Google bu kez online alışveriş pazarına giriyor
E-Ticaret

Google bu kez online alışveriş pazarına giriyor

Google ciddi bir yenilikle daha karşımızda. Ürün arama servisi Google Product artık Google Shopping (Google Alışveriş) adıyla  online alışveriş portalına dönüşüyor.

Arama tarafında getirdiği sosyal arama ve mantıksal yeniliklerle kendini güçlendiren Google'ın bu atması iki yeniliği beraberinde getiriyor. Şimdiye kadar ürün listeleme şeklinde ücretsiz hizmet veren Google, artık bunun için ücretlendirme yapacak. Yeni ürün reklamları 'sponsporlu' etiketiyle arama motoru sonuçlarında da öne çıkarılacak.

Bu yenilik Amerika'da online alışverişin rotasını nasıl etkileyecek ve büyük perakendecileri ne kadar memnun edecek bilinmez ama Google yeni bir alışveriş deneyimi sunduğunu söylerken son derece memnun görünüyor.

Google, mağazaların yeni sistemi kullanmasını indirim/reklam kuponlarıyla teşvik ediyor. Google Güvenli Satıcılar uygulaması ise Google Alışveriş dünyasında öne çıkmak isteyen mağazaları bekliyor.

Fırsat işinde yoluna devam eden Google, katalog servisi, alışveriş listesi ve Google Shopper uygulamasıyla da yeni alışveriş deneyimini destekleyecek. Arama ve karşılaştırma hizmeti ise tahmin edebileceğiniz gibi sistemde yer alan özellikler.

Sistem şimdilik ABD'deki kullanıcıları ilgilendiren sistem Google için oldukça önemli bir adım. Alışveriş konusunda bir türlü istediği çıkışı yakalamayan Facebook'a karşı da ciddi bir silah. Bu konuda Facebook'tan etkili olan Pinterest'in Google tarafından bir teklifle karşılaşıp karşılaşmayacağı ise aklımıza gelen bir ihtimal.

Daha önce otel ve uçak bileti kıyaslamaya başlayan Google, bakalım finansal servisler için benzer bir portalın açılışını ne zaman yapacak ve bu tür çıkışları yeni tekelleşme davalarına gebe olacak mı...

Yorumlar (3)
  1. Google tasarım konusunda zayıf mı yoksa benim beğeni anlayışım zayıf mı bilmiyorum.

    1. Amerikada çoğu alışveriş sitesi grafiklere önem vermez. Önemsedikleri şey sitenin hızıdır.Açılış hızı yavaş olan site yoktur.Bunun nedeni bende çözebilmiş değilim internet hızları bize göre daha hızlı olmasına rağmen genellikle basit grafikli siteler tercih ediliyor.ebay,amazon gibi...Google bu konuda biraz geç kaldığı açıktır.Yeni modeller getirerek sektörün öncüsü olabilir.

      1. Yusuf Ali Bozkır Yusuf Ali Bozkır

        tasarım demek cafcaflarla dolu gözü yoran şeyler demek değilki.. bence müthiş tasarımlar yapıyorlar.