Stack Overflow'un 2012 rakamlarına yakından bakış [infografik]
Yazılım

Stack Overflow'un 2012 rakamlarına yakından bakış [infografik]

Bir yazılımcıya iş hayatındaki olmazsa olmazları sorsanız yanıtları arasında Stack Overflow’un da olacağına eminim :) Kısaca bahsetmek gerekirse; Stack Overflow yazılım odaklı bir soru-cevap platformu olarak Stack Exchange Network bünyesinde, 2008 yılında kuruldu. Kurucular arasında global çapta önemli bir üne sahip olan Joel Spolsky de bulunuyor. Bu yazıda ise sizinle Stack Overflow’un resmi blog’undan yayınladığı bir infografiği paylaşacağız.

Başta Careers olmak üzere çok sayıda alt sayfaya da sahip olan platform; içerisinde barındırdığı geçmişte verilmiş yanıtlar ve sorduğunuz soruya konunun uzmanlarından gelen hızlı geri dönüşler sebebiyle programlama dünyasında ciddi bir yer işgal ediyor. Stack Overflow’u farklı kılan bir diğer konuysa başarıyla kullandığı, zamanla içerisinde oyunlaştırma öğeleri de barındırmaya başlayan, puanlama algoritması.

Son açıklanan rakamlara göre Stack Overflow 1 buçuk milyonun üzerinde üyeye ve 4 milyon’u aşan soru havuzuna sahip. Sitenin Ocak 2013 itibarıyla aylık tekil ziyaretçi sayısı da 17 milyonun üzerinde.

İnfografiğe dönecek olursak; Stack Overflow üzerindeki en popüler programlama dili JavaScript olarak paylaşılmış. Mobil cihaz kullanımında ise Android 2012'de öne geçmiş gibi görünüyor. Platform üzerindeki yazılımcı kitlesi ile ilgili detaylı bilgileri ve Careers sayfası hakkındaki notları infografikte bulabilirsiniz. Ayrıca infografiğe baktığınızda yazılımcıların yıllar geçtikçe işyerlerinde daha mutlu olduklarını ve Android’li cihaz kullanımının diğer tüm rakiplerinden daha hızlı bir artış içinde olduğunu da gözlemleyebilirsiniz.

Geçen senenin raporu için ise şuraya bakabilirsiniz.

stackover-flow

 

Yorumlar (4)
 1. Hakan Guzelgoz Hakan Guzelgoz

  %41 gibi genis bir programci kitlesinin NodeJs teknolojisini benimseyip 2013 kullanacaklarini ifade etmesi ve bundan heyecan duymalari benimde paylastigim bir konu!

  Maalesef Turkiye'de NodeJs hakkinda pek bir faaliyet goremiyoruz. Nodejs Silikon vadisinde herkezin agzindayken ulkemizde cok nadiren kullanilmasi uzucu.

  Bu vesile ile 2013 de Istanbul da konuyla ilgili bir toplanti / event / meetup yapmayi cok isterim - arkadaslara duyurulur.

  Hakan Guzelgoz - [email protected]

  1. Yener Arslan Yener Arslan

   Merhabalar,

   NodeJs ile ilgili bilgi alabileceğimiz bir siteniz var mı? İsminize tıkladım. Bir otel çıktı.

   1. Hakan Guzelgoz Hakan Guzelgoz

    Ne Gibi bilgi almak istiyorsunuz? Nodejs, expressjs vs üzerinde birçok site mevcut.

    Ben Nodejs i hem hobby hemden üzerinde çalıştığım yeni bir proje için kullanıyorum. Kapadokya da bulunan otelimizin basit statik sitesini de node ile yapmıştım ama Tabiiki bu tip bir site için Nodejs e ihtiyacınız yok :)

  2. Timur Öztürk Timur Öztürk

   NodeJs'in bahsettiğiniz devasa kitle tarafından benimsenmesi çok zor. ROR'un popüler olduğu zamanlarda da herkes ROR'a kayacak deniyordu ama ROR'un yaklaşımları PHP'de uygulanmaya başladı. Bende NodeJs'i çok seven bir programcıyım ama olacak olan şu: popüler diller NodeJs'in yaklaşımlarini ihraç edip kullanacak NodeJs de Python'un Django'su gibi veya ROR gibi daha küçük bir kitle ile kalacak. Meseja ReactPHP bunun ispatı sayılabilir.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri