Dakick artık MMS ile de etkinlik önerileri sunacak

Dakick artık MMS ile de etkinlik önerileri sunacak

Eylül ayı sonunda iPhone uygulamasını, Ocak ayı sonunda da Android uygulamasını çıkaran Dakick.com, içerik toplama ve anlamlandırma konusundaki yatırımlarının karşılığını alıyor. Dakick akıllı telefon sahibi olmayan milyonlara da ulaşmanın yolunu aralıyor.

Dakick'in kurucusu Serkan Ünsal'dan aldığımız bilgiye göre Dakick, artık MMS yoluyla da etkinlik önerileri sunacak. Şimdilik sadece Avea kullanıcılarının faydalanabileceği kurguya göre İstanbul'da yaşayan kişiler yukarıda gördüğünüz şekilde abone olarak haftalık 0.50TL karşılığında günlük ve haftalık konser önerileri alabilecek.

İstanbul gibi büyük bir şehir için daha hedefli (semt bazında vb.) ve farklı kategorilerde (tiyatro, sergi) öneriler yapılabileceğini düşündüyseniz hemen söyleyeyim; Haziran 2012'den bu yana "widget" ve API araçlarını sunan Dakick diğer operatörlere de benzer hizmetler sunmak üzere çalışıyor.

Gelir paylaşımlı model

Bu içerik paylaşımının Dakick'e hem bilinirlik hem de gelir açısından fayda sağlayacağı malum. Diğer yandan mobil servisler ve katma değerli servis kurguları geliştiren biri olarak bu öneri sisteminin operatörler için de faydalı bir katma değerli servis (KDS) ve MMS pazarlaması olacağını söyleyebilirim.

"Android tarafında uygulamayı yukarılara çıkarmak oldukça zor"

Kendisi de eski bir mobil sektör çalışanı olan Serkan Ünsal'ın bu yeni adımlarıyla ilgili paylaştığı bilgiler ise bir kenara not edilecek cinsten;

Türkiye'de iOS ve Android harici çok büyük bir pazar var. Bu yüzde 75'lik pazara da bir fayda sunmak istediğimiz için MMS paketi çıkartmayı uygun gördük. iPhone uygulamamız dört ayda 106 bin kez indirildi. Android tarafında ise iki ayda 8 bin indirmede kaldık ki şu anda iPhone uygulamamızı daha iyi bir noktaya getirmek için yeniden yazdığımızdan tanıtım yapmıyoruz. Android'de indirme rakamının düşük kalmasını Google Play'in kirliliğine bağlıyorum. Bel altı uygulamaların arasından sıyrılıp zirve listelere girmek ve kartopu etkisi yaratmak Android'de oldukça zor, bu yüzden Android'de istediğimiz noktaya gelemedik.

Son olarak Dakick'in ve ABD pazarına taşınma konusunda karar verme aşamasında olduklarını ve Serkan Ünsal'ın ikinci kitabında (bkz: ilk kitap) ABD risk sermayesi pazarının bir analizi şeklinde olacağını paylaşayım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.