Kapanan e-ticaret girişimlerinden çıkarmanız gereken 13 ders
E-Ticaret

Kapanan e-ticaret girişimlerinden çıkarmanız gereken 13 ders

Geçen haftanın en çok dikkat çeken haberi sanırım Serdar Yaman'un kurucusu olduğu Pabbuc.com'un kapanışıydı. Bugün ise geleneksel grup alışveriş sitesi Saklı Şehir'in neden bir süre önce neden kapatıldığı Ömer Ekinci tarafından paylaşıldı.

Bize de bu iki kapanan (batmaktan kurtulan) girişimden çıkarılacak dersleri yazmak düştü.

Sözü fazla uzatmadan ve detaylara girmeden hemen listeleyelim. Pabbuc.com'dan başlayıp Saklışehir'e doğru gidelim.

1) Mali kaynak yani yatırım bulma süreci işler yolunda giden bir girişim için de uzun sürebilir. 1-2 ayda kesin yatırım bulurum diye kendinizi kandırmayın. En iyi koşullarda 3-6 arasında yatırım alacağınızı düşünerek kendinizi garantiye alın ve ihtiyacınız varsa hemen yatırım aramaya koyulun.

2) En kötü birilerine satar çıkarım diyerek fazla cesur davranmayın, işler kötüye giderken herkes sizin kadar risk almayabilir. Yeni fırsatlar daha fazla ilgi çeker.

3) Eğer yatırımcılarınız girişimciyse ve yeniden bir girişime soyunacaksa işleri sıkı tutun. Bu biraz eve gelen yeni kardeş gibidir. Yatırımlar diğer girişime kaymaya başlarsa sizin girişiminizin ne olacağını iyi düşünün. Gerekirse onlarla beraber yeni yatırımcı arayın.

4) Herkes en ucuzu almak için benim kadar arama yapmıyor. En ucuz malı ve en iyi  malı satmak mantıklı görünse de çok satmak değil karlı satmak asıl hedefiniz olsun. Daha pahalı satış yaparsanız da hizmetiniz ile bu farkın karşılığını verin.

5) Rakiplerin ve pazarın durumunu iyi takip edin. Kimin sizi nasıl etkileyeceğini iyi düşünün. Bir şeyler kötüye gitmeye başladıysa herkes kendini kurtarmaya bakar.

6) Dikey dediğiniz alan kültürel ve manevi değerlere yakınsa daha dikkatli olun.

7) Sermayeniz olmadan yola çıkarsanız büyük ihtimalle batarsınız. E-ticaretin operasyonel ve internet üzerindeki masrafları hiç de az değil. Emre Kurttepeli'nin "Eskiden 100 bin TL ile bir e-girişim kurabiliyordunuz, şimdi 500 bin TL olmadan başlamak manasız.” sözünü en azından e-ticaret için dikkate alın.

8) İlk heyecana ve size gösterilen ilgi özgüven verebilir ama işe odaklanmazsanız özgüvenin para etmediğini anlarsınız.

9) Bilmediğiniz işi dışardan izleyerek öğrendiğinizi sanmayın; "Bakarak öğrenilseydi, kediler ciğerci olurdu" sözünü hatırlayın.

10) Ekibinizin çekirdek kadrosunu da bir şeyleri yaşayarak öğrenmiş kişilerden kurun.

11) Elinizin altında bildiğiniz ve başardığınız bir iş varken yeni bir işe adım atmak aslında asıl işinizi ihmal etmektir ve bu ihmal o işi de riske atabilir.

12) Herkesle beraber heyecanlanırsanız, herkesle beraber batabilirsiniz. Gerçekten inandığınız için (sadece sözlere değil, rakamlara da) bir işe adım atın.

13) Odaklanın.

Yorumlar (52)
 1. Hüseyin Uysal Hüseyin Uysal

  11. maddenin müzdariplerindeyim... :)

 2. Evren Macun Evren Macun

  7.maddeye kesinlikle katılmıyorum.Zaman geçtikçe çok iyi projelerin çok az bütçeyle çıktığını göreceğiz.Her proje Markafoni gibi olmak zorunda değil.

  11.ve 9. maddeye şiddetle katılıyorum.

  1. Murat Erkan Murat Erkan

   Markafoni çok basit bir proje. Sadece operasyonu zor.

   1. Osman Ayhan Osman Ayhan

    O Operasyonu planlamak da Projenin Planlama ve ilk Faz Execution'ının bir parçasıdır...Yurt dışına açılmış, Türkiye'de hala 1 numarada olan realize olmuş bir projeye haksızlık etmeyelim.

    Not:hayatımda hiç markafoniden alışveriş dahi yapmadım.

   2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    Operasyon dediğiniz işin maliyeti nedir sizce? Bence bir kere daha düşünün.

   3. Murat Erkan Murat Erkan

    MArkafoninin sitesini 10.000 TL ye yaptırabilirsiniz ama. Hatta 5.000 e bile bir webmaster yapar. Ancak operasyonunuz yoksa dünyanın en iyi sitesinide yaptırsanız markafoni olamazsınız.

    Operasyon ile projeyi ayırın. Zaman geçtikçe markafoninin yaptığı gibi tüm ürünlerin manken üzerinde resimlerinin çekilmesi, grafikerler tarafından hazırlanmasna vereceğiniz bütçe azalmayacak.

    Bu işi zamanlada ucuza yapamazsınız.

  2. Levent Molu Levent Molu

   Türkiye'nin lider alışveriş portalının 2011 online+offline reklam bütçesinin 10M$ ve 2012 içinse 14M$ olduğunu ve bu bütçenin yarıdan fazlasını offline reklamların oluşturduğunu bilmeyenler için tekrar etmiş olalım, böylece 7.maddenin doğruluğunu da tartışmazlar. Sonuçta eticaret sitesi açmak birçok kişi için pek de zor olmayan bir yatırım, yani herkes simit satabilir, ama simit sarayları ile rekabet etmek istiyorsan simit sarayı açmak zorundasın, bunun için de yüklü bir sermayen olmak zorunda.

   1. Levent Molu Levent Molu

    $ lar TL olacak, düzeltelim :)

 3. Zafer Yılmaz Zafer Yılmaz

  - Tutkulu olun

  - Çok çalışın

  - Odaklanın, odağınızı kaybetmeyin

  - Yeni fikirlere açık olun

  - Kendinizi ve iş planınızı sürekli geliştirin

  - Son kullanıcıya (müşterilerinize) iyi ve sorunsuz hizmet verin

  - Zorluklara göğüs gerin, alternatif çıkış noktalarınız ve B-C planlarınız olsun.

  1. Harbi mi?

 4. Madde 7 de dikkate değer sanırım

 5. Bu koşullar tüm işler için geçerli Hatta personel olarak girdiğiniz bir şirketten alacağınız maaşın garantisi için bile geçerli.

  Pabbuc.com 'un batmasına ROCKET sebeb olduğunu söyledi yöneticileri. Piyasaya çok hızlı girip ortalığı alt üst ettiler ve gittiler dedi.

  Tüketici beklentilerini bir anda değiştirebilecek bir oyuncunun pazara girmesi her işi altüst edebiliyor. Heleki bu oyuncunun deneyimi ve rekabet gücü yüksek ise yıkıcı etkiler yaratabiliyor.

  Yukarıdaki lisedekiler önemli ona ek olarak girişimizin yıllık maliyetini hesaplayın ve karlıığa değil gelir elde etme zamanınızı iki ile çarpın. Giderlerinizi karşılayacak bir gelirin süresi en az 1 yıl olabilmeli. Öncesi olursa ki bunun için çalışın şanslısınız demektir.

 6. Murat Erkan Murat Erkan

  15 yıllık programcıyım. Bir çok firmaya proje geliştirdim. 2008 yılında kendi projeme başladım. Bir fikri ortaya attım, ilk oldum ama malesef sermayem olmadığı için ardımdan çekirge sürüsü gibi gelen rakiplerimin bazılarına yenik düştüm.

  Bir internet projesinin en büyük gideri projeyi geliştirme sürecidir. İşin mutfağında ben olduğum için ne kadar ucuza maal etsemde adamlar 10 tane yazılımcı aldılar yine bana yetiştirler.

  İçlerinden birisi paranın gücünü kullanarak aslı olmayan haberlerle basını o kadar çok kullandı ki, basının parayla nasıl satın alınabileceğini öğrendim. Özellikle doğan grubuna parayı basarsan her şeyi sorgusuz sualsiz nasıl yazdıklarına şahit oldum. Hatta webrazzi bile araştırmadan bu firma hakkında başarı yazısı yazdı. neysee!!

  Şu bir gerçek. Bu gün piyasada büyük cirolar yakalayan bir çok internet girişiminin (Özellikle kendilerine Prived Shopping kategorisi altına koyanlar ile saçma sapan hizmetleri ucuza satmaya çalışan fırsat siteleri) oluşumlar batacaklar.

  Geçmişte ucuzcu zihniyetle çalışan weblebi.com, estore.com.tr, bidolu.com vs vs in yaşadığı kötü sonu yaşamaktan kurtulamayacaklar, saat çalışıyor sonları yaklaşıyor.

  Aslında batmaları da gerekiyor!!!

  Çünkü hiç bir yeni bir fikir ortaya atmadan, sektörde öncü olan bir şeyin aynısını yapmak. Hiç bir taklit orjinali gibi olmayacaktır ve bir şeyi olması gerekenden çok daha fazla fazla ucuza satmak, o ürünü üreten üreticiye ve son kullanıcının faydasına olur. Bununla beraber siz bir reklamda % 60 indirim der ve sezonu geçmiş ürünleri satmaya çalışırsınız müşterilerinizde aldığın ürünün kalitesinden anlamayan sadece ucuz olduğu için alan kişiler olacaktır. Batmalarının en büyük sebebi insanlara söylenen reklam yalanları olacak.

  Şu an şunu çok daha iyi anlıyorum. Almanlar bizden daha gerçekçi. Adam pazara giriyor. pazarı deneyim ediyor ve diyor ki çok param olsa da bu şartlarda para kazanamam. Amelelik de yapmam diyor ve bir gecede "Zidayayı" kapatıp gidiyor. Arkasından söylenen hiç bir şeye kulak asmıyor, kendisine gülenlere eminim diyordur görürüz sizi. :)

  Türk insanının bir yapısı vardır, inanmak istemez, bir şeyin kendisi için tehlikeli olacağını bilse de onu iç dünyasın da iyi sonuçlanacağını düşünür ve buna inanır. Riskli de olsa o işe girer. Sonuç da hüsran olur.

  E-ticaret yapmak isteyen bir çok yatırımcıya (girişimci demiyorum) sesleniyorum. İnternette ne yaparsanız yapın teknik becerileriniz yoksa çok fazla reklam bütçesine ve gidere olacaktır. Eğer ki siz ayda en az 10.000 TL reklam yapacak güçteyseniz e-ticaretle uğraşmayın. Bu parayla bir çok şehrin göbeğinde en işlek caddelerde mağaza açın, bence daha iyi. Şunu unutmayın markalaşmadan e-ticaretten para çok zor kazanılır. Markafoni, Limango, Hepsiburada bunlarla sakın yarışmayın. Sektörün ilkiydiler ve sizin yapacağınız reklamın 10 da birini yaptılar.

  Bir diğer eğer teknik becerileriniz var paranızda varsa (Mesela bir siteyi milyon dolarlara sattıysanız), e artık bırakın şu veri tabanı programcılığını da ülkemizinde bir Yandex'i olsun, be kardeşim..

  1. Mahmut Abi Mahmut Abi

   Murat kardeşim psikolojini bozuk gördüm. Ben battım herkes batsın ulen diyen birt avrın var sanki. Düşüncelerine bakılırsa aslında batmanda normal be kardeşim. Sen boşver girişimi sigortalı bir işte çalışmaya devam et.

   1. Mahmut abi senide çok polyana gördüm.. Bence sende çakma bir domain ismi ile satış sitesi kur, herkes kazanıyor sende kazan.. Etrafımızda zaten lise talebesi bile sanal mağaza sistemi ile zengin olma hayalinde.. Adam doğruları yazmış, hayallerine ters düştüğünden mi psikolog gibi konuştun.. Neyse, Wordpress indiriyorum şimdi sanal mağaza kurup zengin olduğumda buraları hep satın alacağım. O zaman seni buraya sokmam :)

   2. Murat Erkan Murat Erkan

    Mahmut Efendi, okuduğunu anlamayı öğrenmelisin. Ben battım demedim, batmadımda. Ayriyeten başarısız olmakta başarılı olomak kadar doğal. Anlatmak istediğim şeyi anlamak isteyenler anladı. Bu arada hava olsun diye değil cevaben yazmak zorunda kaldım. 10 tane sigortalı çalışanım var. Firma sahibi olduğum için ben bağkurluyum. :))

    Son olarak şunu söyliyim 2013 de çok firma batacak, herkez her işi yapmamalı.

   3. Burak Öztürk Burak Öztürk

    Güzel yorum, çok karamsar bir açıklama yapmış murat erkan, ticaret adı üstünde ticaret(risk var). Karşılığı risk olan şeyin adıdır zaten ticaret, doğru yaparsan kazanırsın. Bide toplum içinde bilinen bir söz, vermeden almak allah'a mahsus. Güzel kardeşim maliyet reklam yatırımı olmadan zaten kimse seni tanımaz kazanmak için harcayacaksın.

  2. mahmut abinin aksine ben söylediklerine katılıyorum.

   bir de yaptığın sitenin adını söyleseydin madem olmuş bitmiş iş.

   1. Murat Erkan Murat Erkan

    www.bulbulustur.com

  3. Mert Yıldızoğlu Mert Yıldızoğlu

   Neden mutlaka batması gereksin ki, önemli olan bir işi ilk yapmak değil, iyi yapmaktır. Yoksa ne de olsa ilk ben yaptım deyip boşvererek tabii ki batarsın. En büyüklerden örnek verirsek, ne Google ilk arama motoruydu, ne Facebook ile sosyal ağ, ne Microsoft ilk işletim sistemi üreticisi, ne Apple ilk kişisel bilgisayar, MP3 çalar, tablet ya da telefon üreticisiydi.

   Tipik ben bir fikir buldum, başkası yapmasın rakibim olmasın korkaklığı öne sürdüğün bu mantık. Her gün reelde onlarca bakkal, market açılıyor. Bunlar perakende sektörüne yeni ne katıyorlar? Hiç. Ancak işini doğru düzgün yapanların her zaman para kazanma ve büyüme şansı var.

   E-ticarette de doğru yapılırsa işlek bir caddede dükkan açmaktan çok daha kolay para kazanılır. İşlek bir caddedeki dükkanın kirasını ödeyebildik diyelim, ne kadar stopaj ödendiğinden haberin var mı senin? Tanıtım olmayacak mı o markasız dükkanının? Onun vergisi? Ya diğer operasyonel giderler? Önemli olan lojistik ve tedarik kısmını iyi yapabilmektir. Ticarette para kazandıran da ne kadara sattığından daha önce ne kadara aldığındır. Bu kısım e-ticaret sitesi için de aynıdır, reeldeki dükkan için de.

   Kısacası işin tekniğini bilmek ile "iş" bilmek apayrı şeyler. Parasını verdikten sonra hazır yazılım da çok, yenisi de yazdırılır. Önemli olan onu işletebilmek, operasyonu sorunsuz yürütebilmektir. Senin bu yazdığın kısa yazıdan tek çıkarabildiğim ise, bu mantıkla batmanın kaçınılmaz olduğu, sigortalı çalışan dışında birşey olamayacağın.

   1. Murat Erkan Murat Erkan

    Sigortalı çalışan değilim. tame aksine sigortalı çalışanlarım var. ama neden bu kadar yazdıklarım dokundu anlamadım. Ben insanlar eticaret sitesi veya x sitesi veya y sitesi yapmasın demiyorum.

    Bu işle ilgili yeteneği, bilgisi olmayanların x firmasına yıllık 5.000 TL para ödeyerek açtığı bir site ile fiyatları dibe vurdurarak, akşama kadar sağa sola spam mail atarak köşeyi dönemeyeceğini söylüyorum. Yanlışda söylemiyorum. Markafoniyi batacaklar listesine dokmuyorum ve çok iyi bir girişim. 220 Milyon dolara satıldı o fiyata maslakta 2 tane 30 katlı kule alırsınız baztmazda. Ama hala anlamadın sanırım diyorum ki markafoni bir şeyi ilk yaptı ve şu anda da en iyisi.

    Şunuda anlayın yazılımla alakalı birşey değil bu başarılar. Markafoni yada facebook sitenin bir kopyasını size versede yönetemezsiniz.

    Bir örnekle bu muhabbeti sonlandırmak istiyorum.

    Siteniz çok iyi olsun markafoni operasyonu da dahil olmak üszere size yardımk etsin.

    Eğer 50 dönüm üzerinde tapulu fındık araziniz yoksa (üzerinize kayıtlı mal varlığı işde ) hiçbir banka size 1 gün blokeli pos vermez. Diyelimki 21 gün blokeli pos aldınız size hepsi buradaya verdiği komisyon oranlarını vermez. diyelimki verdi diyelim, yurtiçii kargo hepsiburadaya uyguladığı kargo birim fyatlarını uygulamaz. (Bu arada giden varmı bilmem hepsiburada.coım un için de tüm kargoo firmalarını ofisleri ve çalışanları 24 saat çalışıyor). diyelimki uyguladı bişekilde. işlerde çok iyi gidiyor hergün 10.000 TL lik mal satarsanız ve paranız yoksa batarsınız. bu arada hergün 10.000 tl lik mal satmak için en az günde 1.000 TL lik tanıtıma reklama ihtiyacınız olacak.

    Parası olan için bunların hiç biri sorun değil. Kim için sorun biliyormusunuz parası olupda işden hiç anlamayan için sorun. Zaten onlar gidip mağaza açsın dedim.

    Herkeze Saygılar.

   2. Aslında Mert ve Murat kardeşim ikisi de doğru şeyleri söylemişler. Aynı doğrunun bir ucunu Mert diğer ucunu Murat tutmuş :) Murat hiç bilgisi yok almaya niyeti de yoksa e-ticarete girmesin demiş aslında dolaylı olarak ticarete de girmesin denebilir. Mert'te lojistik ve tedarik iyi yönetilirse illa ki hepsiburada, markafoni olmak değil mesele iyi paralar kazanılabilir demiş. Güzel tartışma olmuş. bu noktada şunu ekleyebilirim. Tabi herkes daha çok para kazanmak ister. Bugün Türkiye'de hepsiburada, markafoni cirolarına kurulduğundan bu yana hiç ulaşmamış belirlediği karlılık oranlarını ve kazancı yakalamış yoluna devam eden e-ticaret siteleri var. işin tekniğini bilir iyi yönetir veya bilmez bilenlerle çalışıp ekip olarak operasyonu başarılı bir şekilde yürütebilir. İki seçeneği de kullanmış ve hala yoluna devam edenler var sektörde. Tabi hedef hepsiburada, markafoni ciroları ve markalarıysa hedefe giden yol uzun ve çetrefilli :)

  4. Yunus İş Yunus İş

   Hacım ağzına sağlık, çok iyi özetlemişsin..

 7. kimse kendine / projesine güvenmeden e-ticaret girişimi kurmuyordur sanırım (aklında başında olan girişimcilerden bahsediyorum:) ve fakat bazen işler yolunda gitmeyebilir. Yukarıdaki maddeler temel gibi görünsede asıl temel girişimi gerçekleştirecek kişi diye düşünüyorum. e-ticaret girişimini bir otomobil gibi düşünün. Trafikte her daim hız kurallarına uymak lazım. dikkatli, yol ve hava şartlarına göre hareket etmek lazım. her daim tetikte olmak lazım. bu sektördeki ilk iş tecrübeniz asla olmaması lazım. yoksa aracı trafikte stop ettirirsiniz :)

 8. 7. madde rakip istemeyen birinin tavsiyesi gibi duruyor :)

 9. ufak tefek sermayesi olan herkes e-ticarete atılmaya başladıç 7. madde açıklayıcı bu noktada

 10. Mahmut Abi Mahmut Abi

  7. Maddeyi ciddiye alan var mı?

  Allah aşkına 500 000 TL ile e-Ticarete girmek mi? Hangi firma Türkiye'de ilk kurulduğunda enflasyonuda hesaba kat bu kadar yatırımla girdi? Rakip istemeyen ve etrafa korku saçmanın anlamı yok.

  1. Evet var, ben fazlası ile ciddiye alıyorum ve bu gerçek. E-ticarete gireceksen hele ki tokat gibi bir gerçek. Burada da zaten e-ticaret için denmiş bir şey. Bence sende ciddiye almalısın.

   1. Osman Ayhan Osman Ayhan

    7. maddedeki rakamı çok uçuk bulanlar için yazıyorum:

    -Dijital Pazarlama Bütçeleri,

    -Depolama ve depo entegrasyon maliyetleri

    -E-Commerce alt ve üst yapısu, tasarım bütçeleri, Hosting ücretleri

    -Stok satın alma ücretleri

    -Kargo maliyetleri

    -Çalışan persone maliyetleri

    ve benzeri bir çok kalemin ucuz kalemler olduğunu mu zannediyorsunuz?

    Ha diyorsanız ki, "benim e-ticaret beklentim yılda 50bin-60bin tl ciro yapayım" o zaman ayrı. Alırsınız adını hepinizin bildiği hazır bir e-ticaret paketi, Tanesi 100 Tl'den satarsınız ayda 50 tane ürün...Ürünü gazeteye sarar, elinizle kargo firmasına götürür, müşteri temsilcisi olarak cep telefonunu annenize açtırır, tasarımı küçük kardeşinize yaptırır, pazarlamayı 400 arkadaşınızın olduğu facebook account'unuz üzerinden yapar, muhasebeyi de babanıza tutturursanız 500bin TL'ye ihtiyacınız olmaz...

    Selamlar.

   2. Murat Erkan Murat Erkan

    Mahmut abi sen bir ara bir ajans ile görüşerek tanıtım için ne kadar sermayenin (1 yıllık plan markalaşma adına) gerejtiğini sor. Sana eğer 500.000 den az bir rakam çıkarlarsa ben de bu işi sana devredicem 10. personelimin patronu sen olursun.

    sadece basit bir örnek hurriyetin internet sitesinde banner (büyük haber altı) advertorial reklamın 1 günlüğü 20.000 TL. Ara görüş. Bunu yapmayacaksan Zaten Osman aydının derdiğine katılıyorum ana baba kardeş cümbür cemaat yaparsınız.

    Diyelimki parfüm satacaksın :) amam markafoninin altında hiç bir zaman satamazsın.

    Emek Asla Batmamalı. Fizibilitesizde iş yapılmamalı

   3. Anıl Aktan Anıl Aktan

    7. Madde yi uçuk bulmakta az bulmakta mümkün.. Beklentilerle alakalı, holding ler artık internet girişimlerine yöneldiler adamların yıllık ciro hedefleri yüz milyonlar.. 500 bin tl yatırım, yıllık yüz milyonlar için çokta uçuk rakam değil.. Ama e ticarette kişisel olarak girişim gerçekleştirenlerin beklentileri bu kadar yüksek değil. O yüzden rakam çok uçuk..Ayrıca depolama hosting, kargo gibi şeyler maliyet olarak göstermek çok saçma geldi. Bazı anlaşmalar yaparak çoğu masraftan kurulmak mümkün.. Bence iş pazarlama da bitiyor..

 11. E-ticarete girmek için en mantıklı seçim niş pazar olsa gerek ama bu pazara girerken 500.000 tl gibi bir sermaye ile girmek bence çok abartılı. Fikir paradan önce gelir ama para sadece fikri destekler ve bu ise yüksek bir bütçe gerektirmez. Pabbuc sitesini pek duymuşluğum yok ve bence bir isim akılda kazılmamış yada bunu yapmamışlarsa kapanmasına bir şey diyemem.

 12. WordPress indiriyorum şimdi sanal mağaza kurup zengin olduğumda buraları hep satın alacağım.

 13. 6. madde: kültürel ve manevi değerler derken neyi kastediyorsunuz? Biraz üstü kapali oldu.

  1. Yazıda linki olan Ömer Ekinci'nin yazısını okursanız anlam kazanıyor 6. madde.

 14. Şimdi pabbuc.com kendine ortak yada yatırımcı herneyse, bulamamısya... ben bu pabbuc.com a talip olsam %51 ine sahip olmak için ne kadar ödemem gerekir acaba ? Ya da %100 üne.

 15. Mahmut Abi Mahmut Abi

  Yukarıdaki Mahmut Abi rumuzlu vatandaşı kınıyorum. Madem taklit ediyorsun bari avatarımıda kullan. Ben taklide karşı değil bilakis destekçisiyim.

 16. Bu para mevzusu sadece e-ticaret le ilgili bence yaratıcı bir fikriniz varsa fazla paraya ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum.

  1. Murat Erkan Murat Erkan

   Eticarette yaratıcı bir düşünce ne olabilirki ? :s

 17. "Battı" ve "Kapattı" arasında çok ciddi fark var.

  Tabiki gönül isterki hiçbir girişim kapanmasın.

  Eskiden o site "battı" bu site "battı" diye sektöre zarar veren haberleri görmek yerine, artık edebi adabıyla, tedarikçilerini ve müşterilerini mağdur etmeden "kapanmış" olan işletmelerin haberleri görmek sektörümüzün yeni bir olgunluk dönemine girdiğinin göstergesidir.

  1. Ömer Ekinci Ömer Ekinci

   Emre Bey,

   Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Teşekkür ederim. Biz Saklışehir'de tek bir kişiye borçlu kalmadan, tek bir çalışanımızı işten çıkartmadan operasyonu durdurduk. Tüm ekibi DESNET'te yani şirket içinde görev değişimi ile değerlendirdik.

   Bir de aslında kârlı da giderken ve 1 TL bile zarar etmemiş olduğumuz halde, gelecek görmediğimiz ve dışarıdan göründüğü kadar büyük bir alan olmadığı için çıktık.

   Bu karar da da haklı olduğumuzu zannediyorum. Konvansiyonel pazar hala çok büyük, belki rekabet var ama e-ticarette daha büyük bir rekabet var.

   Teşekkürler detayınız ve bu detayla açıklama yapmama vesile olduğunuz için

 18. Ben e ticaret sitesi kursaydım bugün al taaaa bilmem kaç ay sonra öde diye bir avantaj koyardım ortaya.

  1. Daha hızlı batmak içinmi ?

 19. Türkiye'de bir e-ticaret sitesi battı mı webrazzi de büyük haber oluyor

  herkes e-ticarete odaklanmış..

 20. Burak Nebioğlu Burak Nebioğlu

  Birçok sonlanan eticaret projesi yazısı okuduk fakat gerçekten kapatma nedenini bu kadar net ve doyurucu belirten bir firma olmamıştı. Ömer beyin kişisel sitesinide okudum orda daha fazla ayrıntıya değinilmiş. İnsanın kendisiyle bu kadar gerçekci yüzleşmesi bence büyük Erdem. Bizim gibi yolun başında olan gençlerede büyük tecrübe.

 21. Hakan Guney Hakan Guney

  Aslinda tum mesele

  Ürünü alırken kazanmaktır ve tüm giderleri iyi hesaplamaktır. (Reklam Ofis Eleman Giderleri)

  Ve ucuz satıcam diye uğraşmıcaksın her zaman tok satıcı olacaksın.

  Az satacaksın öz satacaksin. Bir nevi ilk once kendi yağınla kavrulacaksın. Fazla uçmuyacaksın para kazanınca fazla ucup gereksiz giderlerin olmayacak.

  Belirli bir kâr marjının altına satmıyacaksın.

  Eğer ucuz satıcam diye rakiplerinle rekabete girersen bu hırsının kurbanı olabilirsiniz.

  Bu tür örnekleri daha çok görürüz.

  Hırsınızın kurbanı olmadiginiz günlere inşallah :)

 22. Çınar Çınar

  facebook 85 dolarla server kiralayıp kurupta büyüyorsa ve dev bir sosyal ag oluyorsa eticarette ufak sermayelerle kurulup başarıya ulaşılır ama amaç fark yaratabilmekte bunu facebook yaptı darısı diger e-girişimcilere...

 23. Altın Kural: Düşün, düşün, tekrar düşün. Hareket etme vakti geldiğinde ise, kendini çok bilenlerin endişelerinden arındır ve harekete geç.

 24. Mirsat Sancakli Mirsat Sancakli

  E-Ticaretten bir yıldız daha kaydı, Türk Azeri ortaklığı ile açılan Narmoni.com dün itibariyle kapandı ...

 25. Yalçın Yalçın

  bazen ınsanlar ne kadar boş konusuyor hepsıbrada-gg- trendyol-mrkafonı vb siteler içn gecerli bu 500.00 vs sermaye. yapmayn allahaşkına youtube face gbı dunya devlerı bıle baslarken bu kadar parayla gırmedler bu ıse bos konusmayn lutfen evet tbıkıde para hem onlıne hem offlıneda onelmlı zaten ama herkesde bu kadar para bu kadr gırısmclk olsa zaten yuzbnlerce mılyardolarlık stapleslar amazonlar olurdu ulkemızde. eticarete mılyon dolar kazanmak ıcn gırıyorsanız gırısımclgn her asamasına sahıpsenız(depolama-paketleme-lojistık-stok sorunu-yazıl vs) bu kategorılere daha onceden calsmıs yada mukemmel blıgı sahıbı deglsenız zaten paranıza yazık ama bu bılgılere sahp gırısmcı bır ksılksenız 500 degıl 10 kagıdada baslayarak yavas yavas ısınızı buyuteblrsnz allahaskına herseyı blpte 500-1 ılyonları harcayan cok bılmıs melek yatrcmlarımız cokmu basarılılar bu kadar paralarına ragmen :))

 26. Oyuneklentilerifatih Oyuneklentilerifatih

  12. madde çok hoşuma gitti tabi 11 inci maddeyi önemsedikten sonra.. Bende bu işteyim yeni grdim ne olacak bilmiyorum ama girdim. Öncemli olan inanmak ve son maddedeki gibi odaklanmak..

 27. Eticaret deneyimi olmayan girişimciler muhakkak "Eticaret Kiti" gibi hazır ve ekonomik alt yapılardan faydalanmalı. Böylece ciddi yatırımların altına girmeden deneyim kazanabilirler.