Memurfoni de kapanan grup alışveriş siteleri arasında yerini aldı
E-Ticaret

Memurfoni de kapanan grup alışveriş siteleri arasında yerini aldı

memurfoniMemurlar.net'in hayata geçirdiği bir girişim olan Memurfoni de gerekçeli bir kararla kepenkleri indiren grup alışveriş siteleri arasına eklendi. Memurfoni.com'da açıklanan ve aldığımız bilgilere göre kapanış nedeni Groupon'un agresif büyümesinin son dönemlerinde tartışılmaya başlanan kaygılardan ileri geliyor.

Grup alışveriş pazarının hızla büyüdüğü dönemde ülkemizde sayısız girişim kapılarını açmış, Memurfoni'nin arkasındaki güç bu alana biraz geç adım atmasına rağmen dikkat çekmeyi başarmıştı. İlerleyen dönemde bozulan pazar dengesi Memurfoni'nin geri adım atmasına neden olmuş.

Aşağıda tamamını paylaştığımız Memurfoni'nin gerekçeli açıklamasına göre; grup alışveriş pazarında müşteri memuniyetinin arkaplana atılması ve ürün pazarındaki kalitesiz rekabet iki büyük sorun. Müşterilerin güven bunalımı yaşadığını söyleyen Memurfoni, piyasayı dolduran Çin mallarının sektörün itibarını daha da kötü bir noktaya doğru götürdüğünü söylüyor.

250 bine yaklaşan üye sayısıyla kapandı

Geçtiğimiz yıl paylaştığımız comScore verilerine göre Memurfoni büyümesini sürdürüyordu. Mermurfoni Genel Müdürü Hakan Yiğit'ten aldığımız bilgilere göre toplam üye sayısı 250 bine yaklaşan Memurfoni, toplamda da 74.518 kişiye ürün satışı yapmış ve yukarıda bahsettiğimiz sebepler nedeniyle satışlarını sonlandırmış.

Hakan Yiğit'e geri dönüş ihtimalini sorduğumuzda aldığımız yanıt, yukarıdaki sorunlarıa bir önlem alınabilmesi durumunda "Neden olmasın?" şeklinde oldu ki bizimle paylaşılan müşteri geri bildirimlerinden Memurfoni'nin kendine has kitlesinin bu kapanıştan memnun olmadığını gördük.

E-ticarette müşteri memnuniyetinin önemini yer yer gündeme getiriyoruz ve artık daha fazla farkediliyor ama grup alışveriş pazarındaki bazı dengelerin değişip değişmeyeceği meçhul. Bu sebeple girişimlerin kendilerini yeniden yapılandırdıklarını da görüyoruz.

Değerli Memurfoni.com müşterileri

Memurfoni.com fırsat alış veriş sitesini, ziyaretçilerimize ve üyelerimize avantajlı fırsatlar sunmak için 2 yıl önce hayata geçirmiştik. Faaliyette bulunduğumuz süre içerisinde indirimli çok sayıda ürünü üyelerimizle buluşturduk. 9,90 liraya Açıklamalı 657 Devlet Memurları kitabı, 1 liraya KPSS setleri bunlardan sadece bir kaçıydı.

Ancak sektörde yer alan firmaların müşteri memnuniyetini görmezden gelen uygulamaları, her geçen gün sektöre olan güvensizliği büyütüyor.

Memurfoni.com olarak, süreç içerisinde, müşterilerden gelen tüm şikayetleri çözmeye çalışsak da fırsat alış veriş siteleri ile müşteri arasındaki güven bunalımı her geçen gün artmaktadır. Piyasayı dolduran Çin malları ise, sektörün zaten düşen itibarını daha da kötü bir noktaya doğru götürmektedir.

2 yıldır yürütmüş olduğumuz memurfoni.com fırsat alış veriş sitesini 06.03.2013 tarihinden itibaren belirsiz bir süre için satışlarımıza ara veriyoruz.

05.03.2013 saat 24:00′a kadar verilen tüm siparişler yine her zamanki kalite ve hızımız ile müşterilerimize sorunsuz olarak teslim edilecektir.

Bu tarihe kadar verilen siparişler ile ilgili tüm destek talepleriniz için [email protected] adresinden ve 0 312 434 44 26 numaralı müşteri hizmetlerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bizden bugüne kadar maddi, manevi yardımlarını ve sevgilerini esirgememiş olan tüm müşterilerimize, 70′den fazla markamızın tedarikçilerine ve bugüne kadar özveriyle görev yapmış tüm çalışanlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Saygılarımızla, Memurfoni

Yorumlar (16)
 1. Isimsiz Isimsiz

  İnternet dünyasında bir çok kural var ama memurfoni üç tanesi bize tekrar öğretmiştir.

  1- Taklit isim seçmeyeceksin. (markafoni - memurfoni)

  2- Elimde kitle (hitli site) var diye her işe girmeyeceksin.

  3- Tren dolduğunda ben tutunarak da giderim demeyeceksin, o treni kaçırdığını kabul edeceksin.

  Başka bir sözüm yok.

  1. çok güzel yorumlamışsın. tam anlamıyla budur!

  2. Salih Salih

   1- Taklit isim seçmeyeceksin. (markafoni – memurfoni)

   taklit isimle başarılı olan bir sürü benzeri web sitesi var.başka sektörlerde de var ismin başarıya etkisi çoook düşüktür.

   2- Elimde kitle (hitli site) var diye her işe girmeyeceksin.

   elinde kitle olması ciddi avantaj bunu alıp kullanırsın yada kullanamazsın kitlenin bir suç yok :)

   3- Tren dolduğunda ben tutunarak da giderim demeyeceksin, o treni kaçırdığını kabul edeceksin.

   pazara sonradan girip başarılı olan firmalar var ,birçok firma ise kendini kurtaracak pazar payı alıp işine devam eder.

   Yani görüşleriniz çok sığ kalıyor.olayla hiç alakası yok.

   Ticaretle hiç uğraşmamış bir adamın e-ticaret ile işe girmesi aslında bildiğin ticareti öğrenmesi ile sonuçlanıyor.

   rekabet için kar marjının düşmesi, satılan ürünlerin kalite sorunu yüzünden geri dönmesi birçok ürünün kargo maliyeti bile kar etmiyorken geri dönüp ekstra maliyet çıkarması tedarikçilerin bu masraflara itiraz etmeleri derken yeni yetme tüccarlarımız bu işten sıkılmış olabilirler.

 2. taklitleri asıllarını yasatir diyerek konuya girmek istedim foni olayi markafoni ile populer oldu sonra herkesfoni ekini eklemeye basladi ben memurlar.net'ten boyle bir domain beklemezdim cin taklidi gibi. kapanmis olmasina uzuldum.

  1. Yusuf Yusuf

   Bir proje benzer isim kullandigi icin basarisiz olmaz. Markafonin tarafindan desteklenen grupfonin yaptiklari ortada. Bu piyasada buyuk bir guvensizlik var, sorun bu

 3. Şenol Şenol

  Türkiye'deki tv ürünlerinin tamamının çakma oluşu açıklamadaki gibi büyük sorun. Bu ürünleri tedarik edenler de belli, 3-5 ithalatçı/tedarikçi firma döndürüyor tüm sektörü. Youtube'dan ürünün videosunu koy, görseller zaten hazır, %70 indirimli diye kakala. Oysa kullanılan malzemeye göre %70 pahalıya satıyorsun.

  Bir nevi nitelikli dolandırıcılık.

  *tvshop'u ayrı tutmak gerekli sanırım, emin değilim.

  1. Hakan Hakan

   Tvshopu neden ayrı tutmak gerek? Sattığı ürün aynı ürün,

   Memurfoni gerekçesini çin malları satmaya vurmuş, markapon bundan kıvrak bir şekilde sıyrılmayı başardı, Şuan konsept ürünleri satmakta, Memurfoni bunu başaramayıp başarısızlığıda ürünlere vurmakta, Oysaki groupon gibi kargolamayı tedarikcilerinede bırakmıyor kendi stoğundan gönderiyor, Beğenmediğin ürünü satmamak en doğrusu, kendi seçimleri satan ürünü para kazanmak uğruna müşterilerine kalitesiz ürün göndermek,

   Bunu kaçış kurtuluş sebebi yapmamak lazım bence!

   1. Şenol Şenol

    Aynı ürün gibi gözüken ama, aynı ürün olmayışından bahsediyorum. tvshop, bu ürünlerin zaten distrübütörü -orjinallerinin. neyse. dediğin doğru, farklı ürün de satabilirdi ama bunun için de sermaye ve ekip gerekli. yeni tedarikçi eklemek o kadar kolay değil. tv ürünlerinin çok daha kolay satıldığı gibi bir gerçek de var.

 4. Sarihan Cumburlopoglu Sarihan Cumburlopoglu

  Foni memurlar gibi bir olusuma yakismamisti.

 5. Murat Murat

  Kısmet artık, şahsen ismi beğenmemiştim ben.Hep düşünmüşümdür.Mutlaka kendi ismini kullanıp kendi markanı oluşturacaksın.Memurlar.net bir marka ama memurfoni değil.Daha güzel projelerde görmek isterim kendilerini, daha yenilikçi projelerde.

 6. Mehmet Mehmet

  memur adamın ne işi olur foni moniyle, İnsanlar para harcayacak, orda da adama "Memur" dersen bir daha gelir mi?

 7. Selim Selim

  Çin malarına laf atmış. Yaklaşık 3 yıldır bu işi yapıyorsunuz. Bu zamana kadar aklınız neredeydi? Bir dönem "bu fırsat 600 sattı, şu fırsat 800 sattı" diye yazan yazılar "bu fırsat 4 sattı"ya düşünce çin malları oldu değil mi? Daha öncekiler alman malımıydı :) Geçceksiniz bu işleri! Yürütemedik de çık işin içinden.

  Sektör çok aç gözlü. Herkes herşeyden para kazanmak istiyor. Sonuç ortada.

 8. Benim Popüler Listem,

  1- www.markapon.com

  2- www.sehirfirsati.com

  3- www.grupanya.com

  4- www.birliktealalim.com

  5- www.yakala.co

  Bu liste'den şaşmayacaksın.

 9. Siyahdevriye Siyahdevriye

  Mükemmel Bir site tebrik ediyorum.

 10. Yirmiüçsıfırdört Yirmiüçsıfırdört

  memurfonide bir haftalığına bir ürünümüz listelendi(ürünü belirtmeyeceğim amacım reklam yapmak değil samimiyetle gerçekleri söylemektir.),piyasaya göre herkesten farklı kimsenin yapmadığı bir sistemi ürünlerimde uygulamıştım.numunemi de memurfoniye gönderdim çok beğenildi,nitekim ürünlerimiz de listelendi.satış da oldu.Ardından çin malı diye şikayetçi olan bu site (!) benim ürünümün kalitesinin yanından geçemeyen- ve bunu adları gibi biliyorlar;çünkü iki ürünü de görmüşler-başka ürünü ilana koydular.Üstelik bize bu akşam senin ürünü ilana koyuyoruz dediler bu firmanın ürününü koydular.Fiyat benim sunduğum fiyattan çok yüksekti .O nedenle hiç ama hiiç üzülmedim.

  Markopona gelince arkadaşlar satıcıdan istenilen komisyon inanamayacaksınız ama yüzde 30 .ayrıca aylık 200tl de fırsat milliyette ürünlerimiz yayınlanacakmmış zorunlu .Ben kabul etmedim.edemezdimde 100tl lik bir ürün düşünün yüzde 30 komisyon yüzde 18 vergi Allah aşkına satıcı neyapacak.Bu şekilde aracı olup satıcının alıcının sırtından geçinip grup murup laflarıyla kandıran bu sitelere prim verilmemeli.

 11. Özel Koltuk Özel Koltuk

  Nette bir makale okuyayım derken memurfoni'yi gördüm ordan grupon falan biraz nostalji oldu, Herkes yorumunda kendince Ticarete olan, olmayan Bakış Açısını sergilemiş. 100.000 e yaklaşan satış adetinde olan bir platformu kapatmak herkesin harcı değil. Pes Demek Her Zaman Ayıp Değildir. Kusurlu ürün şikayeti alıp işe yaramaz her gün küfür yiyen bir firmaya sahip olmaktansa kapatmak iyidir.