Zynga'nın OMGPOP hamlesine yakından bakış

Zynga'nın OMGPOP hamlesine yakından bakış

Geçtiğimiz haftanın önemli haberlerinden biri Zynga'nın Draw Something oyununun yaratıcısı OMGPOP şirketini satın almasıydı. 30 günde 10 milyon indirilme rakamına ulaşan, uygulama marketlerde fırtınalar estiren Draw Something'in kısa sürede yakaladığı bu başarı OMGPOP'un 210 milyon dolar karşılığında pazarın dev oyuncusu Zynga tarafından satın alınmasına sebep oldu.

Zynga'nın bugüne kadarki en büyük satın alması olan OMGPOP ile birlikte aylık 210 milyon olan oyuncu kitlesini 240 milyona çıkarttığını söyleyelim. Ayrıca gelir modeli yalnızca ücretli versiyonu olan Draw Something'le birlikte Zynga, uzun vadedeki hedeflerinden biri olan "Facebook bağımsızlığı" konusunda da önemli bir adım atmış oldu.

OMGPOP'un teknolojik altyapısı

Büyük oyuncuların satın almalarına yakından baktığınızda bir kısmının yetenek avcılığı olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Hatta son örneklerden biri de Twitter'a aitti. Zynga'nın OMGPOP satın almasında da benzer bir durum söz konusu. OMGPOP kurulduğu 2006 yılından beri gerçek zamanlı oyunlar geliştiyor. Draw Something de şirketin geliştirdiği onlarca oyundan sadece biri. Onu farklı kılan ise yayına çıkışından 9 gün sonra tam 1 milyon üyeye sahip oluşu.Tabii Zynga'nın dikkatini çeken sadece oyunun yakaladığı istatistikler değil. Draw Something'in kullandığı teknolojilere yakından baktığınızda bulut bilişim ve NoSQL'i görüyoruz.

NoSQL'den biraz bahsetmek gerekirse, verilerin saklandığı ve okunduğu veri tabanlarının neredeyse tamamı ilişkisel bir yapıya sahipken NoSQL'de veriler dokümanlar halinde saklanıyor. Henüz yeni bir teknoloji olduğundan kullanımı çok yaygın değil ama proje modeline göre performansta ciddi iyileşmeler sunabilen NoSQL teknolojisi için oldukça gelecek vadediyor diyebiliriz. Kısaca, Zynga'nın NoSQL ve bulut bilişim gibi iki yeni ve önemli teknolojide tecrübe sahibi olan OMGPOP çalışanlarını bünyesine katmasındaki en önemli sebep Draw Something'in teknolojik altyapısı. NoSQL'den bu kadar bahsetmişken Foursquare, Craigslist ve Pinterest gibi başarılı girişimlerin de birer NoSQL kullanıcısı olduklarını hatırlatalım.

Yeni versiyonlar için öne çıkan yenilikler

Flipboard'un 1, Instagram'ın 27 milyon kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde Draw Something'in çok kısa sürede ulaştığı bu büyük kitlenin ne kadar önemli olduğu daha da iyi anlaşılıyor. Oyunun yakaladığı bu kullanıcı grafiklerini daha ne kadar devam ettireceği merakla beklenirken OMGPOP yeni versiyonlarda gelecek özellikleri duyurmaya başladı bile. Kuşkusuz en ilgi çekici yenilik ise çizimleri Facebook ve Twitter'da paylaşmak. Android cihazlara çizim sırasının gelişini haber veren uyarı/notification, çizim tahtasında son işlemi silen "geri al" butonu ve çizimleri cihaza direk olarak kaydedebilme özellikleri öne çıkan diğer yenilikler. Ayrıca kelime sayısının artacağı ve yarışların 99 değil, 999'uncu tura kadar uzayabileceği de oyunun müdavimleri için fazlasıyla heyecan verici olsa gerek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.