GittiGidiyor Kurucularından Pabbuc.com'a Yatırım!
E-Ticaret

GittiGidiyor Kurucularından Pabbuc.com'a Yatırım!

GittiGidiyor'un kurucularından Burak Divanlıoğlu ile Serkan Borançılı'nın eTohum girişimlerinden ayakkabı, çanta ve aksesuar satışına odaklı alışveriş sitesi Pabbuc.com'a bir yatırım gerçekleştirerek ortak olduklarını öğrendik. Yatırım sonrasında kurulan şirket Pabbuc Elektronik Hizmetler ve Tic. A.Ş. altında hizmet vermeye devam edecek olan girişimde Serkan Borançılı ve Burak Divanlıoğlu dışında Burak Büyükdemir'in de hissesi bulunuyor.

Konuyla ilgili yaptığımız araştırma ile İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı şirketin 160.000 TL sermaye ile kurulduğunu gördük. Ticaret Sicil Gazetesi bilgilerine göre ise hisse dağılımı şu şekilde yapılmış.

pabbuc-hisse

Amazon.com'un bir süre önce Zappos.com'u satın alması ile gözlerimiz bu alanda ülkemizdeki önde gelen girişim olan Pabbuc.com'a zaten yönelmişti. eBay'in GittiGidiyor ortaklığı sonrasında ortakların gelecek için ne tür açılımlara gideceğini düşünürken Pabbuc.com yatırımı oldukça yerinde oldu diyebilirim.

Şirkette %20'şer hisse ile yer aldıklarını gördüğümüz Burak Divanlıoğlu ve Serkan Borançılı'nın yönetim kurulu üyelikleri de bulunuyor.

Bu yatırımda dikkat çeken bir hissedar da elbette Burak Büyükdemir'in kurucusu olduğu Goril Bilişim Yayıncılık Mağazacılık ve Dış Tic. A.Ş. Şirketin yeni kurulan Pabbuc Elektronik Hizmetler ve Tic. A.Ş.'de %4.20 hissesi olduğunu ve Burak Büyükdemir'in eTohum girişimlerine yavaş yavaş yatırımcı bulduğunu da bu fırsatla görüyoruz. Burak'ın çok yoğun ve özveriyle çalıştığı eTohum sürecinde artık aksiyona geçerek hem kendisi hem de girişimleri için değer yaratıyor olduğunu görmekten son derece memnun olduğumu belirtmek isterim.

Burada elbette kurulan şirketin 160.000 TL'lik sermayesi Pabbuc.com'un değerlemesini yansıtmıyor. Sanıyorum ki şirkete yatırılan rakamların dışında servisin kurucusu olan Serdar Yaman'a da ayrıca bir ödeme yapılmıştır. Henüz satın alma rakamı ile ilgili elimizde net bir bilgimiz yok ancak detay alırsak paylaşıyor olacağız.

Pabbuc.com'un pazardaki yeri ve yatırım yapan tecrübeli kadro göz önüne alındığında sektör için son derece önemli bir gelişme olduğunu söylemek gerekiyor. Bu hareket gelecekte GittiGidiyor'un eBay'i pazara soktuğu gibi Amazon'u Türkiye sınırlarına çeker mi hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (16)
 1. İbrahim İbrahim

  Umarım yararlı ve karlı bir girişim olur dileyerekten ..

 2. Cem Başpınar Cem Başpınar

  Pubbuc.com'u girişim camiasından az kişi biliyor olabilir ama hizmeti çok özenlidir. Kendi hedef kitlesi içerisinde hızla yayılan bir mağaza.

  Serdar ile Göker eski arkadaşlarım ve ne kadar emek verdiklerine süreç esnasında şahit oldum.

  Biz, 10marifet.org verilerinden bu pazarın ne kadar potansiyele sahip olduğunu görüyoruz. Eforun boşa gitmeyeceğine can-ı gönülden inanıyorum.

  Her iki taraf için de olumlu olmasını dilerim.

  Gittigidiyor'un attığı adımı hayranlıkla karşıladım.

 3. Hayırlı olsun. Güzel haberler bunlar.

  Umarım Pabbuc.com'un tasarımını da en kısa sürede el atarlar...

 4. Murat Han Murat Han

  Bu yatırımı aslında GG grubu açısından ilginç buluyorum.Gruptan sadece 2 kişi girmiş. Bildiğimiz üzere GG grubunun bir de magnet diye bir yatırımcı grubu vardı. Yalnız bu iştirake magnet olarak değilde bireysel olarak girilmiş olması oldukça düşündürücü. Acaba magnet bu işe para yatırmayı uygun bulmadı mı yoksa magnete bu teklif edilmedimi? Eğer yatırıma uygun bulunmamışsa ilerde bundan pişman olup olmayacaklarını da hep birlikte göreceğiz.

 5. Hakan Kiliç Hakan Kiliç

  Hayırlı olsun. Böyle Yatırımlara ve yatırımcılara gerçekten ihtiyaç var..

 6. Faruk Yalın Faruk Yalın

  Heh işte böyle yav. Rakamları gösterin, ortakları, hissedarları gösterin anlayalım. O kadara değerlendirilmiştir, şu kadar verilmiştir diye yazmak heybeden okkalı sallama gibi duruyor.

  Yalnız şu İTO'dan öğrendiğimize göre olayı çok gerçekçi gelmedi. Nasıl öğreniyorsunuz kardeşim başka şirketin bilgilerini. Size söyledilerse, resmi gazetelerini gösterdilerse, bunu neden yazmıyorsunuz da "İTO'dan öğrendiğimize göre" yazıyorsunuz? Her işinizde birşey eksik olacak yani...

  Madem öyle Google Türkiye ya da Yahoo Türkiye'nin olmadı Microsoft Türkiye'nin hisse dağılımını da yayınlayında bizde "heh söyledikleri doğruymuş" diyelim Arda...

  1. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

   Ticaret sicil gazetesi kayıtlarına web sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Bunun için müneccim olmaya gerek yok.

   1. Kürşat Özel Kürşat Özel

    İhsan bey hisse oranlarından yatırım tutarı analizi konusunda desteğinizi bekliyorum.

 7. Halil Kara Halil Kara

  Siteye girdim erkek ve spor ayakkabi diye secimimi yaptim. gelen sonuc sayisi tami tamina 3!!! onlarda taninan markalar degil zaten.

  böyle siteler nasil yatirim aliyor benim aklim almiyor bir türlü. heralde esim dostum vasitasiyla yürüyor bu alemde cogu is, ortakantin.com örneginde gördügümüz üzere.

  1. Malikaya Malikaya

   bence de burada işler ahbab çavuş ilişkisiyle yürüyor.Zappos un kazandığı başarı kurucularını Türkiye'de de olur öngörüsü heyecanlandırmış olabilir.Bence şu anki görünümüyle www.ayakkabidunyasi.com.tr bu siteden çok daha üstün.

 8. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Şundan son derece eminim ki, Türkiye'de her sektörde olduğu gibi Web sektöründe de ciddi ciddi bir şeyler yapabilmeniz, bir şeyler başarabilmeniz arkanızın olması şart. Şimdi merak ediyorum bu alışveriş sitesinin bu kadar para etmesini sağlayan etmenleri..

  - Ziyaretçi desen yok.

  - Ürün çeşitliliği desen yok.

  - Marka değeri desen yok.

  160.000 TL nin yarısı fiyatına iyi bir e-ticaret sitesi kurulur, bir kaç tedarikçiyle anlaşılır, düzgün bir SEO ve reklam yatırımıyla kısa vadede Alexa'da en az 100k lık bir potansiyele erişilibilirken, bu satın almayı cazip kılan şey nedir rica ederim birisi bana açıklasın.

  Yanlış anlaşılmasın ne kimseyi eleştiriyorum, ne de bir aksiyonu ya da kurumu küçümsüyorum sadece merak ediyorum ve bilmediğim bir konuda fikir almak istiyorum.

  Bildiğim kadarıyla pabbuc.com uzun zamandır varolan ve boyu ne uzayan ne de kısalan bir e-ticaret sitesi. Nedir bu siteyi bu kadar çekici kılan :)

  Arda bey, geçen OrtaKantin haberinde de yanlış hatırlamıyorsam 800 bin TL gibi uçuk bir rakamdan bahsetmişti. Acaba hakkaten buna inanarak mı söylüyorlar? Yoksa burada kendi kendimize evcilik falan mı oynuyoruz? Öte yandan eğer hakkaten Youth Republic 800 bin TL vermişse ciddi bir danışmana ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum.

  Bu konularda birisi beni aydınlatırsa çok memnun olacağım.

  Yazdıklarım, üşenmeyip okuyan herkese teşekkürler..

  1. 160 bin TL şirket sermayesi.şirketin değeri felan değil..yanlış anlaşılma olmasın..

  2. Bence sercan ; olaya bakış perspektifiden kaynaklı , bir satın alma yerine o para ile sıfırdan işe bizzat girişilmesi gerektiğini düşünyor . Düz mantık ile bakarsak bu olay senin söylediğin gibi ekonomik açından hatalı bir davranış .

   Bence

   - Ziyaretçi desen yok.

   - Ürün çeşitliliği desen yok.

   - Marka değeri desen yok.

   bu kriterleri koyup cevaplarınıda kendin yazarak olaya bakış açını kitliyorsun .

   Ben kendimden örnek vereyim , bir bloğumu 85.000$ Amerika'lı bir şirkete sattım .

   Acaba bana bu parayı vereceklerine , reklam yapamazlarmıydı içerik geliştiremezlermiydi?

   Yada hepimiz yanlıyoruz sen dünyanın bir numaralı CEO'su olmalısın .

   Kritlerimizi arttırıp bakış açımızı genişletmeliyiz .

   1. evet, benim de size bir sorum var?

    nasıl oluyor da bir blok 85.000$ ediyor ?

    yani sizin bloğunuzda ne vardı da bu meblayı verdiler ?

    bloğunuz adresi nedir ?

    böyle bir fiyata bloğunuzu satmanız bence büyük başarı, tebrikler.

 9. Mesajda haklı olduğun yanlar var. ama 85000$'a blog satmış olmak gibi çok iddialı bir laf söylemişsin Little Lady. Bunu gerçekten başarabildiysen ne mutlu sana. tebrik ederim.

 10. Gittigidiyor iyi bir şirket ancak bünyesinden birden fazla ürün satışı ile sektörde zorluklar yazıyor. Şuan sektör tek bir koldan ilerleyen e ticaret sitelerine yarıyor. Örnek vermek gerekirse belli başlı sadece ayakkabı satışı yapan e ticaret siteleri n11, gittigidiyor sitelerinden daha iyi durumdalar. Bunların başında http://yesil.com.tr/ sitesi gelmektedir.