Dakick artık MMS ile de etkinlik önerileri sunacak
Mobil

Dakick artık MMS ile de etkinlik önerileri sunacak

Eylül ayı sonunda iPhone uygulamasını, Ocak ayı sonunda da Android uygulamasını çıkaran Dakick.com, içerik toplama ve anlamlandırma konusundaki yatırımlarının karşılığını alıyor. Dakick akıllı telefon sahibi olmayan milyonlara da ulaşmanın yolunu aralıyor.

Dakick'in kurucusu Serkan Ünsal'dan aldığımız bilgiye göre Dakick, artık MMS yoluyla da etkinlik önerileri sunacak. Şimdilik sadece Avea kullanıcılarının faydalanabileceği kurguya göre İstanbul'da yaşayan kişiler yukarıda gördüğünüz şekilde abone olarak haftalık 0.50TL karşılığında günlük ve haftalık konser önerileri alabilecek.

İstanbul gibi büyük bir şehir için daha hedefli (semt bazında vb.) ve farklı kategorilerde (tiyatro, sergi) öneriler yapılabileceğini düşündüyseniz hemen söyleyeyim; Haziran 2012'den bu yana "widget" ve API araçlarını sunan Dakick diğer operatörlere de benzer hizmetler sunmak üzere çalışıyor.

Gelir paylaşımlı model

Bu içerik paylaşımının Dakick'e hem bilinirlik hem de gelir açısından fayda sağlayacağı malum. Diğer yandan mobil servisler ve katma değerli servis kurguları geliştiren biri olarak bu öneri sisteminin operatörler için de faydalı bir katma değerli servis (KDS) ve MMS pazarlaması olacağını söyleyebilirim.

"Android tarafında uygulamayı yukarılara çıkarmak oldukça zor"

Kendisi de eski bir mobil sektör çalışanı olan Serkan Ünsal'ın bu yeni adımlarıyla ilgili paylaştığı bilgiler ise bir kenara not edilecek cinsten;

Türkiye'de iOS ve Android harici çok büyük bir pazar var. Bu yüzde 75'lik pazara da bir fayda sunmak istediğimiz için MMS paketi çıkartmayı uygun gördük. iPhone uygulamamız dört ayda 106 bin kez indirildi. Android tarafında ise iki ayda 8 bin indirmede kaldık ki şu anda iPhone uygulamamızı daha iyi bir noktaya getirmek için yeniden yazdığımızdan tanıtım yapmıyoruz. Android'de indirme rakamının düşük kalmasını Google Play'in kirliliğine bağlıyorum. Bel altı uygulamaların arasından sıyrılıp zirve listelere girmek ve kartopu etkisi yaratmak Android'de oldukça zor, bu yüzden Android'de istediğimiz noktaya gelemedik.

Son olarak Dakick'in ve ABD pazarına taşınma konusunda karar verme aşamasında olduklarını ve Serkan Ünsal'ın ikinci kitabında (bkz: ilk kitap) ABD risk sermayesi pazarının bir analizi şeklinde olacağını paylaşayım.

Yorumlar (5)
 1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

  Türkiye'de MMS tutmadı. Operatörler de fena halde buna kafayı takmış durumda. Bu yüzden kimle partnerlik yapsalar MMS'i ittiriyorlar. MMS, mobil internetten önceki fazda geçerli olan bir platformdu, bunu kabul edin artık. Bunun üzerine düşünmek için zaman harcamak bile boşuna. Yapmayın yahu.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Selamlar, "tutmadı" kelimesi yanlış. MMS'in SMS'in yerini alması beklenmiyordu zaten. Denemekten korkmamak gerekiyor, "tutmaz" varsayımlarıyla hareket etmiyoruz. Deneyeceğiz, göreceğiz, MMS tutmazsa da sebeplerine göre karar alırız. Denemek hiç yapmamaktan her zaman iyidir.

   1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

    Serhan bey,

    geçmişte muhtelif projelerde operatörler ile partnerlik yapmış birisi olarak konuşuyorum. Öncelikle bunun altını çizeyim. Operatörler, sosyetik tabirle kurumsallıkları, gerçek durumda ise "hantallıkları" sebebi ile kendi performanslarını oldukça yanlış metodları izleyerek ölçmeye çalışıyorlar. Bu saçma metodlara maruz kalan departmanlar da, sözde performanslarını yükseltmek için çözüm ortaklarına yeni dünya düzeni ile ilgisi olmayan şeyleri nimet gibi sunuyorlar. Söylemek istediğim şey şu; MMS ticari ömrünü tamamlamış bir teknolojidir/protokoldür. Evet operatör için bunu bir değere dönüştürme hayali caziptir ama çözüm ortağı perspektifinden israftır. Size başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

 2. Arda Kilit Arda Kilit

  2013 yılında hala MMS kelimesini duymak bile şaşırtıcı ve komik. 21.yy yahu.

 3. Androidde 8 bin komik bir rakam. Reklam vermeyi denediniz mi? Mekanist play storeda reklam ile 500000+ ya ulaştı. Gerçi aktif kullanıcıları ne orandadır bilinmez ama 500.000 den fazla indirilmek için reklam vermeniz gerekir. Uygulama ilk çıktığında reklam vererek ücretsiz yenilerde ilk 20ye girerseniz zaten organik indirilme oranınız çok artacaktır. Bizim günde 15.000den fazla inen uygulamamız oldu.

  Aktif kullanıcınızın olmasıda uygulamanın kalitesine bakar. İndiren adam bu ne deyip kaldırmamalı. O ayrı bir konu.

  Tavsiyem android uygulamanıza farklılık katarak baştan yayınlamanız ve reklam vermeniz. + ilk yayınladığınızda gördüğünüz her androidlinin cihazına yüklemesini ve yıldız vermesini isteyin, başlarda her 5 yıldız çok önemli.