Eski Facebook çalışanlarından soru cevap platformu: Quora

Eski Facebook çalışanlarından soru cevap platformu: Quora

Daha önce Quora haberlerine Webrazzi'de yer vermiştik ancak detaylı bir inceleme yazmadığımızı farkederek, Quora'nın kuruluşundan bugüne kadar ki gelişmesini konu alan bir yazı yazmak istedim.

Bazı startup'lar henüz kuruluş aşamasından itibaren ciddi anlamda merak uyandırabiliyor. Bu durumun en iyi örneklerinden biri de Facebook'tan ayrılan 2 mühendis, Adam D'Angelo ve Charlie Cheever tarafından 2009 yılında kurulan Quora. Kuruluşundan yaklaşık bir yıl sonra, Haziran 2010'da son kullanıcıya açılan Quora için günümüzün en çok ilgi çeken soru cevap sitesi diyebiliriz.

Kurulduğu ilk günden bu yana düzenli olarak büyüyen sitenin şu an için ulaştığı aylık ziyaretçi sayısı 1,5 milyon civarında. Quora'nın bir diğer başarısı ise 2010 yılından TechCrunch'ın düzenlediği Crunchies Ödülleri'nde Best New Startup of Product of 2010 ünvanını kazanmaları. Bu ödül için yukarıda da bahsettiğimiz, Quora'nın kuruluşuyla birlikte yarattığı heyecanın en net örneği diyebiliriz.

Biraz Quora'dan bahsetmek gerekirse, insanların etiketler vasıtasıyla konu ve soruları takip ettiği, birbiriyle ilişkilendirdiği bir soru cevap sitesi denilebilir. Kurulduğu günden bu yuna davetiyesiz üye kabul etmeyen Quora'nın en ilginç tarafıysa kullanıcı kitlesinin ve sorulan soruların ağırlıklı olarak internet sektörü üzerinden şekillenmesi.

Quora'da en çok takip edilen 5 etiketlere baktığımızda 3'ünü şunlar oluşturuyor: startups (girişim şirketleri), entrepreneurship (girişimcilik) ve venture capital (risk sermayesi fonları). Quora'da bu konular haricinde şehirlerden yabancı dillere kadar sorulan birçok soruya cevap bulmak mümkün. Yalnız en çok takip edilen etiketlerden de anlaşılabileceği gibi soru ağırlığı internet'in kendisi üzerinde duruyor.

Quora'nın çıkışı ve hızla yükselişinin ardından Facebook'un duyurduğu Facebook Questions ise yukarıda bahsettiğimiz soru dağılımından dolayı Quora'yı çok da fazla etkilemedi diyebiliriz. Google'ın 2010 yılında satın aldığı Aardvark'ı tamamen kapatıp Google Plus'ı alternatif olarak sunduğunu da hatırlatalım.

Quora Board

Son günlerin hızla yükselen değeri Pinterest'le birlikte hayatımıza giren "board" kullanımını Quora'da da görmek mümkün. 2011'in son çeyreğinden duyurulan bu yenilik sayesinde kullanıcılar diledikleri konularda "board" yaratabiliyorlar. Pinterest'te Pin adı verilen kayıtlara Quora'da Post deniliyor ve link, resim, video gibi  içerik tipleri girilebiliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kişisel Quora sayfalarını daha efektif bir şekilde kullanabiliyorlar.

Quora'nın yakın geçmişte yayınladığı bir diğer özellik ise follow button/takip butonu. Twitter ve Facebook'dan tanıdığımız bu butonları dilediğimiz sayfalara ekleyerek Quora üzerinde bir kişi veya konunun takibini sağlayabiliyoruz.

Kuruluşundan bugüne kadar 10 milyon dolar'ın üzerinde yatırım alan Quora'nın borsaya ne zaman açılacağı ise şimdiden konuşulmaya başlanmış, heyecanla beklenen bir konu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.