Pabbuc.com kapandı [Güncellendi]
E-Ticaret

Pabbuc.com kapandı [Güncellendi]

Serdar Yaman'ın kurucusu olduğu ve Gittigidiyor kurucularından yatırım alan Pabbuc.com, bugün itibariyle kapandığını açıkladı. Yapılan açıklamada "30.11.2012 tarihinden itibaren belirsiz bir süre için satışlarımıza ara veriyoruz." 

2005 yılında kurulan ve 7 yıldır hayatına devam eden ayakkabı dikeyinin başarılı örneğinin ani şekilde kapatılması açıkcası bizi çok şaşırttı. Bugüne kadar verilen tüm siparişlerin sorunsuz olarak teslim edileceğinin paylaşıldığı açıklamayı yazının devamında görebilirsiniz.

Konuyla ilgili Pabbuc.com kurucusu ve genel müdürü Serdar Yaman'la konuştuk. Yaman, Pabbuc.com'un iflas etmediğinden bir tasfiye sürecine girdiklerinden başlayarak, uzun bir süredir şirkete yeni finansal kaynak yaratmak için Türkiye piyasasındaki tüm yatırımcılarla görüştüklerini ancak başarılı olamadıklarını belirtti. 

Özellikle Gittigidiyor satışının ardından ortakları ile arasında oluşan vizyon farkından bahseden Yaman, gelinen son durumda ortaklarıyla yollarını ayırmaya karar verdiklerini söyledi. Son 6 aydır yeni mal almadıklarını paylaşan Yaman, siteyi bu haliyle satmak için de çeşitli görüşmeler yaptıklarını fakat görüşmelerin başarılı sonuçlanmadığını belirtti.

Pabbuc.com'un kapatılmasıyla ilgili yapılan açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Değerli pabbuc.com Müşterileri,

Türkiye'nin ilk online ayakkabı, çanta ve aksesuar mağazası olarak, siz değerli müşterilerimize 2005 yılından bugüne kadar 7 yıldır en iyi ve en güvenilir hizmeti vermek için aralıksız çalıştık. Ancak 30.11.2012 tarihinden itibaren belirsiz bir süre için satışlarımıza ara veriyoruz.

30.11.2012 saat 00:00'a kadar verilen tüm siparişler yine her zamanki kalite ve hızımız ile müşterilerimize sorunsuz olarak teslim edilecektir. Bu tarihe kadar verilen siparişler ile ilgili tüm destek talepleriniz için [email protected] adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bizden bugüne kadar maddi, manevi yardımlarını ve sevgilerini esirgememiş olan tüm müşterilerimize, 70'den fazla markamızın tedarikçilerine ve bugüne kadar özveriyle görev yapmış tüm çalışanlarımıza teşekkürü borç biliriz.

Saygılarımızla,

Yorumlar (90)
 1. günün bombası gelecek yorumları merak ediyorum :)

  1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

   E-ticaret den önce ticaret kurallarını iyi öğren ,

   Sazanlık yapma , köpek balığı gibi ol , avını iyi takip et , kendini de kolla ,

   Karga gibi düşün , cevizin kabuğu kırılmadan içinde ki yiyemezsin ,

   Zor bir lige adım atıyorsun takımını iyi kur ,

   Defanstan , Hücuma kadar her noktada , takım oyununu ön planda tut ,

   Her zaman B , C , D planların olsun ,

   Düz mantık ile hareket etmekten kaçın ,

   Evin yapımında deniz kumu kullanma iyi malzeme kullan ,

   Karlılığını doğru hesapla masrafları göz ardı etme maliyetlerini iyi hesapla , ava giderken avlanma ,

   Büyümeye dikkat et , kendini dev aynasında gösterir bu e-ticaret seni bir bakmışsın yokmuşsun , olursun sonra ,

   Niş pazarlara saldır sakın korkma ,

   Bizim millet de bir tabir vardır , karpuzu marketten değil manavdan alacaksın o zaman sende bu algıyı aklının bir köşesinde tutacaksın ,

   Ne tedarikçilerini küstür , ne müşterilerini , herkese güzel ve iyi görün , güzel ol , iyi ol !

   İnternet in dedikodusu çabuk yayılır malum , kendi cebin kadar müşterinin cebin ide düşün ,ürün sat yanında mutlulukta dağıtmayı unutma ,

   Güven ver , Güven ver Güven ver ,

   Herkesin bir kaç şansı vardır , şansını denemelisin ,

   Ticaret de bir çok bir şeyin %100 garantisi yoktur , bu doğanın kanunlarına aykırı ,

   Tembellik yapma , sabır etmeyi de öğren , bambu nasıl yetiştirilir biliyorsun değil mi !

   Para kazanmayı iste ama güven kazanmayı onun önünde tut !

   Reklamını sadece para ile değil gönülden gönülede yapabilirsin !

   İşini iyi takip et , rakiplerini iyi gör , kazandığın paraları en şekilde değerlendir ,

   Büyümekten Kork ! Korkarsan temkinli davranırsın , benim isteğim zaten korkman değil temkinli davranman , büyürken temkinli davran …. 10 Milyon doları 10 bin dolardan daha çabuk batırabilirsin !

   Sadece spor olsun diye iş yerinde ki masrafları arttırma , daha çok müşteri ve daha çok iş her zaman daha fazla kar demek değildir , bunun yerine aynı seviyede kal fakat karlılığını arttırmaya çalış , gereksiz masraflardan kaçın ,

   Henüz Tamamlanmadı … ( Hakan Y. )

   1. Yaşam koçlarımız, sosyal medya uzmanlarımız bitti şimdi e-ticaret koçluğu mu başladı...

    İnsan azcık utanır bunları yazarken, veya kendine böyle bir ünvan verirken. Nasıl bir şey kullanıp bu kafaya ulaşmışsın merak ediyorum...

    Birde kaç tane e-ticaret projesini nerden alıp nereye götürdüğünü bizle paylaşda bu kafaya nasıl ulaştığını anlayalım...

   2. Mete'nin yorumuna katılıyorum. Hakkaten ne kafası bu?

    Bloğunu da inceledim, o nasıl bir saçmalamadır öyle?

    Bloğunu okuyan 13 yaşındaki bir genç senin gerçekten birşeyler bildiğini düşünebilir.

    2011 yılında internetin taşı toprağı altın olduğunu farketmen gerçekten müthiş. Google da o yıllarda kurulmuştu zaten. Öngörülerin gerçekten çok kuvvetliymiş, takdire şayan...

 2. bir hafta önce çeşitli yaygın mağazaların 285 liraya sattığı ayakkabıyı 153 liraya almıştım. daha çok ayakkabı almak niyetindeydim, üzüldüm yahu.

 3. bu vakalar gerçekten üzücü..

 4. En sevdiğim alışveriş sitesi kapandı. Sitenin üzerinde Hakkı geçen herkezden Allah razı olsun. Umarım yine alışveriş sitelerindeki yerini alır.

 5. Ulas Özkul Ulas Özkul

  Pabbuc.com dan 3 defa ayakkabı almıştım. Ancak ayakkabı dikeyleri çoğaldı. zizigo.com güçlü bir çıkış yaptı. Dolayısıyla karlılık azaldı. Yakında kupon alışverişte de çıkışlar başlar. her dikeyde bir hepsiburada kalana kadar hem yeni girişler hem de yeni çıkışlar olacaktır.

 6. yok yahuu.

 7. Aklıma şu geliyor sadece, belkide daha büyük bir proje ile tekrar girecekler bu işe. Böyle bir site kapatılır mı? marka olmuş artık, işin arkasındakiler sağlam. kim bilir neden kapandı.. üzüldüm çünkü girişimciler için heves kırıcı ve korkutucu. Onlar bile yapamazsa ben nasıl yaparım diye düşünüyor insan.

 8. Nihayet ülkemizin gerçek girişimci internet profili açığa çıkıyor. Herkes ABD ile boy ölçüşebileek derecede bir yapıda olduğumuzu düşünürken asında bunun bir balon olduğu sadece tv ve geleneksel medya ile desteklenen büyük girişimlerin hayatlarına devam edebileceği ortaya çıkmış oldu.

  Günaydın.

  1. Aynen katılıyorum. Eticaret balonu patlamıştır. Hayatında ticaret yapmamış çocuklar eticaret danışmanı oldu. Cebinde kuruşu olmayan site açtı. Maymun iştahlı tedarikçiler kendilerine site açtı. Üstüne %90 indirim yapan ucubeler. Sonuç olarak Türkiye'de eticaret bitti. Ama bundan en çok tüketici zarar görecek. Sürekli geri gelen fiyatlar yükselmeye başlayacak. Ürünü belki ucuza alacaksınız ama güveni çok pahalıya alacaksınız.

   1. Serdar bey'i daha önce tanıyormuydunuz ? daha önce ayakkabı dükkanını olduğunu biliyormuydunuz ? Saçma sapan asılsız yorumlarınızı içinizde tutun bari de insanlar kapasiteniz hakkında bir fikri oluşmasın "mantıklı" sansınlar.. %90 indirim yapılması bile bir stratejidir. Bunu anlayacak bilginiz yok diye , Türkiye'de mi internet bitmiş oluyor. Cebinde kuruşu olmayan insanlar, binlerce ürün satıldığı bir sistemin finansını nasıl sağlayabilir ? Balon olan siteler zaten konuşulacak kadar bile yaşamıyorlar.. Biraz mantıklı yazalım. Yanlış anlaşılmasın bu yorum, sizinki bu tarz "ucube" sitelere olan öfkenizse, benimki de sizin gibi "bilgisiz" yorum yazan "insan"lara.

   2. Emre Bey'e katılıyorum. +1. Böyle yorumları fazlaca görüyoruz. Acaba bu kadar mantıklı iş yapmasını bilenler siz neler yaptınız?

   3. Batur,

    Burada pappuc.com dan bahsediliyor liselilerin hazır scriptler ile açtığı platformalardan veya 800 TL'ye satılan hazır eticaret hizmetlerinden bahsetmiyoruz. Türkiye'de e-Ticaret halen yıldan yıla katlanarak büyüyor.

   4. Göktuğ Göktuğ

    Sanırım pabbuc.com'u kendi sitenizle karıştırdınız. Cebinde üç beş kuruşu olan siz değerli büyüklerimiz! bir zahmet hosting parasını ödeyin. :)

  2. Serdar Bey'e yöneltilen bir şey yok aslında yorumda. Vurgulanmak istenen yatırımcı ve site kurucuların çok vurkaç ve kısa yoldan kazanç peşinde olmaları.

   Eticaret bitmedi ülkemizde aksine başlamadı. Hala aktif müşteri sayısı bence 400-500 bin ama işin tv ve radyo tarafı daha fazla.

   Eticaret yanılgısı var bizde: Kısa yoldan giriş, kısa zamanda bol kazanç, kolaylık yanılgısı.

   MSN kültürü ile yetişen herkes bunun bu kadar kolay olduğunu bir operasyon ve süreç olduğunu idrak edemiyor.

   Bana iş yaptıran çoğu insanda gördüğüm olumsuz davranış bunlar.

   Taşların yerine yeni oturduğunu düşünüyorum. Hepsiburada.com'a rakip olmmasının en büyük nedeni bu. Hepsiburada.com'a yaklaşım olarak rakip yok daha. O bilinci taşıyabilen yok.

   Daha yolumuz var.

   Yatırımcı davranışlarını da bu yönde değerlendirmekte fayda var.

   1. Ben pabbuc.com için demedim ki bunları. Pabbuc.com'ın kapanmasına neden olan diğerleri için ucube dedim. Sektörün içinde olan bu olumsuzlukları sıraladım ve bu nedenlerle pabbuc.com bıktı ve çıktı.

   2. Uygun bir hepimiz ölecek demediğin kalmış.Nasıl pesimistik bakış açısıdır o öyle.Senin anlıyacağın şekilde açıklarsak günde kaçtane dönerci açılıp kapanıyor haberin varmı ama ben dönerciliğin bir balon olduğunu düşünmüyorum yoksa onundamı balon olduğuna inanıyorsun :)

    Bir çok karlı şirket operesyonel başarısızlık yüzünden batmıştır , hızlı büyümeye ayak uyduramadıkları için batmıştır , ortak anlaşmazlıkları yüzünden batmıştır.Bir şirket sırf iyi iş yapıyor diye ayakta kalıcak değil market işletmiyorlar sonuçta. Lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım.

 9. Asıl kapanma nedenini merakla bekliyorum. Mutlaka kapanma nedenini bilen arkadaşlar vardır.Buraya yakında yazarlar.

 10. E-ticarette yaprak dökümü.

  Pazar kalabalıklaşınca herkesin ayakta kalması zorlaşıyor.

 11. 21 Şubat tarihli webrazzi haberinde, 2 yılda %500 büyüme gösteren bir internet girişiminin kapanması gerçekten düşündürücü.

  1. Ali Karabulut Ali Karabulut

   haberi yazanlar beyana dayali haber yaziyorlar gercekmi degilmi arastiran varmı %500 büyüdügünü iddia edene su bilancona bakalım bu haberi yayınlamadan gercekten bu kadar satisin artmismi diyen ne bir gazete var ne de site var bu tur kontrol olmayınca 30 calisani olan 300 calisanım var diyor, %500 büyüdüm diyor. zaten bir yilda ortaya cikan birbirinin aynı takı, parfum, ayakkabı sitelerinin derdi urun satmaktan cok birini bulup siteyi satmak

 12. Ksk-Vtec Ksk-Vtec

  Türkiyede e-ticaret zor meslek 6 ay kendimde online ayakkabı satışı yaptım baktım olmadı kapattım siteyi.

  Reklam rakamı ve satış rakamı aynı oranda büyümüyor.

  Tahminlerime göre pazarı küçüldü ve yaptığı reklama karşılık geri dönüşleri çok az olmuştur.

  türk+internet+ayakkabı güzel birleşim değil bence

 13. Çok üzüldüm. Ayakkabı alırken kullandığım tek adresdi ve hayatımda şikayet etmediğim yegane site idi. Kullanıcılar için büyük kayıp açıkcası. Müşteri hizmetleri mükemmel, kargolama hızı mükemmel. Eğer Pabbuc kapandıysa her site kapanır ozaman. Yazık...

  1. Faruk Özcan Faruk Özcan

   Aynen katılıyorum Sami Bey.

   Bunca kötü internet girişimi içerisinde dört dörtlük bir girişimdi Pabbuc.com. Defalarca alışveriş yaptım hiçbir sorun çıkmadı.

   Serdar Bey'i İzmir'de E-tohum toplantısında dinledim, orada aileden ayakkabıcı olduklarını-alanındaki bilgisini ve samimiyetini gördüm.

   Türk internet girişimcileri için oldukça kıymetli bir rol model olabilecek olan Serdar Bey'in bundan sonra izleyeceği yolu merakla bekliyorum. Umarım bu alanda kalır ama kendi doğruları çerçevesinde ilerler.

   İnternet sektörü alanında Pabbuc.com örneğinden yatırım almanın dert almak da olabileceğini okuyorum. Bunun Pabbuc.com'un başına gelmesinden ayrıca üzüldüm.

 14. Alim Güçlü Alim Güçlü

  E-ticarette rekabet acımasızlaşıyor..

  Stoklu çalışmanın avantajından çok dezavantajı var.

  Umarım daha iyi projelerle yola devam edebilir.

 15. Cmaster Cmaster

  Arkadaşlar,

  Türkiye'de "melek" yatırımcı yoktur. Esnaf yatırımcı vardır. Özgün fikirlere yatırım yapıyoruz gibi sağda solda söylenen laflar var ama pratikte bu iş maalesef yürümüyor ve söylenenler de doğru değil. Herkesin yaptığı e-ticaret siteleri, onlarca benzeri olan e-ticaret siteleri sürekli bir yerlerde seçilip duruyor. Armut piş ağzıma düş mantığındaki yatırım anlayışlarına ya da bu tarz girişimlere ortak olan yatırımcılara melek yatırımcı denmez. Amerika'da 1-2 sene kendi girişimleri için uğraşan insanların anlattıklarıyla ya da yaşadıklarımızla buradaki ortam son derece farklı...

  Bizim ülkemizde sizi yarım saat dinledikten sonra çek defterini eline alan zihniyette insan yoktur.

  Bir de moda oldu kitap falan çıkartıp sağda solda seminer vesaire veriliyor. Sıralama falan yapıyorlar. Önce melek yatırımcılara gelin olmazsa eşinizden dostunuzdan isteyin, o da olmadı kredi alın...Neymiş, önce melek yatırımcılara gidecekmişiz ki fikrimiz çöpe gitmesin. Çoğu zaman tam tersi oluyor. Sanki yaptıkları yatırımlar milyon dolarlar mertebesinde.

  Benzeri ortalıkta 2-3 senedir olan projelerin bile biryerlerde seçilip süper fikir olarak anlatıldığını çok gördük...

  Arkadaşlar, 150-200 bin tl için fikrinizi rezil etmeyin, bin tane adamla da paylaşmayın. O kadar iyiyse zaten fikriniz kendiniz de risk alsanız başarılı olursunuz...Sürekli olarak, "aman efendim olay sadece para değil yatırımcıların bir de networkü falan var" gibi zırvalıklar dolaşıyor ortada...Sanki her girişim network ile başarılı oluyormuş ya da her iyi girişim yatırımcı networkü sayesinde büyüyormuş gibi...

  Bizdeki yatırımcıların önem verdikleri şeyler, özgün fikirler ya da ellerini taşın altına koyduklarında başarılı olacak fikirler değil, satış rakamları, ziyaretçi trafiği gibi kriterlerdir...

  2010 yılında Pabbuc.Com'a yatırım yapanların bu projeyi anlata anlata bitiremediklerini, nasıl başarılı operasyonlar yapıldığını kulaklarımızla duyduk...

  Peki, sonuç?

  1. Tiramisu Tiramisu

   Hocam, yüzde yüz katılıyorum. İçimdekileri anlattınız aynen...

   İstanbul'da 7-8 yatırımcı ortalığı parselleyip duruyor. Anadolu'ya da "gerçek melek yatırımcılar" lazım. Ben 100-200 bin gibi paralar için birilerine melek yatırımcı denilmesini kabul etmiyorum. Kendileri ile çok enteresan anılarımız vardır...

   Kendi yağınızda kavrulunuz efendim. Onlar işini bilen adamlardır, siz kazanmaya başlayınca gelip kendiler kapınızı çalar merak etmeyin. Böyle paralar için paylaşmayın fikrinizi...

  2. Uzun sürede "melek" olmayacak.

  3. "2010 yılında Pabbuc.Com’a yatırım yapanların bu projeyi anlata anlata bitiremediklerini, nasıl başarılı operasyonlar yapıldığını kulaklarımızla duyduk…

   Peki, sonuç?"

   Ben şunu çıkardım kendi adıma;

   Takke düştü kel göründü. Piyasada kimse yokken yükünü alıp gittiler. Türkiye'nin en başarılı girişimcileri, ilk internet girşimcileri, genç girşimciler, genç yatırımcılar, sektörün duayenleri vs vs vs gibi bir sürü apoleti omuzlarına taktılar ama şimdi rekabetçi ve gelişen bir piyasada, geriden gelen veya sıfırdan bir şirketi alıp götürecek vizyonları yokmuş demekki. Şayet ben bunu çıkardım.

   Bir sürü konferansa katılıyorlar, bir başarısızlık konferansında kendilerini dinleriz artık.

  4. İçimi döktünüz klavyenize sağlık. Bir de kendilerini melek yatırımcı diyerek lanse edenlerin çoğu melek fırsatçı aslında. Merhaba diyorsun, gelir modelini soruyor. Twitter'ın instagram'ın gelir modelleri var mıydı acaba kurulduklarında? Türkiye de herşey farklı. Markafoni, Trendyol'un içlerine gidin bakın çalışma kültürleri, kurumsallık filan rezalet. Sonra tabiki Sİlikon Vadisi gibi olamayız...

 16. Sema İçgören Sema İçgören

  Burak Divanlıoğlu ve Serkan Borançalı'nın vizyon farkı nedeniyle böyle değerli ve öncü bir sitenin kapanması eticaret adına üzücü. Gittigidiyor hikayesi bu sefer çuvalladı.

  1. Yine olan çalışan o kadar insana oldu. Stoklu çalışan ender sitelerdendi.

  2. Gittigidyor yada sahibinden gibi depo,stok olayına girmeden para kazanmayı benimseyen insanların bu operasyonel işlerde uzun süre tutunmaları zor

 17. Kemal Başaran Kemal Başaran

  Sektör açısından üzücü bir haber. Burak Divanlıoğlu ve Serkan Borançılı isimlerinin yanında iyi durmadı. Gittigidiyor'u sattıktan sonra vurgusu var Serdar Yaman'ın. Girişimcilikleri iyiydi ama yatırımcılıkta zorlanıyorlar galiba. Sina Afra Zizigo'ya girmişken onlar Pabbuc.comda çuvalladılar; Markapon can çekişiyor. İndirdik ve yenimoda.com var sadece ayakta kalan. umarım onların da başına bir şey gelmez.

  1. Berthold Berthold

   yenimoda.com ellerindeki en değerli yatırım sanırım, o'nu kaybetmek sadece iş değil, itibar da kaybettirir kendilerine. yenimoda.com elindeki kitle itibariyle, rakipsiz olmasa da, çizgisiyle, kitleye en güçlü hitap eden şirket. doğru işler yapılırsa önü açık gibi duruyor.

  2. Diğer sitelerin durumları hakkında bu bilgileri nereden ediniyorsunuz? Markapon'un can çekiştiği, indirdik ve yenimoda'nın ayakta kaldığı bilgileri..

   1. Kemal Başaran Kemal Başaran

    Markapon'da işten çıkarmalar oldu; kurucu ortağı işten ayrıldı, küçüldü vb. Fırsat sitelerinin krizde olduğunu kim bilmiyorki? Yenimoda.com ve İndirdik.com ile ilgili herhangi bir olumsuz haber duyulmadı henüz, bu nedenle onlar için öyle dedim.

  3. Kemal bey çok talihsiz bir yorum bu. İndirdik.com son 1.5 yıldır ortaklık ağındaki hiçbir siteye reklamlarını yayınlayan siteye doğru düzgün ödeme yapmayarak ayakta. İndirdik.com ödeme yapmıyor diye ararsanız kimlerin nelerle ayakta durduğunu görürsünüz. 8-10 TL'lik ürün satan adamlar 1000lerce TL'lik reklam yayıncı ücretlerini karşılayamıyor anlaşılan.

   1. Vallahi 1,5 senedir yayıncılarıyım ve tıkır tıkır ödemelerimi alıyorum. Forumlarda yazılanları da çok yakından takip ediyorum. Aynen söylediğiniz gibi bazı yayıncılar ödeme alamamaktan şikayetçi ancak hiçbirisi kurallara uygun yayın yapmıyor. Video önü, splash, teşfik, ne ararsan var.

    Adamların paralarının olması enayi gibi dağıtacakları anlamına gelmiyor. Kuralları açıkça yazmışlar. Adsense'den bu şekilde para alabiliyor musunuz? Anında şutluyorlar. Bu ülkedeki tek akıllı sizler değilsiniz. Kurallara uygun yayın yapmayınca adamlar haklı olarak şutluyorlar.

    Hatta son olarak yaklaşık 600 küsür liralık ödemem dün onaylandı. Adsense'e kıyasla çok daha iyi kazanıyorum indirdik'in iş ortaklığından. Yani hiç çamur atmayın, ekmeğini yiyen çok fazla insan var bu sistemin.

 18. Mustafa Mustafa

  Melek yatırım mucizesidir... :)

 19. En son webrazzi tv 'de görmüştük demek ki son tek atımlık kurşunları kalmış ve "biz hala çok iyiyiz gelin bizi alın ya da yatırım verin." izlenimi yaratmaya çalıştılar ve durum yine gösteriyor ki başarılı olamadılar ve tahminimce uzun süredir olan kapanma kararlarını açıkladıklar. Sadece birkaç hafta önceki tanıtımda göründüğü kadar iyi durumda olsalardı eğer bu kadar hızlı kapatma kararı alamazlardı herhalde.

 20. %500 büyüme gösteren bir sitenin bu şekilde kapatılması normal birşey değil. Bence yatırım aldılar baska sitelerle ortak bir site kurulacak. O yüzden şimdilik kapandı. Yoksa baska bir acıklaması yok.

 21. Mustafa Mustafa

  üzücü bir haber.

  7 yıl emek verilen bir şirketi kapatma kararı almak gerçekten çok zor olsa gerek.

  1. Haluk Akın Haluk Akın

   Evet çok üzücü bir haber. Dışarıdan bakınca anlamakta zorlanıyor insan ama mutlaka haklı sebepleri olsa gerek.

 22. Sevgili Emre; önce okuduğumuzu anlayalım. Sonra sindirelim. En son olarak cevap yazalım ki komik duruma düşmeyelim. Geri dönüp bakarsan pabbuc için üzüldüğümü ve pabucun bu duruma düşmesinin nedeninin eticarete balıklama dalan ve ucube dev sitelerin olduğunu anlamalısın. Aynen senin gibi okuduğunu anlamakta güçlük çekenler olduğu gibi eticarete anlamakta güçlük çekenlerde var. İşte onlar pabbuc.com 'u piyasadan çektirenlerdir. Senin gibi insanların diline düşmemek için buraya yorum yazmayan bir çok insan gibi.

 23. zidayadan sonra pabbuc zizigonun pazar payı büyüyor

 24. Vizyonla alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum. Kimsenin karlı bir siteyi kapatacağını sanmıyorum. Zaten karlı bir site olsaydı, satmak istediklerinde müşterileri çok olurdu.

  Due diligence yaptırmıştır almak isteyenler, gelecek vaadetmediklerini görmüşlerdir.

 25. sizce kapatmadan önce şirketi satmaya çalıştıkları sırada istedikleri rakam neydi acaba ? tahminleri alalım..

 26. Cihan Ergin Cihan Ergin

  Bir de markapon'da can turanlı'nın nasıl devre dışı bırakıldığını markapon'dan birilerine sormalı. Burak Divanlıoğlu ve Serkan Borançılı'nın çıkarları kalmayınca nasıl insanların fişlerini çektiklerini o zaman anlarsınız...

 27. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Serdar YAMAN ortakların başka projelere yönelmek için hisselerini satmak istediğinden bahsetmiş. "2012 sonuna kadar ya başka ortaklar bulacaktık, ya satacaktık ya da şirketi kapatacaktık. Sonuçta da aradığımızı bulamayınca kapatmak zorunda kaldık" demiş. Ayrıca Ayda 10.000, son 4 günde 2.500 adet ayakkabı sattıklarından bahsetmiş.

  Rakamlara bakınca sadece 4 günde 2.500 adet ayakkabı satmak önemli bir rakammış gibi gözükse de anlaşılan artık çok kar getirmeyen bir iş modeline dönüşmüş. Ortaklarda zararın neresinden dönersek kardır hesabı hisselerini satmaya çalışmış. Zaten çok karlı olsa diğer ortaklar satılmak istenen hisseleri alırlardı, ya da başkaları satın alırdı diye düşünüyorum. Kar getiren kazandıran hiç bir site kolay kolay kapanmaz.

  Dolayısıyla daha fazla zarara uğramadan belkide siteyi kapatmak en mantıklısı olmuş. Hayırlısı olsun. Açıkçası 7 yıldır hizmet veren belirli bir başarıyı yakalamış bir sitenin kapanması üzüntü verici...

 28. Ahmet Ihsan Ahmet Ihsan

  Biri YouLike' mı Dedi

 29. sırada ki bomba kimler acaba ??

  Balerin ? Misspera veya Mizu mu

 30. Pabbuc.com'un neden kapandığı yazıda belirtilmiş.

  "Özellikle Gittigidiyor satışının ardından ortakları ile arasında oluşan vizyon farkından bahseden Yaman, gelinen son durumda ortaklarıyla yollarını ayırmaya karar verdiklerini söyledi."

  Yaman bence yoluna kendi daha az kadroyla devam edecektir. Belki de başka bir isimli.. Şimdi şirketi paylara bölme ve paylaşma zamanı. GG kurucularını hiç sevemedim zaten. Sırf bu yüzden GG kullanmıyorum. Yaşasın sanalpazar!

  Bir de bunlara "melek yatırımcı" demiyorlar mı? Fitil oluyorum. Biliyoruz ki şeytan da bir melektir.

  Serdar Yaman'a yeni yolunda başarılar dilerim. Ben tek başına devam edebilir.

  1. Mustafa Mustafa

   Bu arada Şeytan nerden melek oluyo Volkan uydurmayın

   1. Hakan Yılmaz Hakan Yılmaz

    Azrail de bir melektir demek istemiş. :)

 31. Ülke olarak aşırı derecede negatif, kıskanç ve paranoyak insanlardan oluşan bir topluluk olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyoruz.. Her konuda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ise karakteristik özelliğimiz..

  Sitenin kapanmasına üzülenlerden biri de benim, ileriki ticaret yaşamlarında başarılar..

 32. "Son 6 aydır yeni mal almadıklarını paylaşan Yaman"

  6 aydır mal almadan satış yapabilindiği düşünülürse sabit maliyetlerin ne kadar da artmış olduğu çok kolay anlaşılabilir. İnternet girişimlerin en önemli avantajlarından biri maliyetlerin düşüklüüğü değil miydi? Ne kaldı geriye?

 33. Gökhan Gökhan

  Startup'lar neden başarısız olur?

  a- Ortaklar anlaşamadığı için

  b- Ürünü çıkamadıkları için

  c- Yatırım alamadıkları için

  d- Müşteri bulamadıkları için

  Hepsi doğrudur. Bu hikayede ise sadece biri. Ürün var, yatırım var, müşteri var.

  Bence cevap a şıkkı ve bu iyi bir şey çünkü olayın sektördeki durumunun bir göstergesi olmadığını gösteriyor :)

  Bu gibi durumlarda mutlaka bir kötü adam vardır ya, işte onun dibine kadar kaybetmesini umuyorum.

 34. Biz İnternet'e yatırım yaparken böyle sitelerin kapanması ürkütücü.

 35. Yıllarca emek verilen bir işin sonlandırılması gerçekten üzücü. Bundan sonraki işlerinde başarılar diliyorum

  1. 2000 yılından beri internet sektörünü yakından takip eden birisi olarak ; e-ticaret konusunda vizyon sahibi,ilk ve tek öncüsü, iddialı, çalışanları ile kollektife dönüştürebilmiş ve bir marka olmuş ve bunu insanların internete reklam vermeye dahi burun kıvırdığı zamanlarda yapabilmiş iki insan tanıyorum..Mehmet Budak ve Canan Çelebioğlu.. EBİ yani..İdeefixe , İdefix, İtiraf, Siberalem yani..Hem kurucuları hem de çalışanları böyle bir kuruma yakışır ağırlığı da taşıyabilmiştir..Bu sözlerim tamamen vicdanidir ve durum vesile edilmiştir..Pabbuc'a, eski ortaklarına samimiyetle başarılar dilerim..

 36. çok yazık Allah çalışanlarına ve sahiplerine yeni iş nasib etsin. cok guvenilir siteydi. ne olacak bu gidisat sitelerin.

 37. Bana öyle geliyor ki Türkiye pazarına artık sığmıyoruz. Pazarın büyüklüğü artık dar gelmeye başladı. Çok fazla e-ticaret sitesi var.. Bu gelişmeler artık yurt dışına yönelik açılıma kapı açabilir mimerak ediyorum doğrusu

  Hangi yabancı yatırımcı Türkiye'ye gelirse aynı şeyi söylüyor. Türk Girişimciler de Türk yatırımcılar da sadece Türkiye pazarını hedefliyor.

 38. serdar adına üzüldüm ama g.g olsun diğer yatırım balonları olsun girişimciyi bitiriyorlar

 39. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Amerika'yı kriz olarakta geriden takip ettiğimizin ilk göstergesi pabbuc olacak. Roket patlaması yeterince iyi yerelleştirmeyi planlara dahil edememe iken, pabbuc bana göre ilk gerçek .com krizinin habercisi olacak. Çünkü yerellleştirmeyi kar planlamasına dahil etmeyi başarabilecek ortaklara sahipti. Bu yıl ve gelecek yıl yeni patlamalar bekliyorum. Pazarda kaymak bitti, şimdiye kadar yiyenlere afiyet oldu. Ama onlarında global projelerindeki başarısızlıklarını izliyoruz. Çünkü roket yerel değilken, eski yerel başarılılarda global olamadı. Kalite rekabetinin yaklaşması da iyi mi kötü mü bilemiyorum tabi.

 40. Çok üzücü. Bu kadar sene verilen emeğe yazık, çalışanlara yazık, umutlara yazık.

 41. Alper Yasin Alper Yasin

  Dizüstü bilgisayarlar satan bir e-ticaret sitesinde çalışan birisi şöyle bir şey anlatmıştı; E-ticaret sitesinin sahipleri inşaat sektöründe faaliyet gösterirken bu işe de girişmişler. Sitenin aylık net kârının 30 bin tl gibi bir rakam olmasına rağmen patronlarının kendilerine para kazanamıyoruz dediğinden bahsetti. Şirket sahipleri inşaat işinden belki ayda 300-500 bin tl gibi rakamlar kazanırken 30 bin tl gibi kazancı para kazanamıyoruz olarak görmeleri çok mantıksız değil. Muhtemelen Serdar Beyin ortaklarıyla vizyonlarının uyuşmaması sitenin diğer ortakları tatmin edecek paralar kazandırmaması olabilir.

 42. Belki de şöyle demek lazım; "taşıma suyla değirmen dönmez"

  Öyle görünüyor ki şirket sermaye arttırımına gitmeden hayatına devam edemiyordu ve mevcut yatırımcılar yatırım yapmayı değer görmediler.

  Asıl, eticareti, yalnızca ciro hedefi ile büyüyen ve karlılığı şimdilik göz ardı edenler bitiriyor. Rocket bunlardan biriydi, umarım diğerleri de rekabeti baltalayan ve tekel olmayı amaçlayan bu caydırıcı yöntemlerden vazgeçerler.

 43. Site kapanmadan 2 saat önce 3 adet bot siparişi vermiştim. Dün mail atmışlar bana yurtiçi kargo ile gönderdik diye aradım yurtiçi kargoyu böyle bir gönderi yok dediler. Bugün sitelerinde aras kargo ile gönderdik diye belirtmişler. Hesaptan para çekildi ama botların akıbeti belli değil.

 44. Yorumlarda bulunan melek yatırımcı konusunu bir iki cümle ile özetlemek istiyorum kesinlikle Pabbuc ile ilgili değildir. Sektördeki bir adamın varolma sebebi olan Eticaret sitesi zarardayken, melek yatırımcıyım diye ortada gezmesi nasıl bir rezilliktir, sen önce bir kar et rüştünü ispatla. Ya bize yalan söylüyorlar başarlılıyız büyüyoruz diye yada maliyeye. En kısa zamanda, konferans kayıtları, röportajlar ve internet haberleri ile maliyeye şikayette bulunucam bu melekleri. Yakında bir kitap çıktı ya meşhur, o kitapta ismi geçen hiç kimse ile iş yapmazsanız bu sektörde başarılı olursunuz.

  1. Girişimci Girişimci

   O kitapta adı geçen adamları yakinen tanıma fırsatı buldum...İşin iç yüzü tam bir rezillik. Gidip girişiminizi anlatıyorsunuz. Sizi bilmem kaç kişi dinliyor. Sonra, girişiminizi beğenenler bir temsilci seçiyor...Bizim girişimimizde de seçilen temsilci sözüm ona süreçleri koordine edecekti (oldukça da tanınmış bir adamdır). İşi yüzüne gözüne bulaştırdı, rezil etti...Biliyorsunuz, birden fazla girişimci organizsasyonu, yarışma vesaire oluyor. Ordan çık bize başvur diyenler de oldu. (yan masada oturan arkadaşım kulaklarına inanamamıştı)...

   Ben bu tün organizasyonların samimiyetine ve çok tanınmış da olsa ortada dolaşan insanların samimiyetine inanmıyorum artık. Sadece ben değil, aslında birçok insan inanmıyor. Yukarıda bir yerlerde melek yatırımcı diye bir kimlik olmadığını onun yerine bizdekilerin esnaf yatırımcı olduğunu söyleyen bir yorum vardı. Aynen katılıyorum. Hatta bizim girişimimizde başımıza gelenleri kitaplaştırmayı ya da bir web sitesinde paylaşmayı da düşünüyoruz...

   Tabi sorun sadece "melek" yatırımcılarda değil. Sizin girişiminizi taklit eden, aynı fikri neredeyse aynı sloganlar ile kopyalayan sonra ilk defa kendisi yapmış gibi gösteren sonra gidip bu tür organizasyonlara başvuran ya da bu tarz web girişimlerine kendi web sitelerini yönlendiren terbiyesiz, emekten haberi olmayan girişimci müsveddeleri de var...Onlar da sanırım bu tarafta olmasa bile adabı muhaşerette bazı şeylerin hesabını verecekler...

   Sonuç itibariyle arkadaşlar, kendinize karşı dürüstseniz eğer, fikrinizin başarılı olduğunu düşünüyorsanız, iyi bir analiz yaptıysanız hem "melek" lerden hem de fikir çalan girişimci müsveddelerinden koruyun kendinizi.

   İnternetin yok zamanında, hiç rakipleri yokken ortaya çıkıp, tabi ki belli zorluklardan geçip, işlerini büyüten adamlara melek denmez. "Melek" lik işleri büyüyüp de "adam" olduktan sonra kendileri gibi olan girişimcilere sundukları katkılara göre verilebilecek bir apolettir. 100-200 bin lira gibi paralar ile melek yatırımcı olduklarını iddia edebilecek kadar melektir işte bu tipler...

   Selamlar...

  2. Hüseyin Uysal Hüseyin Uysal

   O haberlerin %90'ı zaten projeyi satabilmek veya yeni yatırım bulabilmek içindi... Fakat başarılı olamamışlar.. Normaldir kimse balon haberlerle iş yapmaz.

 45. Ne çok içinize attığınız, söyleyecek ortam bulamadığınız boş laf varmış, rahatlamışsınızdır umarım.

  Her iş başarılı olacak diye bir kural yok, hatta tam tersi çoğu iş düzgün çalışan ekonomilerde kapanır.

  Serdar dürüstlüğüyle ve calışma disipliniyle örnek bir insandır.

  GG ekibi Türkiye gibi bir muz cumhuriyetinde paralarının üzerine oturmamış, girişimci insanlara sermaye vermiş, adamları ne tanırsınız ne yaptıkları anlaşmayı bilirsiniz, yaza yaza bir hal oldunuz.

  Buraya harcadığınız zamanla gidin siz bir işe imza atın, siz yapın olmayan paranızla melek yatırım, bunları yapan, boş konuşmaya zamanı olmayan insanlar hakkında yalan yanlış fikir beyan etmektense.

  Hadi canım.

 46. Mert Bulan Mert Bulan

  Bütün yorumları okuduğuma göre kendi fikrimi söyleyebilirim artık sanırım.

  Öncelikle Webrazzi'nin bu işin üstüne gitmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Ortada büyük ve iş yapan bir girişim var ancak ne oluyorsa birden kapanıyor. Haliyle de bu işle ilgilenen ya da ilgilenecek olanların aklında soru işaretleri oluyor. Öncelikle bu soru işaretleri giderilirse iyi olur diye düşünüyorum. Tabi sadece pabbuc.com değil diğeri hakkında da şuan neler oluyor bir bilgilendirme yapılırsa iyi olur. Belki kısa zaman sonra başka siteler de kapanabilir.

  Şimdi de e-ticaret olayına bakalım. Şimdi bu adamlar siteyi kapattı. İlerleyen günlerde bunlardan ürün alanların ürünlerinde farz edelim ki bir sorun oldu. O zaman bu kullanıcılar kime başvuracak ve sorununu nasıl çözecek? Zira ortada iletişim kurabilecekleri bir şirket olmayacak.

  İş bu nedenle ben alışverişlerimi gerçekten büyük sitelerden yapmaya özen gösteriyorum. Genellikle hepsiburada.com ve dr.com.tr'yi tercih ediyorum. Çünkü bu sitelerin kapanma ya da ilerleyen zamanlarda ürünle ilgili bir sorun olduğunda karşılık bulamama gibi bir ihtimaliniz yok. Diğer yandan birçok kişi Markafoni'yi tercih ediyor. Ben de kısa bir zaman önce ilk alışverişimi yapacaktım ancak hayal kırıklığına uğradım. Şöyle ki; Karaca'nın bir kazağı indirime girmiş normalde 90 TL olan kazak 60TL gibi bir fiyata düşmüş. Buraya kadar her şey güzel. Ancak kötü olan kısıma geliyoruz; bugün ayın 10'u ben bu ürünü şuan alınca bana 24'ünde (ya da buna yakın bir tarih) kargolanacağına dair bir ibare görüyorum. Şimdi onlar kargolasa ürün bana gelene kadar da 3 gün geçiyor en az. Sonuç olarak ürünü satın aldığım tarihten 2 hafta sonra ürün elime ulaşıyor. İşte ben bu yüzden Markafoni'yi tercih etmedim. Araştırdım evime yakın bir yerde Karaca'nın mağazası varmış. Gittim sordum aynı ürün onlarda da indirimliymiş. 60TL gibi bir fiyata aynı ürünü anında aldım. Sonuç olarak Markafoni bu sebeplerden ötürü benim gözümde değerini kaybetti.

  İşte bu gibi girişimler varken onları hemen tercih etmek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Şahsen ben beklemeyi tercih ediyorum. Biraz bekleyip bütün raylar yerine oturduğu zaman diğer alternatif siteleri tercih etmeyi düşünüyorum.

  1. Türkiye'deki mevzuata göre limited ve anonim şirketler öyle tak diye kapatılamıyor, ilk önce tasfiye sürecine geçiyorlar ki bu en az 2 yıl sürer daha sonra şirket tamamen kapanabilir. Yani aktif operasyonun bitmesi şirketin kapatılıp, muhatap bulunamaması anlamına gelmiyor.

 47. Dervish Dervish

  Tabi ki herşey yoruma açık, ama bence Serdar bey'i sırf bu samimi, net açıklamaları için bile takdir etmek lazım. Birçok girişimci 'tasviye ediyoruz, yeni finansman bulma çabalarımızdan sonuç alamadık' deme yerine 'bu çok önceden planladığımız stratejik bir hamleydi', 'öngörmüştük' gibi 'zaten eşekten inecektim' türü açıklamaların arkasına saklanırdı. E-ticaret sektörü bu türden, operasyonu tasviye ederken bile içtenliğini kaybetmeyen, dirayetli girişimcilerle ayakta kalacaktır. Bir girişim bitmişse yenisi başlar, ama bu tür iyi meziyetler kolay kazanılmaz.

 48. Sokaktaki ayakkabi magazasinin kapanmasindan cokta farkli birsey degil, internet gelecegin isi degil artik su anin isi oldu, dukkan acilir kapanir, bu kadar yermeyede kizmayada bence gerek yok.

  amerika amerika denen yerdeki melek yatirimcilarda deniyorlar olmuyorsa geciyorlar bu kadar abartilacak bir konu olduguna inanmiyorum.

  sonucta parasi cebinden gidenlere uzulmek lazim, kizmaktansa. kutlamakta lazim kazandiklarini tekrar internet sektorune yatirdiklari icin.

 49. yine yabancı VC'ler ağızlarında sakız gibi bu konuyu eleştirirler. Zaaten Rocket Türkiye piyasasından çıktığından beri VC'lerden Türkiye pazarı ısındı duyuruz Almanya'da. Şimdide tanınmış bir dikey eticaret sitenin kapatılması hiç iyi gözükmüyor.. tüh yaaa..

 50. Şerafettin Şerafettin

  46 numara ayakkabı bulamamıştım zaten. İyi olmuş kapanması.

  46 numara ayakkabı satmayan tüm ayakkabı siteleri kapanabilir bence.

 51. Hasan Yaman Hasan Yaman

  Zizigo yüzünden kapanmıştır, Zizigo'nun ortaklarından bazıları ve Pabbuc'ta kendi yatırımlarına destek vermeyen Gitti Gidiyor kurucularının yakın iletişimleri var.

 52. Göksel Karagöz Göksel Karagöz

  Türkiye e-ticareti açısından oldukça üzücü bir gelişme...

 53. Bekir Arda Bekir Arda

  İnternet üzerinden yaptiğim alişverişlerde en güvenilir ve müşterisi ile ilğilenen bir siteydi.Kapanırsa üzülürüm.

 54. Artık e-ticaret sitelerinin pazarda doyuma ulaştığını anlamak gerekiyor Türkiye'de. Halen e-ticaret ve lojistik destekli satış vb. sitelerin kuruluyor olmasına inanamıyorum. Bitti e-ticaret anlayın artık.

 55. Nasip. Elinden geleni yaparsın ve nasibine şükredersin...

 56. Ayakkabı satan biri dükkanını kapatsa diğer dükkancılar bittik, yandık der mi? Sektör bitti diye yorumlar inanılmaz geliyor, başlamadı ki bitsin. Bir dükkan açılır, diğeri kapanır. E-ticaret, D-ticaret, M-ticaret, sonuçta aynı mantık, ticaret yapmak, ticari. Dikkat edilecek konu şu, internet sektörünün önde gelen kişilerinin hepsi ortak dostlukları olan, beraber iş yapan insanlar. Anladınız siz, başka insanların bu güç karşısında rekabet şansı zor onu kabul ederim.

 57. Türker Türker

  Ortakları inşaat işine falan girdiği için kapanmıştır, Gittigidiyor'un diğer sahipleri milyoner olunca bu işlerle uğraşmak istemediler zaten ipara gibi projelerini kapattılar. Buradaki mesele aslında rakipler, düşen kar marjı değil. İnsanın kendi ortağından soğumasıdır, Serdar beyin dediği vizyon farkı budur.

 58. Bazı arkadaşlar bunlardan ders alır, hep e-ticaret sitesine girmek istiyorum ama elimde yeterli bakiye olmadığı gibi böyle konularıda gördükçe iyice korkuyorum.