GittiGidiyor.com artık eBay ile ortak...!
Yatırım

GittiGidiyor.com artık eBay ile ortak...!

Dünyanın en büyük online alışveriş platformu eBay, GittiGidiyor.com'a ortak oldu.

Açıklama GittiGidiyor.com ana sayfasında yayınlandı.

Detayları öğrendikçe sizlerle paylaşıyor olacağım.

GÜNCELLEME 1: Haber Reuters tarafından tüm dünyaya duyuruldu.

GÜNCELLEME 2: eBay, GittiGidiyor.com'un azınlık hissesine sahip olmuş.

GÜNCELLEME 3: GittiGidiyor.com'un sitesinde yayınladığı duyuru metni ziddo tarafından Webrazzi Forum'a eklendi.

GÜNCELLEME 4: Habere Turk.internet.com'da da yer verildi.

HATIRLATMA 1: Konuyla ilgili olarak bir süre önce "eBay zaten Türkiye'de...!" isimli bir yazı yazmıştım. İlginizi çekerse okumanızı tavsiye ederim.

HATIRLATMA 2: 16 Haziran 2006'da kişisel blogumda yazdığım bir yazı ilginizi çekebilir. Yazıda şu cümle yer alıyordu.

"Ebay, bir şekilde Türkiye'yi menziline alacak. Bu ya sahibinden.com ile ya da bir başka şekilde olacak ama öyle yada böyle eBay Türkiye açılacak." (yazı linki: Skype, ICQ ve gelecek fırsatlar)

GÜNCELLEME 5: GittiGidiyor'un konuyla ilgili basın bülteni.

GÜNCELLEME 6: eBay'in konuyla ilgili basın bülteni.

GÜNCELLEME 7: Mashable konuyu sayfalarına taşıdı.

Yorumlar (16)
 1. Neredeyse tüm internet medyasında reklamları yayınlanıyor, bunun etkisi olabilir.

  Diğer taraftan elbette sizin de belirttiğiniz gibi yabancılar da büyük etkendir.

  Sonuçta Reuters başta olmak üzere, eBay'in kendi basın bülteni ve Web 2.0 alanında çalışan Mashable gibi bloglar tarafından da haberi yapıldı.

 2. Ümit Çokbekler Ümit Çokbekler

  Ek olarak sahibinden.com konusundada bir ekleme yapmak isterim: (Arda'ya)

  Çok basitçe bir kazanç modeli olmayan, yıllardır aynı arayüz ile kullanıcılarının karşısında kullanıcıya ilk günden sonra kullanışlılık namına bir gıdım bile yol katedemeyen, sahibinden.com gibi çok başarılı olacak basit bir modeli ayağa kaldıramayan sahibinden.com'u eBay'in alacağını düşünmek bile bence çok Ümitsiz bir yorum.

  Öte taraftan sonra 1 yıldır medya emlak sitelerinin sahibinden.com'u günden güne erittiğini ve pazar payını çok hızlı kaybettiğini düşünecek olursak belkide bir sonraki konu başlığı sahibinden.com ne zaman kapıları kapatacak olmalı. (Tabi bunu musluğun başındakiler hiç bir zaman yapmaz ama ticaret'te başarılı olmadığın zaman bir noktada yapmak lazım)

 3. Ümit Çokbekler Ümit Çokbekler

  Söylenen yapılan tüm yorumlar eBay ile GG'nin birleşiminin Türkiye için çok iyi olacağı yönünde. Bende aynı düşünceleri paylaşıyorum.

  Yorumların amacı olan bir sonraki hangi yabancı Türkiye'deki hangi firmayı alacak konusuna ise yorum olarak diyecek şey çok basit.

  Önümüzdeki orta vadede yani 1-2 yıl sürecinde "Amazon, Yahoo, Google" gibi bir firma Tr'de herhangi bir site ile İLGİLENMEYECEK.

  Bence bundan sonra tartışılması yada takip edilmesi gereken konu: hemalhemsat ve nevaria gibi pazardaki diğer küçük oyuncular ne yapacak. Yada sahibinden.com gibi kan kaybeden siteler ne yapacak. Zira tüm bu siteler yıllardır var olmalarının sebebi işleri büyütüp sitelerini eBay gibi bir firmaya satmak değilmiydi?

 4. GG'nin inanılmaz(!) ziyaretçi artışı, http://www.alexa.com/data/details/traffic_details?url=http%3A%2F%2Fwww.gittigidiyor.com%2F&x=61&y=12 sanırım yabancılar giriyor.

 5. Türkiye'de Internet nüfusu 16 milyonun üzerinde. Daha fazla küresel Internet şirketi Türkiye pazarına girecektir.

 6. insanı heyecanlandırıyor!... darısı webrazzi'nin başına, bizede tabii ki.

 7. Burçin Didinedin Burçin Didinedin

  Türk interneti ve Türk girişimcileri için gurur verici bir gelişme. Gittigidiyor'u bugüne getiren ekibi ve Türk internet kullanıcılarını candan kutluyorum.

 8. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Girişimci kültürün Türkiye'deki öncülerinden biri olan Gittigidiyor'un bu başarısını tebrik ediyorum. Şirketi getirdikleri bu nokta, sadece kendileri ve GG kullanıcıları için değil, Türkiye için de büyük bir başarı öyküsüdür.

 9. Butterfly Butterfly

  Bence sahibinden.com veya nevaria gibi ufak siteler kapatirlar. Uzun vadede - dünyanin heryerinde oldugu gibi - piyasa eBay demek.

 10. Butterfly Butterfly

  zaten en cok ürün neredeyse, kullanicilar oraya gidiyor. Kullanicilar neredeyse saticilar da oraya gidecektir vs. Yani büyük olan daha da büyüyecek. Lider demek ki Gittigidiyor ki, yoksa eBay onlari secmezdi.

 11. Mehmet Barlas Mehmet Barlas

  gittigidiyor u tebrik ediyorum ancak yillardir ucretsiz hizmet aldigim sahibinden.com a haksizlik ettiginizi dusunuyorum...iki arabami oradan sattim, yeni N95 imi oradan aldim. simdi de yeni kiralamayi dusundugum is yerimi de oradan bakiyorum.

 12. Alper Yaşar Alper Yaşar

  Mehmet Bey'e katılmamak çok güç, sahibinden.com benim için sanki aileden biri gibi. Ümit Bey'in yorumları da biraz fazla yanlı gibi geldi, bende şu anda oturduğum evimi, eşimin arabasını sahibinden.com'dan bulup aldım, önemli olan işlevi diye düşünüyorum, tıkır tıkır çalışan devamlı kendini yenileyen bir site bugüne kadar 1 tane bile bayat ilanla karşılaşmadım.

 13. Efe Coşan Efe Coşan

  Alper Bey'e, dolayısıyla da Mehmet Bey'e katılıyorum. Sahibinden.com gittigidiyor'dan çok daha başarılı. En önemlisi, %10'luk fahiş bir komisyon oranıyla satıcıların fiyat arttırmasına sebep olmuyor. Bu sayede her ürün, gittigidiyor'dan daha ucuza satılabiliyor. Yeni cep bilgisayarımı Sahibinden.com'dan aldım ve işleyişinden çok memnun kaldım. Gittigidiyor'da yaptığım satışlara da, alımlara da yanıyorum şimdi. Keşke onları da Sahibinden.com'da yapsaymışım.

 14. Sahibinden.com gittigidiyor.com'dan çok daha başarılı olsaydı, çok daha fazla kişi tarafından kullanılıyor, seviliyor ve konuşuluyor olurdu. Gittigidiyor bu alandaki açık ara lider... Görmemek veya aksini iddia etmek için fanatik olmak lazım.

  Sahibinden.com'un ve Gittigidiyor'un TV reklamlarını karşılaştırın, iki işletme ve iki marka arasında dağlar kadar fark olduğunu anında hissedersiniz.

  Ben mi? Ne sahibinden, ne Gittigidiyor kullanıyorum. =)

 15. Woywodin Woywodin

  gittigidiyor da sahibinden.com da yabancı servislerin birer kopyası.tek farkları,türkçe olmaları =) Gittigidiyor.com da güvenlik ve ergonomi yok.Ayrıca adı da hiç hoş ve ergonomik değil.binlerce alan adı varken,gidip böyle bir ad seçmeleri gittigidiyor'un global düşünmediğinin ve en başından beri iyi bir paraya satışı hedeflediğinin açık bir göstergesi.

  Açık konuşacağım.Bakın para demiyorum.Sadece reklam ve teknoloji desteği ile gittigidyor ve sahibinden.com'u işsiz bırakacak projeler biliyorum.Bu alan daha çok şeye gebe.Öyle ''şu site açık ara önde,bu site averajla ikinci....'' gibi cümleler internet aleminde geçerli cümleler değildir.Çünkü burası gerçek dünya değil sanal dünya.Bir proje çıkar,arkasına yeterli oranda sermayeyi,teknolojiyi yada reklamı aldığı anda ortalığı dağıtır.Aynı facebook gibi.....

 16. Efe Coşan Efe Coşan

  İnsanların tercihleri sadece rasyonel kararlara dayanmaz. Hatta genellikle irrasyonel kararlar hakimdir diyebiliriz, yaşantımıza. Genelde işimize yaramayacak, çok daha iyisini bulabileceğimiz, benzerlerinden daha kullanışsız şeyleri sokarız hayatımıza, sırf daha hoş göründüklerinden. Yani öyledir ki, görsel algımız genel faydanın önüne geçer. İşte sahibinden.com'un Gittigidiyor'a nazaran daha az kullanılıyor olmasının sebebi de budur. Tabii durum gerçekten böyleyse.

  Gittigidiyor daha fazla reklam yatırımı yapmış, arabirimini geliştirmiş, daha fazla destek personeli çalıştırmış ama!!! Cümlemin sonundaki "ama" kocaman bir "AMA". Para kazanabilmek için bulduğu metod satıcıları ve dolayısıyla alıcıları mağdur ediyor ve bu da tüm olumlu yanlarını silen bir olumsuzluk.

  Bardak çok süslü, çok şık olabilir. Gören herkes hayran kalabilir ama eğer o bardaktan içerken sıvı bardağın kenarlarından akıyorsa, istediği kadar şık olsun, asıl amacını düzgün gerçekleştiremediği için, kesinlikle kötü bir bardaktır o. İşte benim gözümde Gittigidiyor da böyle.

  Geçen gün HTC üretimi standart bir ürün olan Hermes'in yeniden düzenlenmiş bir romu olan Imate JasJam aldım Sahibinden.com'dan. Bu bir cep bilgisayarı. Sahibinden.com'u seçmeseyip gittigidiyor'u seçseydim, en aşağı %10 kadar daha fazla ödeyecektim aynı ürüne. Tabii bu ürünü Gittigidiyor'da bulabilseydim. Evet, Gittigidiyor'da pahalı bile olsa, ele gelir bir tane ürün bulamadım. Oysa Sahibinden.com'da benzer modeller de dahil olmak üzere 100 kadar satış ilanı vardı.

  Bunun fanatizmle alakası yok sayın RD, size tavsiyem, ikisini de kullanmadan (ki açıklamanıza göre birini bile kullanmıyormuşsunuz) yorumda bulunmayın. Zira, gerekli şartları yerine getirmeden yaptığınız yorumlar afaki, ayakları yere basmaz ve gerçekleri yansıtmaz olacaktır.

  Sonuç, sahibinden.com Gittigidiyor'dan çok daha iyidir çünkü asıl işlevi olan ucuz ve kolay alışveriş işini çok daha başarılı yerine getirmektedir.