Doğan Online idefix'i satın aldı [Duyum]
E-Ticaret

Doğan Online idefix'i satın aldı [Duyum]

Bir süredir duyumlarını aldığımız idefix'in satış sürecinde öne çıkan isimler arasında Doğan Online yer alıyordu. Bugün şirkete yakın kaynaklarımızdan yeni aldığımız bilgilere göre idefix'in satış süreci tamamlanmış ve Doğan Online Türkiye'nin en eski e-ticaret şirketlerinden idefix'i bünyesine katmış.

Türkiye’nin kitap, müzik, DVD alanında popüler e-ticaret şirketlerinden idefix, Elektronik Bilgi İletişim Hizmetleri Reklamcılık ve Tic. A.Ş.'ye bağlı olarak operasyonlarını yürüyordu. Hatta bu şirketin ortakları arasında havaalanlarında yer hizmetleri sağlayan Çelebi Holding de bulunuyordu.

Stoklarında 1 milyon basılı kitap bulunduran idefix'te şu anda 100'den fazla çalışan bulunuyor. Şirket, basılı kitabın yanı sıra Türkiye'de e-kitap satışına başlayan ilk şirketler arasında yer alıyor. Şirket, 2010 yılı Nisan ayında e-kitap satışına başlayarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Resmi kayıtlarda henüz satın alma ile ilgili bir bilgi bulunmuyor ancak gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Şirketlerin yetkililerinden de henüz konuyla ilgili bir doğrulama gelmedi. Gelişmeler olduğunda haberimizi güncelleyeceğiz.

 

Yorumlar (27)
 1. Nedense moralimi bozan bir haber bu. Doğan Yayın Holding'den sonra Doğan Online'ın da "her şeyi" satın alması hoşuma gitmedi. İkincisi, bu satışla idefix'in "sıcak, samimi" halini yitireceği hissi de var tabii.

  1. Açıkçası ben alternatif aramaya bile başladım. Aynı şeyleri düşünüyorum.

   1. Gürkan Gürkan

    Sanırım doğan grubu kitap piyasasında da tekelleşmeye çalışıyor

 2. Mehmet Haliboğlu Mehmet Haliboğlu

  İdefix fuarlarını severdim umarım o uygulamaya dokunmazlar. Alternatifim evekitap.com.

 3. Her şeyin tekelleşmesinden gına geldi. Ben kendi çözüm önerim üzerinde çalışmaya başladım bile..

 4. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Rekabet kurumunun tutumunu merak ettim.

  1. Türkiye'deki kitap pazarının büyüklüğüne bakıldığında (yaklaşık 450 mn USD) İdefix (ciro yaklaşık 12 mn USD)alımı pazar dinamiklerini etkileyecek kadar büyük bir işlem değil. Rekabet'e takılma ihtimali yok.

 5. Bu haberin sadece bir duyumdan ibaret olduğunu umuyorum lütfen.İdefix şu anki haliyle çok güzel bir site doğan holding altında faaliyet gösterirse kendisinin eski kalitede olacağından şüpheliyim.

 6. Doğan Online'nin satın alması neden sizi rahatsız ediyor. Kurumsal firmalar daha güvenilir değiller mi?

  Kredi kartı bilgini bir şahıs firmasına vermek var, bir de büyük bir holding firmasına varmek var. D&R gibi bir kitap mağaza zincirine sahip bir firmanın bir rakibini satın alması çok çok normal bir durumdur.

  1. Osman Ayhan Osman Ayhan

   İdefix, şahıs firması değil. 1999 Yılında kurulmuş, çok büyük bir teknik ve iş know-how'ı olan bir firma...

   1. daha guzel ;)

  2. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   Allah aşkına nerede yaşıyor, ne iş yapıyorsunuz siz? "Kredi kartı bilgini bir şahıs firmasına vermek var, bir de büyük bir holding firmasına varmek var" kadar saçma bir cümle daha önce duymadım. Üzerine yorum dahi yapmayacağım. Sizin girişimcilikle ilgili bir blogta yorum yazıyor olmanız oksimoron kelimesinin karşılığından başka bir şey değil.

  3. Şahıs firması dediğiniz Çelebi Holding yani Çelebi Hava Yolları. İnsaf yani.

 7. Türkiye'nin amazon.com'u diyebileceğimiz idefix.com'un Doğan'a geçmesi çok çok iyi olmuş. Güçlü sektörel altyapısı, kaliteli personeli ve altyapısıyla idefix.com'a başarılar diliyorum.

 8. Mahmut Abi Mahmut Abi

  Tek kelime ile üzüldüm.

  1. Mustafa Mustafa

   ÜZÜLMEYİN www.kitapservisi.com. GELİYOR...

 9. Şüpheli Şüpheli

  Alternatif arayanlara kitapyurdunu öneririm tabi ki onu doğan online almadıysa...

  1. Rutubetli Adam Rutubetli Adam

   Bay şüpheli önereceksen adam giib bir şey önerseydin :)) 15 gün içinde kitap gönderemeyen kitapyurdunu mu öneriyorsun? İdefix eğer tamamen satıldıysa bu çok kötü oldu. DOL hiç bir zaman idefix'in bu halini sağlayamayacak.

 10. Doğan Online hepsiburada.com ve gezisitesi.com gibi yatırımları ile sektörde güven sağlıyor. İdefix müşterilerini kullanır sürekli kampanya ile destekler, kitap alana elektronik şeklinde. Eskiden İdefix elektronik de satıyordu.

 11. Ömer Faruk Ömer Faruk

  Üzüldüm doğrusu. Sektörü azçok takip eden biri olarak bu durumun çok kötü olacağını düşünüyorum.

  Ama zaten ben son iki üç aydır, yeni keşfettiğim ve zaten yeni kurulan kitapvekitap.com'dan yana kullanıyorum. Yeni ama hızlılar.

 12. Mizah Türk Mizah Türk

  Ama sanki bir gibi çalışıyorlardı DNR ve idefix mağaza ortamında ortaklaşa birbirlerini destekliyorlar gibiydiler. Yanılıyor muyum?

 13. Koncerto Koncerto

  hiç düşünüyor musunuz bu tekelleşme sonucunda kapitalist bakış açısı sonucunda diğer bağımsız esnaflara, kitabevlerine nasıl katkı sağlayacak bu durum, at gözlüğüyle yorumlar. başarılar, sevindim vs vs.. buna sevinen varsa kitap okuru olduğundan şüphe duyarım !!! kitapta ticaretleşerek tekelleşme güden, parayı ön plana koyan bir işe sevinenin ruhundan kimliğinden şüphe duyarım.

 14. Anıl Fırat Sevigen Anıl Fırat Sevigen

  doğan grubu ve idefix zaten iş ilişkileri olan 2 firma idi. şimdi birleştiler. hayırlısı olsun diyelim alternatif arayanlar içinde önerebileceğim ve buradan öğrendiğim birazoku.com var.

 15. Bilgibankası Bilgibankası

  Duyduğum kadarıyla anlaşma gerçekleşmemiş. Satış iptal edilmiş.

  1. Ben de satışın iptal olduğu duyumunu yazacaktım. Ancak farklı olarak benim duyumum, satın almadan vazgeçen tarafın Doğan olduğu yönünde. İdefix hâlâ satıştan vazgeçmiş değil. İyi bir teklif gelirse idefix satılacakmış.

   1. Hala satış devam ediyor diyorlar, bu konuda bilgisi olan var mı? hesapkitap sitesini de açmadıklarına göre bir şeyler oluyor sanki

 16. Bengü Bengü

  ben artık www.ilkekitap.com dan alıyorum