Peak Games'in yeni iOS oyunu Çiz Bul yayınlandı
Oyun

Peak Games'in yeni iOS oyunu Çiz Bul yayınlandı

Türkiye ve Orta Doğu'ya yoğunlaşan Peak Games yeni mobil oyunuyla karşımızda. Çiz Bul isimli oyunda size verilen kelimenin resmini yapıp yarıştığınız kişiye gönderiyorsunuz ve karşı taraftan gelen çizimin ne olduğunu bilmeye çalışıyorsunuz.

Çiz Bul'da direkt Facebook veya rehberinizdeki arkadaşlarınızla yarışabildiğiniz gibi rastgele bir oyuncuyla da karşılabiliyorsunuz.

Türkçe, Francızca, İtalyanca ve Portekizce olarak yayında olan oyunda; altın, daha fazla renk ve kelimeleri değiştirmenize yarayan dinamiti oyun içerisinde satın alabiliyorsunuz. Bugün yayına giren oyunda henüz çok sayıda oyuncu olmadığı için rastgele oyuncu seçiminde gecikmeler olabiliyor. Ancak kullanıcı sayısının artmasıyla daha hızlı rakip bulmanın mümkün olacağını tahmin ediyoruz.

Ağustos istatistiklerine göre Facebook'ta aylık 20 milyon aktif oyuncuya ulaşan Peak Games'in geçtiğimiz ay çıkardığı Kim Bilir isimli iPhone oyunun arkasından Çiz Bul ile mobil oyun tarafında ilerlemesi dikkat çekiyor. Peak Games'in App Store'da bulunan diğer oyunlarına baktığımızda Kammelna, Okey Plus ve Son Direniş isimli oyunlarını görebiliyoruz.

Zynga'nın geçtiğimiz Mart ayında 210 milyon dolara satın aldığı Draw Something oynayanlara oldukça tanıdık gelecek olan Çiz Bul uygulamasının Türk oyuncular arasında nasıl bir etki yaratacak ve kaç kullanıcıya ulaşacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. iOS ve Android için yayınlanan Draw Something satın alındığı dönemde 35 milyon kişi tarafından indirilmiş ve 1 milyar çizim yapılmıştı.

Yorumlar (18)
 1. Kritikadam Kritikadam

  draw something in kopyası

  1. Mustafa Mustafa

   Gerçekten mi? Aaa.

   1. Misafir Misafir

    draw something in benzeri demiş olsa ve bu yorumu yazsan tamam da "kopya" diyoruz burda arkadaş..

 2. Bakalım tarihçesinde bir tane orjinal oyun çıkarabilecek mi bu şirket. Tek stratejisi kopyala-yayınla şeklinde görünüyor.

  1. Adnan Fk Adnan Fk

   Amerika'yı yeniden keşfetmeye ne gerek var?

   1. biz de amerikayı keşfetsin demiyoruz, hiç olmazsa yeni bi yer keşfetmeye çalışsın az biraz :)

  2. Böyle sorumlulukları mı var şirketlerin?

   1. peak games kopyalamakla sorumlu değil ama kopyalıyor. özgün bişeyler çıkarmaları için de ille sorumlu mu olmaları gerekiyor? :)

 3. Olgun Kaya Olgun Kaya

  Girişimlerin, firmaların hedefleri para kazanmaktır. Orjinal fikirler çok kazandırır ( doğru pazarlanırsa ) harici ise az az ama sonuçta kazandırır. Benzer fikirler her alanda zibilyon tane var. Olacak da. Akıllı telefonlar, sosyal ağlar, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, villalar, iç tasarımlar, boya, badana fırça aklınıza ne gelirse. Bir tanenin arkasından benzerleri bazen onun bir eksiğini kapatarak; bazen onu tekrarlayarak çıkarlar.

  Asıl hedef karnını doyurmak, para kazanmaktır. Zevkine yapıyorum diyen tamamı ile yalan atıyordur.

 4. Mustafa Mustafa

  Kopyaladınız bari de altınları, ikonları, renkleri kopyalamayın bari!

 5. 100binlerce müşteriniz oluyorsa kopya olmasının ne önemi var ki? Hem draw something Türkiye pazarına ne kadar hitap ediyor.

 6. Sidar Şahin ithalat-ihracat yapan dayılardan farkı olmayan biri..Türkiye de girişimci-oyun sektörünün öncüsü diye tanıtılıyor o ayrı. Orjinal hiç birşeye para harcamayacaktır. Garanti publishing den öteye geçemez.. Daha yaratıcı risk alan kişilere daha çok değer verildiği gün bu sektör bir yere gelir..

 7. Bazı arkadaşlar amma saçmalamış,Zynga'da Chefville'yi Copy Paste yapmış ama şuan facebook'da en çok oynanan oyunlardan bir tanesi gerçi Zynga'nın hepsi öyle var olan oyunları facebook'a uyarlıyor.

  Gelip de bana burda bu oyunun kopya olduğunu söylemeyin yani adamlar sanki kodlarını vermişler bunlarda hiçbirşey değiştirmeden adı değiştirip yayınlamış gibi konuşuyorsunuz.(Sanki oyun Warez'e düşmüş)

  Adamlar oturmuş yapmış tutulan bir oyunun alternatifini diyelim.

 8. Mehmet Akar Mehmet Akar

  Birçok şirket kopyalama stratejisini çok iyi ve doğru zamanlarda uygulayabildiği için büyük şirket haline geldi... Türkiye'de, yabancı tutmuş bir uygulamanın türkçe kopyasını yapmaktan daha mantıklı bir büyüme ve gelişme planı bilen varsa söylesin!

 9. türkiye'nin en önde gelen IT şirketlerinden biri olarak tek bir orjinal değer yaratamaması ne kadar acı birşey... o kadar beyin çalıştır bünyende, ama hala etraftan çırp topla. gerçekten üzülüyorum. nolur yeni şeyler üretin

 10. Hasan Alacalar Hasan Alacalar

  Peak games artık kendini tekrar ediyor. Türkiye'de oyun sektörünün lideri konumunda ama daha bir tane kopya olmayan oyun çıkarmadı. Böyle Türk oyun sektörü bir yerlere gelecekse gelmesin . O kadar yatırım aldılar yapa yapa iconlarını bile bire bir kopyaladıkları Draw Something'i mi yaptılar? Yazık

 11. Ayben Yılmaz Ayben Yılmaz

  Peak games'i bugüne kadar desteklerdim , hatta bir çok başarı hikayesini insanlarla paylaştım ama son dönemde çıkardığı ürünler kopya. Bakın her oyun firması birbirinden mutlaka birşeyler alır ama iconlar'ı , renkleri aynı yapmak ve oyuna hiç bir ruh vermeden kopyalamak hiç etik değil. Bu uygulamanın başarılı olmayacağına inanıyorum . Milliyetçi birisiyim normalde ama açıkça "inşallah başarılı olmaz" demek istiyorum ki Peak artık özgün projeler geliştirsin.

 12. Emre Arslan Emre Arslan

  Grafikler çok yabancı sayılmaz, tanıtım filmine verilen emeği keşke oyun içeriğine verselerdi.Yinede Türk firmalarına desteğim sonsuz.Başarılar..! :)