Bünyesinde İdefix'i bulunduran EBİ'den kitap odaklı yeni bir girişim: HesapKitap.com

Bünyesinde İdefix'i bulunduran EBİ'den kitap odaklı yeni bir girişim: HesapKitap.com

Şu sıralar Doğan Holding tarafından satın alınması konuşulan ve İdefix, Prefix ve Sabitfikir gibi markaları bünyesinde bulunduran EBİ, yeni bir girişime daha imza atmaya hazırlanıyor. Hesapkitap adındaki yeni EBİ girişiminin, kitap kategorisinde yer alan bir fırsat sitesi olacağını paylaşalım.

HesapKitap, her ne kadar bir fırsat modelinde yer alan bir girişim olsa da sitede bulunacak kitaplar, 'coffee table' denilen özel seri veya setler olacak. İdefix Genel Müdürü Mehmet İnhan ve İdefix Direktörü Bora Ekmekçi'den aldığımızı bilgilere göre HesapKitap'da 40 TL ile 500 TL arasındaki kitapların indirimli satışları gerçekleştirilecek. Söz konusu kitaplar için planlanan indirim oranının yüzde 40 ile yüzde 60 aralığında olacağını belirtelim.

HesapKitap'daki ürünler, fırsat modelinin ruhuna bağlı olarak belli bir süreyle satışa çıkacak. Aldığımız bilgilere göre sitede her gün yeni bir kitap satışa çıkacak. Kitapların satışta kalması için belirlenen süreyse 7 gün.

hesapkitap.com

Hedef günlük 2 bin kitap satışı

Özel seri ve set kitapların diğerlerine oranla daha yavaş satıldığını dile getiren Mehmet İnhan, hem yayınevlerinin hem de okuyucuların özel seri kitaplara indirimli fiyatlarla ulaşabileceklerini paylaştı. Bora Ekmekçi ise HesapKitap'ın satışı çok fazla olmayan kitap kategorisini hareketlendireceğini söyleyerek, sitede yer alacak kitapların fiyatına bağlı olarak günlük 2 bin adetlik satış rakamını hedeflediklerini belirtiyor.

Bora Ekmekçi ve Mehmet İnhan
Bora Ekmekçi ve Mehmet İnhan

HesapKitap şu anda henüz açılmış durumda değil. Ancak sitenin kullanıcılarla buluşması için geri sayımın başladığını belirtelim. Son hazırlıkların hemen hemen tamamlandığı HesapKitap, aldığımız bilgilere göre 15 Mart'ta kullanıcılarla buluşacak.

Satış süreci devam ediyor

Mehmet İnhan ile konuştuğumuz konular arasında EBİ'nin satış süreci bulunuyordu. Mehmet İnhan, satış sürecinin devam ettiğini ve Doğan Holding ile görüşmelerin tüm hızıyla devam ettiğini söylüyor. Ancak anladığımız kadarıyla satış süreciyle ilgili kesinleşen bir durum yok. Bu yüzden sürecin ne zaman tamamlanabileceğini şimdiden söylemek güç.

Hesapkitap'ın, klasik e-ticaretten farklı bir alanda yer alarak fırsat modelini kullanması kitapseverler arasında çok dikkat çekecektir. Ancak bizce en önemli noktalardan biri Hesapkitap'ın satış görüşmeleri sürerken hayata geçirilmesi. Bu yüzden EBİ'nin kitap kategorisindeki girişimlerini devam ettirmesi şirketin iddialı olduğunun en önemli göstergesi.

Rakamlarla EBİ

  • 2012 yılında 26 milyon TL ciro elde etti.
  • Geçen yıl toplamda 2 milyon adet kitap satışı gerçekleştirdi.
  • 2012 yılındaki büyüme yüzde 80.
  • Prefix'i, bin 700 yayıncı kullanıyor.
  • Prefix'in bin 500 kitapçı müşterisi bulunuyor.
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.