oBilet.com: Online seyahat bileti pazarında rekabet artıyor
E-Ticaret

oBilet.com: Online seyahat bileti pazarında rekabet artıyor

E-ticaret yapan platformlar gittikçe özel kategorilere yönelmeye başlıyor. Geçen dönemde tek bir platformdan birçok farklı kategoride bilet satışı yapan e-ticaret şirketleri,tek bir kategoriye doğru odaklanmaya başladı. oBilet.com adresinden ulaşabileceğiniz girişim, online otobüs bileti satışı yaparak, kendi kategorisine odaklanıyor.

Bilkent Endüstri Mühendisliği öğrencisi Ali Yılmaz ve Yiğit Gürocak tarafından kurulan oBilet.com, son dönemde sayıları artan online seyahat bileti pazarına yeni bir adım atıyor. Girişimin kurucuları oBilet'in sektördeki iddasını şu şekilde açıklıyor: "250 milyon yolcu kapasitesine ve 4 milyar dolarlık hacme sahip olan otobüs sektörüne hizmet vermek istiyoruz. Hedefimiz, 'otobüs bileti' denildiğinde akla 'oBilet'in gelmesi."

Sitede şu anda Kamil Koç Turizm, Ulusoy Turizm, Varan Turizm ve Anadolu Ulaşım olmak üzere toplamda 5 şirketin otobüs biletleri satılıyor. Ancak girişim kurucularında aldığımız bilgilere göre kısa bir zaman içinde Pamukkale Turizm ve Nilüfer Turizm'in biletlerinin satışına da başlanacak. Öte yandan 23 yerel otobüs şirketinin de 20 gün içerinde oBilet üzerinden bilet satışı gerçekleştirmesi planlanıyor.

Site sade bir tasarımla kullanışlı bir arayüze sahip. Kullanıcılar ana sayfa üzerinden seyahat edeceği güzergahları belirleyip, bilet satın alma sayfasına yönlendiriliyor. Burada seyahat edilecek otobüsün özellikleri, bilet fiyatı, kalkış saati, koltuk seçimi ve turizm şirketi gibi seçenekler kullanıcılara sunulmuş durumda. Aktarmalı seyahat güzergahları da bilet seçeneklerinin arasında yer alıyor.

Söz konusu yeni bir site olunca, kullanıcıların ayağını alıştırmak için bazı indirimler ve kampanyalar da yapımış. oBilet'te şu anda  yeni üye olanlara 5 TL'lik indirim yapılıyor. Öte yandan bilet para uygulamasıyla kullanıcılara satın aldıkları biletin yüzde 7'si kadar puan veriliyor. Kullanıcılar böylece biriken puanlarıyla bilet satın alabiliyor.

Online seyahat bilet pazarında rekabet kızışıyor

Gelelim online seyahat sektöründeki rekabete. Öncelikli olarak sadece otobüs bileti satan e-ticaret sitelerinin sayısı oldukça az. Ancak tüm ulaşım araçlarının biletlerini elinde bulunduran girişimler bulunuyor. Hatta büyük oyuncuların sektörde yer aldığını söylemek mümkün. Bizim şu anda aklımıza gelen CepYol, BuBilet.com, Turkcell Bavul.com gibi online bilet satan platformlar bulunuyor.

oBilet.com'un dikey bir platform olması ve otobüs bileti odaklı satış yapması girişimin karnesine olumlu olarak yansıyacaktır. Ancak sektörde her ne kadar birçok farklı kategoride bilet satan e-ticaret sitelerinin olması oBilet.com'un rekabet açısından olumsuz olarak etkileyeceğini düşünüyoruz. Girişimin Türkiye'deki internet kullanıcılarına kendini kısa zamanda tanıtması halinde, oBilet.com yoluna daha hızlı adımlarla devam edecektir.

Yorumlar (30)
 1. Altan Çamlı Altan Çamlı

  http://www.biletall.com/ da eklenebilir.

  1. Biletall 2006 yılından bu tarafa yeni gibi gösterilen bu hizmeti vermeye devam ediyor, ayrıca aşağıdaki sitelerde www.biletall.com'un altında çalışıyorlar. Fakat her nedense herkes yeni bir hizmet verdiğini iddaa ederek yanıltıcı ve yanlış açıklamalar yapıyor.

   Bilet aldığınız sitelerin güvenilir olup olmadığını www.ipektr.com sitesinden sorgulama yaparak kontrol edebilirsiniz.

 2. Öncelikle girişiminiz için başarılar dilerim. Belirtmek istediğim 2 nokta var.

  1. Genelde otobüs firmaları bilet alımlarında %10 değerinde puan veriyorlar diye biliyorum. Yanlış da biliyor olabilirim. Sizde ise %7. Kullanıcı çekmek için en azından aynı değerleri vermeniz gerektiğini düşünüyorum.

  2. Ben aynı bilette bay-bayan karışık koltuk seçmek isteyebilirim. Sadece sizde değil genel anlamda buna izin verilmiyor sanırım Bunu da anlamış değilim.

  Ama projeniz güzel bir proje başarılar...

  1. Merhaba Onur bey, Bahsetmiş olduğunuz aynı bilette karışık koltuk seçememe dönemi www.bilette.net ile son buldu. Tabi ki bu konuda yazılım mühendislerimiz ciddi çalışmalar yaptı ve hiç bir firmada olmayan tıpkı Kredi Kartına Taksitle Otobüs bileti satış sistemi gibi bunuda ilk yapan firma olduk bilginize. Teşekkürler.

 3. Çok güzel bir proje. Ancak eksik noktalar var. 1) Bilet iadesinin yapılmaması en büyük problemi olarak görüyorum. 2) Otobüs firmasının yaptığı kampanya obilet.com üzerinden de alım yaparken geçerli olacak mı? 3) Hafta sonu destek verilmemesi sıkıntı. 4)Sefer iptal edilirse para iadesini otobüs firması nasıl ve nereye ödeme yapacak? 5)Seferlerde yer olmaması durumda satışa devam etmesi büyük problem.

 4. Osman Karaaslan Osman Karaaslan

  Başarılı bir girişim, hayırlı olsun. Anladığım kadarıyla cepyolda filan küçük ıvır zıvır bi ton firma varken, burada pamukkale, nilüfer filan gibi büyük firmalar olacak yakında yazıya göre. Bildiğim kadarıyla bu firmalar başka bi yerde yok galiba.

  1. Egemen Şekeralp Egemen Şekeralp

   Ulusoy, Varan, Kamil Koç ve Anadolu gibi Türkiyenin en büyük firmaları ile çalışan Cepyol, bunun yanısıra 60'ın üzerinde irili ufaklı otobüs ulaşım firmasıyla çalışarak, büyük firmaların sefer düzenlemedikleri yerlere sefer olanağı sağlayarak, Türkiyedeki en geniş ulaşım ağını yaratmayı hedeflemektedir.

   Bunun yanı sıra müşterilerine en hesaplı yolculukdan en konforlusuna kadar dilediği seçeneği sunmayı ilke edinen Cepyol, şu anda sistemde bulunmayan bütün diğer otobüs firmalarını sistemine entegre etme çalışmalarına devam etmektedir.

   Umarım bilgilendirici olmuştur.

   Saygılarımla.

   Egemen Şekeralp

   Cepyol Pazarlama Direktörü

 5. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Öncelikle otobüs bileti karşılaştırma ve satışı yapan sitelerden bir artısını bulamadım. (biletall.com, bilet.net, webbilet.com vb. ...)

  Bu tarz siteleri kullanmam için bir artısı olması lazım. Örneğin fiyatta piyasaya göre indirim vb.

  obilet.com'da yaptığım basit bir arama sonucu (İstanbul - Ankara) çıkan sonuçlardaki firmaların kendi sitelerinde de aynı fiyatlar çıkıyor. Ayrıca ilgili firmalar yol kart vb. uygulamalarla %10 puan veriyorlar. Bu durumda neden obilet.com'u kullanmalıyım? sorusu akla geliyor.

  Bu tarz siteler firmaların sitelerinde belirttiği fiyatlardan daha uygun fiyatlar sunabiliyorsa artısı olur. Onun dışında fiyat karşılaştırma sitesinden öteye gidemezler.

  1. Birkaç sektör var üzerinde kafa patlattığım ancak sektöre girmeden sektörde lider firmaları projenin içine dahil etmek imkansız bence.

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    Sektör büyüklerini projeye dahil etmek kulağa hoş gelebilir, ama burada cazip noktası, avantajı önemli olan, isterse Türkiye'de bulunan tüm büyük otobüs firmaları bu sitede olsun. Normal satış fiyatından daha uygun bir fiyat sunamıyorsa bu sitede diğerleri gibi sadece firmaları karşılaştırma sitesinden öteye gidemez...

  2. Merhaba İbrahim bey, Yorumlarınıza kesinlikle katılıyorum ve bizim web sitemiz'de ise www.bilette.net ailesi olarak en önemli farkımız Kredi Kartına Taksit ile otobüs bileti uygulamasını Türkiye'de ilk ve Tek başlatan bir sistem olarak rakiplerimizden web sitemiz sanırım bir adım daha önce geçmektedir. Beta yayınımızda geri bildirimleriniz bizim için çok önemlidir.

 6. Kaan Özdemir Kaan Özdemir

  liseden yakın bi arkadaşımın da bu yönde bir girişimi mevcut. hatta obilet.com'da ismi geçen arkadaşlarla yola çıkmışlar ancak aralarında çıkan bi anlaşmazlık sonucu www.bilette.net i yapmışlar. Bakalım hangisi daha başarılı olacak

  1. billette.net daha profesyonel ve hos görünüyor.

   puan kazanmaktansa taksite böldürebilmek benim icin daha avantajlı.

   1. kodlama olarak da bilette daha iyi.

    onlar tanıtılsa daha iyi olurmuş aslında :) çünkü chrome ile obiletten koltuk seçemedim.

   2. www.bilette.net adresine üye olmanız durumunda %5 puan toplayabilir arkdaşınızı davet ederseniz ve ilk bilet satın almasının ardından 5 TL değerinde para puan toplayabilirsiniz ve tabiki bildiğiniz gibi Türkiye' de İlk ve Tek olarak Kredi Kartına 4 Taksitle otobüs bileti satın alabilirsiniz.

 7. Jetbilgi Jetbilgi

  Tasarım bence hoş değil.

 8. Beyler dolmuslar ıcın de bi portal ayarlayın :)

 9. online otobüs bileti sloganı renk secimi dogru degil !Yeterince dikkat cekmiyor

 10. Ters Köşe Ters Köşe

  Basbas "ben ölüyorum" diyen bi sektöre bu kadar rakip varken yatırım yapmak sadece üniversite öğrencilerinin yapabileceği bir hamle. Havayoluna ve trene olan talep her geçen gün daha da artıyor. Uçak bileti artık otobüs bileti fiyatına. Arkadaşlar 2-3 sene sonra demiryolu ulaşımı tüm Türkiye'de daha da yaygınlaşacak. Birçok şehirde hem daha ucuz hem daha hızlı hem daha konforlu olmasından dolayı sadece yüksek hızlı trenler tercih edilecek.

  Ne yazık ki şu anda bu girişim discman üretmeye başlamak gibi birşey. Bu sebeple sevgili dostlar lütfen acil olarak farklılaşın ve pivot edin. Bu söylediklerimi akıl vermek, sert eleştirmek falan gibi değil sadece yüzünüze doğruları söylemek zorunda olan bir arkadaşınızın önerileri olarak alın lütfen. Başaracağınıza inanıyorum. BİR DOST

  1. Tren bileti satışı ne şekilde yapılabilir yada ne gibi farklılıklar sunulabilir (yada tren yolcularının hangi ihtiyaçlarına derman olunabilir) bir fikrim yok ama uçak için amadeus adlı program her şeyi hallediyor diyorlar ve bildiğim kadarıyla adameus programını sadece acentalar kullanıyor.

   Vakti zamanında çok uçak yolculuğu yapan bir abim bir çok firma fiyatlarını bir arada görmek istiyordu (komisyon almadan).

 11. Bir de "http://www.ipekbilgisayar.com/Bos_ipektr.aspx" var.

  Bir cok firmadan, kendi siteleri uzerinden bilet almak istediginizde, firmanin kendi web sitesinde bulunan "online bilet al" butonu (linki) sizi "Ipek Bilgisayar" 'in o firma icin servise sundugu bilet satin alma uygulamasina goturmekte.

  Ornekler :

  http://eticket.ipektr.com/firms_02/default.aspx

  http://eticket.ipektr.com/firms_03/default.aspx

  http://eticket.ipektr.com/firms_04/default.aspx

  http://eticket.ipektr.com/firms_05/default.aspx

  http://eticket.ipektr.com/firms_06/default.aspx

  .

  .

  .

  http://eticket.ipektr.com/firms_??/default.aspx

  .

  .

  .

  ...gibi.

  1. Bir de http://www.biletkess.com var.

   Aynı anda bir çok firma seçeneği sunmakla beraber, uçak seçeneği de mevcut.

 12. Boyle bir girisim ne kadar yatirimla baslanilabiliyor?

 13. Dogu Canoglu Dogu Canoglu

  bu girisimlerden bahsedilirken neden kodlamayı yazan fşrmalardan hıc bahsetmıyosunuz.butun gırısımcıler kendı yazılımlarınımı kullanıyor

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Burada girişimleri konuşuyoruz. Arka planda kimlerin çalıştığını yazılımları kimlerin yaptığı her zaman arka plandadır. Burada önemli olan projelerin yenilikçi, özgün, sürdürülebilir vb. konuları üzerinde görüşmek. Ayrıca her fikri ortaya atan projenin alt yapını da yapacak diye bir şey yok. Fikri geliştirip, bunu ortaya koymak önemli olan.

 14. Tasarım bence gayet güzel. Yalnız firma sayısının arttırılması gerekiyor. Ödemeye gidiş sürecini de gayet akıcı buldum. Başarılar genç girisimciler..

 15. Seozkan Seozkan

  Bilet satışı sitesi açmak seyahat acentası olma zorunluluğu varmı acaba?

  Yoksa var olan firmalar ile anlaşma yapılıp sadece bilet satışına aracılık edildiğinden seyahat acentası olmak gerekmiyormu?

  uçak bileti, tren bileti, otobüs biletleri için durum aynımıdır?

 16. Otobüs Bileti Otobüs Bileti

  online bilet sitelerinde kredi kartına taksit olsa çok iyi olur... bazen 4 kişi 400 tl verip bilet alıyorsunuz, bir seferde 400 tl vermek zor oluyor...

 17. Sektöre hoş geldiler.

  Ancak 1 site yerine keşke birden çok sektördeki sitelerden de bahsedilse.

 18. Kemal Kaya Kemal Kaya

  Söktöre can getirdiler. Gençlerin yaptığı bu girişimi destekliyoruz.