Kickstarter farkı: Pebble 28 saatte 1 milyon dolar yatırım topladı
Yatırım

Kickstarter farkı: Pebble 28 saatte 1 milyon dolar yatırım topladı

ABD'nin ünlü topluluk destekli yatırım toplama servisi Kickstarter'da yeni bir rekor kırıldı. İlk 28 saatte 1 milyon dolar toplayan Pebble adlı akıllı kol saati projesi 3,5 milyon dolarlık desteğe ulaştı ve Kickstarter'ın en çok destek toplayan girişimi oldu.

Pebble, Android ve iPhone üzerinden kişiselleştirilebilir bir kol saati. Farklı uygulamalarla sıradan saatlerin önüne geçen Pebble, hava durumu, arayan numaralar, kısa mesajlar, e-postalar, hatırlatmalar, Facebook ve Twitter mesajlarını 144 x 168 pixel çözünürlüklü e-kağıt ekranında görüntüleyebiliyor.

An itibariyle yaklaşık 25 bin kişiden ufak çaplı destek alan girişim, yakında uygulama geliştirme yapısını dışarıya açmayı ve tabir-i caizse kol saatlerinin iPhone'u olmayı hedefliyor.

https://vimeo.com/video/40128933 Pebble'ın su geçirmez ve çizilmez olduğu paylaşılıyor. USB üzerinden şarj olabiliyor ve bu gücü 7 gün boyunca kullanabiliyor. iOS 5.0 ile Android OS 2.3 ve üzeri sürümleri destekleyen Pebble,  Bluetooth 2.1 ile bağlantı kuruyor ve titreşimle uyarı verebiliyor. Aynı zamanda ivme ölçer barındırıyor.

Pebble'ın desteğe değer bir girişim olması elbette önemli ama 3,5 milyon dolarlık yatırıma ulaşmasının altında 115 dolar ve üzeri destekçilerin en az 1 adet Pebble sahibi olması yatıyor diyebiliriz. Zira Kickstarter'ın bu bağış-ikram bağlantılı çalışma modeli insanları harekete geçirmek konusunda karşılıksız bağışlardan etkili oluyor.

Pebble'ın gelecekte ne kadar büyük bir kitleye ulaşacağını zaman gösterecek. Pebble sahibi azınlık içinde olmak isteyenler için girişimcilerin ABD dışına da 15 dolar ek posta ücretim gönderdiğini paylaşalım.

Pebble, Kickstarter'da milyon dolar düzeyinde yatırım bulan 5. girişim ve bunlardan biri 3 milyon dolar sınırını geçmişti.

Yorumlar (6)
 1. İwatch.it var baya benzer

 2. Findsep Findsep

  webrazzi de yayınlandıktan sonra ~3 milyon $ daha toplamışlar. Benim yorumumdan sonra kim bilir ne olur.

 3. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Türkiye'de Kickstarter gibi bir oluşum oluşturma niyeti olan arkadaşlara bir önerim var. Bu işi yapmaya niyeti olan kişilerin pazarlama, gelir modeli, iş birlikleri, kodlama vs. fizibilite çalışmalarından çok önce "Sosyolojik" bir araştırma yapmaları gerek. Zira Türk toplumunda böyle bir kültür yoktur ve bundan sonra da oluşmasını beklemek hatadır. Bir projenin daha ölü doğmasına hiç gerek yok.

  1. Crowdfunding Türkiye'de imkansız değil. Bilgisizlik var ama onu da umarım gidereceğiz.. Don't hesitate, accelerate ;)

  2. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

   Türkiyede bu iş modelinin tutması için , kişi başına düşen milli gelirin artması gerek.

   1. Türkiye'de yatırımcılık ve ortaklık anlayışında mutlaka değişmesi gerekenler var, buna katılıyorum. Bir projenin finansmanını crowdfunding yoluyla kurmak/artırmak için koşul ve şartlar bellidir. Milli gelir bunu kesinlikle bağlamaz, belki daha yaygınlaşmasına sebep olur, o ayrı konu.