E-ticaret şirketleri için rekabet avantajı: Aynı gün gönderim ve teslimat
E-Ticaret

E-ticaret şirketleri için rekabet avantajı: Aynı gün gönderim ve teslimat

E-ticaret sektöründe yeni bir dönemin başladığını görüyorum. Özel alışveriş ve grup alışveriş sitelerinin fiyat bazlı rekabeti artık yerini servis bazlı bir rekabete bırakıyor hatta bıraktı.

Hızlıca geriye dönüp bakalım... Özel alışveriş siteleri açıldı, en iyi markayı en iyi fiyata kim sunacak yarışı başladı. Bir süre sonra bu yarış bu alandaki e-ticaret şirketlerine zarar vermeye başladı. Çünkü bir markada en iyi fiyatı verebilmek için ciddi seviyelerde stok tutmaları gerekiyordu ve bu da stok maliyeti anlamına geliyordu. Kar marjları bu yarış sebebiyle inanılmaz düşmüştü. Durum böyle olunca şirketlerin çoğu markalardaki fiyat rekabeti yerine, fiyat rekabeti sağlayabilecekleri kendi markalarını yaratma yolunu seçtiler.

Aynı dönemlerde grup alışveriş rüzgarı sektörü sardı. En iyi mekanda en iyi fiyatı kim sunacaktı. Burada da benzer bir problem kısa süre sonra baş gösterdi. Çünkü bilinen restaurant'lar ya da servis işletmeleri grup alışveriş şirketlerinin düşük fiyat taleplerine belli koşullar çerçevesinde olumlu cevap dönüyorlardı bu da şirketlerin yine kar marjı sorununu gündeme taşımıştı.

Sonraları karşımıza dikey alışveriş siteleri çıkmaya başladı. Ürün bazında indirime kilitlenmeden, daha ziyade iade şartlarında avantaj sağlayarak hedefli ve müşteri memnuniyetine odaklı bir satış politikası izledi bu şirketler. Hatta özel alışveriş şirketlerinin büyükleri kendi dikey mağazalarını açmaya başladılar. Böylece sürekli satışta olan sezon ürünlerine de mağazalarında yer verebileceklerdi.

E-ticaret sektöründe şu anda trend, dikey alışveriş ve müşteri memnuniyeti odaklı çözümlerin tercih sebebi olduğu bir düzeni işaret ediyor. Ama bunun da bir adım sonrası var ve şu anda o dönem başlıyor. Bu yeni dönem daha mutlu müşteriler ve daha hızlı tedarik süreçlerini zorunlu kılıyor, aynı gün ya da belirlenen saatte siparişi ulaştırmak gibi...

Artık fiyat değil gönderim ve teslimat süresi önemli

Kendimi örnek vererek birkaç satır yazmak istiyorum... Alışverişimin büyük bölümünü mümkün olduğu boyutta internet üzerinden gerçekleştiriyorum ve fiyat özellikle son dönemlerde alışverişi gerçekleştireceğim site tercihlerimde çok gerilerde yer alıyor. Eğer aradığım ürün birden fazla e-ticaret sitesinde varsa, benim için önemli olan hangisinin birkaç lira ya da birkaç on lira ucuz olduğu değil, hangisinin ürünü bana en kısa sürede teslim edeceği noktasında şu dönemlerde.

2000'in başlarında e-ticaret ucuz değil verimli kabul edilirdi

E-ticaretin hayatımıza girdiği ve e-ticareti başkalarına ballandıra ballandıra anlattığımız günleri düşünün. Hiçbirimiz fiyat avantajından bahsetmezdik. Zamansızlıktan dolayı e-ticaretin nasıl bir nimet olduğunu dile getirirdik. Peki geçen zamanda ne oldu da e-ticaret eşittir ucuz algısı hayatımıza girdi?

İşte bu algı tekrar hayatımızdan çıkıp gidiyor. Artık e-ticaret eşittir ucuz yerine e-ticaret eşittir verimli algısına geçiyoruz. İşin daha kritik bir noktası ise, aramızda kalsın ama e-ticaret sektörünün geleceği açısından zaten bu algıya geçmemiz gerekiyor!

Aynı gün gönderim hatta saatler içinde gönderim...

Çok hızlı bir örnek vereyim. Yakın zamanda Bimeks'in e-ticaret sitesini kullanan oldu mu? Şirket aslında nispeten uzunca bir süredir bidakka ismini verdiği bir hizmet sunuyor. Bu hizmet kapsamındaki ürünlerde ister birkaç saat içinde, isterseniz de tercih ettiğiniz saat diliminde adresinize teslimat yapılabiliyor. İşte önümüzdeki dönemde oyunun kurallarını değiştirecek altın kural bu olacak!

Fiyat rekabeti elbette belirli ürün gruplarında ve iş modellerinde, özellikle de sezon dışı ürün satışlarında ve özel alışveriş sitelerindeki geçerliliğini koruyacak, ama genel akımı göz önüne alacak olursak, yani klasik e-ticaret şirketlerini, hatta klasik dikey e-ticaret şirketlerini, o zaman rekabet avantajı için fiyat yeterli olmayacak. Müşteri memnuniyeti ticaretin keşfedildiği günlerden beri varolduğu gibi önemini korumayı sürdürecek ama müşteri memnuniyetinin en önemli detayı, teslimat da en az müşteri hizmetleri gibi yeni bir rekabet kriteri olacak.

E-ticaret şirketleri için aynı gün gönderim ve hatta saatler içinde teslimat seçeneğinin teknik engelleri olduğunu biliyorum. Stok maliyetleri tarafında da firmaları bir yükün altına sokacağı kesin ama hali hazırda Amerika'da fazlasıyla gördüğümüz, ülkemizde de 2013 yılında örneklerinin artmaya başlayacağını düşündüğüm bu tür uygulamalara şirketlerin hazırlıklı olmaları gerekiyor.

İstikrarlı büyüme hedeflenirken fiyat bir rekabet avantajı olmayacak

Önümüzdeki dönem müşteri memnuniyetinde farklılık sunabilen şirketlerin istikrarlı büyüdüğü ve uzun vadede başarılı olacağı bir dönem olacak. Uzun vadeli ve istikrarlı büyümeyi getirecek olan ise fiyattan bağımsız, müşteri memnuniyetine odaklı, ticari anlamda anlamlı marjlara sahip bir e-ticaret bilançosu. Böyle bir tablo beraberinde şirketlerin müşteri sadakati konusundaki sıkıntılarını da ortadan kaldıracak ve büyümeyi çok daha güçlü destekleyecek.

Yazımın başında da dile getirdiğim gibi... E-ticaret artık ucuz olarak değil verimli olarak anılmaya başlanacak. Bunun da en önemli destekçisi şüphesiz müşteri memnuniyeti ve bu memnuniyetin en önemli itici gücü gönderim ve teslimat süreleri olacak.

Bu yazıyı bir erken uyarı sistemi gibi alıp  hazırlıklarını yapmaya başlayan şirketleri 2013 yılında fazlasıyla konuşacağımıza eminim.

Küçük bir öneri: E-ticaret şirketleri ürün sayfalarında stok durumunu kesinlikle belirtmeliler. Satın alma kararlarında bir ürünün şirketin stoğunda olup olmadığını bilmek büyük fark yaratıyor. Artık tüm site için geçerli 5-7 iş gününde gönderiminiz yapılır cümlesi geçerliliğini yitirdi. Tüketici aynı gün gönderimin hayalini kurarken, akıllarda soru işareti bırakmak sadece satışlara zarar verecektir.

Yorumlar (26)
 1. tüm ürün gruplarında aynı gün gönderi hayal.

  1. Murat T. Murat T.

   Kesinlikle.

 2. Makale kesin bir gerçeklikten ziyade temenni üzerine kurulmuş gibi. Dünya dönmeye devam ettiği sürece fiyat geçerli bir farklılaşma metodu olacaktır. Tabi kimi firmalar farklı metotlara yönelebilir ama bu tüm eticaret sisteminin kurtuluşunun (ya da geleceğinin) hızlı gönderide yattığı anlamına gelmez.

 3. Aslında online alışverişte kritik olan aynı gün ürünü teslim alabilmek değil, ürünü tam olarak hangi gün teslim alacağını bilmek.

  Türkiye'deki sorun 5-7 iş günü içerisinde teslim edilir gibi geniş bir aralık veriliyor olması. Çünkü duruma göre aldığınız ürünün 1 günde gelmesini de isteyebilirsiniz, 1 hafta içinde gelmesini de.

  Amazon'dan sipariş verenler bilirler, teslimat kısmında 3 farklı gönderim seçeneği vardır. Aldığınız ürünün aciliyetine göre teslimat süresini siz seçersiniz ve seçim sonrasında hangi gün teslim edileceği bilgisi sizinle paylaşılır. Çoğu zaman da bu tarihlerde sapma olmaz. Eğer bir ürüne çok acil ihtiyacınız varsa aynı gün gönderimi seçersiniz ve Amazon o ürünü size aynı gün gönderir.

  Türkiye'de de aynı gün gönderime geçmeden önce, tam olarak ne zaman gönderileceği bildirilse ya da bu seçenek olarak sunulsa epey bir ilerleme kaydedilir diye düşünüyorum.

  1. Huseyin Huseyin

   @Oğuz hocam, Grup alışveriş ve fırsat siteleri hakkındaki kısıma yorum yapmanızı, özelliklede benim merak ettiğim kısımlarıda katarak sektörün içinden biri olarak bir değerlendirme yapmanızı bekliyorum.

   Bu hafta önce Ümit'in yazdığı değerlendirme yazısı devamındada bu yazı gerçekten çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

   Evet grup alışveriş, fırsat siteleri ve özel alışveriş siteleri diyerekten %50 hatta %70 gibi indirimler hayatımıza girdi. Ve çok fazla ilgi çekti, ancak yazıdada bahsedildiği bu moda yavaş yavaş son buluyor gibi. Groupon içinde bulunduğu maddi durumda bunu açıklar niyelikte. Ama bence burada müşteri yada alışveriş sitesi sahipleri düşen kar marjlarından dolayı değilde firma sahipleri vazgeçer oldu.

   Şöyleki bir restaurant sahibi sürekli müşterisi varken müşterimi artırayım diyor ve bir grup alışveriş sitesinde %20 ile kampanya yapıyor müşteri patlaması yaşanıyor ve %30 artış sağlıyor. Ancak kampanya son bulduğunda sahip olduğunda fırsat bittiğinde yani %30 bu müşteri kitlesinden ne kadar geriye kalıyor ?

   Birincisi bu fırsattan yararlanan ve oluşan yoğun talepten dolayı insanlar yeterince iyi hizmet yada servis alabildimi ?

   İkincisi fırsattan faydalananların geri dönüş oranı nedir yani bu gelenler gerçekten fırsatçıda :) tekrar kampanya olana kadar bekliyeceklermi yada kampanya olmazsa gelmeyeceklermi.

   Üçüncüsü buranın sürekli müşterileri bu yoğunlugu ve fiyat indirimini nasıl karşıladı ? Yada bu fırsattan yararlanamayıp daha fazla ödeyen bu süreli müşteriler kendilerini kötü hissettimi ?

   Bunları ve birkaç değeri daha üst üste koyduğumuzda restaurantın %30 oranındaki müşteri artışından geriye ne kadar devamlı müşteri kaldı değerlendirmek lazım. %30'luk orandan büyük oranda müşteri kaybı olacak ama ne kadar olacak ?

   Bu konuda çarpıcı bir örnek vermek isterim, fırsat sitelerinden birkaç kampanya yapan elit bir restaurant işletmecisi buradaki müşteri potansiyelini o kadar fazla gördüki kendide bir fırsat sitesi açtı. Ancak durum yukarda anlattığım gibi kampanyalar bittikten sonra su yüzüne çıktı ve bu kampanyalardan önceki müşteri kitlesinden çok daha aşağılara düşmüştü ancak burada dikkat ediniz Elit yani A sınıf müşteri kitlesi olan bir restauranttan bahsediyoruz. Şimdi bu abimiz açtırdığı o fırsat sitesinide kapatmış.

   Bu konuda fırsat, özel yada grup alışveriş sitelerinin durumu geleceği konusunda @Oğuz beyden bir değerlendirme alabilirsek süper olur.

   Yani bence fiyat çok önemli bir kriter heleki Türkiye koşullarında ancak bunun suyunu çıkarmadan yapmak lazım. Suyunun çıktığı nokta ise yazıdada belirtildiği gibi çıktı ve kar marjları inanılmaz düştü bu seferde bu e-ticaret siteleri birazda tecrübe kazandıkları sürümün karın çok olduğunu tecrübe ettikleri dikey alışveriş sitelerine yöneldiler. Ondan sonrada :) çok önemli bir tespit kendi marka yaratma süreçleri. Evet bunların hepsinde fiyat etkili.

   Gelelim kargo meselesine; bence aynı gün kargo çok önemli bir kriter degil. Eğer e-ticaret şirketi stok tutuyor ve sipariş anıyla birlikte kargosunu hazırlayabiliyorsa yapacakları birşey yok geri kalan herşey kargo şirketine kalmış. Türkiye bir Amerika degil. Hani New York merkezli bir firma California'ya bir ürün gönderip dört beş gün bekletmiyor. Sonuçta Türkiye'nin her köşesine 1 gün içinde kargo gidiyor. Şunuda belirtmem gerekiyorki e-ticaret sitelerin aynı gün kargo yada hızlı kargo degilde daha çok :) Ücretsiz kargo yada kargo bizden ibareleri daha çok dikkatimi çekiyor. Hatta bir e-ticaret sitesi sahibi arkadaşım sitenin üst kısmına koymuş bende bu itici degilmi dediğimde yok acayip ilgi doğuyor demişti.

   A sınıf bir müşteri kitlesi için kargo hızı çok değerlidir inanıyorum çünkü fiyat kıstas değildir ki, zaten alışverişinide çoğu zaman aynı yerden yapandır. O zaman istanbul yada deponuzun olduğu birkaç büyük ilden birinde ise kargo yerine kurye firması ile gönderim yapılabilir ancak bu kar marjında ne kadar bir fark yaratacak iyi hesaplanması gerekir. Yoksa bu hizmette firmaları zarara sürükleyici etken olur.

   Asıl önemli nokta ise @Uğur Özmen hocamızın ucundan bahsettiği "verdiği sözü yerine getirmek." Eğer satış sonrası destek ekibin çok iyi ise, gelen sıkıntıları en içtenlikle müşteri taraflı çözebiliyorsan bu pahabiçilmez bir sadakat sağlıyor.

   Şahsen ben ihtiyacım olan ürünü önce alternatifleriyle araştırıyorum birçok forum ve şikayet sitesinden. Sonra markaya karar verip fiyat karşılaştırma sitelerine bakıyorum. Fiyatını uygun bulduğum e-ticaret sitesini de bir kez daha şikayet sitelerinde araştırıyorum marka ve e-ticaret sitesindeki yorumlar olumluysa kararım tamamdır alırım.

   Gecenin bu saatinde yorum yapmak zor oluyor konu dağıldıysa uzattıysam hata ettiysem affola..

 4. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  E-Ticaret'te aynı gün kargolama bir norm olmalı. Bunun için bazı e-ticaret firmalarının daha çok riske girmesi ve stok bulundurması gerekiyor.

  Riske girmeden ticaret yapmak belirli bir süre para kazandırabilir. Uzun vadeli büyük adımlar için büyük düşünmek ve cesur olmak gerek.

 5. Alessandro Alessandro

  Kesinlikle altına imza atılacak bir yazı olmuş bence, özellikle dikeyler için elde hazır mal tutmak, stoklamak çok zor ama bunu başarabilen , stok maliyetini az çok kaldırabilen ve malı hızlı gönderen kazanır. Ne olursa olsun insan internetten ürün alırken altında 15 gün içinde kargoya verilir bile de yazsa yine de 2-3 gün içinde ürün elinde olsun istiyor , sabırsızlanıyor. E-ticaret siteleri en ucuz biziz diye birbirlerinin gözünü oyacağına , ölümcül rekabet yapacağına aynı gün yada ertesi gün kargo yazsa çok daha iyi olur ve satış artar.

 6. Bu bir bakış açısı meselesi, @Oğuz doğru demiş, önemli olan ne zaman alacağını bilmek, öteki türlü sipariş veriyorsunuz ve öylece bekliyorsunuz gelecek diye, bkz. HepsiBurada, "hızlı gönderi" demediği ürünlerden almak bir ölüm, tamamen şansa kalmış, 15-20 gün bekleteceksen bari önceden haber ver, haber vermiyor, çünkü haber verirse müşterinin sipariş vermeyeceğini düşünüyor, "ben müşterinin parasını alayım da peşinen, beklesin dursun", kafa bu.

 7. Osman Homek Osman Homek

  çilekçilerden parfümü 45gün bekleyen,sırf bu sebep üzerine kanun çıkarılmış bir ülkede, fiyatın daha uzun zaman %80 kriter olacağını düşünüyorum.

  ama yaptığımız yalnış,müşterileri hep 1 kaba doldurma düşüncemiz.yada "çoğunluk bunlarda, o zaman bunlara oynayalım" düşünce tarzında.

  halbuki elin-oğlu, seçeneklendiriyor, sen kimsin bana söyle diyor.

  meşhur endüstri kuralı:

  performans, estetik, ekonomi

  seç ikisini!

 8. Uğur Özmen Uğur Özmen

  Bir dönemin çok bilinen bazı e-ticaret sitelerinin neden artık piyasada olmadığı konusunda araştırma yapılsa, en önemli etkenlerden birinin fiyat rekabeti olduğu ortaya çıkacaktır.

  İkinci etmen de verdiği sözü yerine getirmek.

  Yukarıdaki yazı ikisini de harmanlamış. Bence de birkaç lira değil, doğru zamanda teslim daha önemli tercih sebebidir.

 9. Bülent Bülent

  Ben Alışveriş yaparken önce fiyat karşılaştırma sitesinde en ucuz firmayı bulup telefon açıp stok sorup o şekilde alıyorum.Fiyat benim için birinci sırada en kötüsü 3 günde elimde oluyor zaten..

  Aklıma Takılan bir ürünü bir firma 200 tl ye satarken diğeri bu ürünü 300 tlye satıyor bu mantıkla birisi zararda yada maliyetine veriyor.yada diğeri yüksek marj ile satıyor..Fiyat karşılaştırma sitesinde ucuz satmak firmanın ne işine yarıyor.o tarz bir siteye bakan zaten en ucuz olanı tercih edecektir.her ürünü ucuza veremeyeceğine göre ucuza satmanın firmaya ne getirisi olacaktır....

 10. Ertugrul Ertugrul

  Bence şu durumda en önemli etken fiyat bunun sağlamasını akakce, ucuzu gibi sitelerin trafiğinden anlayabiliriz. Gerçek dünyada olduğu gibi sanal dünya da kapitalleşiyor. Makalede bu biraz bireyselleştirmiş. Hiç kimse ürün hızlı geldi diye memnun olmuyor ama bu ürünü buradan çok ucuza aldım lafını çok duyarız.

 11. Burak Nebioğlu Burak Nebioğlu

  Eticarete ilk basladigimiz günden beri ayni gün kargo yapiyoruz fakat buna rağmen memnun edemediğimiz, ayni gün teslimat isteyen mûşteriler oluyor. Müsteriyi memnun etmenin sınırı yok. Müsteriyi %100 memnun etmenin imkanida yoktur.

 12. Zehra Yılmaz Zehra Yılmaz

  Tam 2 yıldır aynı gün kargo çıkışı yapıyoruz. Bu hiç zor değil. Çünkü tüm ürünlerimiz stoğumuzda. Üstelik daha da öteye giderek bi çok şehir için 24 saat garantisi vermeye başladık.

  Bugün saat 18'de sipariş veren bir müşterimize sabah kargosu teslim olduğumdaki mutluluk paha biçilmez.

  Ama bu deneyim sadece yaşanarak farkedilen bir güven sağlayor. Bu nedenle fiyat rekabeti her zaman olacaktır.

  evet hızlı kargolama müthiş bir farklılık ancak bunun için katlanılması gereken stok maliyeti ve iş gücü çok yüksek maliyet. Hem anında kargo hem en iyi fiyatı bir arada sunabilmek çok güçlü bir finansal yapıyı gerektiriyor.

  Üstelik sitenize gelen ziyaretçi ilk olarak fiyatlarınıza bakmaktan başka bir kıyas yöntemi yok. zaten giderek tüm ürünler homojenleşiyor. fiyat en belirleyici unsur bu nedenle. Ardında bir kere alışveriş sağlandıktan sonra devreye teslimat süresi farkınızı ortaya koyabiliyorsunuz. Eğer kullanıcının daha önce günlerce beklediği bir deneyimi varsa sizin hızınıza hayran kalıyor. Fiyat hemen anlamsızlaşıyor.

  Tabi stok yönetimi zorlukları, tedarikçilerin profesyonel olmaması, tecrübesiz iş gücü gibi sorunlar her zaman hızlı teslimat için her zaman tehtid.

 13. Yazı güzel ve faydalı. E-ticaret sektörüne yukarıdan bakmamı sağladı. İnternet üzerinden yaptığım alış verişlerde bekleme olayından bende çok sıkılıyorum. Ürünün hemen elimde olmasını istiyorum. Çok sabır gösteremiyorum. Hele aldığım ürün yeni çıkmış bir teknoloji aletiyse:) Sonuç olarak bu konu üzerine gidilirse bence de çok başarılı bir strateji olur.

 14. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

  Pek değinilmemiş. E-ticaretin gelişimini doğrudan etkileyen etmenlerden birisi de ulaştırma/kargo dediğimiz unsur. Ulaştırma sektöründe şirketler, kültür, teknoloji, koşullar vs. e-ticaretin koşullarını da belirliyor.

 15. Katılmıyorum, her zaman en önemli kriter fiyat olacaktır. Bahsettiğiniz durum sadece maddi durumu iyi olan müşteriler için geçerli olabilir. Elbette sadece fiyat değil 2. en önemli kriter güvenlik, yani bilinçli müşteriler mümkün oldukça tanınmış, güvenilir, iyi referansları olan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak isterler tabiki, bunların arasında en ucuz hangi site satıyorsa ondan alacaklardır, inanın bana hız en fazla 3. kriter olabilir.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   Ben de katılmıyorum bir çok üründe 2-3 gün beklemeyi kimse sorun etmiyor. öncelik hala fiyat. markafoni'de 1 ay bekliyor insanlar yine de şikayetçi değiller.

 16. Seyfullah Seyfullah

  Fiyat her zaman önde ancak farklılaştırabilmek için hızlı gönderim yapabilmek çok önemli. Bu noktada ise, tedarikçilerin sizin hızınızda olamaması, profesyonel hareket eden yayıncı ve tedarikçilerin azlığı, kargo kısmının her zaman istenilen gibi olmaması gibi etkenler var.

  E-ticaret sitesi açısından kendine düşen bu olumsuz durumu en aza indirip operasyonel kabiliyetini artırmaktır.

  Ardından müşteri memnuniyeti ve sadakati geliyor.

 17. Ayakli Rehber Ayakli Rehber

  Markafoni.com sitesinin kargo teslimatları hakkındaki bir arastırma paylaşımım:

  http://ayaklirehber.blogspot.com/2012/11/markafoni-gununde-teslimat-yapyor-mu.html

  twitterda kiler mi haklı yoksa gercekten alışveriş yapanlar mı..

  karar sizin..

 18. Aynı gün gönderi ve teslimat her ürün için zor olasa bile %90 ürün gamı için olmazsa olmazlardandır. Bu hizmeti verebilen e-ticaret sitelerinin çoğu 1 yılın sonunda yollarına devam ederek büyürken bu konuyu es geçerek müşteri memnuniyeti sağlayamayanlar tökezleyerek kapatmaya mahkumlardır. Her işte olduğu gibi e-ticaret siteleride ellerini taşın altına koyarak stok maliyeti ve gönderi gibi konularda yükü sırtlamaları gerekmektedir.

  1. Aynı gün kargo ibaresi çok riskli ifade. Stoğunuzda milyon liraya yakın ürün bulundursanız ve kargo firmasına sipariş edilen ürünü aynı gün teslim etseniz dahi kargo firması yoğunluk ya da farklı bir nedenle o gün ürünün çıkışını yapamadıysa müşteriye durumu anlatmakta güçlük çekiyorsunuz. İşte bu nedenle aynı gün kargoya vereceğimiz ürünlere dahi teslim süresini 3 gün olarak yazıyoruz. İşin bir diğer sıkıntılı tarafı da genel müşteri eğiliminin hem hızlı kargo hem de en düşük fiyat olması. Bunlara rağmen güçlü finans yapınız ve iyi bir kadronuz varsa yolunuza başarıyla devam edebiliyorsunuz. Ama zor mu, çok zor...

 19. Wime77 Wime77

  PTT ne zaman mektubumu bir gün sonra elime verirse o zaman olur.

 20. Barış Barış

  Başta e-tic hakkındaki yazıyı ve daha sonrada bütün yorumları okudum...

  Ben bu sistemin her iki tarafında da yer aldım hem tedarik hemde satış anlamında...

  1- E-tic sitesinde satış gerçekleşiyor ve site ürün tedarikcisi olarak bizden istiyor ve yaptıkları en büyük yanlışlardan biri katalogda 300 kalem farklı ürün var site örneğin 1 ütü 1 çaydanlık satıyor ve bize şöyle diyor.

  - acil 1 ütü 1 çaydanlık.

  Bizler ise;

  -2 tane ürünün kargo parası yaptığımız karın çoğunu götürdüğü için koli bazında almasını öneriyoruz...Genelde koliler 6 olduğundan site buna itiraz ediyor..

  - 1 sattım 1 alırım..

  -Bunun mümkün olmayacağını başka siparişleri var ise onlarla birlikte göndereceğimizi söylüyoruz

  Yada tek tek ile uğraşmamak için ürünün stok da kalmadığını söylüyorduk... yok denildiğinde müşteriye karşı göndermiyoruz yalanında daha az incitiyor ve ona bir şey demeden sadece n zaman geleceğini sorup olayı kapatıyordu... Aksi takdirde gönderilmediğinde ise daha çok tepki koyuyordu...

  2-Kargo da bence en çok gözden kaçan bir unsur ise kargo firmalarının kargolara inanılmaz derecede acımasızca davranıyor yükleme ve sevkiat aşamasında ürünü kırabiliyor yada deforme ediyor.. buda sisteme ve markaya zarar verebiliyor...

  3-Kargoda takılan ürünler yine zamanı olumsuz etkilemektedir...

  Arkadaşlardan birinin yazdığı gibi sistem eğer doğru çalışmıyor ise hiç bir zaman müşteriyi memnun edemezsiniz. Herkesin aynı hassasiyeti göstermesi gerekir...

  Bence de fiyat önemli ama sorunsuz sevkiyat ve satış sonrası muhatap bulabilmek daha önemli...

  Firmaların ise ucuz satarak yaptıkları reklam sonlarını hazırladıkları kısa filimlere dönüşüyor...Eğer firma karlılığı yükseltemez ise şirketi büyütemez... Ama malesef acımasız fiyat girdabına girenlerin sonu ( yeni bir tarihe kadar sitemiz kapatılmış)yazını asmak durumunda kalacaklardır...

  Karlılığa yani işin en basitine kaçılan pazarlama taktiği kısmen doğru ama %100 doğru değil...

  Prensiplerinden ve hedeflerinden taviz vermeyen ve doğru hedefler koyan işine ve insana yatırım yapan, profösyöneller ile çalışan ,yenilikleri takip eden okuyan, kazanıyor ve kazanacaktırda..

  Ben hep şunu demişimdir...

  ŞAŞIRTAN KAZANIR...

  MALI ALMAK İSTEDİĞİN GİBİ SAT...

  HER MÜŞTERİNE 1 MİLYON $ MÜŞTERİ GİBİ DAVRAN...

  VE ÇÖPÇÜLÜKTE YAPIYOR İSEN MAHALLENİ İYİ SÜPÜR...

  UNUTMAYALIM Kİ ;

  PARA VAR İSE LAND ROVER ,PARA YOK İSE GAME OVER :)

 21. Konunun en can alıcı yeri küçük ayrıntı başarının gizli olduğu yer :)

 22. Tüm ürün gruplarında aynı gün kargo hayal. Siz sadece stoğunuzdaki tencere tavayı satarım derseniz sorun yok, ama mobilya satayım, banyo/mutfak dolabı satayım derseniz aynı gün kargo kelimesi sadece cümle içerisinde bir nesne olarak kalıyor.

  Gerçi aynı gün kargoyu geçtim, taahhüt edilen 5-7 iş gününü kabul eden müşteriler dahi sipariş verdikten 1 gün sonra siparişim neden hala gelmedi diye serzenişte bulunabiliyor.