Yerli basketbol oyunu Real Basketball 1 milyon indirme sayısını geçti

Yerli basketbol oyunu Real Basketball 1 milyon indirme sayısını geçti

Geçen sene yayınlanan Flick Shoot ile kullanıcılar arasında popüler olan MobileCraft, Real Basketball adındaki yeni oyununu yayınladı.

Oyunun incelemesine geçmeden önce MobileCraft hakkında birkaç bilgi paylaşalım. 2011 yılı Temmuz ayında kurulan butik bir mobil oyun şirketi olan MobileCraft'ın kurucuları Cumhur Onat ve Veyis Dinçer. Şirketin kurulum aşamasında Emre Kurttepeli'den de yatırım aldığını belirtelim.

Real Basketball oyununda sokakta geçen üç boyut grafikli bir basketbol oyunu. Kullanıcılar, Real Basketball'a girdikten sonra 'Turnuva', 'Sonuna Kadar', 'Zamana Karşı' ve 'Tek Top' gibi seçeneklerden biri seçerek oyunu oynamaya başlayabiliyor. Bu seçeneklerin yanı sıra 'All-Star' ve 'Blok' gibi ücretli seçeneklerin de bulunduğunu belirtelim. Kullanıcılar, forma ve top seçeneklerini değiştirebilmesi oyunun özellikleri arasında.

Çoklu oyun seçeneği bulunuyor

Atışlar, akıllı cihazların ekranına dokunarak gerçekleşiyor. Pota hedeflenerek top atılıyor. Ancak bu noktada topu atma hızının çok önemli olduğunu söyleyelim. Ekranın sol alt tarafında bulunan gösterge topun sertliğinin ayarlanmasını sağlıyor. Kullanıcılar katıldıkları oyunlarda attıkları basketlerle MP topluyor ve bu puanlarla yeni forma ve top seçenekleri kullanıcılara sunuluyor.

Real Basketball'un ana sayfasında tek ve çoklu kullanım seçenekleri sunuluyor, ancak çoklu oyun seçeneği şu anda kullanıma açık durumda değil. Aldığımız bilgilere göre çoklu oyun seçeneği birkaç gün içinde aktif hale getirilecek. Bu seçenekle kullanıcılar sanal para kullanarak rekabet edecek ve kazanan taraf ortaya konulan sanal paranın sahibi olacak.

Real-Basketball1 Real-Basketball2 Real-Basketball3

10 günde 1 milyon fazla indirildi

Real Basketball'un birden fazla gelir modeli bulunuyor. Bunlardan birincisi oyun içi satın almalar. Kullanıcılar, yeni forma ve top çeşitlerini MP puan satın alarak daha hızlı bir şekilde kullanabiliyor. Diğer bir oyun için satın alma ise biraz önce bahsettiğimiz gibi  'All-Star' ve 'Blok' adındaki yeni oyun seçenekleri. Oyunun bir diğer gelir modelinin ise reklam alanları olduğunu söyleyelim.

Oyunun Google Play'deki yerini almasının üzerinden yaklaşık bir hafta ve oyun şimdiden uygulama mağazasındaki üst sıraları zorlamaya başladı. 26 Şubat tarihinde yayına giren Real Basketball, şu anda 1 milyondan fazla indirilmiş durumda. Şirketin kurucularından aldığımız bilgilere göre Real Basketball, 100'ün üzerinde ülkede spor oyunları kategorisinde ilk 10'a girdi. Oyunu en fazla indiren ülkeler arasında ABD, İngiltere, İspanya ve İrlanda bulunuyor. Real Basketball şu anda 20 ülkede birinci, 24 ülkede ikinci ve 30 ülkede üçüncü sırada yer alıyor.

Yazının başında MobileCraft'ın geçen sene yayınladığı oyun olan Flick Shoot'tan bahsetmiştik. Flick Shoot'un ise şu anda 8 milyon indirmeyi geçtiğini paylaşalım.

Real Basketball, hem oynanabilirlik hem de grafik açısından oldukça başarılı bulduğumuz bir oyun oldu. Küresel çapta başarı yakalayabileceğini düşündüğümüz Real Basketball'un özellikle çoklu oyun seçeneğiyle öne çıkacağını paylaşalım.

Şu an için sadece Google Play üzerinden Android işletim sistemli telefonlara indirililebilen Real Basketball, aldığımızı bilgilere göre gelecek hafta iOS'lar için App Store'da da yayınlanacak. Android işletim sistemleri cihazlara için yayınlanan Real Basketball'u ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz.

MobileCraft tarafından hazırlanan Real Basketball videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.