Windows 8 Türkiye mağazası 50 uygulamayla açılışa hazırlanıyor
Mobil

Windows 8 Türkiye mağazası 50 uygulamayla açılışa hazırlanıyor

Microsoft, Windows 8 ile yeniden doğmaya hazırlanıken yerel uygulama mağazalarını Windows 8’ in 26 Ekim'de gerçekleştirilecek dünya tanıtımına hazırlanıyor. Microsoft Türkiye resmi blogundan yaptığı açıklamayla, Windows 8 Türkiye mağazasının açıldığını ve hazır durumdaki uygulama listesini duyurdu.

Geçen hafta yapılan bir duyuruyla Türkiye dahil olmak üzere 82 ülkedeki hem kurumsal hem de bireysel geliştiricilerin kendi dillerinde uygulama geliştirip Windows Mağaza’ ya gönderebileceği açıklanmıştı. Microsoft Türkiye'nin duyurusuna baktığımızda ise Windows 8 için şimdiden 50'den fazla uygulamanın geliştirildiğini görüyoruz.

Aşağıda uygulama listesine yer verdik ama Microsoft Türkiye'nin Windows 8'in Türkiye'de 4 milyon kişiye ulaşma hedefini paylaştığını da söylemeden geçmeyelim.

Yanlarında M işareti olan uygulamalar Windows 8 Mağaza’dan indirerek deneyeyimlenebilir. Windows 8 geliştirici sürümünü kullanıyorsanız uygulamaları inceleyebilir, hatta yorumunuzu bizlerle paylaşabilirsiniz.

Finans Uygulamaları (6) : Garanti Bankası(M), İş Bankası, Anadolu Hayat, Denizbank, Akbank ve TEB

Haber ve Hava Durumu Uygulamaları (14) : Ntvmsnbc, NtvSpor(M), NTV Hava(M), Hurriyet, Hurriyet Egazete, Habertürk, Sabah, Ahbaber, ATV, TRT Haber, Shiftdelete.net, Milliyet, Chip, dMags Network

Eğitim Uygulamaları (9) : EBA Eğitim Portalı, Sebit VKitap, Periyodik Cetvel, Suyun Analizi, Hayvanlar Dünyası, Yazgeliştir, Açık Akademi, Bayrak ve Ülke Oyunları

Eğlence Uygulamaları (1) : Radyo

Oyunlar (3) : Pepee, Mayın Tarlası, Masalcı

Sağlık Uygulamaları (2) : Acıbadem Sağlık, Dünya Göz

Devlet Uygulamaları (2) : Sağlık Bakanlığı Hemşire Bilgi Uygulaması, Kamu İhale Takip Uygulaması

Eticaret Uygulamaları (2) : Yemeksepeti, Markafoni, Doğuş Oto Değerlendirme (M)

Fotoğraf Uygulamaları (1) : Benim Forokitap(M)

Müzik ve Video Uygulamaları (4) : TiviBu, Samsung Sinema Klübü, FilmClub, Sinemalar, Ipower(M)

Seyahat Uygulamaları (4) : IBBTrafik, AtlasJet, HMS Tatil, Odeon Tatil, TAV(M)

Yaşam Uygulamaları (3) : Volkswagen Türkiye (M), Volkswagen Türkiye Ticari (M), Dedeman Otelleri

Microsoft uygulama geliştirmek isteyenleri acikakademi.com/windows8'ye davet ediyor. Uygulama geliştirici olarak kayıt olmanın ücreti ise bireysel geliştiriciler için yıllık 80 TL, şirketler için 160 TL. Detaylı bilgileri blog yazısında bulabilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Selçuk Selçuk

  Türkiye de 4 milyon kişiye hitap etmeyi düşlerken 50 uygulama ile hazır olmaları çok kötü. Beklenti sayıları bu kadar çok iken uygulama pazarına eğilimleri çok vasat.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   @Selçuk: Windows 8 içinde birçok kullanıcıya yetecek uygulamalar zaten yüklü gelecek.

   Uygulama mağazası kullanıcılar tarafından üretilen uygulamalardan oluşuyor, dolayısıyla rakam zamanla artacaktır. Ayrıca Uygulama mağazası sayesinde yazılımcılar ürettikleri yazılımlar ile daha hızlı kazanabilirler.

 2. Uygulama sayısının bu kadar az olması uygulama üretecekler için büyük bir fırsat.

  1. M.yaman M.yaman

   Şerif bey haklı. Bir an önce elimdeki projeleri bitirip windows 8 uygulaması yazmalıyım

 3. İmkanları iyileştirirlerse o 4 milyonu daha yukarı bile çekebilirler. Gidip kayıt olayım dedim, baktı 80 liraz istiyor. Yahu android almış başını gitmiş ona rağmen geliştiricileri 25 usd ye kaydediyor senin yaptığına bak.

 4. Umut Karakoç Umut Karakoç

  50 + 2 oldu ;)

 5. Benim android telefonumda yüklü olan uygulamalar bile sayı ve işlem olarak kat kat üstte gerisini siz düşünün..