Grup alışveriş pazarı 1 yılda nereden nereye geldi? [Analiz]
E-Ticaret

Grup alışveriş pazarı 1 yılda nereden nereye geldi? [Analiz]

Grup  alışveriş pazarında bir gerileme olduğu artık herkesin bildiği bir gerçek. Rakamlarla konuşmak için, grup alışveriş pazarında geçtiğimiz yılın Haziran ayı verileriyle bu yılın Mayıs ayı verilerini  karşılaştırmak istedik. Comscore'dan aldığımız veriler bildiğimiz gerçekleri somutlaştırıyor.

Öncelikle grup alışveriş pazarının genel kitlesinden bahsedelim. 1 yıl önce 3.4 milyon kişiye ulaşan pazar bugün 2,3 milyona gerilemiş durumda. Son 1 yılda internet kullanıcı sayısındaki artış ise 700 bin dolayında.

Ziyaretçi tablosuna baktığımızda ise daha ilk sıradan işlerin değiştiğini görüyoruz. Kategorinin ilk sırasında direkt satış yapan bir girişim değil, kupon havuzu (toplayıcısı) olarak hizmet veren Firsatbufirsat.com (FBF) var. Gelirortaklığı programını başlatan,  kupon ve mekan odaklı bir sosyal ağ olma yolunda adım atan girişim 690 bin tekil ziyaretçiyle listenin ilk sırasına yükselmiş.

FBF geçen yıl 347 bin ziyaretçiyle listenin 7. sırasındaydı. Ortalama günlük ziyaretçi sayısını da arttıran girişim kullanıcı başına ortalama ziyarette pazarın gerilemesinden nasibini almış.

Groupon ve Grupanya düşüşte, Yakala.co çıkışta

Bu yılın 2. sırasında pazarın güçlü oyuncusu Sehirfirsati.com yani Groupon var. Geçen yıl 813 bin ziyaretçi çeken Groupon 1 yılda yaklaşık 150 kişinin ilgisini kaybetmiş. Ortalama günlük ziyaretçi sayısı da 65 binden 52 bine gerilemiş. Groupon geçen yıl 2. sıradaydı.

Geçen yıl 4. sırada olan Yakala.co ise pazara inat 1 sıra yükselmeyi başarmış. Ziyaretçi sayısını da 47 bin arttırarak 659 bine çıkarmış. Grupanya.com  ise 1 yıl içinde 80 bin ziyaretçi kaybıyla 1 sıra gerilemiş ve 4. sıraya düşmüş. Grupanya bugün 551 bin aylık tekil ziyaretçi ile yoluna devam ediyor.

En büyük düşüş Grupfoni'de

Listenin alt sıralarında da düşüşler devam ediyor ama geçen yılın birincisi Grupfoni'nin 1.1 milyon ziyaretçiden 378 bine düşmüş olması şaşırtıyor. Bir ara Livingsocial ve Doğan Grubu ile adını andığımız Grupfoni'nin bu düşüşü, stratejik bir adım gibi de görünüyor. Şirket son olarak yüzde 55 hissesini Türkiye'den gizli bir grup yatırımcıya satmıştı.

Markapon'daki değişim işe yarıyor

Fiziksel ürün fırsatlarına odaklanmaya başlayan ve bu kapsamda bir süre önce arayüzünü de yenileyen Markapon.com, 1 yılda 2 sıra yükselmiş. Markapon için 6. sıraya çıkmaktan daha iyisi, ziyaretçi sayısının 130 bin artmış olması.

Kısa süre ofisini ziyaret ettiğimiz Markapon değişim dönemini en iyi uygulayan grup alışveriş oyuncusu gibi duruyor. Şirket ziyaretçi sayısını en çok arttıran aktif grup alışveriş sitesi konumunda.

Memurfoni ve BirlikteAlalım ayakta kalmayı sürdürüyor

Grup alışveriş pazarında 3 basamaklı sayılara çıkan oyuncu sayısının azalacağı pek tabii biliniyordu. Büyüklerin kim olacağı tahmin edilirken küçüklerin kim olacağı ise merak konusuydu. Ziyaretçi sayısı 100 binin üzerindeki girişimlere baktığımızda ayakta kalan 2 küçük girişimin Memurfoni.com ve Birliktealalim.com olduğunu görüyoruz.

2011 Haziran ayına göre neredeyse iki katı ziyaretçiye ulaşan Memurfoni'nin geçen yıl ilk 10'a girememişti. BirlikteAlalim ise geçen yıl 10. sıradan girdiği listede bu yıl 8. sırada görünüyor ama ziyaretçi sayısında küçük bir düşüş var.

Nereden nereye

İlk dönemler özellikle hizmet alanındaki büyük indirimlere odaklanan grup alışveriş girişimleri, kullanıcı tarafında fırsat algısının kırılmasıyla hem gerilemeye hem de yapısal değişikliklere gitti. Bugün bu değişim kurumsal fırsatlar ve ürün odaklı bir çizgide devam ediyor. Bu aşılama döneminin girişimleri nereye götüreceğini önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Bir zamanlar Google'ın 6 milyar dolarlık teklifini reddeden ve 13 milyar dolar civarında borsaya açılan Groupon'un devam eden borsadaki düşüşü ise bu iş nereden nereye geldi (ve gidiyor) dedirtiyor.

Yorumlar (20)
 1. Bu tarz bir analize gerçekten ihtiyaç vardı. Geçen sene işler iyi giderken her yerden pazar analizi yapılıyordu. Son dönemde bu pazar hakkında yapılan tek analiz diyebilirim. Keşke yazıya yazar geçen seneden bu zamana pazardan ayrılan yada katılan yeni/eski girişimleri de paylaşsaydı :)

 2. Beni en cok sasirtan sey insanlarin hala bu sitelere giriyor olmasi. İs modeli coktan oldu zannediyordum

 3. Gruppal.com aylık tekil ziyaretçisi 500.000 üzerinde ama bu listede yok, enteresan:)

 4. Okan Can Okan Can

  adını bile duymakta zorluk çektiğimiz memurfoni listedeyken en iyiler arasındaki firsatbonusu.com listeye kaçıncı olarak girdi.bilgi alabilirmiyiz.

 5. Okan Can Okan Can

  gruppal.com ne sitesi mehmet bey...

 6. "Grupfoni’nin bu düşüşü, stratejik bir adım gibi de görünüyor."

  Bunu biraz açıklayabilir misiniz? Ne gibi bir strateji olabilir?

  1. Murat D. Murat D.

   Güzel konuya değindin. Umarım bir açıklama gelir :)

   1. Fırat Demirel Fırat Demirel

    Grupfoni'yi farklılaştırarak ileri taşımak yerine bu işten vazgeçilmiş olabileceğini düşünüyorum. Diğer türlü Grupfoni'nin(arkasındaki güç düşünüldüğünde) böylesi bir düşüşü kontrol etmiş olması gerekirdi.

 7. Gemi batıyorken kamaralarda bir üste çıkmışsın bir alta inmişsin ne fark eder (: Mental masturbasyondan öteye gidemez ...

 8. Arkadaşlar internet çağında yaşıyoruz, o ne bu ne diye sormak komik kaçıyor:) Alexa diye birşey var merak edenler (comscore a muhtaç kalmadan) hangi sitenin TR de ziyaretçi sayısı bakımından kaçıncı sırada olduğunu inceleyebilir, örneğin; firsatbonusu.com Türkiyede 17.456 ıncı sırada, gruppal.com 700 civarında...

 9. Demekki gruppal.com fırsat sitesi olarak algılanmıyor ki bu yukarıdaki duruma bakınca çok iyi birşey:)

  1. Murat D. Murat D.

   Günde 5 parça mal satıyorsunuz kendinizi kaf dağında görütorsunuz. Son zamanlarda hangi ürününüz 100 adet sattı söyler misiniz? Liste olması gerektiği gibi diye düşünüyorum.

   1. tabi muhakkak çok haklısınız:) da bu saldırı neden?

 10. Salih Seckin Sevinc Salih Seckin Sevinc

  Güzel analiz olmuş. Elinize, kaleminize sağlık. Gerçekten o başlangıçtaki algı kırıldı. Önümüzdeki yıllarda daha da düşeceğini düşnüyorum. İşletmeler de, bireyler de şansını bir kez denedi. Ticaret karlı olduğu sürece anlamlı. Bir şeyin bedelini satın aldığın esnada ödemek gibisi yok gerçekten.

 11. Ayağınıza hizmet getirebilen sitelerin insanları özel hisstetirmesi kadar güzel ne olabilir ki :) Rekabet yıkıcı ve zarar verici olmadığı sürece her zaman şart.Emek verenler ise karşılığını alacak olanlardır...

 12. Grup fırsatları ilk geldiğinde farklı bir model olarak görüldüğünden tercih ediliyordu.Fakat hep aynı kampanyalar düzenlenir ve hiç bir gelişim gösteremezlerse sonu birçok hatırlanamayan firmalar gibi olacaktır. Restoranlardaki indirimlerden başka bişey göremiyorum.Bunun yerine çeşitli parti,konser,havuz gibi etkinlikler eklense belki bir hareketlenme olacaktır.

 13. Ben nerdeyse ilk günlerden beri alışveriş yapıyorum bu sitelerden. Şimdi çok ilginç ve yeni girişim ve oluşumları takip ediyorum.

  Yaz geldi bakıyorum hepsinde aynı fırsatlar dönüyor yeni birşey göremiyorum. Ağırlık havuz , parti , konser , beach olması gerekiyor. Geçen arkadaşımla ismini ilk defa duyduğumuz bir siteden kupon almıştı. Daha sonra arkadaşım o kuponu kullanınca güvendik ve ekip olarak paintball aldık. Bence bu tip aktivite fırsatı veren yerler ayakta kalıcak.

 14. Listeye baktığımda Gruppal'a haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bunu anlamak için müneccim olmamakla birlikte görünen köy klavuz istememektedir. Ayrıca memurfoni.com'un suni hitlerle ayakta durduğunu düşünüyor ve listede gruppal yerine memurfoni.com'u görmek beni şaşırttı

 15. grupfoni bu gidişle insanları ve işletmeleri mağdur ederek, işletmelere sattığı kuponn parasını vermeyerek daha çok düşer fazla uzun sürmez bunların hükümranlığı

 16. birliktealalim.com verileri şuan açıklananın çok üstünde