Doğan Online idefix’i satın aldı [Duyum]
Arama
E-Ticaret

Doğan Online idefix’i satın aldı [Duyum]

dogan-online-idefixBir süredir duyumlarını aldığımız idefix’in satış sürecinde öne çıkan isimler arasında Doğan Online yer alıyordu. Bugün şirkete yakın kaynaklarımızdan yeni aldığımız bilgilere göre idefix‘in satış süreci tamamlanmış ve Doğan Online Türkiye’nin en eski e-ticaret şirketlerinden idefix’i bünyesine katmış.

Türkiye’nin kitap, müzik, DVD alanında popüler e-ticaret şirketlerinden idefix, Elektronik Bilgi İletişim Hizmetleri Reklamcılık ve Tic. A.Ş.’ye bağlı olarak operasyonlarını yürüyordu. Hatta bu şirketin ortakları arasında havaalanlarında yer hizmetleri sağlayan Çelebi Holding de bulunuyordu.

Stoklarında 1 milyon basılı kitap bulunduran idefix’te şu anda 100’den fazla çalışan bulunuyor. Şirket, basılı kitabın yanı sıra Türkiye’de e-kitap satışına başlayan ilk şirketler arasında yer alıyor. Şirket, 2010 yılı Nisan ayında e-kitap satışına başlayarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Resmi kayıtlarda henüz satın alma ile ilgili bir bilgi bulunmuyor ancak gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Şirketlerin yetkililerinden de henüz konuyla ilgili bir doğrulama gelmedi. Gelişmeler olduğunda haberimizi güncelleyeceğiz.

 

Yorumları GösterYorumlar Gizle (32)
 1. diji dedi ki:

  Nedense moralimi bozan bir haber bu. Doğan Yayın Holding’den sonra Doğan Online’ın da “her şeyi” satın alması hoşuma gitmedi. İkincisi, bu satışla idefix’in “sıcak, samimi” halini yitireceği hissi de var tabii.

  1. Haram dedi ki:

   Açıkçası ben alternatif aramaya bile başladım. Aynı şeyleri düşünüyorum.

   1. gürkan dedi ki:

    Sanırım doğan grubu kitap piyasasında da tekelleşmeye çalışıyor

 2. Mehmet Haliboğlu dedi ki:

  İdefix fuarlarını severdim umarım o uygulamaya dokunmazlar. Alternatifim evekitap.com.

 3. Kamil dedi ki:

  Her şeyin tekelleşmesinden gına geldi. Ben kendi çözüm önerim üzerinde çalışmaya başladım bile..

 4. Guru fasulye dedi ki:

  Rekabet kurumunun tutumunu merak ettim.

  1. Oz dedi ki:

   Türkiye’deki kitap pazarının büyüklüğüne bakıldığında (yaklaşık 450 mn USD) İdefix (ciro yaklaşık 12 mn USD)alımı pazar dinamiklerini etkileyecek kadar büyük bir işlem değil. Rekabet’e takılma ihtimali yok.

 5. Murat dedi ki:

  Bu haberin sadece bir duyumdan ibaret olduğunu umuyorum lütfen.İdefix şu anki haliyle çok güzel bir site doğan holding altında faaliyet gösterirse kendisinin eski kalitede olacağından şüpheliyim.

 6. EUO dedi ki:

  Doğan Online’nin satın alması neden sizi rahatsız ediyor. Kurumsal firmalar daha güvenilir değiller mi?
  Kredi kartı bilgini bir şahıs firmasına vermek var, bir de büyük bir holding firmasına varmek var. D&R gibi bir kitap mağaza zincirine sahip bir firmanın bir rakibini satın alması çok çok normal bir durumdur.

  1. Osman Ayhan dedi ki:

   İdefix, şahıs firması değil. 1999 Yılında kurulmuş, çok büyük bir teknik ve iş know-how’ı olan bir firma…

   1. EUO dedi ki:

    daha guzel 😉

  2. Nurettin Bacanak dedi ki:

   Allah aşkına nerede yaşıyor, ne iş yapıyorsunuz siz? “Kredi kartı bilgini bir şahıs firmasına vermek var, bir de büyük bir holding firmasına varmek var” kadar saçma bir cümle daha önce duymadım. Üzerine yorum dahi yapmayacağım. Sizin girişimcilikle ilgili bir blogta yorum yazıyor olmanız oksimoron kelimesinin karşılığından başka bir şey değil.

  3. Maya dedi ki:

   Şahıs firması dediğiniz Çelebi Holding yani Çelebi Hava Yolları. İnsaf yani.

 7. Türkiye’nin amazon.com’u diyebileceğimiz idefix.com’un Doğan’a geçmesi çok çok iyi olmuş. Güçlü sektörel altyapısı, kaliteli personeli ve altyapısıyla idefix.com’a başarılar diliyorum.

 8. Şüpheli dedi ki:

  Alternatif arayanlara kitapyurdunu öneririm tabi ki onu doğan online almadıysa…

  1. rutubetli adam dedi ki:

   Bay şüpheli önereceksen adam giib bir şey önerseydin :)) 15 gün içinde kitap gönderemeyen kitapyurdunu mu öneriyorsun? İdefix eğer tamamen satıldıysa bu çok kötü oldu. DOL hiç bir zaman idefix’in bu halini sağlayamayacak.

 9. EvrEn dedi ki:

  Doğan Online hepsiburada.com ve gezisitesi.com gibi yatırımları ile sektörde güven sağlıyor. İdefix müşterilerini kullanır sürekli kampanya ile destekler, kitap alana elektronik şeklinde. Eskiden İdefix elektronik de satıyordu.

 10. Ömer Faruk dedi ki:

  Üzüldüm doğrusu. Sektörü azçok takip eden biri olarak bu durumun çok kötü olacağını düşünüyorum.

  Ama zaten ben son iki üç aydır, yeni keşfettiğim ve zaten yeni kurulan kitapvekitap.com’dan yana kullanıyorum. Yeni ama hızlılar.

 11. Mizah Türk dedi ki:

  Ama sanki bir gibi çalışıyorlardı DNR ve idefix mağaza ortamında ortaklaşa birbirlerini destekliyorlar gibiydiler. Yanılıyor muyum?

 12. Koncerto dedi ki:

  hiç düşünüyor musunuz bu tekelleşme sonucunda kapitalist bakış açısı sonucunda diğer bağımsız esnaflara, kitabevlerine nasıl katkı sağlayacak bu durum, at gözlüğüyle yorumlar. başarılar, sevindim vs vs.. buna sevinen varsa kitap okuru olduğundan şüphe duyarım !!! kitapta ticaretleşerek tekelleşme güden, parayı ön plana koyan bir işe sevinenin ruhundan kimliğinden şüphe duyarım.

 13. Anıl Fırat Sevigen dedi ki:

  doğan grubu ve idefix zaten iş ilişkileri olan 2 firma idi. şimdi birleştiler. hayırlısı olsun diyelim alternatif arayanlar içinde önerebileceğim ve buradan öğrendiğim birazoku.com var.

 14. bilgibankası dedi ki:

  Duyduğum kadarıyla anlaşma gerçekleşmemiş. Satış iptal edilmiş.

  1. İlker dedi ki:

   Ben de satışın iptal olduğu duyumunu yazacaktım. Ancak farklı olarak benim duyumum, satın almadan vazgeçen tarafın Doğan olduğu yönünde. İdefix hâlâ satıştan vazgeçmiş değil. İyi bir teklif gelirse idefix satılacakmış.

   1. Emre dedi ki:

    Hala satış devam ediyor diyorlar, bu konuda bilgisi olan var mı? hesapkitap sitesini de açmadıklarına göre bir şeyler oluyor sanki

Bir Yorum Yazın