Draw Something 200M dolara Zynga’nın olabilir
Mobil

Draw Something 200M dolara Zynga’nın olabilir

Son zamanların en popüler mobil oyunlarından biri olan Draw Something’in yapımcıları şu sıralarda her zamankinden daha yoğunlar. Çünkü çok hızlı büyüyen ve 30 milyondan fazla kez indirilen oyun için potansiyel alıcılar kapının önünde sıra olmaya başladılar. Japon oyun firmaları DeNA ve GREE’nin de ilgi gösterdiği oyun için en ciddi alıcı olarak görünen firma ise Zynga.

Draw Something’in değerinin 150 ile 250 milyon dolar arası olduğu ön görülüyor. GigaOM’un haberine göre Zynga’nın yapacağı teklifin 200 milyon dolar civarında olması bekleniyor. Eğer bu civarda bir satış gerçekleşirse, 2007’de yola çıkan ve geçen yıllar boyunca farklı stratejiler izleyen Draw Something’in yapımcısı OMGPOP için bu oldukça başarılı bir çıkış olacak.

Diğer yandan eğer satın alma bu şekilde gerçekleşirse Zynga’nın da satın alma politikasında önemli değişimler yaşandığının ilk kanıtı olacak olması.

Bugüne kadar Zynga satın almaları genellikle yetenek avcılığı olarak tanımlanan şekilde gerçekleşiyordu. Çünkü Zynga’nın zaten asıl işi oyun geliştirmek. Bu nedenle Zynga için çoğu zaman yeni bir oyun yapmak, var olan ve büyümekte olan bir firmayı satın almaktan daha karlı görünüyor.

Bugüne kadar genellikle 5 – 20 milyon dolar arası satın almalar gerçekleştiren Zynga, tarihindeki en büyük satın almayı Words with Friends’e 53 milyon dolar ödeyerek yapmıştı. Eğer Zynga, Sraw Something’e 200 milyon dolar öderse, satın alma üst sınırını tam 4 kat genişletmiş olacak.

Her ne kadar Zynga pahalı satın almalar yapmıyor olsa da, Draw Something’in popülaritesi de göz ardı edilemeyecek seviyelere ulaştı. Hem Facebook’ta, hem mobil cihazlardaki bu büyüme de Zynga’nın satın alma üst sınırında bir istisna yapmasına neden olabilir.

Yorumlar (3)
 1. 2006 da türk bi çift cizbakalim.com diye çok hoş bir oyun yaptılar o zamanlar java applet tabanlıydı şuan ise flash

  oyundaki amaç sırayla bir kişi çiziyor diğer insanlarda bulmaya çalışıyordu.

  Oyun okadar fazla tuttuki 500.000 üyeyi geçti zamanında anlık sürekli 200 kişi bulunuyordu oyunda.

  Ancak nedense oyun 5 senedir hiç geliştirilmedi ve ben bu şahıslara 2 kerede mail attım projeniz çok güzel biraz geliştirin şöyle özellikler ekleyin, facebook entegreli olsun felan filan cevap dahi yazmadılar.

  Açıkcası bu haberden sonra çok sinirlendim çünkü bu projenin sahibi o çift olabilirdi...

 2. Bu değerlemeyi yaparken gelir modelini farklı bir alandan mı sağlamayı düşünüyor Zynga?

 3. Murat Murat

  OMGPOP sürekli yeni konsept değişikliğine gidiyordu, sonunda kedi olalı bir fare tuttular.Satarlarsa yıllarca uğraşıp denedikleri onca şeyden sonra çok iyi bir çıkış yapmış olacaklar, bu fırsatı kaçırmamalılar.