatırım almıştı. Beş kişiyle başlayıp şu anda 90 kişiyle yoluna devam eden Supercell'in Rovio'nun peşinden gittiğini söylemek sanırım yanlış olmaz.

Supercell, Europas 2013 yarışmasında Güçlü Başlangıç Yapan En İyi Girişim kategorisinde övgüye layık görülen girişim olarak beğeni toplamıştı.

Finlandiya'da mobil oyun konusunda ciddi bir birikim ve üretim olduğunu biliyoruz ki ülkenin en iyi oyun şirketi Aralık ayı sonunda 263 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Rovio olmuştu. Rovio için 1 milyar dolar değerleme tartışmaları ise bundan 1 yıl önce yapılmaya başlamıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.