Yerli basketbol oyunu Real Basketball 1 milyon indirme sayısını geçti
Mobil

Yerli basketbol oyunu Real Basketball 1 milyon indirme sayısını geçti

Geçen sene yayınlanan Flick Shoot ile kullanıcılar arasında popüler olan MobileCraft, Real Basketball adındaki yeni oyununu yayınladı.

Oyunun incelemesine geçmeden önce MobileCraft hakkında birkaç bilgi paylaşalım. 2011 yılı Temmuz ayında kurulan butik bir mobil oyun şirketi olan MobileCraft'ın kurucuları Cumhur Onat ve Veyis Dinçer. Şirketin kurulum aşamasında Emre Kurttepeli'den de yatırım aldığını belirtelim.

Real Basketball oyununda sokakta geçen üç boyut grafikli bir basketbol oyunu. Kullanıcılar, Real Basketball'a girdikten sonra 'Turnuva', 'Sonuna Kadar', 'Zamana Karşı' ve 'Tek Top' gibi seçeneklerden biri seçerek oyunu oynamaya başlayabiliyor. Bu seçeneklerin yanı sıra 'All-Star' ve 'Blok' gibi ücretli seçeneklerin de bulunduğunu belirtelim. Kullanıcılar, forma ve top seçeneklerini değiştirebilmesi oyunun özellikleri arasında.

Çoklu oyun seçeneği bulunuyor

Atışlar, akıllı cihazların ekranına dokunarak gerçekleşiyor. Pota hedeflenerek top atılıyor. Ancak bu noktada topu atma hızının çok önemli olduğunu söyleyelim. Ekranın sol alt tarafında bulunan gösterge topun sertliğinin ayarlanmasını sağlıyor. Kullanıcılar katıldıkları oyunlarda attıkları basketlerle MP topluyor ve bu puanlarla yeni forma ve top seçenekleri kullanıcılara sunuluyor.

Real Basketball'un ana sayfasında tek ve çoklu kullanım seçenekleri sunuluyor, ancak çoklu oyun seçeneği şu anda kullanıma açık durumda değil. Aldığımız bilgilere göre çoklu oyun seçeneği birkaç gün içinde aktif hale getirilecek. Bu seçenekle kullanıcılar sanal para kullanarak rekabet edecek ve kazanan taraf ortaya konulan sanal paranın sahibi olacak.

Real-Basketball1 Real-Basketball2 Real-Basketball3

10 günde 1 milyon fazla indirildi

Real Basketball'un birden fazla gelir modeli bulunuyor. Bunlardan birincisi oyun içi satın almalar. Kullanıcılar, yeni forma ve top çeşitlerini MP puan satın alarak daha hızlı bir şekilde kullanabiliyor. Diğer bir oyun için satın alma ise biraz önce bahsettiğimiz gibi  'All-Star' ve 'Blok' adındaki yeni oyun seçenekleri. Oyunun bir diğer gelir modelinin ise reklam alanları olduğunu söyleyelim.

Oyunun Google Play'deki yerini almasının üzerinden yaklaşık bir hafta ve oyun şimdiden uygulama mağazasındaki üst sıraları zorlamaya başladı. 26 Şubat tarihinde yayına giren Real Basketball, şu anda 1 milyondan fazla indirilmiş durumda. Şirketin kurucularından aldığımız bilgilere göre Real Basketball, 100'ün üzerinde ülkede spor oyunları kategorisinde ilk 10'a girdi. Oyunu en fazla indiren ülkeler arasında ABD, İngiltere, İspanya ve İrlanda bulunuyor. Real Basketball şu anda 20 ülkede birinci, 24 ülkede ikinci ve 30 ülkede üçüncü sırada yer alıyor.

Yazının başında MobileCraft'ın geçen sene yayınladığı oyun olan Flick Shoot'tan bahsetmiştik. Flick Shoot'un ise şu anda 8 milyon indirmeyi geçtiğini paylaşalım.

Real Basketball, hem oynanabilirlik hem de grafik açısından oldukça başarılı bulduğumuz bir oyun oldu. Küresel çapta başarı yakalayabileceğini düşündüğümüz Real Basketball'un özellikle çoklu oyun seçeneğiyle öne çıkacağını paylaşalım.

Şu an için sadece Google Play üzerinden Android işletim sistemli telefonlara indirililebilen Real Basketball, aldığımızı bilgilere göre gelecek hafta iOS'lar için App Store'da da yayınlanacak. Android işletim sistemleri cihazlara için yayınlanan Real Basketball'u ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz.

MobileCraft tarafından hazırlanan Real Basketball videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. Biray Korkmaz Biray Korkmaz

  Heyecanla AppStore da yayınlanmasını bekliyoruz.

 2. Erhan Ünal Erhan Ünal

  Son dönemlerde oynadığım en iyi mobil oyunlardan biri. Gameplay iyi. Grafik kalitesi çok iyi. UI anlaşılır. Hiç bir karışıklık yok. En sevdiğim yanıda ilk başlarda çok kolay. Haliyle egonuzu tatmin etmenize izin veriyor :) Buda oyuna bağlılığınızı arttıracak bir özellik diye düşünüyorum. Monetization kurgusunun pvp ile gelişeceğini düşünüyorum. Bu biraz zayıf kalmış ilk etapta. Bütün ekibe tebrikler. Kaliteli bir oyun çıkarmışlar.

 3. Sinan Sinan

  Dünyayı kasıp kavuracak bir oyun. Gerçekten tebrik ediyorum. Örnek alıyoruz :)

 4. Fatih Türker Fatih Türker

  Öncelikle başarılarının devamını dilerim ellerine sağlık, eleştiri yapalım ki daha iyiye ulaşalım; Oyun dinamikleri açısından ; arayüz başarılı , grafikler 3d için fena değil, file animasyonu zayıf kalmış, basket hissini zayıflatıyor , özelliklede ses olmayınca. kontroller güzel ama sayı yapmak çok kolay, hemde fazlasıyla kolay, ilk 30 atıştan 2 tane kaçırdım. Zorluk seviyesi koyarak belki farklı türdeki oyuncu deneyimlerin deki sıkıntıları aşabilirsiniz. Bir türk firması için başarılı ama global anlamda zayıf buldum oyunu. Başarılar dilerim.

  1. Sarihan Cumburlopoglu Sarihan Cumburlopoglu

   Gelecek updateler ile gelisecektir. Bence herkes olumsuz yonlerini yazsin ki gelistiriciler bunlari dikkate alsin.

 5. Junus Junus

  Cumhur Onat'ın web işlerinden sıyrılıp mobil oyun işine girmesi çok iyi olmuş.

 6. Mustafa Vardalı Mustafa Vardalı

  2 mükemmel insanın çıkardığı mükemmel bir iş.

  Başarılarınız daim olsun.

  Tebrikler...

 7. Mehmet Gürsoy Mehmet Gürsoy

  Cumhur Onat'ta çok önemli bir potansiyel var. Ekibiyle oyun piyasasına çok ciddi yön verebilirler. Başarılar dilerim.

  1. Katılıyorum Cumhur Onat Türkiyede önde gelen geliştiricilerden biri. Webrazzi bir röpörtaj ayarlasa süper olur. :)

 8. Cumhur tanıdığım işini en iyisini yapmaya çalışan ender insanlardan. Başarılı olacağından şüphem yok, gidişat olağanüstü. Tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

 9. Daha önce indirip oynamıştım ama Türk yapımı olduğunu bilmiyordum. Gerçekten gurur verici.