Bir efsanenin sonu: Sosyomat.com kapanıyor
Girişim

Bir efsanenin sonu: Sosyomat.com kapanıyor

Webrazzi'de karşınıza çıkan ilk girişimi hatırlıyor musunuz? Hatırlamayanlar için hatırlatalım; 10 Ağustos 2006'da Arda Kutsal'ın kaleme aldığı ilk girişim ve Webrazzi'nin ilk yazısı (açılıyoruz yazısını saymıyorum) Sosyomat.com hakkındaydı. Facebook'un henüz ülkemizde bilinmediği dönemlerde piyasaya çıkan Pilli Network'ün sosyal ağ sitesi yakında kapanıyor.

Etiket temelli bir sosyal ağ olarak ülkemizin öncü girişimlerinden biri olan Sosyomat.com'un kapanış haberini bir okuyucumuz bize iletti. Siteye girdiğimiz de de aşağıdaki mesajı gördük ve Hasan Yalçınkaya'dan kısa bir açıklama aldık.

Sosyomat.com'a girdiğinizde karşımıza çıkan açıklama şu şekilde;

Sevgili arkadaşlar.

Sosyomat'ı 20 Eylül 2012'de kapatıyoruz. Lütfen saklamak istediğiniz yazılarınız varsa yedeklerinizi alın, iletişimde kalmak istediğiniz arkadaşlarınızla son bir kez konuşup e-mail adreslerini alın. Bunun için size bir arayüz yapmak isterdik, ama inanın Pilli'de Sosyomat'ın kodundan anlayan kimse kalmadı.

Kendinize iyi bakın, bir sonraki sosyomat'ta görüşmek üzere.

Pilli.

Pilli'nin kurucularından Hasan Yalçınkaya daha önce Pilli Network'ün değişim haberini vermişti.  Sosyomat'ın kapanmasına dair aldığımız açıklama şöyle;

Son bir kaç senedir sosyomat'ın reklam gelirleri, hosting giderlerinin çok altına düşmüştü. Sosyomat Pilli'nin bütçesinde her ay hatırı sayılır bir delik oluşturuyordu.

Reklam gelirlerini arttırmak ya da başka gelir modelleri üretmek için siteyle uğraşmak, yatırım yapmak gerekiyor, ancak bizim böyle bir kaynağımız şu anda yok.

Şu anda Sosyomat'ın ne kadar aktif üyeye sahip olduğunu bilmiyorum ama işlerin nasıl gittiğini tahmin etmek zor değil. Facebook'un hemen hemen tüm sosyal ağları bozguna uğratmasından Sosyomat'ın etkilenmemesi mümkün değildi.

Dolayısıyla gelinen noktada Google Trends'de karşımıza çıkan yukarıdaki sonuç şaşırtıcı değil. Keza Hasan Yalçınkaya'nın aldığı karara hak vermemek mümkün değil. Yine de halen Sosyomat'ın aktif kullanıcısı olanların bu konuda yorum yapma hakkı var...

Yorumlar (28)
 1. Projecton Projecton

  Bir çok web girişimcisinin hayalini süsleyen bir projenin bu denli bir nedenden kapatılması gerçekten acı. Bildiğim kadarı ile halen sadık aktif kullanıcıları bulunuyor. Ayrıca benzer bir sistem olan 43things.com başarılı sonuçlar almaya devam ediyor. Kapatma yerine satış yoluna gitseler daha mantıklı olabilirdi.

  1. Sence kim alir ki ?

   1. Ben alırdım

   2. Üyeler bedel ödeyebilir. Hepsi ödemez ama çoğunluğu ödeyebilir, hatta bu şekilde siteye de ilgi artabilirdi. Hatta ve hatta ücretli bir sosyal ağ modeline ihtiyaç var kanaatindeyim.

    Ama satışla ilgili Hasan Bey bir yol açmadı kimseye. Benim öğrendiğim kadarıyla domain ve veritabanını "hatıra" olarak saklayacaklar. Bir ihtimalde üyelere kapalı şekilde yayında bırakabilirler ve okunabilir olarak kalır diye düşünüyorum.

    Ama sorununda sadece gelir olmadığı bence belli. Çünkü sosyomat grup özelliğinden sonra temel komün gücünü kaybetti. Kullanıcıları yakından takip ettiğim için süreci biliyorum, herkes eski halinde hızlısını istersen Pilli maliyet oluşturup gruplu sosyomat çıkarttı. Bu basit iyidir anlayışına ciddi ters düştü ve ters tepti. İlk kitle sadakatini yitirince de işler hiç düzelmedi. Düzelmedi çünkü bildirgec ve hafiften gelen sosyokültürel düzeyi yüksek topluluk aynı zamanda pilli'yi de tatmin eden, eğlendiren topluluktu. Sonrası ise her popüler şeyin başına gelen bayağılaşma süreci oldu. Facebook ile sosyomat hiç rakip olmadı. Hatta sosyomat kullanıcıları isim vermemek geleneğinden geldiği için facebook'u da hiç sevmedi. Neredeyse mecburiyetten kullandı.

    Pilli yine bana göre stratejik bir çok hata yaptı ama onların hatalarından heralde en çok süreçleri yakından izleyen benim gibiler ders almıştır. Şu sıra ne ile uğraştıklarını put.io ile ilgili info grafikleri falanda bilsek keşke.

   3. Projecton Projecton

    Internet projeleri geliştirme konusunda yetenekli ve maddi imkanları el veren girişimciler bu konuda çok iyi yol alabilirler. Belli bir bedel karşısında bu websitesini almak yada alım gücüne sahip olmak sonuca ulaşmanız konusunda size olumlu sonuçlar vermeyebilir. Asıl gerekli olan kaynak bu proje icin reklam yatırımı yapabilecek güce sahip olmanızdır. Eger bu konuda kendine güvenen bir şirket bu sistemi çok daha iyi noktalara getirebilir. Bence satmama nedenlerinden bir tanesi de entegre bir yazılım sistemlerinin olması olabilir. Kendilerine özgü yazılımlarını gün yüzüne ve 3. kişilere vermek istememeleri de gerçerli bir neden olarak görünebilir. Nacizane sahsi fikrime göre. Sonuç olarak satın alma maliyeti sadece 1/4 lük bir kısmıdır geri kalan 3/4 lük ihtiyac ise sadece reklam yatırımları için olmalıdır. İste bu noktada adını herkese duyurabilecek çok sağlam bir proje olabilir.

 2. Eski bir sosyomat kullanıcısıyım. Artık kullanmıyordum çünkü vaktim yok. Gerçekten şok oldum.

  Neden satılmak istenmez de kapatılır. Benim böyle bir site olsa, kesinlikle kapatmam gerekirse bedava birine verebilirim. Hosting giderlerinin reklam ile karşılanamaması çok çok enteresan. Sosyomatta gerçekten kaliteli bir içerik var. Ve en çok para eden şey içerik. İnternette ne ararsanız arayın sonuç çıkaran, ama içinde içerik bulunmayan ya da çalıntı içeriklerle ilk sayfalarda çıkan onca site kar etmeye ve işlemeye devam ediyorken bunun kapatılması çok kötü.

  Eğer sitenin kodlaması ile ilgili bir problem varsa, yeniden kodlayarak içerik kullanılabilir. En azından yeni içerik girişi kapatılarak devam edilebilir. Edilemez mi?

 3. Bu elbette Hasan Yalçınkaya'nın da aklına gelmiştir ama hakikaten niçin satılmaz, devredilmez de kapatılır? Sonuçta bir değeri var.

 4. Osman Dere Osman Dere

  Her ne kadar siteyi şimdiye kadar hiç kullanmasamda.

  En sevmediğim şey bu, insanlar emek veriyorlar ondan sonra biri çıkıp kapattık dağılın diyor. Böyle yapacaksan en başından söyleyecektin.

  1. başkasının sitesine yazıyorsan baştan söyledi sayacaksın.

 5. pilli yakında tamamen kapanır herhalde.

  bildirgec yerlerde sürünüyor, sosyomatı kapatıyorlar.

  bir devrin sonu.

 6. Oğulcan Çatal Oğulcan Çatal

  Çok üzüldüm.

 7. Görkem Görkem

  Eğer illa kapatılacaksa -ki öyle gözüküyor, en mantıklısı ve sağlıklısı sosyomat kodlarını github'a taşıyarak açık kaynak camiasına sunmalarıdır.

  1. Hasan Yalçınkayaya duyurulur.

   Umarım put.io-da işler iyi gidiyordur. Açıldığı günden kullanıyorum siteyi.

 8. Çağrı Çağrı

  Hangi dil ile yazılmıştı ki sosyomat anlayan çıkmadı? :)

  1. Görkem Görkem

   Ruby on Rails.

   1. "eski cince on rails" de olabilir :)

 9. sosyomat'ı fazla kullanmasam da severdim.. gidişi çok üzücü. ama dediğiniz gibi devretme seçeneği neden es geçiliyor? altı ortak girerdik.

  1. Pilli network içerisindeki tüm siteler birbiri ile etkileşimli çalışıyor. örneğin bildirgec'e üye olursan sosyomata da otomatik üye olmuş oluyorsun. Diğer sitelerin güvenliliği için bu siteyi satmayı düşünmeyebilirler. Ellerinde buluna yazılımın başkasına geçmesine de engel olmak istiyo olabilirler. Revizyona gitmeyi tercih edebilirler ki ben satmayı düşünüp düşünmediklerini sorduğumda yeni bir yüzle yeniden geleceğini söylemişlerdir.

 10. Hesap sorması kolay. Burada yazması kolay. Yapardık, ederdik, alırdık... demesi kolay.

  Ulaşılmaz bir yönetimleri olduğunu sanmam. Yazın kendilerine, teklifinizi verin, satın alın, işletin.

  1. En doğru yorum bu olmuş :)

   Sosyomat'ın marka değerini verecek bir alıcı kolay çıkmayacaktır.

   1. Gerçekten marka değeri oluşmuş olsaydı bugün çıkıp kapatıyoruz demezlerdi.Bir işletmenin kapısına kilit vuruyosanız o ürünün marka değeri sıfırdır.

 11. Sadece google arama sonuçlarında denk geldiğimde girdiğim bir site olsa da ve son zamanlarda neredeyse hiç google arama sonuçlarında denk gelememiş olmamdan dolayı; son birkaç gündür "ya çok güzel bir site" vardı, "tadı damağımda hala, ama bu tatlının adı neydi" edası ile ismini 2-3 günde zor aklıma getirdiğim; ve girdiğimde "sosyomat'ı kapatıyoruz" yazısını görünce içimin cız ettiği, internetin var olduğundan beri "en sevilesi" web sitelerinden biriydi... Üzüldüm...

  Satılabilir, ama satıcı haklı olarak oldukça iyi bir marka değeri isteyecektir ki; düşük reklam gelirleri ve düşük satış oranları ile ayakta kalmaya çalışan Türk internet girişimcilerine ziyaretçi sayısı-marka değeri denkleminde istenilen ücret çok gelecektir. Ancak maddi imkanı olan ve bu işe kar amacı ile bakmayan biri, sadece "fantezi olsun" diye istenilebilecek ücreti verebilir belki...

 12. moderatöre ne hacet! diren ve efsane ol hasan pilli! bence site ismi değiştirilerek devam ettirilmeli: "adını sosyo koydum-hasan'ın yolu"

  1. güzel bi benzetme aslında olabilirmiş ihtimaller arasında olsa keşke..

   ama bende sosyomat kullanıcısı olarak siteye girdiğimde gördüğüm yazı karşısında şok oldum onca zaman yazdığımız bloglar arkadaşlarımızı hepsini 20 eylüle nasıl sığdırabilirdik..

   ahh sosyomat bilemedik değerini :((

 13. umarım yeni yapılanmasıyla fark atarak tekrar açılır. çünkü türkiyede özgürce denemelerin, senaryoların yazıldığı, kroların dışlandığı hatırı sayılır kalitede bir yer

 14. Merve Merve

  bende eski kullanıcı idim hâla face i olmayan olmycaklardan vaktim olmadığından fazla takılmıyordum ama sewiordm cok üzüldüm umarım bu bi şakaydı tadilattaydık flan denilirde sewinir benim gibi kullanıcılar

 15. nezamndır girim diyodum erteledim şimdi şok oldum görünce

 16. Mustasyon Mustasyon

  çok yazık olmuş güzel bir projeydi..:(

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri