Zynga kasasındaki 1.8 milyar dolarla satın alacak şirket arıyor
Oyun

Zynga kasasındaki 1.8 milyar dolarla satın alacak şirket arıyor

Nisan başında girişimci çevrelerine bomba gibi düşen haberlerden biri Zynga'nın Draw Something oyununun yaratıcısı olan OMGPOP'u satın almasıydı. OMGPOP satın almasından sonra Zynga'nın hem borsada hem de kullanıcı trafiği konusunda yüzünün güldüğünü söyleyebiliriz. Üstelik firma kasasındaki nakit parayla bu tür yüz güldüren girişimleri sürdürmeye kararlı.

Bloomberg'te yer alan habere göre Zynga CEO'su Mark Pincus, satın almalara ve iş birliklerine devam etmeyi planlıyor. Zynga'nın kasasındaki 1.8 milyar dolar nakite dikkat çekilen haberde Pincus'un, özellikle sosyal oyun alanında Zynga'nın misyon ve vizyonuna uyum sağlayabilecek şirketler aradığı sözlerine yer veriliyor. Pincus'un 'agresif' hamlelerde bulunabileceği de haberde yer alan dikkat çekici noktalardan.

Zynga'nın son üç yılın en hızlı büyüyen Silikon Vadisi şirketlerinden. Hem borsada hem de kullanıcı trafiğinde büyüyen şirket, açıklamalardan da anlaşılacağı gibi yakın gelecekte de hızla büyümeye devam edeceğe benziyor. 1.8 milyar dolar da hiç fena para değil, haksız mıyız?

Yorumlar (6)
 1. Kuyumcu Kuyumcu

  Adamlara helal olsun,biz Zynga'nın Farmwille isimli oyununa bir oyun derken adamlar arka planda süper işler yapıyormuş.Dilerim ülkemizden de böyle büyük girişimler çıkar :)

 2. Osman N. Hömek Osman N. Hömek

  Bu satın almalar, tekelleşmeyi yanında getirmiyor mu? Biz artık memlekete faydalı bireyler değil, "girişimci" sıfatı ile habire proje üretip, "exit" yapma derdinde olan insanlar topluluğu mu olacağız? böyle koştur, koştur nereye gidiyoruz, neye yetişiyoruz?

 3. Bcakir Bcakir

  Her firma kendi hedeflerini büyütmek için kendi hedefine ulaşmasına katkı sağlayacak şirketleri bünyesine katmak isteer. Zynga da bu tarz hemlelerle kullanıcı sayısı gibi değerlerini artırmak istiyor. Bence nakit parası da varsa çok doğru bir hamle.

 4. İsa Koç İsa Koç

  Bu kadar parası var ise, şirketin değeri şuanda 15-20 milyar dolar değerini aşmış durumdadır. Bu parayıda şuanda Microsoft ve Apple dışında kimse veremez.

  1. Olgun Kaya Olgun Kaya

   Kendilerini satmak istemiyorlar. Bünyelerine katacak firma arıyorlar. Yazıyı daha iyi okumak gereklidir.

 5. Sergen Yıldız Sergen Yıldız

  Bir tanede Türk şirketi satın alsalar harika olur. :)