Bret Taylor yeni startup'ı için Facebook'a veda etti
Girişim

Bret Taylor yeni startup'ı için Facebook'a veda etti

Facebook'ta CTO (Chief Technology Officer) olarak görev yapan Bret Taylor, geçtiğimiz Cuma Günü yaptığı açıklamada yaz sonunda yeni bir startup için çalışmaya başlayacağını açıkladı ve Facebook'a veda etti.

Kariyerine baktığımızda Google’dan ayrılıp FriendFeed’de kurucu olarak yer alan Taylor, FriendFeed’in Facebook tarafından satın alınmasıyla FriendFeed’i bir kenara bırakıp Facebook için çalışmaya başlamıştı.

Google’da Google Maps ve Google Code gibi başarılı projelerde imzası bulunan Bret'in Facebook’da da oldukça önemli gelişmelere imza attığını söyleyebiliriz. Bret Taylor'un eski Quora kurucularından devraldığı CTO şapkası altında Facebook'a platform ve daha önce Webrazzi'de de yer verdiğimiz gibi mobil konularda önemli katkıları oldu.

 

Facebook profilinde yayınladığı mesajda başta Mark Zuckerberg olmak üzere geçirdiği 3 yıl için tüm Facebook çalışanlarına teşekkür eden Bret, yaz sonuyla birlikte ortağı Kevin Gibbs'le yeni bir startup’a başlayacağını duyurdu. Henüz herhangi bir detayı açıklanmayan startup’ı biz de merakla bekliyoruz.

Merakla beklenen tek şey sadece Bret'in yeni startup'ı değil elbette. Bir diğer soru işareti de IPO'dan kısa bir süre sonra CTO'sunu kaybeden Facebook'un stratejik anlamda çok büyük önem arz eden mobil ve platformlarında (API, App Center..) ne gibi değişimler yaşanacağı?

Yorumlar (7)
 1. ben 5 sene icerisinde fb nin yavas yavas cokecegine inananlardan biriyim. Bu catlaklarinda bu nedenden dolayi dogdugunu dusunuyorum.

 2. Alperen Alperen

  Bende aynı fikirdeyim.Uzun süre önce facebook profilimi sildim ve herhangi bi sıkıntı da oluşturmadı :)

 3. İnsanlar birbirlerine hava atmaya devam etmek istediği sürece fb devam edecektir bence, bilmem nerde deniz kenarındayım bilmem nerde dağ başındayım bilmem nerde bak ne yiyorum bilmem nerdeyim ve bak karşımda kim oturuyo, bilmem hangi barda diskoda bilmem kimin mezuniyetini kutluyoruz, çatla patla bilimum bıdı bıdı, evde oturup karpuz büyütüyoruz deyip resmini gönderen o standart dağınık/toplu ev halini paylaşan birini görmedim çünkü herkezden bi farkı yok o görüntünün, fb hesabını silenlerin yerine de, zaten orta okullu liseli sabi sübyanlar ganiyle, yeni hesaplarını açıp kullanıcı sayısını katlıyorlar. parasız olduğu sürece değil 5 sene 50 sene bile gider fb, yada daha fazla hava atmanı sağlayacak yeni bi proje gelmediği sürece.

  1. Altıma imzamı attım :D Fb'un benzini dedikodu,merak,hava(atmak)...

  2. eee yaşama o zaman. günlük olarak arkadaşlarınla muhabbet ederken hep bunu bu düşünürsünüz? evde karpuz büyütüyorum, dün denize gittim, kızlar öyleydi böyleydi bu gibi şeyleri zaten normal günlük hayatımızda konuşmuyor muyuz? bu facebook üzerinde olunca mı hava yapılmış oluyor. Kullanma şekline göre değişir. Ama zamanla artık eskisi gibi binlerce arkadaşı olanlar azalacak düşüncesindeyim. sadece yakın arkadaş olarak gördüklerini tutacaklar ve onlarla böyle durumları paylaşmak da hava atma isteyi değil de paylaşım amaçlı olur. tabii yine bunu zaman gösterecektir.

   1. Canan Altindas Canan Altindas

    İlk denilene nazaran, hava atma vs. instagram facebook'la bu konuda yarışmaya başladığı için facebook instagram'ı satın aldı. Zaten araştırmacıların öngörülerine göre mobil sosyal medya kullanımı bilgisayardakinin önüne geçecek. Dolayısıyla içerik değil ama kullanım açısından yenilik getirecek sosyal medya siteleri facebook'un geleceğini tehlikeye atacağına inanıyorum.

 4. Koray Gülpınar Koray Gülpınar

  Kadın - Erkek ilişkisine yeni bir boyut getiren girişim facebook'u bitirecektir.