Fizy mobil oyuna ve e-ticarete adım atıyor
Uygulamalar

Fizy mobil oyuna ve e-ticarete adım atıyor

Geçtiğimiz ay başında ücretli üyelik modelini açan Fizy, bugün düzenlenen basın toplantısıyla yeni bir özelliği daha devreye soktu ve Ekim ayının ilk haftalarında gelecek önemli yeniliklerin haberini verdi.

Öncelikle Fizy'nin daha fazla özellik sunan ücretli üyelikle ilgili 'premium' üyelik modelinin artık devrede olduğunu ve ücretsiz deneme süresinin kalktığını ve Fizy'nin karmaşık bulunan ücret tarifesinin sadeleştirildiğini paylaşalım. Fizy, bir yandan da Facebook'taki Fizy liste yarışması  ile her gün 1 ücretli üyelik kazandırıyor.

Fizy'nin kurucularından olan ve şu an genel müdür koltuğundaki Levent Erim'in açıkladığı ve Fizy'de bugün itibariyle devreye giren yenilik; Fizy Video Havuzu (video pool).

Turkcell anlaşması ile telifli müzik arşivini kullanmaya başlayan ancak video klipleri Youtube'dan almaya devam eden Fizy, artık bunun için kendi video havuzunu kullanacak. Bu videolara fizy.com/video adresinden erişilebiliyor.

Gelelim Ekim ayının ilk yarısında devreye girmesi beklenen yeniliklere.

Fizy müzik bilginizi test edecek

Yılda 22 milyon tekil kullanıcının ziyaret ettiği Fizy, yakında bir müzik oyunu ile karşımıza çıkacak. Fizy Müzik Testi (fizy music quiz) olarak adlandırılan oyun, iPhone ve Facebook uygulaması olarak yayınlanacak. Songpop vb. tarzda müzik severlerin repertuarını test edecek olan oyun, tek başına ve çoklu oyuncuyla oynanabilecek.

Dinletilen şarkılar hakkında çeşitli sorulara cevap aranan oyundaki 'guru' özelliği müzik severlerin sadece belli bir sanatçı hakkında sorulan sorulara cevap verebilmesini sağlayacak. Levent Erim bu oyunun oldukça başarılı olacağına inanıyor ve benim ilk izlenimim de aynı yönde diyebilirim. Ayrıca uygulama uluslararası pazara çıkacağı için daha şanslı.

Fizy Studio

Fizy'nin ciddi yeniliklerinden biri de online ortamda müzik parçalamalarını düzenleme imkanı veren Fizy Stüdyo (fizy studio) olacak. Fizy Studio'da kullanıcılar şarkıları birleştirip, seslerini ekleyebilecek ve internette paylaşabilecekler. Kısaca özetlemek gerekirse Fizy ile DJ'liğe küçük bir adım atabileceksiniz.

Fizy e-ticarete giriyor

Ekim ayının beklenen ikinci yeniliği ise Fizy Dükkanı (fizy shop). Bu dükkanda Fizy markalı olan ve olmayan çeşitli ürünler satılacak. Fizy mağazasında gerçekten farklı ürünler var ve Levent Erim bir kaç farklı ürünün de açılışla birlikte satışa sunulacağını paylaştı.

Fizy, bu hediye/ürün mağazasını çeşitli organizasyonlara da Fizy Minübüsü ile taşıyacak.

Diğer notlar

Paylaşılan notlara göre Fizy, günlük 220 bin kullanıcısına ortalama her ay 100 milyonun üzerinde parça dinletiyor. Bugün itibariyle test sürecinden çıkan 'premium üyelik' için ise Levent Erim'in beklentisi 1ooo'de 3 civarında bir oran yakalamak.

Diğer yandan bu yıl sonuna kadar Levent Erim'in 'devrim niteliğinde' gördüğü bir yenilik daha Fizy kullanıcılarıyla buluşacak. Fizy, Türkiye dışındaki uygulama marketlerinde de telif hakları sorunları aşıldığında yer alabilecek.

Fizy'nin bu yeniliklerle daha karlı bir girişim (biliyorum, yüzde 70'i Turkcell'e ait) olacağı malum. Oyun tarafına el atmasını da küresel açılım yönünde atılan önemli bir adım olarak görebiliriz. Sanırım hepimiz Fizy'nin Grooveshark, Spotify vb. girişimlere rakip olmasını bekliyoruz..

Yorumlar (11)
 1. Hasan Tahsin Hasan Tahsin

  Kim nereden ne toparlıyor bilmiyorum ama telifle ilgili "eserden fayda" kuralları bir şekilde Fizy'ye dokunmuyor gibi. Yasaklı grooveshark'tan yasal şarkı çekebilen de Fizy, eserler sayesinde topladığı üyelere satış yapabilen de Fizy. Öyle bir mafyamtrik telif durumu ki, biz arayınca "diğer dernek size kaça olur dedi" cevabı alıyoruz, "reklam sponsor alırsanız ayrı ücretlendirme olur" deniyor. Ama bardak satıp, üyelik pazarlayan, şarkıları orjinal müyap youtube videolarına yönlendirmeden link paylaştıran Fizy, 'gudik üyelik ücretleri ve servisten çekersen şarkı başı bilmemkaç cent alayım bari' diyince yasaklanan groovesharka rakip çıkmaya hazırlanabiliyor. Ha çoğunlukla aynı düşünüyorum, hala soğuk ve küstah bir marka. Şu yasadan sonra kim neyden ne kadar etkilenecek görücez. Çifte standart yemez.

  1. İsa Akpinar İsa Akpinar

   Bu yorumun bazı kısımlarına bende katılıyorum, bu arada çok soğuk bir firma demişsiniz "turkcell" aldı %70 ini normaldir. Yeni yasa bunları etkilemez devam ederler o konuda sıkıntıları yok, az iş yaparak çok para kazanmaya çalışıyorlar ama yemezler :).

 2. Türkiye'de muzik pazari yillardan beri, telekom sirketleri tarafindan somuruluyor. Kullaniciya sunulan servisler dunyadaki orneklerin standartlarinin cok cok altinda. Türk kullanicisina dogru servisi saglayabilecek fizy vardi. Onun da gerek telif haklarinda yasadigi sikintilar ve sonrasinda turkcell tarafindan satin alinmasi, fizy'den umudu kesmemize neden olmustu. Bu haberle ne kadar hakli oldugumuzu anliyoruz. Fizy bir heyecan verici bir startup'ti fakat kendisini ve servisini yillardan beri hic gelistir(e)medi. Simdi sunduklari servis kalitesini arttirma yoluna gitmekten ziyade, nasil daha cok para kazanirizi dusunerek haraket ediyorlar.

  Türkiyede bu pazardaki bosluk cok cok buyuk, fizy'nin dolduramadigi asikar. Türk kullanicisi cok daha iyi bir servisi hakediyor. Umarim yabanci bir firmadan once, bir Türk firmasi bu boslugu doldurmaya calisir.

  Saygilarimla.

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   Turkcell olmasa fizy zaten ayakta olmayacakti. Turkcell fizyi alarak kanser bir futbolcuyu takimina soktu. Dunyadaki orneklerle ne yazikki bu stratejilerle asla rakip olacagina inanmiyorum.

 3. Pavlovs Partner Pavlovs Partner

  OK bunların hepsi iyi çok güzel ama fizy'nin mobil uygulaması çok kötü. Normalde tercih edeceğim bir programken kullanmıyorum. Buna da bir çözüm getirebilirler mi acaba?

 4. Fizy Türkiye'ye biraz fazla dünyaya açılması gerekiyor.

 5. Çok güzel hareketler bunlar.

 6. Semih Mete Semih Mete

  fizy, fizy fizy ! hemen hemen bütün müzik servislerini kullanıyorum . en sade, to the point servis bence fizy.

  yakından takip etme fırsatı bulduğum için açıkça söyleyebilirimki turkcell fizy'yi alırken eyvah dedim ama fizy'nin hiçbir tarafına dokunmadan bir de üstüne konu ile alakalı bir genel müdür getirerek çok iyi iş yaptı.

  şimdi bakıyorum da o korsan fizy gitmiş yerine dünya standartlarında bir fizy gelmiş.

  özellikle bir müzik servisinin dj lik gibi zor bir kavramı tabana indirerek fizy stüdyo adında sunması takdir toplamalı.. 4 gözle bekliyor olacağım.

  karamsar ve kötü düşünen, bilgileri seviyeli yorum yazan arkadaşlara tavsiyem, biraz inceleyin ve öğrenin, boşa atıp tutturmaya prim yapmaya çalışmayın

 7. Türkiyede muzik yapımcıları çok açgözlü ve belirli bir standardı yok. kimsenin satın almayı bile düşünmediği kalitesiz müzik eserlerinin telifi için abartılı yüksek paralar istiyorlar. Telekominikasyon şirketlerinin güdümünde ve bunların izin vermediği siteleri anında engelletiyor. 1 milyon + ziyaretçisi olan siteden talep ettiği para ile günlük 100 bin kişinin girdiği siteyi bir tutup aşırı derecede faiş rakamlar talep ediyor. Anlaşmayı bırakın, konuşmak bile imkansız. Bu yüzden bir projemiz çöp oldu gitti, 201o yılında 200 K hitimiz vardı. Reverse proxy mantığıyla çalışan ve müzik dinlemek için 10 katı kadar büyük dosya boyutu olan video trafiği yaptırıp yıllarca millete kota aşım ücretleri ödettiler sırf bu nedenle.

 8. Bir grooveshark değil.

 9. telif haklarını türkiyede bir türlü anlamış değilim...

  büyük siteler sorunsuz video ve mp3 lerini yayınlarken onlara ses çıkarmayan zihniyet aynı sitenin embed kodunu biz kendi sitemizde yayınlayınca telif ihlali yapılıyor deniyor ozaman embed kodunun eklenmesi ne amaçlıdır çözmüş değilim. Sanatçılar elbette hakkı olanı alsın ama çingene,mafya gibi insanı tehdit ederek değil... Akıllı hareket ederek yapmamlı bu işi. Yabancı kliplerde çok güzel reklamlar yapılıyor (örnek: Sean Paul - She Doesn't Mind,Wisin & Yandel - Follow The Leader ft. Jennifer Lopez) kliplerine bakarsanız nedemek istediğimi anlıcaksınız. Türkiyede asgari ücretin 700 tl olduğu bir memlekette 1 interneti 10 kişi paylaşımlı kullanıyorsa siz telifden bahsedemezsiniz... acı ama türkiyenin gerçeği bu malesef...